Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Caine Husky!

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#1
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012
Salut tuturor!
Imi cer scuze pt offtopic dar nu am stiut unde sa postez aceasta intrebare!
Ma bate gandul de ceva timp sa`mi iau un caine Husky :-? mi s-a facut dor de inca un sufletel prin casa.. am avut in urma cu 2 ani un Bison mic dar mereu m-a atras aceasta rasa mai mult pt aspectul superb pe care il are!
Intrebarea mea este, daca exista printre forum`isti posesori a acestei rase de caini, ce fel de caracter are?
Este usor de dresat (personal, nu la profesionisti), este sensibil la anumite chestii... precizez ca vreau sa`l tin la bloc si nu la casa (curte).
Multumesc frumos!:D

#2
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Nu-ti lua Husky, o sa fie tare chinuit. Gandeste-te ca vei tine la bloc, la 30-40 grade un caine conceput sa stea la -20 si sa alerge zeci de km pe zi. E pacat.
Ia-ti ceva de bloc, cu siguranta poti iubi un Bishon la fel cum poti iubi un Husky...

Dar ca sa-ti raspund, se dreseaza usor si daca esti o persoana cu rabdare si eventual ceva experienta, te vei descurca foarte bine.

#3
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012

 malls, on 31 august 2012 - 23:38, said:

Nu-ti lua Husky, o sa fie tare chinuit. Gandeste-te ca vei tine la bloc, la 30-40 grade un caine conceput sa stea la -20 si sa alerge zeci de km pe zi. E pacat.
Ia-ti ceva de bloc, cu siguranta poti iubi un Bishon la fel cum poti iubi un Husky...

Dar ca sa-ti raspund, se dreseaza usor si daca esti o persoana cu rabdare si eventual ceva experienta, te vei descurca foarte bine.
Multumesc ff mult pentru raspunsul tau, voi tine cont!

#4
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Nu va mai luati caini mari.Luati-va caini mici,pekinez,ciuaua etc

#5
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Husky nu e caine de apartament, are nevoie de spatiu. Chiar si la curte e cam dificil. Daca locuiesti intr-o zona mai racoroasa mai bine iti iei samoyed decat husky.

Edited by LensFlare, 01 September 2012 - 07:23.


#6
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002
husky e un caine doar pe jumatate domesticit, nu prea latra, mai mult urla, are f. multa personalitate, sunt greu de dresat, omoara orice oratanie prinde prin preajma fiindca de acolo de unde vine i se dadea mancare doar iarna cand era pus sa traga la sanie, vara era lasat liber sa-si procure singur hrana, daca mai ai si alti caini ii va teroriza. intr-un cuvant nu-i un caine cum sunteti voi obisnuiti. nu va luati asa ceva decat daca stiti sigur cu ce se mananca.

#7
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011

 Fane, on 01 septembrie 2012 - 09:35, said:

sunt greu de dresat, omoara orice oratanie prinde prin preajma fiindca de acolo de unde vine i se dadea mancare doar iarna cand era pus sa traga la sanie
Presupunand ca-l ia de mic si ca-l obisnuieste cu oameni/parcuri/animale, nu cred ca e cazul sa-si puna probleme de genul asta.

#8
pro-civilizatie

pro-civilizatie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,012
  • Înscris: 19.02.2011
Majoritatea ignorantilor nici nu stiu sa dreseze un caine normal,ce sa mai vorbim de husky.

#9
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,243
  • Înscris: 05.06.2002

 malls, on 01 septembrie 2012 - 09:41, said:

Presupunand ca-l ia de mic si ca-l obisnuieste cu oameni/parcuri/animale, nu cred ca e cazul sa-si puna probleme de genul asta.
daca sti tu, asa o fi.

Edited by Fane, 01 September 2012 - 09:53.


#10
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
Pentru mai multe detalii ai:
-http://forum.softped...h&fromMainBar=1

Ai ceva de citit, dar aproape toata lumea sugereaza ca apartamentul nu este locul unde sa cresti acea rasa de caine!

#11
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012
Cainele il iau de la 2 luni, eu plus un prieten cu care stau in acelasi apartament (mare 4 camere ca si noi ne pierdem)... am mai vazut destui oameni care tin aceasta rasa la bloc si mi s-a spus ca sunt ff prietenosi si usor de dresat mai ales in privinta locului unde sa`si faca nevoile.
Cand am spus eu + un prieten m-am referit ca amandoi ne luam, masculi, frati deci nu prea se vor plictisi  iar referitor la nevoiele de alergat si ff multa joaca, tocmai de asta am ales aceasta rasa nu numai ca eu unul, de mic mi-o doresc ci si pentru ca am unde sa`i "termin energia"
Va multumesc frumos tuturor pentru raspunsurile voastre! fiecare conteaza pentru mine, cu cat mai multe cu atat mai bine!... oricum, m-ati cam terminat cu "nu`i bine sa stea la apartament"  raspuns  ce m-a cam pus pe ganduri.. ma mai gandeam la un AKITA INU (tot la fel stiam ca sunt foarte atasati de oameni mai ales dupa filmul AKITO!)  si am mai citit referitor la husky ca vara, la calduri cam greu de suportat nu e prea bine sa`l tii mai mult de cateva minute afara, lucru ce din nou m-a pus pe ganduri pentru ca eu sunt din Piatra Neamt unde in acesta vara s-a ajuns si la 35 grade chiar inca din prin aprilie la un moment!... Daca mai sunteti pe aici si mai cititi acest mesaj v-as ruga sa`mi mai spune`ti si cate ceva despre un AKITA INU... nu vreau un bichon sau un "mititel" vreau ceva in genul husky, macar ceva asemanator daca husky nu pot pt ca nici sa`l chinui nu vreau!...

#12
malls

malls

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 3,096
  • Înscris: 28.04.2011
Akita? Asta se dreseaza mult mai greu, e agresiv, feroce, nu l-as recomanda incepatorilor. Daca n-ai experienta n-o sa-l poti controla nicicum.

La samoyed te-ai gandit?

#13
sergiustg

sergiustg

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.08.2011
Nu o sa reusesti sa il dresezi, iar in apartament in niciun caz nu o sa ii placa.Am si eu unul si stiu despre ce e vorba.

#14
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012
Si cu samoyedul care este treaba? este bun de tinut in apartament?

#15
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 Fane, on 01 septembrie 2012 - 09:35, said:

husky e un caine doar pe jumatate domesticit, nu prea latra, mai mult urla, are f. multa personalitate, sunt greu de dresat, omoara orice oratanie prinde prin preajma fiindca de acolo de unde vine i se dadea mancare doar iarna cand era pus sa traga la sanie, vara era lasat liber sa-si procure singur hrana, daca mai ai si alti caini ii va teroriza. intr-un cuvant nu-i un caine cum sunteti voi obisnuiti. nu va luati asa ceva decat daca stiti sigur cu ce se mananca.
cainii crescuti in canise nu prea mai au instinctele alea...sunt crescuti ca sa fie pet-uri sau caini de show

 Fane, on 01 septembrie 2012 - 09:53, said:

daca sti tu, asa o fi.
vorbesti fara sa cunosti..serios acuma
asa se spune si despre pitbuli..ca omoara,musca,terorizeaza,eu te invit la mine acasa sa te convingi cat de iubitori sunt...chiar si cu strainii

 cll4u, on 01 septembrie 2012 - 13:45, said:

Si cu samoyedul care este treaba? este bun de tinut in apartament?
vezi ca husky,samoyed,akita...iti vor lasa o tona de par prin casa cand sunt in perioada de naparlire
tu trebuie sa te orientezi spre rase cu par scurt,brac german,boxer,dalmatian,shar-pei...

Edited by bilibistrocizel, 01 September 2012 - 13:52.


#16
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012

 bilibistrocizel, on 01 septembrie 2012 - 13:57, said:

cainii crescuti in canise nu prea mai au instinctele alea...sunt crescuti ca sa fie pet-uri sau caini de show


vorbesti fara sa cunosti..serios acuma
asa se spune si despre pitbuli..ca omoara,musca,terorizeaza,eu te invit la mine acasa sa te convingi cat de iubitori sunt...chiar si cu strainii


vezi ca husky,samoyed,akita...iti vor lasa o tona de par prin casa cand sunt in perioada de naparlire
tu trebuie sa te orientezi spre rase cu par scurt,brac german,boxer,dalmatian,shar-pei...



Mersi mult pentru raspunsurile tale, faza e ca nu`mi plac aia cu paru scurt! pentru mine e ori una din astea trei dar in principiu husky ori deloc... si sunt ff multi oameni care i-au invatat cu viata de apartament si ei asa sunt invatatni, nu stiu ei ca neamu lor trageau sanii si etc :)) si samoyedul e foarte frumos, voi vedea va multumesc tuturor pt raspunsuri!

#17
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008

 cll4u, on 01 septembrie 2012 - 12:03, said:

v-as ruga sa`mi mai spune`ti si cate ceva despre un AKITA INU...

Care este bugetul tau pentru achizitionarea unui caine din aceasta rasa?
  • Durata de viata : 11 - 15 ani
  • Numar de pui : 5 - 7 pui
  • Grup : Grupa 5 - Spitz and Primitive - sectiune 5 Asian Spitz
  • Culoare : rosu cu alb, alb pur, alb cu maroniu deschis sau culoarea susanului, tigrat
  • Lungime par : scurt
  • Marime : medie
  • Naparlire : 2 x an
  • Inaltime mascul : ideal 67 cm
  • Greutate mascul : 34 - 54 kg
  • Inaltime femela : ideal 61 cm
  • Greutate femela : 34 - 50 kg
  • Spatiu necesar : caine de curte sau apartament
  Akita sunt caini de talie mare, numele lor fiind legat de provincia Akita din Japonia, tara lor de bastina. Desi in limba japoneza inu inseamna caine, aici el este denumit mai mult Akita-ken. Initial a fost crescut pentru a fi folosit la vanatoarea de ursi in zonele montane ale Japoniei si ca si caine de lupta.
Akita Inu este cel mai mare dintre tipurile de Spitz Japonezc si se pare ca este si una dintre cele mai vechi rase. In perioada dintre dinastia Tokugawa, pana la dinastia Taisho, a fost instruit si crescut pentru lupta, datorita taliei mari si a conformatiei puternice. A fost declarat monument al naturii de catre guvernul japonez si crescut in Japonia sub numele de Akita Inu. In multe tari, rasa este separata in doua rase, adica, Akita Inu, rasa japoneza si Akita American.
Cel mai renumit exemplar al rasei a fost Hachiko, un caine recunoscut in Japonia pentru loialitatea sa. Atunci cand stapanul sau a murit, Hachiko s-a intors in gara in care isi astepta de obicei stapanul in fiecare zi, pana la sfarsitul zilelor sale. Astfel, in Gara Shibuya, se gaseste si azi o statuie in marime naturala a lui Hachiko.


DESCRIERE FIZICA

Este un caine de talie mare, cu o constistutie robusta, ce inspira noblete si demnitate, afisate cu naturalete. Craniul il are bine proportionat cu corpul, avand fruntea lata, fara riduri. Botul este lung si puternic, nefiind ascutit, cu o dantura puternica, avand muscatura in forma de foarfeca. Ochii sunt relativi mici, aproape triunghiulari, de culoare brun, cat mai inchis. Urechile sunt inclinate catre inainte, triunghiulare, usor rotunjite la varf, groase si relativ mici, moderat distantate. Gatul este proportionat fata de cap, gros si musculos. Akita Inu are spatele drept si solid cu o coada prinsa sus, care trebuie sa fie rulata pe spate.

PERSONALITATE

Akita a fost un caine de vanatoare, de razboi, ilustrat fiind de curajul si tinuta sa mandra. Dar poate definindu-l drept caine de companie, s-a vrut sa se dea uitarii utilizarea sa drept caine de lupta. Akita este o rasa unica. Poate fi inteleasa profund sau deloc. Expresia cea mai utilizata de japonezi pentru el este Ichi-Ban, adica mandrie naturala. Fara aceasta calitate morala cainele nu este un Akita. Demnitatea este un element fundamenatal al acestei rase, deoarece demnitatea este fundamentala in cultura orientala.
Ca orice caine, Akita are nevoie de incredere, afectiune si liniste. Este necesar ca stapanul sa-si exercite cu echilibru autoritatea, impunandu-i regulile cu calm si fermitate. Aceasta nu inseamna folosirea fortei, ci unui ton ferm, decis si recompensarea cainelui cand executa o comanda. Datorita curajului si devotamentului fata de stapan este dispus sa lupte. E dispus la lupta impreuna cu omul, pentru om, dar agresivitatea sa nu constituie un scop in sine. Cu toate acestea, Akita e un adevarat luptator: nu se supune si nu fuge si isi arata intentia doar cu un moment inainte de a ataca. Din acest motiv el nu este un caine pentru toti. In afara de exagerari, un nivel minim de dresaj pentru Akita nu e numai util ci si necesar. Akita este si foarte inteligent. El poseda capacitatea de a judeca si are o natura foarte independenta. Un Akita invata totul foarte repede, dar se plictiseste usor. Ei sunt inteligenti si pot discerne, doua calitati importante pentru un caine de paza. Strainii nu sunt bineveniti intr-o casa in care propritarii sunt plecati, dar Akita poate discerne intre oaspeti si intrusi.
Akita se intelege foarte bine cu copiii, dar succesul sau esecul acestei relatii depinde de stapan, de educatia copilului si de temperamentul cainelui.Puii de Akita crescuti cu copii sunt buni cu acestia. Un Akita insa nu va tolera abuzurile din partea unui copil, mai ales daca nu e copilul familiei.


Conditii de viata

Este un caine rezistent la intemperii si se simte bine in aer liber alaturi de un stapan cu experienta in cresterea cainilor. Are nevoie de spatiu ingradit pentru a nu pleca la vanatoare cand simte mirosul vanatului, de botnita cand iese pe strada pentru a nu ataca alti caini (daca nu a fost suficient socializat).

Dresaj

Dresajul acestui caine trebuie facut de catre o persoana cu experienta, sigura pe ea iar dresajul sa fie ferm, consecvent, variat pentru a nu se plictisi. Este un caine inteligent si se pot obtine rezultate frumoase. Trebuie socializat de mic cu copiii, cu oamenii, cu alti caini si alte animale. Are un nivel mediu de activitate si ii place sa faca plimbari lungi.


Akita nu este un caine pentru oricine,este de preferat ca persoana care il achizitioneaza sa fi avut un alt caine inainte.

Edited by mobilewave, 01 September 2012 - 14:45.


#18
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012
Multumesc tuturor pentru raspunsurile voastre... din toate am tras concluzia ca husky ar fi chinuit sa fie tinut in apartament deoarece este foarte jucaus, plin de energie iar vara, nu prea ii prieste la caldura... Despre Akita Inu, este un caine foarte greu de dresat mai ales pentru o persoana ca mine care nu s-a mai ocupat cu asa ceva inainte plus ca, ca talie este mai mare si decat husky deci tot nu`i bun de tinut la bloc... iar despre samoyed, mie personal mi se pare un caine pentru "cucoane" nu pentru mine... sunt o persoana sensibila dar as prefera ceva de genul unui LUP nu a unui CHOW CHOW .... in fine... m-am mai interesat si mi-a sarit in evinta un ROTTWEILER dar chiar daca am citit nu prea am reusit sa aflu destul de multe despre el... posesorii acestei rase, crede`ti ca`mi puneti da niste informatii referitoare?

Mar interesa cum sta la capitolul dresaj si daca ajunge sa fie agresiv chiar si cu mine, stapanul! in privinta parului (la cat are nu prea vor fi probleme) ... de salivat ma gandesc ca saliveaza si ar fi cam aiurea sa o faca ca un chow chow sa umple casa de "bale"... mersi mult!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate