Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Convingeti-ma sa imi placa Android !

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#19
virtualx

virtualx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,600
  • Înscris: 30.05.2005
asteapta iphone5 daca nu e urgent

cred ca e vorba de gusturi , ce-ti place si cat te duce bibilca sa utilizezi ceva

personal ador android , ip4 sta aruncat prin casa si utilizez un motorola razr maxx , care are autonomia mai mare la baterie de la 2 zile in sus

orice smartphone cam tot aia face , in final , eu am ales autonomia care a fost cu android , probabil ca daca venea cu iphone utilizam ios

sau

poti lua o tableta mai mica cu apel vocal gen samsung gtab cu 3g de 7'' / android

#20
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Greu de crezut ca prietenul tau a avut problema asta din cauza la o aplicatie din market, nu prea am auzi sa aiba cineva probleme din astea.
Cred ca am tot dreptu sa vorbesc stii de ce? Si eu am patit sa mi vina 16 euro in plus pt ca cica am dat sms uri la nr cu suprataxa. NU a fost din cauza la nici o aplicatie si stii cum sa rezolvat? OPC intai am fost la cosmote si mi au zis ca habar nu au, adica de ce ar avea habar doar nu sunt banii lor, dupa am fost la opc cu desfasuratorul de la cosmote. Dupa cateva zile surprize surprize firma aia la care se presupunea ca am dat sms uri m au sunat sa si ceara scuze ca a fost o greseala de la ei ca sa produs o incurcatura ca nu stiu ce. Banii mi au fost scazuti din facturile urmatoare.
Daca chiar ai banii stransi in primul rand nu cumpara acum nimic, s ar putea sa iasa niste telefoane la toamna cu procesor quad core krait care sunt de ultima generatie, plus ca o sa iasa si iphone 5, telefoanele de acum nu aduc mari imbunatatiri fata de telefoanele din 2011, dai 24 25 de mil pe un S3 pentru ce? un S2 care faci acelasi lucru cam la fel de bine este 16 mil. Iti iei un one x pentru ce? un one s cu proc mai mic dual core dar krait este mai bun decat quad core u de la one x.
Deci mai asteapta nu te grabi, si intre android si iOS eu zic totusi android, de iphone s ar putea sa te plictisesti intr o luna maxim

#21
copil_Cuminte19

copil_Cuminte19

    Supermodel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,595
  • Înscris: 13.10.2008
Recomand iPhone, nu l-as inlocui cu niciun Android. Bineinteles, depinde si ce vrei de la el. Mie, de exemplu, imi place sa functioneze corespunzator din fabrica, nu sa stau sa-l bibilesc eu. Tocmai de asta am ales iOS, cumpar aplicatiile si folosesc doar ce e conceput pentru el.

#22
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

View PostPlasticBoy18, on 20th August 2012, 19:24, said:

Nu neg ca nu sunt probleme cu malware in Android, dar ca sistem de operare este foarte bun, pentru ca iti ofera o mare libertate. Poti sa muti, sa dai share, sa faci orice iti trece prin cap, asta este partea buna. Iar al doilea motiv pentru care nu am ales iPhone a fost ecranul mare, si camera decenta. Decin un Sony Ericsson Xperia Arc S.

View Postcspot, on 20th August 2012, 19:21, said:

Eu am Iphone, dar nu as mai vrea unul nici daca mi s-ar oferi gratis.
Cel mai mult ma deranjeaza bateria care nu tine decat cateva ore.
In loc sa aiba telefonu grija de tine, trebuie sa-ti ocupi tu o jumatate din viata sa-l pui la incarcat pe oriunde mergi, pentru ca altfel ramai fara baterie si ca atare afara din retea. E precum oul ala kinder pentru copii cu puiul: trebuie sa hranesti puiul la ore regulate, altfel moare.
     Pe al doilea loc, e display-ul foarte mic pentru un smartphone.


total de acord cu amandoi!

de asta si asteptarea!  

da, ecranul la iphone 4s e cam mic ...desi sincer, ecranul lui Samsung Galaxy SIII e la limita superioara a portabilitatii!
2 mm mai mare daca era, la Samsung, si deja nu mai putea fi deloc folosit ca telefon!  
daca era nitel mai mare, era ca si cum foloseam iPad ul ca telefon ....la fel de ridicol!  e totusi un TELEFON intai ...

total de acord si cu bateria !  

de altfel, aici am alt bai cu Android ...de ce telefoanele pe Android au nevoie de n spe core de procesoare, cand Apple face o groaza si inca extraordinar de bine cu doar 2 ?!?

cu cat mai multe core uri de procesoare, cu atat creste si consumul, creste si caldura emanata, si uzura!

bine, aici e vorba de armonizarea soft cu hard, care la Apple e 100%, iar la Android doar 50%, caci o firma face softul alta hardul, deci mi se pare mai ineficient Androidul aici  
asta e inevitabil, cand cineva face softul, altul face hardul ....nu poate fi evitat!
uff...alt factor de considera

View Postcopil_Cuminte19, on 20th August 2012, 20:08, said:

Recomand iPhone, nu l-as inlocui cu niciun Android. Bineinteles, depinde si ce vrei de la el. Mie, de exemplu, imi place sa functioneze corespunzator din fabrica, nu sa stau sa-l bibilesc eu. Tocmai de asta am ales iOS, cumpar aplicatiile si folosesc doar ce e conceput pentru el.


da, si asta e adevarat !

daca dau 30 milioane, vreau ceva sa fie  Rock solid - Heart touching!   (motto ul celor de la Asus :P ....dar merge totusi si aici!)

cum am zis, nu vreau sa dau 30 mil, si apoi sa fiu silit sa devin un geek, pt ca nu stiu ce bucatica de cod a luat-o razna, sau pt ca am luat un joc simplu si free de pe android market si ala era plin de troieni pt ca Google nu da doi bani pe filtre de securitate :(


metaforic vorbind, pt banii astia, merit sa fiu tratat ca un rege persan, pe covoare de lux, cu ciucuri mari, si struguri de pe bustul unor tipe trasnet  B)

nu neg ca ar fi frumos sa ai multe setari, cum are Android,  widgeturi etc etc ....suna frumos, dar la nivelul actual de dezvoltare  (poate si pt inca 4 - 5 ani macar) nu e fezabil
de asta sunt atatea belele la Android cand te joci prea mult cu aceste lucruri
de asta poate si au nevoie de nspe core uri de procesoare androidele ...

View PostOriginalCopy, on 20th August 2012, 19:29, said:

Ești prost informat. Android/Linux e un sistem foarte sigur. Dar dacă utilizatorul e destul de tembel să își instaleze aplicații obscure cu download count sub 50-100k, atunci e singur de vină.

Și în general, aplicațiile cu download count mare au ajuns acolo datorită calității/utilității lor, deci oricum pe ele vei vrea să le ai.


Linux stiu ca e ff sigur !   am si diploma in programare linux, servere etc !!!

dar sincer, din ce am vazut pana acu, la siguranta Linux =/= Android!



CONCLUZIE: o sa astept pana la o luna dupa iphone 5 ! sa vad cum cad zarurile

:)

View PostOriginalCopy, on 20th August 2012, 19:29, said:

Ești prost informat. Android/Linux e un sistem foarte sigur. Dar dacă utilizatorul e destul de tembel să își instaleze aplicații obscure cu download count sub 50-100k, atunci e singur de vină.

Și în general, aplicațiile cu download count mare au ajuns acolo datorită calității/utilității lor, deci oricum pe ele vei vrea să le ai.


scuze omule...da' app store ul ar trebui sa fie un loc unde sa fie cel mai ridicat grad de siguranta !!!!!!
nu l-a luat de pe strada sau de pe nu-stiu-ce memory stick de la un fraieri nimenea!

e ca si cum as vrea sa fiu responsabil si in loc sa ma duc la targul din Vitan sa imi iau masina din surse obscure, in schimb, m-as duce sa imi iau masina de la reprezentanta oficiala a marcii respective, asteptandu-ma la calitate si cand colo, ma trezesc cu nu stiu ce defectiune ce ma nenoroceste la portofel, in schimb!


ti se pare normal ?  MIE NU!!!!

scuze, nu exista motive ca intr un app store oficial, sa existe astfel de hibe majore de siguranta!
una e cand iei de la neica nimenea de pe strada....dar un app store ar trebui sa fie verificat la sange, cum face Apple!

sigur, nu exista siguranta 100% ....dar nici sa ai filtrele alea mai deschise ca una ce a avut 100 de barbati!

Edited by dreamseeker11us, 20 August 2012 - 21:33.


#23
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Am o intrebare? De ce nu ti iei iphone si gata? mie m i se pare ca deja esti hotarat pe ceva.
aaa inca ceva si iphone 5 o sa aiba n spe core de procesoare
Daca au scos quad core nu inseamna ca e si nevoie de quad, daca te uitai mai bine un tel numit one s are dual core si este mai bun decat one x cu quad core.
Si chestia cu marketu, esti cam primu care aud ca a patit ceva.

#24
adis_2fast4u

adis_2fast4u

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 155
  • Înscris: 05.09.2007
Ia-ti iphone. Nu de alta, dar asta vrei. Ai pus lumea sa te "convinga" ca sa le dai peste nas.

#25
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

View Postalin62, on 20th August 2012, 23:11, said:

Am o intrebare? De ce nu ti iei iphone si gata? mie m i se pare ca deja esti hotarat pe ceva.
aaa inca ceva si iphone 5 o sa aiba n spe core de procesoare
Daca au scos quad core nu inseamna ca e si nevoie de quad, daca te uitai mai bine un tel numit one s are dual core si este mai bun decat one x cu quad core.
Si chestia cu marketu, esti cam primu care aud ca a patit ceva.


scuze...dar tipu ala incerca sa faca sa para ca si cum decizia responsabila de a descarca dintr un loc oficial  (app store ul mamei lui) ar fi fost una proasta, ca nu avea aplicatia decat un count mic de download -uri

cum ar fi sa te duci la un magazin legitim de orice, si sa eviti sa cumperi un produs sigur, doar pt ca nu a fost cumparat de suficienti oameni ?
  (si nu pt ca nu iti trebuie tie...)


aici, rationamentul mi se pare total aiurea, pe campii
decizia de a cumpara sau nu ceva, ORICE, mai ales din surse autorizate, ar trebui sa se sprijine doar pe 2 factori:  1) daca ai bani  (daca produsul costa)  si 2) daca il vrei iti trebuie ....  ATAT!


la faza cu quad, problema e ca nu poti sa scoti ceva cu 4 procesoare, dar sa folosesti numai 2 ...e ilogic!  e risipa de bani si resurse, atat a fabricantului care cheltuie pe materialele si fabricarea in plus, cat si a clientului care absoarbe costul in plus

eu unul, am incercat  sa vad la ce trebuiesc terminalelor Android  acele cpu in plus, ce task uri atat de dificile comparat cu aparatele iOs indeplinesc, si sincer, tot nu am ajuns la niciun raspuns logic!

nu exista niciun app atat de extraordinar in toate cele, dar lipsa in itunes, incat sa justifice 4 miezuri de procesare in plus, pe o intreaga gama de produse!  

si nici in urmatorii 2 - 3 ani cel putin, nu vor fi astfel de app uri!

cine are ceva atat de intens de calculat/ indeplinit, NU o va face pe genunchi cu o tableta/ telefon, ci va pune mana pe un laptop/ calculator desktop si va face treaba cum trebuie!

vad ca sustinatorilor Android le place sa isi declame obarsia din Linux .... pai, din cate stiu eu despre Linux,  e un sistem extraordinar de eficient chiar si pe masinarii slabe, vechi de ceva ani !
dupa cate stiu eu, nicidecum Linux nu e hamesit dupa core uri cu duiumul ...ala parca era melcul de Windows!

iarasi, alte inconsistente care se bat cap in cap!


paradoxul hilar e ca eu inca mai am, si merge f bine, un ipod touch generatia a doua  (cu spate metalic)  deci VEECHI, ancestral comparat cu e este astazi!
culmea e ca pot rula pe el chiar si NFS Shift 2, chestii intense dpdv al necesitatilor  (mai lent, sigur...dar se poate!)


scuzati ca par cusurgiu ...dar daca e sa dau 30 mil,  vreau sa stiu toate detaliile !!!
nu imi plac inconsistentele logice, mai ales cele frapante, evidente!

Edited by dreamseeker11us, 20 August 2012 - 23:23.


#26
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
De ce sa dau 30 mil pe un Iphone  doar pentru ca e trendy , cand pot sa dau 7 pe un Motorola defy  si sa bat la cur toata natia Apple  + ca pot sa-l arunc si in bere daca ma supar si tot o sa mearga  :)

Edited by ct10dre, 20 August 2012 - 23:43.


#27
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postdreamseeker11us, on 20th August 2012, 18:30, said:

un amic de al meu are deja Samsun Galaxy SIII acel albastru metalizat frumos, dar are si o imensa si grava problema ---> a luat din Android App store un app care se pare ca a continut un troian care ii da sms/ apeluri singur la numere cu suprataxa!!!!


  pe mine insa, unul, ma ingrozeste teribil ideea sa dau cca 26 milioane lei vechi  (deloc bani neglijabili pt un om obisnuit)  pt un telefon al carui sistemul de operare e o invitatie deschisa la hackeri!
Se fac in curand doi ani de cand am trecut de pe WM pe Android, telefon cu abonament, cu roaming si apeluri internationale si toate optiunile posibile activate, si nu mi-a venit 1 € in plus pe vreo factura.
Si am vreo 60 de aplicatii instalate, si, probabil, cam tot atatea pe care le-am avut la un anumit moment si la care am renuntat, ori ca am gasit echivalent mai bun, ori ca le-am instalat doar de curiozitate, ori ca n-am mai avut nevoie de respectiva aplicatie.


View Postdreamseeker11us, on 20th August 2012, 18:30, said:

apoi am cautat incidente similare si la ios cu astfel de malware --- nu am gasit niciunul!
  nu zic ca sigur nu or exista, doar ca daca exista, sunt mult mai putine si greu de gasit fata de echivalentele din Android
Cred, de fapt sunt convins, ca n-ai cautat tu bine.   Asta-i doar cel mai la indemana exemplu, ca azi am citit si-l aveam in History.

#28
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004
De ce nu le butonezi la prietenii tai, ai spui ca ai prieteni si cu Android si cu iOS. Pana la urma va fi numai si numai decizia ta, mie unul mi se pare o discutie gen: vreau sa-mi iau Iphone, puteti sa ma faceti sa ma razgandesc?
Cu privire la numarul nucleelor, gandeste-te ca o buna parte din resurse le foloseste sistemul de operare. Si apoi, uneori ruleaza in fundal multe aplicatii, nu e neaparat vorba de una singura care sa foloseasca toate resursele. Cum sunt convins ca stii, gestionarea resurselor inseamna ca in majoritatea timpului nu folosesti al 3-lea si al 4-lea nucleu. Dar conteaza ce ai disponibil, altfel in loc de masini ne-am lua cu toti mopeduri prin oras, ca oricum nu poti merge tare.
Ceva foarte deranjant pentru mine e ca bateriile n-au reusit sa tina pasul cu puterea de consum a resurselor hardware(cu exceptia Motorola RAZR MAXX), dar asta e valabil la ambele tabere.

Edited by Getodacul, 21 August 2012 - 00:03.


#29
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postdreamseeker11us, on 21st August 2012, 00:21, said:

scuze...dar tipu ala incerca sa faca sa para ca si cum decizia responsabila de a descarca dintr un loc oficial  (app store ul mamei lui) ar fi fost una proasta, ca nu avea aplicatia decat un count mic de download -uri

cum ar fi sa te duci la un magazin legitim de orice, si sa eviti sa cumperi un produs sigur, doar pt ca nu a fost cumparat de suficienti oameni ?
  (si nu pt ca nu iti trebuie tie...)
Comparatiile ca de obicei arata doar ce vrea autorul sa demonstreze dar nu demonstreaza de fapt nimic. Nu e nici un "cum ar fi", este cum este; nu e vorba de un produs fizic cu care poti sa dai in cap producatorului/sa te duci la OPC, sint o serie de instructiuni puse cap la cap de cineva ca mine sau ca tine, doar ca eventual de pe alt continent. Cum de obicei nu poti sa il dai in judecata pe vinovat trebuie sa faci cel putin o triere initiala ca sa nu instalezi orice gunoi; asta fie poti sa o delegi cuiva (Apple) sau poti sa o faci tu singur in baza reputatiei programului sau firmei care a facut programul si in baza pericolului pe care il prezinta permisiunile cerute de program. Nu e nimic rau in mod special cu nici o abordare, doar ca trebuie sa te informezi cu privire la compromisuri; de obicei cei care s-au decis deja si vor sa incline balanta spre Apple exagereaza in a sublinia perfectiunea procesului de selectie in sensul eliminarii programelor "rele" (nu, nu e perfect) dar mai ales uita ca selectia este extrem de drastica. Astfel incit multe aplicatii nu apuci nici macar sa le vezi pentru ca nu au fost niciodata aprobate de Apple.

#30
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
iphone-ul e limitat in multe privinte (si asta doar pentru ca "asa vrea Apple", nu ca nu s-ar putea)
cea mai mare problema pe care o vad eu este legata de conectivitate

incearca sa transferi 5 GB intre un iphone si un computer cand nu ai acces la internet...

#31
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012

View Postdreamseeker11us, on 21st August 2012, 00:21, said:

la faza cu quad, problema e ca nu poti sa scoti ceva cu 4 procesoare, dar sa folosesti numai 2 ...e ilogic!  e risipa de bani si resurse, atat a fabricantului care cheltuie pe materialele si fabricarea in plus, cat si a clientului care absoarbe costul in plus

eu unul, am incercat  sa vad la ce trebuiesc terminalelor Android  acele cpu in plus, ce task uri atat de dificile comparat cu aparatele iOs indeplinesc, si sincer, tot nu am ajuns la niciun raspuns logic!

nu exista niciun app atat de extraordinar in toate cele, dar lipsa in itunes, incat sa justifice 4 miezuri de procesare in plus, pe o intreaga gama de produse!
Ce tot zici de aparatele android ca au n spe mii de core uri uita te la iphone cate au?? Sau te faci ca nu vezi
In mare parte s a pus quad core mai mult pentru bani, nu ca ar fi neaparata nevoie, dar trebuie sa faca si ei bani pana la urma cam asta ii intereseaza pe fiecare. La fel si cu androidele si cu iOS u asa ca nu te mai face ca nu vezi cate core uri are un iphone 4s si cate o sa aiba iphone 5

Edited by alin62, 21 August 2012 - 09:19.


#32
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,920
  • Înscris: 01.01.2010
Raman la parerea mea initiala: poti cheltui o gramada de bani si cu GPS-ul daca mergi cu A-GPS. Poti cheltui sute de Euro urmarind televiziuni online. Sunt de parere ca utilizatorul a fost de vina in exemplul dat de tine. Daca ibstalezi "Super antivirus freeware" si acesta iti reclama virus intr-o aplicatie consacrata, cine crezi tu ca se inseala.

Android din ianuarie. Saisprezece aplicatii instalate (de pe Market si Internet). Zero E costuri suplimentare inexplicabile.

#33
Getodacul

Getodacul

    ±

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,863
  • Înscris: 03.03.2004

View PostYOUR_GOD, on 21st August 2012, 09:29, said:

Android din ianuarie. Saisprezece aplicatii instalate (de pe Market si Internet). Zero E costuri suplimentare inexplicabile.
Eu am peste 100 de aplicatii instalate si nu am avut costuri crepusculare. Daca casti ochii nu casti buzunarul. Cui ii place sa testeze aplicatii si ROM-uri sa faca bine sa-si instaleze un firewall.

#34
alin62

alin62

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,452
  • Înscris: 26.02.2012
Acele costuri nu sunt de la aplicatii, sunt de la firme care vor sa faca bani, daca merge bine daca faci gura asta e, incearca la altu. Mie mi a venit 16 euro in plus si nu era de vina nici o aplicatie, s a rezolvat prin OPC f simplu.

#35
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View Postdreamseeker11us, on 20th August 2012, 18:30, said:

dar la viitorul job, posibilitatea sa dau un email ,,in zbor'' (in timp ce fug spre o intalnire) e prea importanta!
Atunci Blackberry sau iPhone.

#36
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007
Ia Galaxy S2, S3, Note, HTC ONE X sau S.
IiPhone este depasit de mult, nu mai este nimic decat un simbol, toti vor iPhone ca e cunoscut si "da bine".
Oricare din telefoanele de mai sus e peste iPhone in toate categoriile, mai putin simplitatea OS-ului si marketing.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate