Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Movie review

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#37
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
@tudor: ai perfecta dreptate; sper ca atunci cand ai sa te re-incarnezi vei fi o zebra, si toti ceilalti care au mai postat zici vor fi niste lei sau mai bine niste leoaice flamande... da, natura e frumoasa

@maxy: sincer, imi pare rau ca treci prin vremuri grele... dar nu e vina mea!

...@ceilalti: get a grip! i'm a bad motherf*cker leopard seal, so watch your royal head!

#38
tudor2006

tudor2006

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 130
  • Înscris: 12.01.2006

View PostBitch_in_Red, on Jan 13 2006, 15:10, said:

@tudor: ai perfecta dreptate; sper ca atunci cand ai sa te re-incarnezi vei fi o zebra, si toti ceilalti care au mai postat zici vor fi niste lei sau mai bine niste leoaice flamande... da, natura e frumoasa
ok. este punctul tau de vedere si atat.

#39
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostBitch_in_Red, on Jan 13 2006, 15:10, said:

@tudor: ai perfecta dreptate; sper ca atunci cand ai sa te re-incarnezi vei fi o zebra, si toti ceilalti care au mai postat zici vor fi niste lei sau mai bine niste leoaice flamande... da, natura e frumoasa

@maxy: sincer, imi pare rau ca treci prin vremuri grele... dar nu e vina mea!

...@ceilalti: get a grip! i'm a bad motherf*cker leopard seal, so watch your royal head!

Pana la urma care e problema ta cu natura? Asta e un topic, deschis chiar de tine, cu titlul "movie review".  
Ai senzatia ca cei care s-au uitat la film au ramas doar cu ideea "vai, micutii pinguini cum sunt ei mancati de foca cea rea?", sau doar asta ti-a ramas tie, si vroiai sa iti exprimi parerea cum ca "natura ii rea, si cel mai puternic castiga". dooh!

That don't impress me much!  :huh:

#40
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Lost in Translation

Atentie: Spoilers - go away!

Din acest film putem invata valoarea reclamelor. Bob (Billy Murray) este in Tokyo si este platit vreo doua milioane de dolari numai ca sa se rasteasca la o marca de whisky pentru galbejiti. In timp ce-si ineaca amarul, o intalneste pe Charlotte (Scarlet Johansson), o alta inecata. Ea este in Tokyo cu sotul ei, fotograf, si chiar in acel moment este coplesita de o criza de identitate:
Cine este ea? Ce a facut cu viata ei? De parca mie mi-ar pasa.. sau voua? (era sa adaug "la fel ca si in cazul  pinguinilor" :)) Si isi pune ea aceste intrebari in timp ce-si arunca neglijent lenjeria intima (purtata) in camera de hotel de $500/noapte si ne implora pe noi (audienta) sa avem putina intelegere fata de framantarile ei interne, ale ei, micuta fetite bogate, poor little rich girl!? Personal, mi-ar fi pasat ceva mai mult daca as fi vazut ca locuieste in vreun hotel de mana a 4-a plin de soareci si sobolani rautaciosi. Damn... get some psychotherapy like everyone else, bitch!
Regizorul, Sofia Coppolla, doreste ca noi sa ne alaturam problemelor fetitei, in urma descoperirilor pe care al trebui sa le facem, si anume ca si cei bogati sunt la fel ca noi. Au si ei suferinte si mai ales probleme. Serios acum, de ce scenarista nu s-a gandit sa ne prezinte oameni obisnuiti avand o criza de identitate in Japonia? Sau niste japonezi avand o criza de identitate japoneza in Japonia? Cred ca stiu: atunci nu am mai fi avut parte de replici umoristice intre Bob si limba Japoneza (nu am avut subtitrare din japoneza, asa ca putem usor ghici ca cu totii, galbejitii, nu erau decat niste moroni). Asa ca Bob face misto de limba japoneza. Noi râdem. Ei râd. Totul e bine..
Bob si Charlotte se imprietenesc. Ei sunt ignorati si neintelesi de jumatatile lor si de japonezi si astfel ei reprezinta furajul ideal pentru o proverbiala romanta ce are loc undeva intre Aprilie si Decembrie. Nimic nu se compara cu doi oameni bogati care-si bocesc impreuna mutual opulenta... Cidat, ca nimic nu pare ca poate sa-i opreasca sa mearga inainte, cu exceptia inertiei lor colective, care e atat de puternica incat a fost un miracol ca insasi Pamântul nu s-a oprit in loc sa urmareasca povestea lor cretina...

-- VIZIONARE PLACUTA --
pana sapt. viitoare cand poate am sa va "povestesc" despre porcaria Fun with Dick & Jane (fun.. my a$$)

Nota mea: 7/10

P.S. si o scurta nota: inainte sa veniti aici si sa va bociti ca nu va convine nu's ce review cretin sau rautacios la adresa unora sau altora, mai cititi odata titlul thread-ului, apoi dati ignore si in aceeiasi idee continuati-va viata fericita si fermecatoare

#41
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Nu stiu de ce va agitati asa pentru ca nu va place un review. Sunteti liberi sa scrieti voi altul asa cum va place. Nu spun ca eu sunt de acord cu acel review ... dar nu l-am scris eu ca sa trebuiasca sa fiu de acord cu el. Asa ca ... I don't give a sh!t. Si daca va uitati putin in External Reviews veti vedea ca March Of The Penguins nu se bucura de prea multe aprecieri dpdv al cinematografiei ... daca era prezentat direct la tv , ca un documentar cu siguranta nu avea atatea critici. Dar atunci nici nu era vizionat de atatia oameni. Either way I loved it, but that's a different story...
Si pana la urma titlul topicului spune clar, bitching that movie... asa ca nu stiu la ce altceva va asteptati.
Mie imi place de Bitch In Red. OK she might be a little bit too aggressive but maybe this is what I like about her. I like her bitchy personality.

#42
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostYorks6, on Jan 13 2006, 19:41, said:

Nu stiu de ce va agitati asa pentru ca nu va place un review. Sunteti liberi sa scrieti voi altul asa cum va place. Nu spun ca eu sunt de acord cu acel review ... dar nu l-am scris eu ca sa trebuiasca sa fiu de acord cu el. Asa ca ... I don't give a sh!t. Si daca va uitati putin in External Reviews veti vedea ca March Of The Penguins nu se bucura de prea multe aprecieri dpdv al cinematografiei ... daca era prezentat direct la tv , ca un documentar cu siguranta nu avea atatea critici. Dar atunci nici nu era vizionat de atatia oameni. Either way I loved it, but that's a different story...
Si pana la urma titlul topicului spune clar, bitching that movie... asa ca nu stiu la ce altceva va asteptati.
Mie imi place de Bitch In Red. OK she might be a little bit too aggressive but maybe this is what I like about her. I like her bitchy personality.

... dar nu "bitching that penguin".  :w00t:
Tu cred ca nu ai inteles ce a deranjat la acel review.

#43
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
Am inteles, si am spus ca nu sunt de aceeasi parere cu BIR.
Pe mine m-a impresionat acest film foarte mult. Cred ca este o lectie de viata pentru multi dintre noi.
Dar daca ea atata a inteles din acest film, e libera sa-si exprime parerea. Nu trebuie sa-i dam in cap...
Acum nu vreau sa insinuez ca nu o duce capul sa inteleaga mai mult ... dar poate nu a fost intr-o zi prea buna si s-a razbunat pe pinguin.  :lol:

#44
Epurica

Epurica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,729
  • Înscris: 29.06.2005

View PostYorks6, on Jan 13 2006, 22:19, said:

Am inteles, si am spus ca nu sunt de aceeasi parere cu BIR.
Pe mine m-a impresionat acest film foarte mult. Cred ca este o lectie de viata pentru multi dintre noi.
Dar daca ea atata a inteles din acest film, e libera sa-si exprime parerea. Nu trebuie sa-i dam in cap...
Acum nu vreau sa insinuez ca nu o duce capul sa inteleaga mai mult ... dar poate nu a fost intr-o zi prea buna si s-a razbunat pe pinguin.  :lol:

Blame it on the penguin.  :lol: Hai ca suna bine.  :)
No, si daca noi am inteles altceva, mi se pare normal sa ne expunem si noi parerile.  :rolleyes: Nu?  -_-

Edited by Epurica, 13 January 2006 - 22:28.


#45
CornelB

CornelB

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,484
  • Înscris: 23.06.2005
Excellllente reviews, bir!
mai vreau!

#46
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Aseara a trebuit sa stau si sa urmaresc decernarea premiilor Golden Globe.
Prima parte a fost plicticoasa, sau mai bine zis n-am inteles nimic pentru ca nu am habar despre mini-serii, seriale si ABC, HBO sau Desperate Housewifes. Parca am asistat la o reclama Reese Witherspoon pentru ca operatorul poposea cu camera de filmat peste ea din minut in minut. O gramada de actori prezenti, o alta gramada lipsa, cert este ca n-au lipsit premiatii. Multe actrite imbracate cu gust, si multe altele care au dorit cu tot dinadinsul sa tina pasul cu tineretea fara sutien, rochie fara bretele si ca atare au aratat din fata precum din spate.

A fost demn de retinut premiul Cecil B. DeMille acordat lui Sir Anthony Hopkins in semn de recunoastere a intregii lui activitati si mai ales pentru crearea celui mai negativ rol in Tacerea Mieilor (Dr. Hannibal Lecter) pentru generatia curenta. Personal, referitor la cel mai negru personaj, daca as fi avut de ales as fi votat pentru Darth Vader, momentul in care a ales to join the dark side si personal s-a ocupat de eliminarea micutilor din scoala de cavaleri jedi, in timp ce bietul Hannibal nu a facut altceva decat sa se delecteze din cand in cand cu ceva organe interne, de la persoane, care intre noi fie vorba, faceau umbra pamantului degeaba si se puteau lipsi de ficat sau creier, pe care oricum nu-l foloseau...

Apoi, absolut toti cei care au fost premiati ai tinut sa multumeasca in primul rand Asociatiei de Presa Straina de la Hollywood si pe urma lui mama, tata, catel, purcel... deja a devenit un stereotip deranjant, au incercat unii din castigatori mici momente umoristice sau sa iasa timid din tipar, insa fara success. Parca le era frica si asteptau sa se termine mai repede show-ul si sa incepa party-ul care a tinut toata noaptea.

Intr-un final, cred ca se poate spune ca Walk the Line si Brokeback Mountain au luat crema, iar cand cel de-al doilea a fost anuntat castigator, deja ma gandeam ca si aceste premii sunt politice, dar dupa ce am aflat ca regizorul Ang Lee este taiwanez m-am linistit... aveam ce aveam cu China pe moment... am sa explic mai tarziu.
Interesant castigatorul de categoria cel mai bun film strain, unde palestinienii cu Paradise Now au invins. Un film in care doi buni prieteni sunt racolati pentru o misiune sinucigasa in Tel Aviv. Suna interesant, sa speram ca totul ramane numai la nivel de scenariu!
Inca nu am vizionat majoritatea filmelor nominate, probabil ca nici nu voi reusi, asa ca nu pot sa spun cat de mult a meritat unul sau altul, dar singura mea plangere este la premiul pentru cea mai buna coloana sonora - Memoirs of a Geisha si am sa vin cu detalii cat de repede...

#47
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Memoirs of a Gheisa

In primul rand am fost uimita sa vad ca acest film a fost nominalizat pentru doua premii la Golden Globe.

Atentie: Spoilers - go away!

Gheisa - conf. wikipedia, sunt artiste traditionale japoneze folosite pentru distractie.

Cred ca se poate spune ca acest film este rasist. Si asta pentru ca in film este vorba despre cultura japoneza, si trei dintre actritele principale sunt chinezoaice!??? Li Gong, Michelle Yeoh si Ziyi Zhang (ultima nominalizata la Golden Globe). Nu pot spune ca sunt experta in cultura japoneza, poate aici Domnita ma poate corecta daca gresesc, dar inclin sa cred ca este o diferenta de la cer la pamant intre chinezi si japonezi, adica daca esti japonez si te duci la filmul asta, o sa fii tot timpul ceva de genul: wtf is going on?
Ca sa va faceti o idee, imaginati-va de pilda cum ar fi sa urmariti acum Ray, si in rolul principal sa fie distribuit Leonardo Di Caprio? Sau cum ar fi sa urmariti un remake al lui Schindler's List si in rolurile principale sa avem numai actori palestinieni? Sau un film artistic facut de evrei despre Islam in care toti actorii sunt evrei? Ati prins ideea! Cred totusi ca ar trebui sa existe ceva respect pentru culturi.

Si ca sa faca lucrurile si mai tampite, acest film este despre tarfe care incarca sa pretinda ca nu este vorba despre tarfe. (Scuze de intrerupere, dar mi-am adus aminte - poate cineva il indreapta pe retardul user Ctp. Picard si-i arata diferenta dintre cele doua cuvinte whore si bitch care inseamna cu totul altceva!)
Si in timp ce filmul incearca sa pretinda ca nu-i vorba de prostitutie (chiar daca e vorba de o prostitutie atractiva pentru ocular :D), se foloseste de eufemism pentru a incerca sa acopere subiectul in cauza. O poveste despre un tipar care intra intr-o pestera spusa de mentor invatacelei sale, Sayuri, si de fapt ii spune ca virginitatea ii va fi vanduta in urma unei licitatii, si ca va avea onoare de a fi violata de un necunoscut. Way to go Sayuri...
Personal, nu-mi pasa prea mult ca cultura Gheiselor a fost/este uimitoare. In acest context, singura aspiratie a lui Sayuri pare sa se rezume la a deveni sex-toy-ul unui dude slinos si respingator. Asta reprezinta o satisfactie personala pentru ea. Sa-i fie de bine!

Cand avea noua ani, pe un pod, Sayuri l-a intalnit pe Ken Watanabe (Last Samourai), si de atunci i-a cazut cu tronc si toata viata ei nu are decat o satisfactie, sa-l faca pe Ken s-o iubeasca. Evident ca deja subiectul filmului este "fumat" si cu totii stim la ce sa ne asteptam in final. Avand in vedere ca diferenta dintre cei doi e de peste 25 de ani, mai trebuie sa intelegem din acest film si ca femeile tinere prefera barbatii mai varstnici. Crap.
Un final mai bun ar fi fost acesta: Sayuri sa-si dea seama ca nu trebuie sa-si vanda "serviciile" celui care liciteaza mai mult si ca nu trebuie sa se bazeze in viata pe barbati pentru absolut nimic! Eventual spre sfarsit, Ken sa admita si el ca mocneste o atractie pentru ea, moment in care ea sa-l trimita la dracu si sa-i dea un sut in fund sa moara de foame'n aer. Asta ar fi fost un final neasteptat dar in acelasi timp si plin de satisfactie!
Nu-mi pasa cat de frumos arata ceva pe dinafara. Faptul ca pui o panglica colorata in jurul unui maldar de gunoi... nu-l face sa miroase mai frumos.

-- VIZIONARE PLACUTA --

Nota mea: 5/10

#48
Ahava

Ahava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 462
  • Înscris: 11.09.2005

View PostBitch_in_Red, on Jan 17 2006, 16:15, said:

Aseara a trebuit sa stau si sa urmaresc decernarea premiilor Golden Globe.
....
Interesant castigatorul de categoria cel mai bun film strain, unde palestinienii cu Paradise Now au invins. Un film in care doi buni prieteni sunt racolati pentru o misiune sinucigasa in Tel Aviv. Suna interesant, sa speram ca totul ramane numai la nivel de scenariu!

Inca nu am vizionat majoritatea filmelor nominate, probabil ca nici nu voi reusi, asa ca nu pot sa spun cat de mult a meritat unul sau altul, dar singura mea plangere este la premiul pentru cea mai buna coloana sonora - Memoirs of a Geisha si am sa vin cu detalii cat de repede...

Eu l-am vazut, Paradise Now, in cinemateca din Tel Aviv. La sfirsit, lumea a parasit sala intr-o liniste stupefianta la un popor cu o cultura galagioasa si ireverentioasa... si in virful picioarelor... poate un mod de a-si nega, aneantiza (zic si io asa ca abia a trecut aniversarea lui Eminescu) responsabilitatea.

Printr-o coincidenta morbida scriu despre filmul asta la 3 ore dupa ultimul atac sinucigas din Tel Aviv, la 2 km de casa mea... credeam ca cineva si-a busit masina, nu, era o explozie in Central Bus Station.

Filmul in sine, artistic, nu este teribil de meritoriu, poate pentru ca am eu o idiosincrazie inca din copilarie la patetism si monoloage lungi si inflacarate, in afara de asta in schimb, caracterele sint credibile si plotul (Bitch, singurul pe care nu o sa-l gasesti artifical si stereotip in cariera ta de movie reviewer) este tragic de realist. Regizorul se tine departe de a arunca vina pe o parte sau pe alta, o performanta pentru un nativ al conflictului si desi creaza personaje atasante (palestinienii bomberi, da), intretine onest, prin filmarea oamenilor normali, frumosi si benigni de pe faleza din Tel Aviv, sau din autobuzul fatal, o intolerabila senzatie de absurd si hopelessness. Nu se refera la radacinile dramei (de altfel, cine le mai stie si daca da, cine mai este dispus sa isi reanalizeze convingerile), ci la viata fara scop si viitor a unor tineri palestinieni... Si de aici, este vina lor ca isi gasesc viitorul intr-un atentat sinucigas (unul dintre ei), dar a cui este vina ca viata lor era pointless and useless din capul locului... Cu alte cuvinte, filmul este atit de echilibrat, incit numai extremistii, de o parte si de alta, o sa il gaseasca ofensiv, partinitor sau... criminal.

Acum sa ma iertati, trebuie sa verific update-urile numelor victimelor de acum 3 ore, sperind sa nu regasesc pe cineva pe care cunosc.

Edited by Ahava, 19 January 2006 - 19:22.


#49
Yorks6

Yorks6

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,417
  • Înscris: 07.06.2004
bITCH, vezi uite asa se face un review.  Fara spoilers alert, nici o mica atentionare, nimic.  :lol:

#50
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
damn'it.. BiR..... un review la Bang Bang You're Dead... se poate ?

Edited by DeeJay, 19 January 2006 - 22:32.


#51
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
The Exorcism of Emily Rose

Uitandu-ma la acest film nu am putut sa decid daca este un film de groaza sau unul dintre cele mai groaznice filme de propaganda religioasa pe care l-am vazut vreodata, oricum, cert este ca m-a pus intr-o stare emotionala atat de dezastruoasa incat imi venea sa merg pe forum si sa ma iau de toti Super-moderatorii (SM) lu' peste, sau sa iau la cafteala cu parul primul preot ce-mi iese in cale, mai ales daca respectivul ar incerca sa ma "atraga" departe de cunoasterea realitatii obiective cu abureli despre demoni care salasuiesc in trupul vreunui student aratos. Pe de alta parte, daca as fi un tanar nelinistit si studente posedate demonic ar reprezenta premiul pentru indepartarea de agnosticism, probabil ca m-as duce. Studentele par atat de inocente si o prada usor de atras de catre partea intunecata, dark side, cum ar spune batranul Darth Vader.

Atentie: Spoilers - go away!; la fel si cei care urmeaza sa mergeti la masa in curand!

Avocatul Erin Bruner (Laura Linney), o agnostica recunoscuta, preia cazul parintelui Moore, fara prea multa consideratie spirituala. Acesta este acuzat de crima pentru incercarea sa de a o descanta, de a scoate demonii dintr-o tanara, Emiliy Rose, in loc sa-i dea voie sa primeasca ingrijire medicala. In timp ce producatorii ne ofera ceva indicii precum cititul pe buze referitor la posibile explicatii asupra starii lui Emily in cateva imagini, ei nu au tupeul sa solicite un interviu diavolilor care par sa o bantuie pe avocata, pe masura ce procesul avanseaza pe rol.

Avocatul acuzarii, openentul lui Erin in instanta, este Ethan Thomas. Daca as fi fost eu regizor, as fi facut tot posibilul sa-l aduc pe Richard Gere, acesta deja are experienta, in aproape toate filmele in care apare, daca era un rol de avocat disponibil, al lui a fost. In fine, Ethan este un tip foarte religios, care il acuza pe parinte vehement, sustinand ca victima a suferit de epilepsie si psihoza, si daca ar fi primit atentia medicala cuvenita, n-ar fi dat coltul. In apararea parintelui exorcist, Erin sustine ca el chiar a crezut ca Emiliy era posedata si a procedat cum a crezut el ca e mai bine.
Daca mi-am facut bine temele, acest film este bazat pe istoria cazului unei teutoance, pe nume Anneliese Michel (desi prenumele pare francez... poate asta e cauza, nu s-a gandit nimeni?), si este singurul caz in care Biserica Catolica (btw @maxy: aceasta cacofonie este acceptata!) a fost de acord cu diagnosticul de posesiune de catre "fiinte demonice". Insa chiar si o citire in viteza a povestii acestei fete, sugereaza ca de fapt ea a suferit de cu totul altceva.

Acum hai sa fim seriosi, daca Satana ar fi dorit cu adevarat sa arate ca exista si poate guverna lumea, atunci eu zic ca nu si-ar fi irosit timpul posedand o tanara in prag de maritis si cu un trecut religios, care poate fi usor de contestat de meseriasi. Eu cred ca ar fi fost mult mai convingator daca, de pilda la o sedinta de guvern televizata in direct, brusc l-ar fi ridicat in picioare pe... sa zicem dl. Adrian Nastase, ar fi facut ca (virgula) capul dansului sa se desprinda de corp, sa dea vreo 2..3 ture trupului propriu ca si cum l-ar analiza, dupa care sa tuseasca putin ca si cum ar vrea sa spuna ceva si apoi dintr-o data sa inceapa sa vomite, si sa vomite si sa nu se mai opreasca pana cand nu umplea sala guvernului cu voma asa cum i-ar sta bine. Dar asa, sa posede o amarata de fata... nici macar nu ma impresioneaza.

Si sa mai stiti ca daca Satana nu e mai potent decat Morandi, nici macar nu sunt atat de infricosata...

-- VIZIONARE PLACUTA --

Nota mea: 6/10

#52
baimalesi

baimalesi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 29.11.2005

View PostBitch_in_Red, on Nov 9 2005, 17:27, said:

La cererea insistenta a spectatorilor, azi ne legam de
SAW II

Un prim hint: acest film nu este chiar atat de rau precum Blair Witch Project 2, dar este foarte aproape, probabil singura diferenta fiind faptul ca Saw II are ceva legatura cu Saw I. Daca asta e o calitate sau nu, sunt convinsa ca se poate face un thread separat pe tema asta si discuta 100 ani!

Spoilers - go away!

Singurul focus al filmului este sa arate o gramada de crime inspaimantatoare inchizând un grup de oameni intr-o locatie si facand sa para ca crimele sunt datorate deciziilor lor. Creatorul acestui intreg scenariu este un bolnav de cancer numit Jigsaw (Tobin Bell), care in ciuda faptului ca abia respira si este infipt intr-un scaun cu rotile, reuseste sa puna la cale o gramda de capcane. Noi trebuie sa mai credem si faptul ca el este incredibil de inteligent si ca poate sa prevada cu usurinta fiecare posibilitate si fiecare actiune a fiecarui personaj din intreg filmul. Am devenit chiar curioasa cu ce sufera creatorul scenariului de film!? Sigur ceva la mansarda!

Nu stiu voi, dar personal mie, nu mi-a pasat de absolut nici un caracter din acest film. Privind in retrospectiva, cred ca asta este o mare realizare! Detectivul Matthews (D. Wahlberg) are o altercatie cu fiul sau Daniel. Brusc, mai departe detectivul il vede pe Jigswaw care sta in fata lui; acesta l-a prins/capturat pe Daniel intr-o casa impreuna cu alti cativa, printre care si Amanda (o creatura tare ghinionista) care printre altele i-a supravietuit lui Jigsaw intr-o etapa anterioara. Deci avem pe rol doua jocuri aici: primul in care detectivul incearca sa afle despre ce casa este vorba si al doilea care ii implica pe cei prizonieri in casa. Acestia din urma incearca sa descopere si sa urmeze regulile casei pentru a evita o moarte inspaimantatore. Deoarece Matthews nu poate sa-l omoare pe Jigsaw pentru ca risca sa nu afle locatia casei, trebuie sa suporte o conversatie cu el. La fel si noi!

Aranjamentele pentru victime in casa sunt ridicole. O casa veche, ce scartie din toate crapaturile, unde Jigsaw a aranjat ca un gaz letal sa fie pompat prin tevi in mod constant. Sunt atat de multe gauri in ideea asta, cel putin la fel de multe cu numarul de gauri in peretii casei. Daca la asta mai adaugam si o rata ridicol de ridicata a coincidentelor, avem un scenariu ce se potriveste perfect cu cosul meu de gunoi din baia mica. Numai un exemplu: un tip este impuscat pentru ca se uita printr-o gaura de cheie in exact acelasi moment in care altul invarte o cheie in broasca. Get a life!

Ratiunea lui Jigsaw pentru a pune toti acesti oameni impreuna in situatii limita, este pentru ca ei nu apreciaza viata. Ca atare, ii alege pe cei care vand droguri sau se drogheaza, sau care sunt Republicani :). Daca ar fi cunoscut situatia politica din Romania cu siguranta ca i-ar fi ales pe toti guvernantii nostri! Acum serios, partea I a fost suficienta! Daca era ceva de stralucit in aceasta idee, aia cu siguranta s-a aburit pana la Saw II.

Vizionare placuta!
Nota: 4.5/10

Ai vazut filmul "Cubul" parca este in genul lui.
Niste persoane inchise intro cladire plina de capcane care se straduiesc sa evadeze dar pana la urma nu ramane decat unul ceilalti  :death:

Edited by baimalesi, 21 January 2006 - 15:27.


#53
DeeJay

DeeJay

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,086
  • Înscris: 07.05.2004
adica CUBE, CUBE2 si HYPER_CUBE?

#54
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004
Initial am vrut sa scriu un review la Ultimul Samurai, Ultimul Imparat, Ultimul Mohican, Ultimul Dans, Ultimul Castel, Ultima Cina, Ultimul Review BiR... avand in vedere ultimele evenimente tragi-comice de pe forum si arhivarea subita a unui intreg subforum, precum si multitudinea de personaje fericite la o inmormantare ce are loc intr-un parc public in Gara de Nord, cu ritm de manea, miros de mititei si gust de bere Aurola©. Apoi mi-am adus aminte ca nu ma cheama Robin Hood, nici eu nu l-am chemat pe el si nici prin Londra n-am mai trecut de un an.

AVP: Alien vs. Predator

Considerand ca atunci cand tragi apa se produce un zgomot de ... sa zicem 100db, atunci in acest film exista un moment ce reprezinta echivalentul cinematic al unui tras de apa de cel putin o mie dB. Cred ca nimeni nu-l poate scapa, considerand ca in acel moment nu stai pe buda ci te uiti la AVP.  

Atentie: Spoilers - go away!!!

Asta pentru ca am de gand sa va vorbesc despre aproape toate secretele pe care acest film le-ar putea oferi. Indiferent de ce as scrie aici, cred ca este imposibil sa fac pe cineva sa se simta si mai putin fericit decat atunci cand a vizionat filmul.
Cel mai neasteptat moment in AVP - dar in felul lui si cel mai stralucitor - este momentul blond. Si ma refer la momentul blond ca fiind momentul in care regizorul Anderson a avut o inexplicabila dorinta de a aduce ceva umanitate unui comportament complet inuman, moment ce coincide cu trasul apei ante mentionat. Da, este vorba de science-fiction, dra conspiratia din film creeaza o mare gaura ce suge cu putere totul precum o buda in singurul ei moment maret.
Deci momentul blond este atunci cand regizorul Anderson a decis ca Predatorul are nevoie de un partener/prieten. Dintr-o data pelicula s-a transformat in Alien intalneste E.T. intalneste Predator intr-o intalnire de gradul III, iar spectaorul ar trebui sa se simta ca intr-un parc de distractii atunci cand trenuletul rollercoaster-ului care-l poarta, a zburat de pe sine. Probabil ca deja regizorul se gandeste la Tacerea Mieilor 3 sau Hannibal 4, in care o sa-l vedem pe Dr. Lecter escortand un grup de copii mici la cofetarie? Serios acu, sper din suflet ca altcineva se gandeste sa-l impuste in cap inainte de a apuca macar sa procreeze!

Subiectul: un grup de exploratori finantati de mr. Weyland si condusi de cataratoare pe gheata, Alexa, au descoperit o piramida imensa in Antarctica. Numai ca se afla la 700m sub gheata. Suprinzator cineva le sapa tunelul (noi deja stim cine) in timp record, iar acolo jos descopera ramasitele unei civilizatii de mult apuse, o civilizatie care venera Predatorul, Predator care se lupta cu Alien intr-un anume ritual. Evident, ca echipa noastra de bagaciosi da desteptarea reginei Alien care-i prolifica si ca atare incepe sa depuna oua pe banda rulanta.

Fara sa intram in detaliile filmului, mentionam ca durata de incubatie a alienilor a fost redusa dramatic la 10 minute, in timp ce bebeloii Alien ajung la maturitate in circa 20 minute sau chiar mai repede. Un singur alien termina 2 predatori, iar ultimul ramas este clar ca buna ziua ca nu are nici o sansa. Deci are nevoie de ceva, sau de cineva, adica de un prieten, asa cum fiecare bun cinefil stie, iar cei care nu stiu, cu siguranta sunt pierduti pentru cauza. Orice om normal s-ar gandi ca are nevoie de o arma mai mare sau de mai multi predatori!? Nu si regizorul, care in loc sa-i dea un pet, un papagal, un catelus sau un ursulet de plus, sau macar un tun, in schimb el i-o da pe Alexa. Alexa, ultima fiinta umana ramasa pe acolo, reuseste si omoara un alien sa-l impresioneze pe Predator, iar acesta o recompenseaza cu un scut si o lance din craniu respectiv coada de alien intr-o ceremonie de incoronare ce cu siguranta o sa o revedem in "The Simpsons" in scurt timp.
Asa ca acum Alexa si Predatorul sunt prieteni iar el pune o bomba folosind tehnologia lui avansata. Voi nu iubiti bombele predatorilor? Eu da. Sunt suficient de puternice sa elimine orice pe o raza de 100Km sau mai mult, dar totodata sunt si suficient de incete astfel incat orice om de conditie medie va avea timp sa o rupa la fuga si sa scape de suflu. Dintr-odata macaraua ce i-a coborat 700m prin tunel in pas de melc, e pusa pe reverse si urca cu 150 Km/ora! Noroc ca deja de acum nimic nu mai conteaza caci orice persoana sanatoasa la cap o sa rada la fel de tare cas i cum ar urmari un combo Mel Gibson si Martin Riggs in Black Chicks II.

"Ea nu este multumita de culoare propriului pigment si nu-i place atitudinea lui! Nu poate suporta cum si-a facut parul. Dar ei sunt o ECHIPA pentru noul SECOL. Ei nu vorbesc aceiasi limba, dar cand vine momentul luptei impotriva crimei si violentei, nu-i nimeni in lume care sa-i intreaca!" - sooon.. this summer... to a theater near you... don't miss it!

Iar la final, aproape ca m-am asteptat ca Predator sa o stranga in brate pe Alexa si eventual sa-i dea un small kiss insotit de o lacrima de ramas bun.
Cand or sa produca "Alien vs. Predator 2", sper ca regizorul isi va aduce aminte ca este corect ca si Alien sa primeasca un prieten pentru a indrepta balanta. Numai asa e drept...

-- VIZIONARE PLACUTA --

Nota mea:  5 (cu mari indulgente).

postul initial

BiR

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate