Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București
 nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin
 MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro
 Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta
 

Ce sa aleg (aeromodel)

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Salut . Am vazut pe youtube niste aeromodele si as fi interesat sa imi cumpar si eu unul mai pentru incepatori . Din start vreau sa va spun ca e prima mea jucarie zburatoare teleghidata . Bugetul pe care il aloc ar fi de 400 de lei .

Am gasit vreo 3 modele dar nu stiu pe care sa il aleg . As  vrea sa fie cat mai rezistent(sunt sigur ca voi rata primele aterizari) , si sa il controlez usor .

http://www.comenzi.r...gle-p-1485.html

http://www.comenzi.r...745-p-2660.html

http://www.comenzi.r...745-p-1403.html

Daca aveti alte recomandari mai bune pana in 400 de lei(chiar nu pot depasi aceasta suma) va rog sa le postati aici . Inca ceva : vreau ca avionul sa fie oarecum marisor. Am inteles ca cele mari sunt mai usor de manevrat , mai ales in cazul incepatorilor .

Daca aveti si alte sfaturi , le astept cu placere .

Multumesc .

#2
danutz96

danutz96

    Iritabil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,713
  • Înscris: 17.12.2009
Eu visez sa construiesc ceva care sa zboare cand mai cresc.

#3
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Eu momentan visez la unul din cele 3 modele :D .

#4
RomanianAngel

RomanianAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,313
  • Înscris: 03.01.2009
CESSNA TW-745, adica al treilea l-a avut un prieten si s-a jucat odata cu el. S-a rupt jucaria la prima aterizare. Primul imi place cel mai mult (am avut si eu vreo 2 chestii d-astea)

#5
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Primul e interesant pentru ca are 2 motoare si pentru ca poate plana atunci cand motorul este oprit . Celelalte 2 m-au facut curios cand am vazut in specificatii ca au cutie de viteze.

Cam ce modele ai avut . Poti face o recomandare , ceva ?

Edited by emyboy, 01 September 2012 - 23:00.


#6
apanoiu

apanoiu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,181
  • Înscris: 10.01.2007
cutie de viteze pt ei inseamna ca are reductor. De preferat un motor care sa faca fata direct la elice.
In principiu va merge un upgrade lipo sau lifeo4.

#7
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
Eu, acum niste ani, am gasit o aripa zburatoare, din polistiren, cu 2 motoare, evident contrarotative. M-a costa undeva la 100 lei. Avea 2 probleme esentiale:
1) la lansare, aveai nevoie de un teren in panta, sa aiba unde sa cada nitel.Pt ca daca o aruncai de la inaltimea capului, pana sa capete portanta necesara, atingea solul. Odata stabilizata, dupa o lungime de circa 10m, zbura foarte frumos...
2) am invatat, scump, jur pe elicile mele, ufff, ca la aterizare TREBUIE sa "tai" adica opresti motorele. In acest mod, elicea fiind libera, se roteste singura si se aseaza paralela cu aripa, deci nu se mai rupe.
Aripa mea, nu avea roti si ateriza pe burta...Daca ai un alt model, trebuie sa vi usor cu botul in sus..
Altfel, ca sa inveti, ai nevoie de un teren destul de mare. Vezi ca daca mergi intr-un parc normal, dupa cateva minute apar curiosii si comentatorii..Care sa te freaca cu tampenii, de unde, cat, dar daca ii cade in cap lu fimiu te.., nu ma lasi si pe mine...
Oficial, hi,hi, in Bucuresti poti zbura in parcul de langa rectoratul Politehnicii, spre Energetica, si in parcul Tineretului, spre dealul ala..
Cu cat mai departe, e mai bine, ca nu vin tugurlanii sa te la cap..
Asa ca sugestia mea e sa iti cumperi cel mai ieftin aparat si macar cateva elici de rezerva...Lasa frumuseta, ca acum e vorba de scoala..
Dupa ce inveti sa il zbori, daca mai e cat de cat intreg, il vinzi sau il upgradezi..
Vezi ca un accumulator tine undeva intre 10 si 30 de minute, depinde vantul din fata din spate, de stilul de zbor, ca la fortaj se duce rapid, dar si de temperatura exterioara, etc....
Sau te lamuresti ca pilotajul nu e pt oricine, ca ai alte calitati, dar pe asta nu. Regrer, dar eu fac parte din ultima categorie..Asa ca m-am felicitat ca nu mi-am cumpart ceva scump....
oricum BAFTA

Edited by Prien, 02 September 2012 - 07:32.


#8
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
Ai putea sa imi recomanzi un model folosit de tine ?

#9
Prien

Prien

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,877
  • Înscris: 11.12.2006
M-am jucat cu aripa de care ti-am scris, acum vre-o 7 sau 8 ani..Dupa ce m-am lamurit ca nu am calitati de pilot, am abandonat ideea.
Am postat sfaturile pe care le-am primit, pt ca nu le-am uitat. Dar mai departe...sincer, nu mai stiu..

#10
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
In cele din urma mi-am luat aeromodel . E un soaring eagle , primul link din primul post Posted Image .
Momentan nu l-am zburat pentru ca bate vantul , dar deabia astept sa o fac .

Attached Files



Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate