Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Galaxy S2 vs Iphone 4

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
TweakPwnz

TweakPwnz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 384
  • Înscris: 27.03.2007
Vreau sa imi schimb telefonul si dupa ce am tot studiat piata am ramas la aceste 2 variante. Bugetul e in jur de 1000 lei, telefonul va fi SH. Momentan Iphone 4 cam iese din buget (vreau doar neverlocked), dar presimt ca in maxim o luna cand va fi si la noi pe piata Iphone 5 o sa se incadreze fara probleme.

Strict din punct de vedere al hardware-ului, Galaxy S2 pare mult superior. Avantajul Iphone 4 ar fi iOS si politica Apple de a scoate update-uri pentru toate deviceurile (iOS 6 de ex va fi disponibil si pe 3GS), pe cand la Samsung vad ca deja ultima versiune de Android 4.1.1/Jelly Bean nu e suportata pe Galaxy S2 (cel putin nu oficial, daca va merge cu ROM custom e alta treaba). Un alt avantaj pentru Iphone ar fi dimensiunea mai mica, imi place sa pot tine telefonul in buzunar, iar un ecran de 4.3" pare cam mare pentru asta.

Cu toate astea momentan tind spre Galaxy S2, pare a oferi cel mai bun raport calitate/pret. Nu am cum sa compar Android cu iOS, pana acum am avut doar smartphones cu Windows Mobile/Symbian, din ce am citit ca aplicatii sunt cam la fel, iOS fiind mai stabil si mai bine optimizat.

Si nu in ultimul rand un alt subiect care ma intereseaza destul de mult e cat tine bateria la fiecare (aproximativ), am gasit doar o gramada de informatii contradictorii. Daca ma tine o zi e ok, altfel chiar nu vreau sa ma car cu baterii de rezerva sau incarcator dupa mine.

Multumesc.

Edited by TweakPwnz, 05 September 2012 - 21:07.


#2
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Daca iti iei telefon pentru jocuri iti recomand android. Poti baga pe telefon orice aplicatie/joc luate din alte surse decat de pe market.

#3
evon

evon

    ~Learning Forex~

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,098
  • Înscris: 27.11.2010
decat s2, nu mai bine iti cumperi un nexus? are ecran mai performant + hardware mai zdravan.

#4
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,921
  • Înscris: 01.01.2010
Nu compara performantele tehnice ale SII-ului cu cele ale iPhine-ului, caci nu au nicio legatura cu fluiditatea SO-ului. iPhone este mai rapid decat SII. Altele sunt problemele, binecunoscuta fiind politica nesimtita a celor de la Apple. Nici Samsung nu sunt mai departe, desi pe alt plan. Daca as fi in locul tausi as avea de ales intre cele doua, as cumpara sigur SII.

#5
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Am venit de la 4S la S2 si nu regret nici o clipa.
Folosesc ICS cu Apex Launcher in dual-boot cu Jelly Bean 4.1.1 si merge perfect telefonul.
In caz nu te-ai prins, votez pentru S2.

#6
Kain_12

Kain_12

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 25.11.2009
Alege iPhone 4!! Nu iti cumpara S2. Eu am avut un iPhone 3Gs, si acuma am un S2. Daca iti place interfata de la Apple, si asa, alege i4. S2-ul nu mi-l place deloc, i-am pus si custom ROM, l-am si rootat, nu prea vad mare lucru la el, sincer sa fiu. Eu acuma as vrea inapoi 3Gs-ul.

#7
ovi_dany

ovi_dany

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 799
  • Înscris: 22.11.2009
Clar S2. La Iphone nu poti sa ii bagi un card de memorie, nu poti sa ii schimbi bateria...etc. Si eu am avut buget de 1150 pt un telefon si la fel am avut de ales intre S2 si Iphone 4. Le-am avut 2 zile ambele telefoane inainte de a ma decide care sa il cumpar si am decis sa cumpar S2-ul.

#8
carmenclara1

carmenclara1

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 19,373
  • Înscris: 08.12.2008
eu nu sunt de  accord cu afirmatia ca iphone -ul e mai rapid. pot compara  4S, 3GS si S2. S2 se misca cel mai bine la toate capitolele importante.

#9
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
In locul tau as alege Galaxy S2-ul.
Nu-mi place sistemul inchis de la Apple.
Cum il iei asa il dai, nu poti modifica absolut nimic...
Si te chinui cu jailbreak-ul.

P.S.
La android root-ul nu e nici pe departe acelasi lucru cu jailbreak-ul... so, nu le compara.

#10
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

View PostAndyM, on 05 septembrie 2012 - 22:30, said:

P.S.
La android root-ul nu e nici pe departe acelasi lucru cu jailbreak-ul... so, nu le compara.
Asa este, eu pe S2 am dual-boot, ICS cu JB.
Sa vad asta pe iPhone.

#11
Mur

Mur

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 10,144
  • Înscris: 16.01.2012

View PostYOUR_GOD, on 05 septembrie 2012 - 21:56, said:

iPhone este mai rapid decat SII.
Da, clar, tu stii, cum le ai/avut pe amandoua...Posted Image

On: S2.

#12
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Daca ai o conexiune mobila de date pe care vrei sa o mentii activa toata ziua fara sa ai emotii dupa ora 16:00, atunci alegerea e iPhone 4. La Galaxy S2 bateria se consuma simtitor mai repede decat la iPhone.
Desi pe hartie ecranul lui Galaxy S2 e superior, acesta e mai performant doar la interior. La exterior, pe lumina puternica, vizibilitatea ecranului iPhone este mult mai buna. Sistemul iOS e mai bine integrat, mai bine gandit si mai bine optimizat, asa ca are performante superioare cu hardware mai slab, pe hartie.

Avantajul Android ar ca gasesti si instalezi mai usor software pirat. De asemenea, daca folosesti intens serviciile Google, integrarea Android cu acestea e net superioara. Galaxy S2 este unul dintre cele mai populare modele si exista o comunitate de modding uriasa; pe xda developers se gasesc zeci de rom-uri custom, pentru toate gusturile.

Daca esti orientat catre treaba, ai nevoie de mobilitate si autotomie buna, inclusiv la exterior -> iPhone.
Daca esti vietate de interior, vrei sa modifici, sa experimentezi, sa configurezi dupa gustul tau -> Galaxy S2.

Nu in ultimul rand, camera foto a lui Galaxy S2 e superioara celei din iPhone 4. Cea de la iPhone 4S este comparabila.

Edited by bladhaund, 02 October 2012 - 19:29.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate