Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Caine Husky!

- - - - -
  • Please log in to reply
64 replies to this topic

#19
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Inteleg entuziasmul persoanelor de a avea un caine ca animal de companie si toate beneficiile aduse de acest lucru...dar uneori din anumite puncte de vedere tind sa dau dreptate si userilor gen pro-civilizatie !!!

Edited by mobilewave, 01 September 2012 - 18:35.


#20
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012

View Postmobilewave, on 01 septembrie 2012 - 18:20, said:

Inteleg entuziasmul persoanelor de a avea un caine ca animal de companie si toate beneficiile aduse de acest lucru...dar uneori din anumite puncte de vedere tind sa dau dreptate si userilor gen pro-civilizatie !!!
nu prea isi avea rostul acest comentariu la subiectul meu :).. :-J daca imi pute`ai raspunde la intrebare asa cum am cerut ( din pripia experienta) nu copi paste de pe net ti-as fi fost recunoscator.. asa iti multumesc pt ce citise`m deja :) o zi buna

#21
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Sincer,te-ai gandit mult pana sa imi dai reply?

Edited by mobilewave, 01 September 2012 - 19:51.


#22
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012

View Postmobilewave, on 01 septembrie 2012 - 19:51, said:

Sincer,te-ai gandit mult pana sa imi dai reply?
  Nu am nevoie de peroane ca tine aici:) daca altceva nu stiai sa spui ma bine :-$! nu e nevoie sa stau mereu cu ochii pe forum pt a vedea cand imi scrie cineva, sau cand postezi un subiect stai 24/24  pe el pt a raspunde oricarei persoana in urmatoarea secunda? :-J
In fine!
Le multumesc tuturor persoanelor care m-au ajutat cu un raspuns delicat pana in prezent! daca cineva ma mai poate ajuta in continuare sunt deschis la orice parere (traita) multumesc tuturor!

#23
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Inainte de toate nu am chef de polemica,dar vreau sa te atentionez ca din ceea ce ai scris pana acum reiese ca ai foarte putina experienta in materie de caini si in acelasi timp nici nu esti informat cum trebuie.Daca tu ai luat replica mea ca pe un afront imi cer scuze atunci dar sincer sa fiu cred ca m-ai inteles gresit.

View Postcll4u, on 31 august 2012 - 23:29, said:

Intrebarea mea este, daca exista printre forum`isti posesori a acestei rase de caini, ce fel de caracter are?

Nu crezi ca in afara de trasaturile specifice rasei din care face parte sau a bagajului genetic cu care acesta vine,in formarea caracterului unui caine un aport foarte important il are educatia pe care acesta o primeste,deci implicit stapanul sau?

View Postcll4u, on 31 august 2012 - 23:29, said:

Este usor de dresat (personal, nu la profesionisti), este sensibil la anumite chestii... precizez ca vreau sa`l tin la bloc si nu la casa (curte).


Ce intelegi prin dresaj personal?Ce experienta ai in acest domeniu?


In primul meu post pe acest topic ti-am adresat o alta intrebare.

View Postmobilewave, on 01 septembrie 2012 - 14:29, said:

Care este bugetul tau pentru achizitionarea unui caine din aceasta rasa?


Avand in vedere ca ai cam renuntat la ideea achizitionarii unui caine din rasa Akita Inu deoarece are un caracter dificil si nu-i poti oferi conditiile necesare,imi poti spune oricum te rog bugetul pe care l-ai rezervat achizitionarii unui caine?

O seara buna si tie Posted Image

Edited by mobilewave, 01 September 2012 - 20:41.


#24
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012

View Postmobilewave, on 01 septembrie 2012 - 20:39, said:

Inainte de toate nu am chef de polemica,dar vreau sa te atentionez ca din ceea ce ai scris pana acum reiese ca ai foarte putina experienta in materie de caini si in acelasi timp nici nu esti informat cum trebuie.Daca tu ai luat replica mea ca pe un afront imi cer scuze atunci dar sincer sa fiu cred ca m-ai inteles gresit.



Nu crezi ca in afara de trasaturile specifice rasei din care face parte sau a bagajului genetic cu care acesta vine,in formarea caracterului unui caine un aport foarte important il are educatia pe care acesta o primeste,deci implicit stapanul sau?



Ce intelegi prin dresaj personal?Ce experienta ai in acest domeniu?


In primul meu post pe acest topic ti-am adresat o alta intrebare.


Avand in vedere ca ai cam renuntat la ideea achizitionarii unui caine din rasa Akita Inu deoarece are un caracter dificil si nu-i poti oferi conditiile necesare,imi poti spune oricum te rog bugetul pe care l-ai rezervat achizitionarii unui caine?

O seara buna si tie Posted Image


Pai am renuntat la akita deoarece, dupa ce m-am documentat mai mult am inteles ca nu este recomandat nimanui fara experienta iar eu sunt o persoana fara experienta in a dresa un caine! m-am sucit m-am invartit si m-am hotarat sa`mi urmez visul adica HUSKY si pt faptul ca, pritenul cu care locuies pe care l-am mencionat intr-un comentariu anterior isi va lua tot mascul (frati) cand nu voi avea eu timp va avea el si tot asa!

Suma maxima pe care sunt dispus sa o dau pe acest catel este de 6-7 milioane (am vazut ca maximul pe siteuri este de 14 milioane) poate o fi si mai scumpi dar eu spun ce am vazut ... 600-700 RON ca sa nu se inteleaga gresit:)

Prin dresaj personal ma refeream daca imi va fi mie ca stapan usor sa il dresez ci sa nu fiu nevoie sa`l duc la un profesionit, la oamenii care se ocupa cu dresajul de animale!

Stiu ca educatia lui tine foarte mult si de Stapan dar cand vine vorba de animale, mereu am avut foarte multa rabdare si m-am dedicat cat am putut de mult... repet, in urma cu 2 ani am avut un bichon care ma asculta app din toate punctele de vedere si era crescut de mic dar.. s-a dus mititelul :-<

Multumesc mult pt raspuns!

#25
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Hm, doi masculi impreuna...risca sa se bata cand vor fi mari. Si doi husky intr-un apartament, va fi teribil la cat par lasa. De ce nu va luati ogari afgani sau barzoi. Nu lasa asa mult par ca rasele tip lup si daca ii alergi 1-2 ore pe zi  sunt extrem de cuminti in casa. Sunt mari, blanosi si extrem de frumosi plus ca suporta caldura foarte bine comparativ cu rasele nordice.

Edited by Freddy12, 01 September 2012 - 21:05.


#26
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
@clu4u

Avand in vedere ca il vei achizitiona fara pedigree,atentie de unde il cumperi si ce anume mai exact Posted Image

P.S

Nu mai da citat la ultimul mesaj te rog,se intelege de la sine cui este adresat si de asemenea se evita incarcarea paginii inutil

Edited by mobilewave, 01 September 2012 - 21:10.


#27
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012

View PostFreddy12, on 01 septembrie 2012 - 21:05, said:

Hm, doi masculi impreuna...risca sa se bata cand vor fi mari. Si doi husky intr-un apartament, va fi teribil la cat par lasa. De ce nu va luati ogari afgani sau barzoi. Nu lasa asa mult par ca rasele tip lup si daca ii alergi 1-2 ore pe zi  sunt extrem de cuminti in casa. Sunt mari, blanosi si extrem de frumosi plus ca suporta caldura foarte bine comparativ cu rasele nordice.

M-am uitat si la aceasta rasa dar nu`mi place absolut deloc cum arata:)) chiar ABSOLUT DELOC:))  dintre toate rasele de caini, singura care ma atrage cel mai tare este Husky... in rest pe locul doi este rottweileru (la aspect ma refer) dar mananca mai mult decat mine si nu`mi trebuie asa ceva:)) chow chow mai e dragut, akita inu (dar nu de mine) iar in rest.. ciobanescul german dar nu miar place pentru apartament.. in rest celelalte rase nu`mi plac... Defapt shar pei-ii mai sunt draguti dar de ar ramane mici :))

View Postmobilewave, on 01 septembrie 2012 - 21:08, said:

Avand in vedere ca il vei achizitiona fara pedigree,atentie de unde il cumperi si ce anume mai exact Posted Image
Pe net majoritatea parintilor scriu ca sunt cu Pedigree:)) cu siguranta sunt "vrajeli" sau poate nu...

MobileWave,
Imi cer scuze, nu folosesc de mult timp forumul si nu am stiut doar ca, asa m-am obisnuit! ma voi dezobisnui!
Numai bine!

#28
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,491
  • Înscris: 15.09.2010
Ia-ti un chow-chow. Din rasele enumerate de tine ar fi cel mai potrivit caine.

#29
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008

View Postcll4u, on 01 septembrie 2012 - 21:12, said:

Pe net majoritatea parintilor scriu ca sunt cu Pedigree:)) cu siguranta sunt "vrajeli" sau poate nu...


Nu au pedigree si nici nu provin din parinti care au asa ceva,sa zici mersi daca are un carnet de sanatate.Cand vine vorba de pedigree,actele trebuie verificate cu atentie  iar cainele trebuie cumparat de la o crescatorie de renume,autorizata de catre A.Ch.R si recunoscuta de catre FCI.

Edited by mobilewave, 01 September 2012 - 22:02.


#30
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012
Am cam priceput :-D Daca mai sunteti pe aici sau cei care vor citi in.zilele.urmatoare acest articol vas ruga sa-mi.spuneti parerea si despre cainii Dalmatieni! Din descrierile.de pe.net par acceptabili dar as prefera vreun raspuns de la un posesor al acestei rase :P
MULTUMESC!

#31
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Daca tu mai sus afirmai ca vezi in posesia unei domnisoare cainele din rasa samoyed,uite asa il vad eu pe cel din rasa dalmatian sau in posesia unui cuplu/familii cu copii Posted Image Insa e doar o chestiune de gusturi evident Posted Image Este un caine echilibrat,foarte inteligent,are nevoie de multa miscare zilnic insa nu te sfatuiesc sa-l achizitionezi deoarece in apartament este mai de  greu de tinut,fiind oarecum sensibil la spatiile inchise.

P.S
Cati mp are apartamentul in care locuiesti tu si prietenul tau?

Edited by mobilewave, 02 September 2012 - 13:11.


#32
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
@ initiator
Tu vrei sa iei un husky, una dintre cele mai voluntare rase de caini, si sa-l dresezi singur, pe ideea ca ai avut un bichon si ti-a iesit ceva cu el?
Ai idee cit maninca un husky? Ai idee cit costa mincarea si intretinerea unui asemenea caine?
Apropo, vezi ca husky sint cainii care se pierd/fug cel mai des, nu sint extrem de atasati de stapin.
Eu inteleg ca tu vrei, dar mai trebuie sa si poti.

#33
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012
Da, vreau dar tocmai.de asta intreb pt ca sa ma indrumati si mi-ati schimbat parerea.. Va multumesc mult.. Nici acest dalmatian nu-i de mine  si niic husky.. Cel.mai.sigur voi merge le beagle sper sa nu ma dezamageasca si el.... Daca mai.stiti ceva si de el as fi recunoacator si ar fi ultima.mea intrebare iar acest post sa ramana si pt viitorii nedumeriti! :*


P.S
Cati mp are apartamentul in care locuiesti tu si prietenul tau?
pai are 80 mp cu 3 camere dar sparte holurile iar in leaving se invarte aprox un tir :))))

Deci ar avea loc unde sa se fugareasca si multe altele, e ff spatios eu de ex aveam.o perioada cand faceam FreeRun si ma.antrenam.chiar in Leaving deci... Mna.. Dar am.ajuns sa ma. Gandesc la beagle .. DIn descrierile.de pe.net e ff OCHEI... da de la.cunosccatori aflu mai.multe..

#34
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postcll4u, on 02 septembrie 2012 - 15:22, said:

Da, vreau dar tocmai.de asta intreb pt ca sa ma indrumati si mi-ati schimbat parerea.. Va multumesc mult.. Nici acest dalmatian nu-i de mine  si niic husky.. Cel.mai.sigur voi merge le beagle sper sa nu ma dezamageasca si el.... Daca mai.stiti ceva si de el as fi recunoacator si ar fi ultima.mea intrebare iar acest post sa ramana si pt viitorii nedumeriti! :*


P.S
Cati mp are apartamentul in care locuiesti tu si prietenul tau?
pai are 80 mp cu 3 camere dar sparte holurile iar in leaving se invarte aprox un tir Posted Image)))

Deci ar avea loc unde sa se fugareasca si multe altele, e ff spatios eu de ex aveam.o perioada cand faceam FreeRun si ma.antrenam.chiar in Leaving deci... Mna.. Dar am.ajuns sa ma. Gandesc la beagle .. DIn descrierile.de pe.net e ff OCHEI... da de la.cunosccatori aflu mai.multe..
poti sa iti iei boxer...

#35
mobilewave

mobilewave

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,674
  • Înscris: 04.12.2008
Un boxer ar putea fi oarecum ok,sunt foarte sociabili si in acelasi timp nu prezinta un mare grad de dificultate pentru dresaj,insa trebuie sa fie atent cu el mai ales in primii ani de viata.Este ca un copil care refuza sa se maturizeze,au o energie de invidiat si necesita multa activitate fizica,alergat in parc zilnic,socializat cu alte persoane si animale.Singur in apartament s-ar putea sa se puna pe stricat obiecte si ros tot ce se poate...un amic asa a patit.Posted Image Si am mai auzit si pe la alte persoane chestia asta Posted Image In plus de asta,initial va fi un pic mai dificil pana il va invata sa-si faca nevoile afara.

View Postcll4u, on 02 septembrie 2012 - 15:22, said:

P.S
Cati mp are apartamentul in care locuiesti tu si prietenul tau?
pai are 80 mp cu 3 camere dar sparte holurile iar in leaving se invarte aprox un tir Posted Image)))

Deci ar avea loc unde sa se fugareasca si multe altele, e ff spatios eu de ex aveam.o perioada cand faceam FreeRun si ma.antrenam.chiar in Leaving deci... Mna.. Dar am.ajuns sa ma. Gandesc la beagle .. DIn descrierile.de pe.net e ff OCHEI... da de la.cunosccatori aflu mai.multe..

Aha,am inteles.Mai sunt si alte rase faine,insa pentru moment avand in vedere spatiul avut la dispozitie,lipsa de experienta si faptul ca si prietenul tau vrea un caine e mai bine sa iei ceva de talie mica/medie Posted Image

Edited by mobilewave, 02 September 2012 - 20:06.


#36
cll4u

cll4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 35
  • Înscris: 15.07.2012
Am priceput, si Beagle-u e de talie medie, daca stii ceva despre te-as ruga sa`mi spui... ma voi uita pe net acum la Boxer-i

Multumesc pentru raspunsuri!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate