Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?

polita RCA ONLINE
 

Convingeti-ma sa imi placa Android !

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#1
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009
sal

vreau, nu vreau,  imi trebuie telefon nou!

in mod normal, nu mi-as lua smart phone, dar la viitorul job, posibilitatea sa dau un email ,,in zbor'' (in timp ce fug spre o intalnire) e prea importanta!

eu imi cumpar ff rar gadgeturi, si cand decid sa iau, cumpar NUMAI ce e mai scump si mai bun dpdv calitativ!
decat sa iau plasticuri ieftine, mai bine mai rar si ceva scump de tot, dar bun de tot

bugetul e  30 milioane lei vechi  (stransi greu :P)   ( nu vreau sa ma frece o companie cu abonament...deci doar la liber pt mine)

ideea e ca ori astept iphone 5 ori imi iau ceva pe Android, caci acestea sunt cele 2 tabere majore si cele mai dezvoltate
(telefoanele pe Windows sunt inca in stabiul de embrion...)

imi placea si ma tenta un Samsung Galaxy SIII acu cateva saptamani, dar eu ma si documentez mult inainte sa dau bani pe ceva, si de pe net, si de la prieteni etc

un amic de al meu are deja Samsun Galaxy SIII acel albastru metalizat frumos, dar are si o imensa si grava problema ---> a luat din Android App store un app care se pare ca a continut un troian care ii da sms/ apeluri singur la numere cu suprataxa!!!!

el are abonament, si luna trecuta l-a lasat fara 8 euro !!!  a gasit in desfasurator, 4 sms uri la un numar special, care el nu le-a dat niciodata!
de asemenea, desi NU e hacker/ nerd, nimeni nu se atinge de telefonul lui  (are mare grija de lucrurile lui mereu si nu le lasa pe unde apuca)

a avut noroc, si compania de telefonie i-a sters cei 8 euro pierduti duap dovedirea ca era hackuit

amicul meu nu e hacker, are cu totul alte interese decat sa softeze/ programeze/ faca ROM etc etc si are timpul extrem de ocupat
a putut dovedi ca app ul era luat din magazinul oficial, deci NU de pe un card de la nu-stiu-cine

am aflat pe net, in aceeasi seara, ca aceste intamplari nu sunt deloc cu titlu exceptional, ci destul de dese....deranjant de dese chiar!

  pe mine insa, unul, ma ingrozeste teribil ideea sa dau cca 26 milioane lei vechi  (deloc bani neglijabili pt un om obisnuit)  pt un telefon al carui sistemul de operare e o invitatie deschisa la hackeri!


desigur, nu m-am oprit aici! am incercat sa fac cu pixul in mana pe hartie, pro/ contra androi vs ios:
ca utilizator non-geek,  am nevoie de office f bun  (daca se poate echivalentele MS Word, Office, PPS), programe prelucrare imagine si video, PDF readere/ scanere/ convertoare,  browsere si client de email, ceva joculete bun   etc

apoi am cautat incidente similare si la ios cu astfel de malware --- nu am gasit niciunul!
  nu zic ca sigur nu or exista, doar ca daca exista, sunt mult mai putine si greu de gasit fata de echivalentele din Android

nu neg avantajele Android, dar pt un user normal, non geek, sincer, avand in vedere partile rele si bune, nu vad de ce as alege Android si nu ios....nu mai bine astept iphone 5 ?

dar vreau sa tin lucrurile in echilibru ---- date fiind bunele si relele,  cum m-ati convinge totusi, sa aleg Android vs iOs ?

ideea e ca deja eu am un ipad2 64 gb wi fi + 3g, si am pe el de toate, de la office (suite de la Apple Pages, Numbers etc), la prelucrare foto video bune, la PDF convertoare/readere, joculete tari din toare categoriile etc ...dar imi trebuie un tel si de aia decizia asta!

sigur, nici iOs nu e 100% sigur...asa ceva nu exista, dar sincer nici chiar asa ,,gaurit'' ca android nu pare a fi nici pe departe!

Ce imi ofera Android si nu imi ofera iOs ? Argumente solide, puternice, concrete



PS: apropo, argumentele sa fie al naibii de bune si solide si concrete, pt ca sincer, dupa faza cu malware ul, e grav de tot situatia la Android !
      nu doresc sa dau aproape 30 milioane, apoi sa fiu pus in stupida si jenanta situatie sa devin tocilar de programare peste noapte, doar sa scap de malware ul lor pe care orice hacker cu un cont de dezvoltator anonim il poate uploada pe store, printr un app inocent sau care seamana f mult cu unul oficial!

Edited by dreamseeker11us, 20 August 2012 - 17:39.


#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,658
  • Înscris: 26.11.2001
Android iti ofera ore intregi de distractie prin setari si optiuni ascunse + nenumarate versiuni de software care umbla pe internet fara control.
E super misto sa poti schimba softul de pe telefon, dar cu fiecare schimbare sa mearga mai prost si nimeni sa nu stie exact de ce...

Basca, ramai si fara garantie, daca schimbi softul (si trebuie sa o faci, pt ca cel original e bloatware).


Dupa multa, multa distractie... te vei lasa pagubas si vei descoperi ca merge si asa, adica "limitat", precum un iPhone, cu diferenta ca ala macar merge si e "antiprost".

iPhone = it works!
android =  next version will be better and will work (probably)

===
PS In titlu, corect se scrie convingeti-ma, nu convinge-ti-ma (editat)

#3
CaminoDelRey

CaminoDelRey

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 32
  • Înscris: 16.08.2012

View PostCourage, on 20th August 2012, 18:47, said:

iPhone = it works!
android/LINUX =  next version will be better and will work (probably)
Ideea mea este alta: De ce să dai 30 de mil pe un telefon când poți cumpăra unul de 6 și face tot ăia...
- Vorbesc de Samsung... la Iphone nu discut că nu m-am ft mama bogat.
Să povestesc cum am ajuns să cumpăr Galaxy Mini de 3 ori și după ce am încercat acuma un Samsung mai mare... cred că o să mă întorc pe Mini că asta îmi pare prea mare și alunecă din mână.

#4
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
Cine stie ce a instalat omul ala care trimitea sms-uri "pe bune" (ca sa-si comunice de exemplu pozitia pe vreun site sau ca sa faca chat sau mai stiu eu ce).
Cu iPhone da, corect, delegi administrarea terminalului tau la altii, se presupune mai destepti, pina cind my AppleID account was broken into, and my hackers used it to remotely erase all of the data on my iPhone, iPad, and MacBook.

#5
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

View PostCourage, on 20th August 2012, 18:47, said:

Android iti ofera ore intregi de distractie prin setari si optiuni ascunse + nenumarate versiuni de software care umbla pe internet fara control.
E super misto sa poti schimba softul de pe telefon, dar cu fiecare schimbare sa mearga mai prost si nimeni sa nu stie exact de ce...

Basca, ramai si fara garantie, daca schimbi softul (si trebuie sa o faci, pt ca cel original e bloatware).


Dupa multa, multa distractie... te vei lasa pagubas si vei descoperi ca merge si asa, adica "limitat", precum un iPhone, cu diferenta ca ala macar merge si e "antiprost".

iPhone = it works!
android =  next version will be better and will work (probably)

===
PS In titlu, corect se scrie convingeti-ma, nu convinge-ti-ma (editat)


eu sunt un tip ceva mai pragmatic si desi nu neg ca e poate fun sa te joci cu setarile, mai degraba as prefera sa fie utile si puternice programele/ aplicatiile, decat setarile fun!

poate de asta inca folosesc windows XP   (cu licenta....eu am fost fraier si nu auzisem de torrentz atunci :P tin CD-ul original ca pe icoana)

pe mine ma cam sperie partea cu ,,fara control''
mie imi cam zboara tot fun ul stiind ca tot jucandu-ma ,,fara control'', pot sa imi pierd tot softul, sa fac nasoale in tel

#6
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Eu am andorid si sunt multumit de el, pentru ca l-am lasat asa cum este, nu mi-am bagat nasul in alta parte sau am instalat sute de aplicatii necunoscute. Doar cateva jocuri populare si anumite aplicatii oficiale. Si totul este ok sa stii.

#7
dreamseeker11us

dreamseeker11us

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 682
  • Înscris: 18.11.2009

View PostCaminoDelRey, on 20th August 2012, 18:52, said:

Ideea mea este alta: De ce să dai 30 de mil pe un telefon când poți cumpăra unul de 6 și face tot ăia...
- Vorbesc de Samsung... la Iphone nu discut că nu m-am ft mama bogat.
Să povestesc cum am ajuns să cumpăr Galaxy Mini de 3 ori și după ce am încercat acuma un Samsung mai mare... cred că o să mă întorc pe Mini că asta îmi pare prea mare și alunecă din mână.


asa auzisem si eu !  ca android e mai ieftin etc etc

dar sincer, nu e chiar asa!

cum am zis, eu prefer sa cumpar rar, dar scump si bun ..... si aici, un tel decent pe android  atinge pretul lui iphone, deci faza cu ,,Apple e scump'' zboara pe fereastra  -- la nivel decent, toate sunt scumpe!



View PostPlasticBoy18, on 20th August 2012, 19:07, said:

Eu am andorid si sunt multumit de el, pentru ca l-am lasat asa cum este, nu mi-am bagat nasul in alta parte sau am instalat sute de aplicatii necunoscute. Doar cateva jocuri populare si anumite aplicatii oficiale. Si totul este ok sa stii.


da, sigur, te cred!  pt ca asa gandea si amicul meu

sigur, nu stiu ce aplicatie a instalat, dar si el e genul prudent si a luat-o din App store ul oficial, nu de la unul de pe strada , de la un strain etc!
sincer, macar pe app store ruri, ai crede ca au si aia ceva filtre la naiba ....

nu a aflat care aplicatie ii provoca problemele, decii a dus aparatul la reprezentanta

nu stiu cum s-a rezolvat, dar tot am citit ca problema e cam cronica la Google.
ok, inteleg partea cu fiecare dezvolteaza si ia de unde vrea, dar nici macar pe app store sa nu aiba filtre de securitate ?!  :(

in fine ...mai am munca de documentare multa!

mai astept nitel, sa vad care e faza cu iphone 5 si sa adun mai multe date

ms mult



View PostBusiness_style, on 20th August 2012, 19:07, said:

Auzi mah, ori iti iei android ori ai incurcat-o cu mine.
Te-am convins? :)


Nuu...adica daa sefu! cum zici tu!   :peacefingers:

#8
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,070
  • Înscris: 28.02.2008
Daca tot ai pe ipad toate aplicatiile necesare, de ce sa iei android, cind aplicatiile alea functioneaza si pe iphone, si nu mai e nevoie sa le platesti inca o data?

#9
petre69

petre69

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,784
  • Înscris: 27.01.2009

View Postdreamseeker11us, on 20th August 2012, 19:07, said:

eu sunt un tip ceva mai pragmatic
atunci ia-ti un telefon de om normal si ai rezolvat problema

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Eu am Iphone, dar nu as mai vrea unul nici daca mi s-ar oferi gratis.
Cel mai mult ma deranjeaza bateria care nu tine decat cateva ore.
In loc sa aiba telefonu grija de tine, trebuie sa-ti ocupi tu o jumatate din viata sa-l pui la incarcat pe oriunde mergi, pentru ca altfel ramai fara baterie si ca atare afara din retea. E precum oul ala kinder pentru copii cu puiul: trebuie sa hranesti puiul la ore regulate, altfel moare.
     Pe al doilea loc, e display-ul foarte mic pentru un smartphone.

#11
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Plus acul.

Toate au buguri, asa ca alege ce iti place. :naughty:

#12
PlasticBoy18

PlasticBoy18

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,185
  • Înscris: 03.11.2009
Nu neg ca nu sunt probleme cu malware in Android, dar ca sistem de operare este foarte bun, pentru ca iti ofera o mare libertate. Poti sa muti, sa dai share, sa faci orice iti trece prin cap, asta este partea buna. Iar al doilea motiv pentru care nu am ales iPhone a fost ecranul mare, si camera decenta. Decin un Sony Ericsson Xperia Arc S.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,906
  • Înscris: 01.01.2010

View PostShade14, on 20th August 2012, 18:59, said:

De ce ar vrea cineva sa te convinga? lol.
Era un fel de a spune.

Catre initiatorul subiectului:
Daca nu te intereseaza Android, un SO extraflexibil, cu nenumarate aplicatii gratuite, poti merge pe iOS.
Virusi? Imi vine greu sa cred ca a luat cineva virusi de pe market. Mai degraba o aplicatie, care utilizata necorespunzator, poate crea probleme. Oricum, exista multe solutii antivirus, gratuite.
Nu am detinut nicidata un aparat Apple, desi m-am jucat cu cateva. Ce-mi place la ele: SO-ul este extrem ded fluid. Ce nu-mi place (din cat le-am utilizat eu): personalizarea se duce undeva catre zero. Aplicatii care vin gratuit pe Android, costa pe iOS. Sa pui muzica din PC, faci hack, pa garantie. Sa trimiti fisiere audio prin blue, faci hack, pa garantie.
Am rutat si zapacit aparatul, recunosc, cu nenumarate SO-uri, dar faza de tranzitie a durat vreo luna. Dupa aceea, am ramas cu un ROM personalizat care se misca foarte bine.
iOS functioneaza smooth, tocmai pentru ca este inchis. Daca ar lucra cineva cu acest SO, asa cum se procedeaza cu Android, ar avea probabil aceeasi soarta ca cea c multitudinii de versiuni software Android propuse pentru download peste tot. Ce invidiez la iOS este rezistenta aparatelor intre reincarcari, datorata direct proportional cerintelor de sistem net inferioare (a se intelege mult mai mici) decat la Android.
POTI folosi un aparat cu Android, asa cum vine din fabrica. Pe un ecran de cam 4 inch, poti scrie in Word, trimite catre o imprimanta din retea, vizualiza pdf, trimite e-mail-uri, naviga pe Internet si beneficiezi de o experienta in jocuri minunata.

Eu am ales Android datorita multitudinii de aplicatii pe care acest SO le ofera, datorita dezvoltarii aproape fara precedent pe care o inregistreaza, ariei de raspandire foarte mare (=>SO de viitor) pentru ca niciodata atatia producatori diferiti nu au facut aceeasi alegere software.
De ce nu as cumpara iOS? Pentru ca nu-mi stimuleaza creativitatea. Cei mai multi amici de-ai mei au aparatele cu aceeasi interfata, aceleasi aplicatii de la cumparare pana la revinderea/cedarea acestora. Mie asta nu-mi suna a smartphone deloc.

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postdreamseeker11us, on 20th August 2012, 17:30, said:

...
Ești prost informat. Android/Linux e un sistem foarte sigur. Dar dacă utilizatorul e destul de tembel să își instaleze aplicații obscure cu download count sub 50-100k, atunci e singur de vină.

Și în general, aplicațiile cu download count mare au ajuns acolo datorită calității/utilității lor, deci oricum pe ele vei vrea să le ai.

#15
xeleron

xeleron

    Suflet de campion...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,709
  • Înscris: 01.01.2008
Vrei un email in zbor sau ce mai vrei de la el?Ca de asa ceva,se poate ocupa o alta tabara,Blackberry.

#16
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,083
  • Înscris: 09.01.2007
Daca nu ai avut Android si-ti iei iPhone vei fi ok.
Daca ai ca mine Android + iPhone in paralel, o sa-ti vina sa dai cu Iphone-ul de pamant.

#17
exorcistul

exorcistul

    just listen

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,548
  • Înscris: 31.05.2006
Da, mai mare libertate pe Android.

Oricum ambele sisteme de operare sunt cu probleme, mai mari sau mai mici.

Depinde foarte mult de utilizator. La folosire normala sunt ok, pana exagerezi cu setari, incercari si altele.

#18
edy_3dz

edy_3dz

    Rau sau bun

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,241
  • Înscris: 30.08.2008

View PostCourage, on 20th August 2012, 18:47, said:

iPhone = it works!
android =  next version will be better and will work (probably)

Cu Ice Cream Sandwich si Jelly Beans s-a ajuns la versiunile care chiar merg bine, plus ca procesoarele dual-core (si chiar quad-core mai nou) fac telefoanele sa mearga impecabil, in general.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate