Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru
 

Criminalii în serie nu suportă...prezervativul!

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
34 răspunsuri în acest subiect

#19
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.747
  • Înscris: 05.11.2008

 orlovisk, on 27th August 2012, 04:54, said:

Ca sa respecti regulile supravietuirii in grup e nevoie sa ai un Parinte pozitiv (asta a spus-o Eric Berne), sau, sa te raportezi la unul imaginar, dar cu reguli cunoscute ca fiind indispensabile bunului mers al societatii. Cei care nu au una din cele doua conditii de sus, sunt psihopati. Iar cei care sunc condusi de ei, nu sunt aparati de nimeni si de nimic. Nu e vorba de boli psihice. Cine face boli psihice o face pentru ca interpreteaza realitatea lui si a celorlalti in mod eronat.
Interesant ce spui. Si eu ma gandeam ca omul prins intre cele doua realitati, natura si societatea, se simte rupt in doua si se poate spune ca resimte agresiunea celor doua medii, ceea ce poate duce la probleme psihice.

#20
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 johnnickelby, on 28th August 2012, 14:19, said:

Interesant ce spui. Si eu ma gandeam ca omul prins intre cele doua realitati, natura si societatea, se simte rupt in doua si se poate spune ca resimte agresiunea celor doua medii, ceea ce poate duce la probleme psihice.

pai duce la probleme psihice, de ce crezi ca mai lacrimeaza base? mai un pic si o sa planga si cand o sa-si aduca aminte de impuscarea lui ceausescu, din cauza careia deja plang multi romani...si anume toti aceia care sunt (sau au fost) niste mici ceausescu in familia lor.

#21
searcher-star

searcher-star

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 22.274
  • Înscris: 07.01.2009

 orlovisk, on 25th August 2012, 23:12, said:

Ați "flocăit" când erați mici pisicile? Ați ucis puii de găină? V-ați distrus jucăriile cu ciocanul? Atunci bucurați-vă că n-ați devenit un criminal in serie!
N-am distrus nimic, mai ales ce era al meu, sub nici o forma.
De ucis, viermi, gandaci, broaste, melci, intr-o vreme...
Nimic mai mare.
Si flori.
In general prin calcare, sau aruncare in foc.
Pisicile le ador de la 10-12 ani. Nici inainte nu-mi erau urate.

Am oroare sa fac viata grea celor din jur.

Deci, care e verdictul, doctore? :samui:

#22
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 searcher-star, on 28th August 2012, 18:01, said:

Deci, care e verdictul, doctore? :samui:

fiecare isi vede verdictul in proprii copii, pe principiul filmului portretul lui Dorian Gray

#23
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 13.747
  • Înscris: 05.11.2008

 orlovisk, on 28th August 2012, 19:55, said:

pai duce la probleme psihice, de ce crezi ca mai lacrimeaza base? mai un pic si o sa planga si cand o sa-si aduca aminte de impuscarea lui ceausescu, din cauza careia deja plang multi romani...si anume toti aceia care sunt (sau au fost) niste mici ceausescu in familia lor.
De exemplu, ai putea sa fii sincer si sa ne spui cam cat si cum iti influenteaza tie mecanismul psihic existenta lui base?

#24
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 johnnickelby, on 28th August 2012, 18:14, said:

De exemplu, ai putea sa fii sincer si sa ne spui cam cat si cum iti influenteaza tie mecanismul psihic existenta lui base?

Cu nimic, daca rationez. Daca fac proiectii da, insa e vina mea atunci, nu a lui.

#25
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 orlovisk, on 26th August 2012, 01:33, said:

acea mila (a agresorului) nu e o mila autentica, mila e autentica cand previne, altfel nu repara nimic, dimpotriva, adanceste rana, mila descrisa de mine schizofrenizeaza victima, pentru ca victima nu era o victima reala, agresorul o face victima, pur si simplu fara motiv, apoi tot el incearca sa o oblojeasca. Victima devine confuza astfel, mai ales ca acest obicei se va repeta compulsiv (fiind o amagire). iar confuzia duce la psihoza. nu poate, ci chiar duce, daca se repeta.

probabil ca asa se poate instala in comportamentul victimei ceea ce scrie mai jos

Umilinta ca stare indusa

Din punct de vedere psihologic, umilinta este o stare alterata a dispozitiei sufletesti. Persoana se simte in inferioritate sau se pune in mod inconstient intr-o situatie de inferioritate si creeaza foarte des ocazia de a fi abuzata emotional, psihologic, sau chiar si fizic de cei din jur.
Aceasta persoana devine o victima permanenta si nu poate trai viata la potentialul ei maxim, pentru ca se pierde in situatii care ii disipa energia, ii scad stima de sine, existand riscul izolarii si instalarii depresiei, viata fiind traita de cele mai multe ori din perspectiva altora.

De-a lungul experientei clinice am intalnit cazuri in care unele persoane s-au declarat exasperarate de prezenta unei stari de umilinta indusa, care apare doar in relatia cu anumite persoane. Cei care induc aceste stari nedorite (un sef abuziv, un coleg agresiv/abuziv, un sot/sotie critic/autoritar etc.) doresc sa-si impuna autoritate intr-un mod agresiv prin folosirea unui ton ridicat si limbaj injurios sau intimidarea prin amenintari, prelevandu-se de prerogativele oferite de functie sau rolul social.

Astfel, in mod inconstient, se formeaza cuplul victima-agresor, respectiv seful autoritar care va proiecta in profunzimea persoanei din fata sa opusul autoritatii sale. In acest mod, partenerul de dialog devine o persoana neajutorata, umilita, slaba (dar, atentie, numai pe un teren sensibil).

Iata cateva din situatiile si sentimente experimentate de persoanele care au prezentat aceasta stare disfunctionala: ”ma simt ca un retardat” afirma persoana respectiva, “intr-o situatie importanta vreau sa spun ceva care are valoare si constat ca imi iese pe gura o mare tampenie”, ”sunt usor de intimidat si simt ca innebunesc din cauza faptului ca nu reusesc sa-mi sustin punctul de vedere in fata unei persoane autoritare”, sau “ma prezint in fata sefului cu un minunat plan de lucru, de care sunt tare mandru…., in schimb, ma trezesc luat pe sus, umilit si ajung sa accept sub influenta sa ca este un plan oribil desi, in interiorul meu, simt ca realitatea nu este asa, dar nu am avut puterea sa sustin cele gandite”.

In unelele situatii, nu mai stim cine suntem, ne confundam total in personalitatea altora, mai puternici, care ne manipuleaza pentru ca au gasit terenul perfect pentru exploatare si justificare a superioritatii. Acest tipar de comportament, ca si arhetip al functionarii, este dezvoltat in copilarie si perpetuat/cronicizat in adolescenta si chiar in perioada adulta. S-a fixat atunci cand, copii fiind, nu ne-am aratat in mod repetat adevaratele sentimente, ganduri, intentii, comportamente, pentru ca acestea erau considerate nepotrivite si demne de dispret de catre figurile reprezentative din viata noastra (parinti, bunici, prieteni sau profesori). Astfel, le-am negat si le-am impins in inconstient.

Tot ceea ce nu este manifestat la exterior se afla in inconstient sau in umbra personala. Umbra personala este acea parte a personalitatii care este uitata sau necunoscuta, neexplorata. Apare cel mai des in mecanismul psihologic numit proiectie (este asemanator cu mecanismul unui fotoproiector: pe un ecran se proiecteaza un material in scopul de a-l face vizibil, cunoscut) sau in vise.

Umbra personala poate fi explorata prin analiza viselor si prin discutii despre ceea ce ne deranjeaza foarte tare la unele persoane. De fapt, aceste aspecte care ne displac ar putea sa fie chiar partea noastra de umbra necunoscuta. Astfel, in timp ce ne este teama de sef si ne complacem intr-o stare umilitoare, daca analizam aceasta situatie, putem identifica latura puternica din umbra noastra. Si exemplele pot continua la infinit.

http://www.despresuf...dusa-t2094.html

Editat de orlovisk, 28 august 2012 - 22:36.


#26
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 9.799
  • Înscris: 06.06.2012
Sper ca nu sugerezi ca toti barbatii care refuza sa foloseasca prezervativul sunt criminali in serie. Romania, cel putin, e plina de astfel de insi.

Editat de On_my_way, 01 septembrie 2012 - 20:58.


#27
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 On_my_way, on 01 septembrie 2012 - 20:58, said:

Sper ca nu sugerezi ca toti barbatii care refuza sa foloseasca prezervativul sunt criminali in serie. Romania, cel putin, e plina de astfel de insi.

Nu ai gresit cu nimic, sunt multi din astia, la fel ca si in acea regiune Sahel, ca ne tot bombardeaza yahoo messenger si alte site-uri cu apeluri disperate; nu au alta bucurie decat sexul, fac copii, apoi ii pun pe copii in prim plan ca sa ne starneasca mila sa le trimitem bani, eu le si trimit, 50 lei pe luna, insa sunt constient de intregul peisaj; ma gandesc ca unul din o mie, poate, avand acces la mancare si scoala, se va ridica, si nu va muri, si poate ii va ridica si pe ai lui. Stiu si ce e in sufletul celorlalti, care mor fara sa stie ce e cu ei si cu parintii lor. Asta e viata pe pamant.

Editat de orlovisk, 01 septembrie 2012 - 23:34.


#28
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 9.799
  • Înscris: 06.06.2012

 orlovisk, on 01 septembrie 2012 - 23:32, said:

Nu ai gresit cu nimic, sunt multi din astia, la fel ca si in acea regiune Sahel, ca ne tot bombardeaza yahoo messenger si alte site-uri cu apeluri disperate; nu au alta bucurie decat sexul, fac copii, apoi ii pun pe copii in prim plan ca sa ne starneasca mila sa le trimitem bani, eu le si trimit, 50 lei pe luna, insa sunt constient de intregul peisaj; ma gandesc ca unul din o mie, poate, avand acces la mancare si scoala, se va ridica, si nu va muri, si poate ii va ridica si pe ai lui. Stiu si ce e in sufletul celorlalti, care mor fara sa stie ce e cu ei si cu parintii lor. Asta e viata pe pamant.
Cati oameni cunosti tu care au alte bucurii in afara de  mancare, sex, bani si putere? :)

#29
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 On_my_way, on 01 septembrie 2012 - 23:40, said:


Cati oameni cunosti tu care au alte bucurii in afara de  mancare, sex, bani si putere? :)

Nu cunosc, decat unul singur, de la el am invatat si eu tot ce stiu, altfel n-as sti nimic acum.Restul, se tot foiesc, nelinistiti, simt ca lipseste ceva, dar nu stiu ce. Asa ca cliveaza la nesfarsit.

Editat de orlovisk, 02 septembrie 2012 - 00:13.


#30
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 9.799
  • Înscris: 06.06.2012

 orlovisk, on 01 septembrie 2012 - 23:58, said:

Nu cunosc, decat unul singur, de la el am invatat si eu tot ce stiu, altfel n-as sti nimic acum.Restul, se tot foiesc, nelinistiti, simt ca lipseste ceva, dar nu stiu ce. Asa ca cliveaza la nesfarsit.
Psihologul tau, asa-i?

#31
orlovisk

orlovisk

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 971
  • Înscris: 24.08.2006

 On_my_way, on 02 septembrie 2012 - 20:43, said:


Psihologul tau, asa-i?
da, fostul meu psihoterapeut

#32
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 9.799
  • Înscris: 06.06.2012

 orlovisk, on 02 septembrie 2012 - 23:29, said:

da, fostul meu psihoterapeut
Te consilia gratis?

#33
columbu

columbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 04.09.2012

 On_my_way, on 04 septembrie 2012 - 18:12, said:

Te consilia gratis?

Intrebarea ta imi aminteste de pilda celor 10 fecioare (nu mai stiu exact numarul) care aveau ulei in candele doar pentru ele, si nebunele ramase in intuneric pentru ca uitasera sa-si ia ulei suficient, au cerut de la ele, si acestea le-au raspuns: nu putem sa va dam de la noi, caci in final s-ar putea sa ramanem si noi si voi fara ulei, si ce ne vom face toate pe intuneric?

Asa ca gaseste tu pe ala care sa-ti dea ulei din candela lui moca, ca sa ramana el in bezna ca si tine. N-o sa te ajute nimeni pe gratis sa te vindeci, never happen, never will!

Editat de columbu, 04 septembrie 2012 - 23:22.


#34
On_my_way

On_my_way

    robotica melomana

  • Grup: Validating
  • Mesaje: 9.799
  • Înscris: 06.06.2012
Ai si tu dreptate.

#35
columbu

columbu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 44
  • Înscris: 04.09.2012

 On_my_way, on 05 septembrie 2012 - 16:49, said:

Ai si tu dreptate.

totdeauna am, cand plagiez pe cei care au dreptate

Editat de columbu, 05 septembrie 2012 - 19:42.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate