Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Movie review

- - - - -
  • Please log in to reply
192 replies to this topic

#181
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

EPILOGUE


Daca este ceva ce Internetul poate dovedi fara absolut nici o urma de indoiala atunci nu este vorba de conspiratii malefice, 9/11, new order seculum and shit like this, ci faptul ca orice inchipuit poate sa scrie un "movie review". Sunt mii de siteuri dedicate filmelor unde mii de inchipuiti scriu review-uri sub puternica convingere ca opinia lor valoreaza cel putin cu o flegma mai mult decat cea a altui inchipuit.
Ca atare m-am gandit sa-mi aduc si eu flegma, pardon, contributia si sa ofer un ghid care sa-i ajute pe unii sa continue, daca vor, acest topic.

Prima conditie, esentiala, este sa fii cat de cat literat nu numai in scris, dar si in vorbire. Daca aceasta conditie nu este, atunci mars inapoi la scoala, lasa filmele... si recomand evitarea prescurtarilor folosite pe messanger.
A doua cred ca ar fi conditiile de vizionare si auditie, si anume sa nu cumva sa fie vorba de un avi facut cu camera ascunsa sub turban sau camasa, mai bine spui pas pana pui apare DVD-ul oficial!

Mai departe...
Poate ca in timp ce opinia ta nu valoreaza mai mult decat a vecinului de topic, este o diferenta intre un review de film amuzant, interesant si un review de rahat care nu face decat sa povesteasca din actiunea peliculei si sa ofere spoilere fara avertisment. Autorii celor din urma, cad de asemena in greseala de a oferi amanunte directe despre subiect si astfel se inscriu in linie cu inchipuitii de la primul paragraph. Damn, Brad Pitt is so kool! Damn, Johhny Depp a interpretat excelent! Damn, Angelina Jolie is sooo hot! Damn, Charlize Theron e atat de frumoasa si sexy! Damn, Jigsaw e atat de destept! Damn, shut the f*ck up!
Sper ca ai prins prima idee: incearca sa scrii ceva original, interesant, sa ai o opinie proprie si nu sa scrii ceea ce e evident ca va fi scris de catre toata lumea.

De pilda, eu mereu m-am intrebat "ce este gresit la acest film" si nu "ce este bine facut in acest film?" Si asta pentru ca la a 2-a intrebare va incerca sa raspunda fiecare moron care se apuca sa scrie review-uri, si atunci vin si intreb: Nu va plicitsiti? Sa citesti in 10 review-uri despre un film aceleasi comentarii banale? Nu e pierdere de timp? Atunci ce rost are sa mai scrii? Daca vrei sa fii critic/a despre un film, atunci nu te apuca si linge in fund regizorul, scenaristul si actorii, chiar daca te-au invitat la un preview particular unde n-ai platit, ai baut coca cola si la plecare ti-a mai dat si un breloc de chei sau o basca/sapca moka.

Majoritatea inchipuitilor scriu review-uri plictisitoare pentru ca sunt consumati de efortul scrierii si concentrarii. Nu te gandi la asta, scrie, scrie, scrie. Porbabil ca rezultatul o sa fie mai bun daca scrii in rafale scurte si dure decat incercarea de a forma direct un review cu paragraf de inceput, continut cu descrierea subiectului, paragraf de incheiere s.a.m.d. Scrierea unui review nu e chiar o operatie cu laser la ochi, si nici nu cere mult talent literar, cred eu. Daca ceva din film te-a "lovit" ca fiind gresit, idiotic sau nemaipomenit de amuzant, atunci scrie si bate toaca in zona respectiva. Daca nu ti-a placut Angelina in Beowulf pentru ca avea tocuri cui, scrie despre asta. Daca nu ti-a placut caracterul lui Tommy Lee Jones in No Country for Old Men pentru ca a fost lipsit de actiune, scrie despre asta, poate ca este o plangere legitima. De fapt daca orice statut al unei celebritati dintr-un film il face pe spectator sa nu creada in talentul actoricesc al respectivului, este un bun punct de plecare pentru critica. Practic, daca gasesti cinci subiecte "problema" pentru un film si pe urma le dezvolti si le aranjezi in cate un paragraf, ai putea obtine un review interesant care nu solicita prea multa editare finala. Pe scurt: vorbeste la obiect!

Pe undeva in review-ul tau trebuie sa-i spui cititorului si ce anume trateaza filmul. Deci un scurt sumar al subiectului este musai, insa trebuie tinut scurt si oferit in contextul unei critici si nu o banala enumerare a punctelor cheie. Atunci cand faci referire la regizor sau actori, e funny sa ii "botezi" cu un nume care eventual aminteste de un film patetic in care au mai evoluat. Un exemplu pentru o mai buna intelegere: Ben "Gigli" Affleck. In felul acesta arati ca tu nu te inchini la actorul respectiv precum alti "critici de duminica". Daca totusi este vorba despre un actor mai putin cunoscut cititorilor caruia te adresezi, atunci este recomandat invers, si anume sa-i mentionezi cea mai cunoscuta/populara performanta, desi atunci cand e vorba de mari actori, mari regizori, cel mai bine e sa faci misto de ei. Si asta pentru ca toti sunt bogati, faimosi si se culca cu personaje la care tu nici nu indraznesti sa visezi. In final, f*ck 'em daca nu stiu de gluma!

Daca te simti in stare, atunci cel mai bine este sa faci si trimiteri catre filme de referinta, inteligente. In mod normal, daca ai lucra pentru o publicatie majora si ai face asa ceva, editorul o sa-ti taie asta cu motivatia "Nu cred ca majoritatea publicului o sa se inteleaga ce vrei sa spui!". Well, read my lips: f*ck majoritatea! Traiasca internetul liber! Asta e motivul pentru care review-urile din publicatiile cu mare tiraj sunt atat de aschilopate, banale si idioate, pentru ca toata lumea sa le priceapa. Got that!? Daca simti ca e important, vorbeste si despre alte filme de rahat ca sa creezi o experienta cel putin la fel de shitty si pentru review-ul curent. Si aici ajungem la un aspect mai general: daca nu poti scrie ceva amuzant, atunci scrie ceva inteligent (a nu se intelege ca una o implica pe cealalta!) Atunci cand analizezi performanta unui actor, poti sa aduci in discutie si performante anterioare ca sa-ti subliniezi o parere. De pilda Christian Bale e aproape la fel in fiecare film in care joaca. Subliniaza asta. Deci fi specific!

In final, ar mai fi cateva chestii pe care le poti aduce in review; de pilda observa cum reactioneaza audienta si cum comenteaza, mai ales daca te-ai plictisit. Ia-ti notite in timpul filmului (daca esti pe DVD nu apasa pauza!). Daca esti barbat, probabil ca ai sa te holbezi la sfarcurile lui Lindsey Lohan. Probabil ca asta nu-i un lucru rau pe ecran, dar atunci cand marimea lor depaseste harta Chinei, e enervant si distrage atentia. Daca filmul este foarte prost si nu poti pleca, atunci e ok sa incepi sa te gandesti la automutilare sau alte activitati pe care le-ai prefera in acel moment. Poti sa le mentionezi si pe ele.

Cel mai bun lucru pentru un review este sa-l rescrii. Mai intai incerca sa faci o ciorna pe care asterni review-ul asa cum iti vine. Lasa-l cel putin o zi, dupa care il "ataci" cu ochi obiectivi. Daca ai pe cineva care ti-l citeste, roaga-l sa fie onest si sa nu te menajeze sub nici o forma. Sa-ti spuna cat de mult you suck! Si asta cel putin ca sa te obisnuiesti, pentru ca odata ce l-ai postat undeva pentru public, or sa fie multi care or sa-ti spuna acelasi lucru: "you suck, dude!" Dar tie n-ar trebui sa-ti pese, si asta pentru ca tu nu trebuie sa te autoidentifici cu review-ul pe care l-ai submis. Chiar daca te-ai apucat si ai facut harcea-parcea un film despre niste creaturi gingase, simpatice dar chinuite precum pinguinii.

Good Night & Good Luck!

#182
bilder

bilder

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 917
  • Înscris: 17.06.2007
unul dintre putine topicuri interesante...In principiu, sunt de acord cu ce zici, in principiu
Ce parere ai despre "No country for old men"? Un film care mie mi-a placut mult, un thriller cu o imagine excelenta si un montaj ireprosabil
p.s.: cererea fanului...... :P

Later Edit: na ca mi-ai luat-o inainte cu #181 :lol:

later later: ce nu ti-a placut in "No country...."? Ce ti se pare ca ii lipseste?
Multumesc frumos miss bitch

Edited by bilder, 23 January 2008 - 22:23.


#183
M0n0

M0n0

    Cinefil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,146
  • Înscris: 03.09.2005
"Daca nu ti-a placut caracterul lui Tommy Lee Jones in No Country for Old Men pentru ca a fost lipsit de actiune,"
Titlul filmului scuza intr-o oarecare masura actiunile sau neactiunile domnului Tommy Lee Jones...tara nu ii mai apartine, actiunile sale, chiar si actiunile pe care i le doreai tu, B.i.R., erau inutile. He is the "old man".
Evident, acest "old men" din titlu are si alte semnificatii.

#184
Pig_on_Acid

Pig_on_Acid

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,057
  • Înscris: 10.11.2006
@Bitch_in_Red
Foarte foarte util. Dar ce zic eu, m-ai pus bine pe ganduri... flipped me for real.

Hats off!

#185
m3th0dman

m3th0dman

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,269
  • Înscris: 03.01.2007
Singurul film bun ?review-at? îi American Beauty, în rest câteva filme cu poveste interesantă, câteva filme de regizori buni și în cea mai mare parte filme comerciale.
Ar fi interesantă părerea ta asupra unor filme mai consacrate.
Eu, ca și Un-Baiat aș fi curios de vre-un review la Fight-Club și Donnie Darko (nu zic c-ar fi filme consacrate, dar mie mi-au plăcut).

Edited by m3th0dman, 04 February 2008 - 02:11.


#186
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006

View PostBitch_in_Red, on Sep 24 2007, 19:14, said:

Shoot 'Em Up [2007]



Acest film este precum un rebut de carte ilustrata comica citita in jurul unui foc de tabara, si asta nu numai pentru ca stivuieste cadavrele mai repede decat o fac echipele FEMA intr-o situatie de calamitate naturala. Regizorul Michael Davis a regizat in trecut niste comedii romantice de prost gust (eg. Eight Days a Week, Girl Fever) ceea ce-l califica automat ca regizor pentru un film de actiune la fel cum un capitan de vapor de cursa lunga este calificat pentru a conduce un popor, sau daca nu va plac comparatiile mioritice puteti alege un director de circ cu cai calificat automat pentru a conduce o agentie federala de National Security.

Pentru aceasta pelicula au fost alesi actori "grei" precum Clive Owne, Paul Giamatti si frumoasa actrita Monica Belluci, o coloana sonora plina de muzica rock (sa dea bine la punkisti, metalisti, heavylisiti - nu stiu despre manelisti, dar probabil ca nu) si nu in ultimul rând un trailer plin cu gloante. Acestea din urma, cu siguranta ca au avut parte de un profesor de actorie mai bun... Inca din primele minute ale filmului Clive Owen isi ia o figura de om feroce, determinat si serios, privire de care nu mai scapam pana la sfarsit, adica inca vreo 80 minute.

Atentie some Spoilers - go away!!!

Ideea e foarte complexa: Smith livreaza un bebelus in spatele unei stradute jegoase - e clar maica'sa avea ceva probleme cu asigurarile de sanatate - iar apoi trebuie sa-l protejeze impotriva a nenumarate echipe de ucigasi profesionisti care, in mod misterios, vor sa se asigure ca bebelusul nu va deranja pe absolut nimeni la ora 3 dimineata pentru a fi hranit. Smith nu e complet singur, ci este ajutat de Donna (Bellucci), o târfa frumoasa cu o inima de aur. Probabil ca un om care s-ar decide pentru o astfel de cercetare, ar pierde cu siguranta multi ani fara certitudinea ca asa ceva chiar exista cu adevarat. Asa ca intrebarea mea este: cum dracu se face ca la fiecare 2 filme in care apar târfe, una din ele este si frumoasa si cu o inima de aur... bitch?
Paul Giamatti in rolul unui monstru psihopat care omoara bebelusi? Gimme a f*ckin' break! Paul are o fata precum o papusa Barbie virgina in ajun de Prom Night. Pe parcursul filmului, si el ca si Clive, se straduiesc sa etaleze o fata de om dur, rece, o fata pe care pana si vestitul 007, Roger Moore ar invidia-o, desi el, oricum, ar invidia orice rol mai substantial in zilele de azi. Pe de alta parte Smith este atat de rece incat la un moment dat in timp ce el si Donna se giugiulesc intr-o camera de hotel si vreo 5..6 indivizi rai se napusetsc sa-l omoare, el ii priveaza de fericitul act voyeuristic aruncandu-i in aer, si asta in timp ce isi continua "placuta" activitate ... wow...what a MAN!
end spoilers

Ati vazut filmul Magnum Force?  Da, ala cu Cu Clint Eastwood, aka Dirty Harry, pe vremea cand Clint era inca suficient de tanar pentru a fi un politist si inca nu devenise atat de repulsiv. Mda, copii pe vremea aia erau incantati de caracteristicile pistolului in cauza, care numai in acea pelicula a pus pe bara aka a stins lumina la un numar de 47 (patruzecisisepte) bad guys, ei bine, Smith in acest film, a depasit acest numar numai pana s-a terminat prezentarea filmului. Daca esti atat de curios, n-ai decat sa mai stai odata la festivalul asta bolnav de sânge, intestine, organe, cadavre si sa numeri (if you do that, then you're a
Spoiler
).
Sau poti sa afli de la mine:
Spoiler

Daca iti plac multe gloante, un scenariu demn de ilustrate comice si interpretare proasta, atunci Shoot 'Em Up este deliciul tau pentru o seara de neuitat.
Don't forget the pop corn...

-- VIZIONARE PLACUTA! --

Nota mea: 7/10 (pentru ca pop corn-ul a fost comestibil!)
Bineinteles ca ai dreptate. Bineinteles ca n-ai dreptate.
Ai dreptate cand zici ca actiunea filmului este doar o scuza jenanta pentru o lunga inlantuire de impsucaturi si morcovi aruncati in lumina ochilor.
Dar nu ai dreptate cand afirmi "Daca iti plac multe gloante, un scenariu demn de ilustrate comice si interpretare proasta, atunci Shoot 'Em Up este deliciul tau pentru o seara de neuitat". Pentru ca daca baietasii de la bloc care se uita fascinati la mizerii gen "Fast & Furious" ori "Bourne Identity" se vor distra cu siguranta si la "Shoot'em Up", asta nu inseamna ca automat esti idiot daca te vei uita la "Shoot'em Up" cu o placere vinovata.
Ceea ce ma duce cu gandul la "True Lies". Arnold nu e actor? Filmul e remake? Sunt prea multe impuscaturi si ca bonus avem si o explozie atomica perfect inutila? E un plagiat nereusit dupa James Bond? Raspunsul e probabil afirmativ la toate intrebarile astea - dar e neinteresant pentru cei care vor sa vada, pur si simplu, un film de actiune bun. Daca tavalesti in noroi filmul pentru ca e de actiune sau cu Schwarzenegger, nu inseamna ca filmul e obligatoriu prost, ci ca ai prejudecati. Prejudecati de genul "Filmele de actiune nu sunt arta" si "Arnold nu e actor, deci filmul e prost".
Sa nu uitam ca si un film de actiune, daca este bine facut, este bun. Daca este prost, este prost pentru ca este prost, nu este prost pentru ca este de actiune.
Exact acelasi lucru e valabil si pentru "Shoot'em Up", as zice. Nu zic c-a fost vreo capodopera, nu stiu daca o sa-l revad prea curand. Poate ca in definitiv este genul de film "pentru baieti", ceea ce femeile nu inteleg si pentru ca nu inteleg nici nu accepta. In fond, si pe barbatii ii oripileaza comediile romantice cu Meg Ryan si Tom Hanks. Desigur, poate vei zice ca sunt misogin. Dar, pe de alta parte, daca esti de parere ca filmele "pentru baieti" sunt din start stupide, inseamna ca faci ceea ce fac si misoginii, doar ca impotriva barbatilor.
Si da, cred ca ar fi interesant sa faci un review la "True Lies", si eventual, vorba ta, nu doar unul in care sa zici "E cu Arnold, ce prost joaca". Nu stiu de ce, dar am impresia ca e genul de film care iti face chef de scris  :P
PS - Azi am descoperit topicul tau si cred ca e cel mai tare de pe softpedia. Si ma mir ca nu e mai vizitat...

#187
floraur

floraur

    pitic insignifiant

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,275
  • Înscris: 22.07.2005

View PostBitch_in_Red, on Jan 23 2008, 22:15, said:

Good Night & Good Luck!

Daca foloseai limba romana in epilogul tau, aveai o nota buna. Asa tocanita aia de romanita cu englezisme ieftine, intra intr-un cliseu ieftin.

Edited by floraur, 15 March 2009 - 21:04.


#188
KoShiMin

KoShiMin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,813
  • Înscris: 06.09.2006
Domnilor, Bitch_in_Red a ales - cam demultisor - sa nu mai posteze pe aria aceasta. Poate se va razgandi, poate nu... Oricum, decat sa o interpelati (din cate vad eu, inutil) pe topicul acesta, nu ar fi mai bine sa va deschideti propriul topic si sa va postati propriile review-uri la filmele pe care le considerati esentiale? Spun asta, deoarece, pana una-alta, ceea ce a postat Bitch in Red, cu englezisme sau fara, reprezinta cam singurele texte care se incadreaza in subaria Recenzii... Chiar nu exista nimeni doritor sa scrie - la modul serios - un text critic mai "asezat" despre un film care l-a impresionat?

Edited by KoShiMin, 16 March 2009 - 14:59.


#189
Stan P.

Stan P.

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 368
  • Înscris: 03.10.2006

View PostKoShiMin, on Mar 16 2009, 14:59, said:

Domnilor, Bitch_in_Red a ales - cam demultisor - sa nu mai posteze pe aria aceasta. Poate se va razgandi, poate nu... Oricum, decat sa o interpelati (din cate vad eu, inutil) pe topicul acesta, nu ar fi mai bine sa va deschideti propriul topic si sa va postati propriile review-uri la filmele pe care le considerati esentiale? Spun asta, deoarece, pana una-alta, ceea ce a postat Bitch in Red, cu englezisme sau fara, reprezinta cam singurele texte care se incadreaza in subaria Recenzii... Chiar nu exista nimeni doritor sa scrie - la modul serios - un text critic mai "asezat" despre un film care l-a impresionat?
Da, intre timp am inteles si noi ca Bitch nu mai scrie. Si e pacat, pentru ca era altceva decat obisnuitele injuraturi pe teme politice sau despre masini straine. Voi tine cpnt de sugestia ta, mr KoShiMin, mai ales pentru ca am vazut ca esti pasionat de subiect si competent in domeniu  B)

#190
Bitch_in_Red

Bitch_in_Red

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,271
  • Înscris: 07.05.2004

View Postfloraur, on Mar 15 2009, 14:03, said:

Daca foloseai limba romana in epilogul tau, aveai o nota buna. Asa tocanita aia de romanita cu englezisme ieftine, intra intr-un cliseu ieftin.

Bula: Good Night & Good Luck

#191
DiXu

DiXu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 410
  • Înscris: 05.04.2008
Ce parere ai de filmul Meet Joe Black ?
Daca l-ai vazut :)

#192
retro56

retro56

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 21.01.2007

View PostBitch_in_Red, on 23rd January 2008, 23:04, said:

In timp de 2 ani topicul a strans 6 pagini si peste 20k view, so, poate ca n-a fost chiar atat de rau...

this is a dummy post, numai pentru a "impinge" urmatorul (#181) la inceput de pagina.

Care o fi ideea cu jumatate de fraza in romana ,cealalta in engleza?Te crezi mai spirituala,esti mai interesanta? Nu e dovada de infantilism?Ma obosesti.Si nu numai pe mine.Ne este f.greu sa te urmarim.Bine, am inteles esti inteligenta, esti desteapta, ai ego cit palatul parlamentului,te votam daca este nevoie la parlamentul european, dar gata ajunge.Ori scrii in romana, ori in engleza e timpul sa alegi.Amestecul asta, care se vrea spiritual, de romgleza,  este pueril, nici macar nu amuza.Nu ne subestima.

#193
rsch

rsch

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 08.08.2005

Quote

date='12th June 2009[/b], 01:15' post='6622753']
Care o fi ideea cu jumatate de fraza in romana ,cealalta in engleza?Te crezi mai spirituala,esti mai interesanta? Nu e dovada de infantilism?Ma obosesti.Si nu numai pe mine.Ne este f.greu sa te urmarim.Bine, am inteles esti inteligenta, esti desteapta, ai ego cit palatul parlamentului,te votam daca este nevoie la parlamentul european, dar gata ajunge.Ori scrii in romana, ori in engleza e timpul sa alegi.Amestecul asta, care se vrea spiritual, de romgleza,  este pueril, nici macar nu amuza.Nu ne subestima.
Chiar asa BitchinRed, nu mai zici nimic? Si-o fi tinut omu' rasuflarea in asteptarea unui reply in romgleza...
Pe mne te rog sa ma subestimezi... totdeauna mi-a placut sa fiu sub estimari...
...eu cautam reviewuri&opinii despre media playere si uite ca scriu la un topic mort de-un an jumate..

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate