Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Intrebari srl nou

Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk
 TVR vrea sa lanseze o platforma d...

Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...
 Robinet care comuta traseul

A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)
 Abonati Qobuz?

transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...
 

Convingeti-ma sa imi placa Android !

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#37
lmk

lmk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,961
  • Înscris: 01.04.2010

View PostHLG, on 22nd August 2012, 11:26, said:

Ia Galaxy S2, S3, Note, HTC ONE X sau S.
[...]
Oricare din telefoanele de mai sus e peste iPhone in toate categoriile, mai putin simplitatea OS-ului si marketing.
Se vede că nu prea ai comparat clienții de mail.

#38
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
La smartphone-uri (spre deosebire de feature phone) nu conteaza aproape deloc clientul de mail default (nu-mi spune ca nu exista unul sa-ti placa, exista unele excelente chiar si pentru windows mobile 2003, darmite pentru Android in 2012).

#39
tzotzolyno

tzotzolyno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,056
  • Înscris: 12.01.2007
Recomand să aștepte toamna când se vor anunța telefoanele cu noile generații de sisteme de operare: iOS 6, cele 52 Nexus-uri cu KB și WP8. E păcat să arunci banii pe chestii care oferă prea puțin la prețul ăsta.

#40
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002
un motiv, poate

ai 5 GB de poze si filme din vacanta, ~2 GB in iPhone, restul intr-un iPad
esti la tara, inconjurat de o prieteni si familie, care vor sa le lasi amintire
sunt disponibile 3 computere desktop, 2 cu windows xp, unul cu windows 7

NU exista internet (decat pe iphone)

cum procedezi sa descarci pozele si filmele in cele 3 computere?

Edited by aeon, 23 August 2012 - 08:40.


#41
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008
- scoti cardul din telefon si il bagi in calculator [necesita reader in calculator sau un reader extern disponibil]
- conectezi telefonul la calculator cu cablu usb si il pui in mass storage si copiezi ce vrei [necesita un cablu relativ standard microusb]
- trimiti prin retea cu andsmb [necesita wifi pe calculator, nu neaparat router/internet (faci tu hotspot)]
- le trimiti prin bluetooth [necesita bluetooth pe calculator, plus e cea mai lenta metoda]
- le pui pe un stick prin usb host de pe telefon [necesita cablusorul ala mic adaptor si sa suporte telefonul usb host, ceea ce e cazul cel putin cu toate samsung-urile de mai sus, plus un stick]
A se nota ca nici una din metode nu necesita root si nici un soft pe calculator - iar singurul soft pentru telefon e la metoda 3 (andsmb).

Aaaaaaaa, era vorba de iPhone/pad ! Scuze.

#42
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012
apple sunt mizerii. platesti doar pentru nume.

android e number one si va fi pentru ca e un sistem cu un cod sursa free ce poate fi imbunatatit de oricine. defapt , nici nu e logic sa ceri o comparatie intre cele 2. tre sa iti dai seama de la sine de ce android e taticul tuturor.



TOTUSI , daca vrei email on the run , atunci ia un blackberry. e mult mai usor sa scrii cu o tastatura fizica si blackberry are push email , deci mail instant :)

#43
f300

f300

    30k si ma duc

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,000
  • Înscris: 27.09.2008

View Postatoe47w, on 23rd August 2012, 09:55, said:

TOTUSI , daca vrei email on the run , atunci ia un blackberry. e mult mai usor sa scrii cu o tastatura fizica si blackberry are push email , deci mail instant :)
- push email are mai oricine in ziua de azi (depinde evident de server, aplicatie, setari) dar cred ca e default pina si in cele mai comune configuratii (gen gmail pe android, windows mobile, iphone).
- sint destule non-blackberry-uri cu tastatura fizica, unele cu form factor mult mai bun (in functie de preferinte, desigur)
- la cum o duc s-ar putea sa nu mai existe firma inainte de a ti se termina garantia la terminal

#44
aeon

aeon

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,487
  • Înscris: 05.08.2002

View Postf300, on 23rd August 2012, 10:39, said:

- scoti cardul din telefon si il bagi in calculator [necesita reader in calculator sau un reader extern disponibil]
- conectezi telefonul la calculator cu cablu usb si il pui in mass storage si copiezi ce vrei [necesita un cablu relativ standard microusb]
- trimiti prin retea cu andsmb [necesita wifi pe calculator, nu neaparat router/internet (faci tu hotspot)]
- le trimiti prin bluetooth [necesita bluetooth pe calculator, plus e cea mai lenta metoda]
- le pui pe un stick prin usb host de pe telefon [necesita cablusorul ala mic adaptor si sa suporte telefonul usb host, ceea ce e cazul cel putin cu toate samsung-urile de mai sus, plus un stick]
A se nota ca nici una din metode nu necesita root si nici un soft pe calculator - iar singurul soft pentru telefon e la metoda 3 (andsmb).

Aaaaaaaa, era vorba de iPhone/pad ! Scuze.


aaa, exact...ixxxx
a ramas cu filmele tot acolo, a zis ca va face niste dvd-uri cand ajunge acasa si le trimite prin posta :)
ceilalti care aveau cate un nokia sau altceva au rezolvat in 10 min cu un banal cablu si "extrem de complicata" functia copy-paste

#45
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008
Da, da' ceilalti nu-l puteau pune pe masa-n club, sa vada pitzi ce tari sunt ei...   :bigwhitegrin:

#46
memento mori

memento mori

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 823
  • Înscris: 11.03.2006
In primul rand chestia cu "imi iau ceva foarte scump ca sa fie foarte bun" e complet gresita (ca sa nu zic idioata). Daca nu intentionezi sa te joci toata ziua pe el nu inteleg la ce iti trebuie procesor cu n-spe mi de nuclee la un milon de mhz. Este mai scump pentru ca are procesor mai rapid (desi nu este intodeauna cazul la telefoanele mobile) dar daca nu intentionezi sa il folosesti is bani aruncati de pomana. E ca si cum ti-ai lua o masina care poate atinge 350 km/h dar tu nu te plimbi decat prin oras cu ea la 60km/h. Cat despre de ce Android e mai bun decat IOS ca si sistem de operare as putea sa scriu destul de mult dar uite mai bine aici un VS in 5 parti care acopera cam tot ce as aeva de zis: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/NMiY1kSTHZw?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ] . Enjoy

#47
doktoru

doktoru

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,403
  • Înscris: 30.12.2005

View Postmemento mori, on 24th August 2012, 17:48, said:

In primul rand chestia cu "imi iau ceva foarte scump ca sa fie foarte bun" e complet gresita (ca sa nu zic idioata)...

... si mi-as permite sa mai completez ca pentru un amarit de mail (push) de care ai nevoie la munca nu tre' frate sa faci foamea si sa stringi cu greu, cum zici, o gramada de bani ca sa-i dai pe cine stie ce scula! Ai optiuni la fel de bune si cu terminale de 7-800-1000 de lei!!!
Si de restu', daca tot i-ai strins, ia-ti gagica/nevasta, du-te la mare, da-te cu banana, bea o bere si traieste-ti viata tata!
Aaa!!! ... daca vrei sa fi "trendy" si "cool" in metrou sau la terasa, la un sprit, butonind maru'... asta-i alta poveste!

Edited by doktoru, 24 August 2012 - 18:02.


#48
tedd44

tedd44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 273
  • Înscris: 01.08.2009
permiti sa spun ca nu ai avut ce face cand ai deschis topicul asta  ?

#49
litza2002ro

litza2002ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 29.05.2012
Ma puteti ajuta si pe mine cu o recomandare? Caut un smartphone pe android cu tastatuta qwerty. Ce imi recomandati?

#50
Barboso

Barboso

    Satir bătrân, "United Gashka" member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,260
  • Înscris: 24.01.2008

View Postdreamseeker11us, on 20th August 2012, 18:30, said:

apoi am cautat incidente similare si la ios cu astfel de malware --- nu am gasit niciunul!
  nu zic ca sigur nu or exista, doar ca daca exista, sunt mult mai putine si greu de gasit fata de echivalentele din Android
De citit.

Si asta vine dupa scandalul de-acum un an sau doi, cu "urmarirea" permanenta a utilizatorilor...

#51
HLG

HLG

    Like a baws!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,100
  • Înscris: 08.07.2007

View Postlmk, on 23 august 2012 - 00:30, said:

Se vede că nu prea ai comparat clienţii de mail.
Exista sute de aplicatii pentru toate platformele, ai de unde alege.

View Postlitza2002ro, on 27 august 2012 - 10:09, said:

Ma puteti ajuta si pe mine cu o recomandare? Caut un smartphone pe android cu tastatuta qwerty. Ce imi recomandati?
Vezi lista asta.

#52
S3Se7

S3Se7

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 17.12.2009

View Postdreamseeker11us, on 20 august 2012 - 17:30, said:

un amic de al meu are deja Samsun Galaxy SIII acel albastru metalizat frumos, dar are si o imensa si grava problema ---> a luat din Android App store un app care se pare ca a continut un troian care ii da sms/ apeluri singur la numere cu suprataxa!!!!

el are abonament, si luna trecuta l-a lasat fara 8 euro !!!  a gasit in desfasurator, 4 sms uri la un numar special, care el nu le-a dat niciodata!
de asemenea, desi NU e hacker/ nerd, nimeni nu se atinge de telefonul lui  (are mare grija de lucrurile lui mereu si nu le lasa pe unde apuca)

a avut noroc, si compania de telefonie i-a sters cei 8 euro pierduti duap dovedirea ca era hackuit

amicul meu nu e hacker, are cu totul alte interese decat sa softeze/ programeze/ faca ROM etc etc si are timpul extrem de ocupat
a putut dovedi ca app ul era luat din magazinul oficial, deci NU de pe un card de la nu-stiu-cine

am aflat pe net, in aceeasi seara, ca aceste intamplari nu sunt deloc cu titlu exceptional, ci destul de dese....deranjant de dese chiar!

pe mine insa, unul, ma ingrozeste teribil ideea sa dau cca 26 milioane lei vechi  (deloc bani neglijabili pt un om obisnuit)  pt un telefon al carui sistemul de operare e o invitatie deschisa la hackeri!

A propos de chestia cu troianul: la fiecare aplicatie din market sunt scrise lucrurile care are voie sa le faca aplicatia (sa trimita sms, sa iti utilizeze agenda de contacte, sa acceseze net-ul, etc.). No' daca tu esti atat de tembel (nu tu, in general) incat sa instalezi o aplicatie care in mod normal nu are nici o treaba cu mesageria, dar totusi are voie acolo, mi se pare normal ca o sa ai probleme (depinde si de norocul tau).

Cam asta am vrut sa spun Posted Image .

Edited by S3Se7, 31 August 2012 - 16:04.


#53
sov

sov

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,347
  • Înscris: 26.02.2006
Pt inițiatorul topicului: Sarmalele îți plac? Poate mai faci un topic, să te convingă lumea să le înghiți una după alta.

#54
Galaxy2

Galaxy2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 783
  • Înscris: 24.11.2011
Nu trebuie sa te convingă nimeni, il cumperi si ai sa vezi ca cateva zile nu îți mai ei ochii de la el si ai sa iti dai seama ca nu ai ce regreta.
răspuns la titlu!!

Nu trebuie sa te convingă nimeni, il cumperi si ai sa vezi ca cateva zile nu îți mai ei ochii de la el si ai sa iti dai seama ca nu ai ce regreta.
răspuns la titlu!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate