Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Samsung S7562 Galaxy S Duos

- - - - -
  • Please log in to reply
577 replies to this topic

#19
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View Postvasilis, on 27 septembrie 2012 - 16:24, said:

Se pare ca a aparut si la noi. Cei de la evomag (sper ca nu e considerata reclama) il au la vanzare la un pret piperat 1600 lei.
http://www.evomag.ro...-Alb-90319.html

Totusi din comentariile de pe gsmarena nu am inteles inca daca are sau nu apel in asteptare intre sim-uri. Unele persoane spun ca nu are iar altele spun ca are. Pe site-ul de mai sus apare urmatorul comentariu:
Sper sa fie adevarat si sa nu fie vorba de call forwording.

Mda, era de așteptat prețul la românaci.

Mă îndoiesc că e dual activ, avînd în vedere că nici măcar procesorul nu e dual core. Cel mai probabil funcția aia „dual always on” (sau cum s-o chema) de fapt activează automat redirecționarea unui număr către altul, atunci cînd e ocupat. Ceea ce nu-i ajută pe cei care au cartele prepay. Eu nu știu dual simuri dual active cu Android de la Samsung, doar ZTE (producător chinez) avea un model.

M-am uitat în manualele de care vorbeam mai sus - nici în cel în germană, nici în cel în engleză nu am găsit vreo referire la modul dual, ba nici măcar celebra funcție dual always on nu e descrisă pe undeva. Or fi și alea manuale „beta”.

În schimb, pe un forum de nemți povestește un gagiu (link) că și l-a cumpărat de la Viena, dintr-un shop care avea fix 2 bucăți. Nu zice cît a dat pe el, dar spicuiesc și traduc din primele lui impresii:

Quote

- calitate audio de top în convorbiri
- ICS "zbîrnîie"
- ambele cartele pot fi active
- în timpul descărcării de date, pot fi preluate apeluri (în același timp, pe aceeași cartelă)
- toate setările de tip dual-sim pot fi complet personalizate

Ce înțelege exact prin afirmațiile 3 și 5 numai el știe. Am să-mi fac cont pe forumul ăla și întreb direct acolo.

Pe un alt fir de discuție din același forum speculează unii că ar putea primi și update la de la ICS la Jelly Bean.

Un prieten al cumpărătorului a pozat telefonul (inclusiv sub capac) și a pus imaginile pe blogul lui.

Pe situl unui comerciant online destul de cunoscut în Germania zice că o să fie disponibil probabil începînd cu 11 oct., la un preț de 249,90 € (plus taxele de livrare). În cazul ăsta comercianții români să mi-o zguduie, cu tot cu prețurile lor, că oricum ajung prin Germania în toamna asta.

Edited by pamfil nastase, 27 September 2012 - 23:45.


#20
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005
A aparut pe youtube un review al functiei Always ON si din pacate este vorba despre call forwording asa ca eu nu o sa cumpar acest telefon:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/gJj3_84HNM4?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#21
gabib77

gabib77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 26.08.2007
L-a luat cineva din Romania?

#22
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
la ce preturi afiseaza magazinele romanesti.....nu prea cred.
sunt de o nesimtire crasa...la cel.ro este 1689ron cind pe amazon.de e 270 de euro cu tot cu transport.

#23
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Eu cred că o să mi-l iau din Germania, spre sfîrșitul lunii. E anunțat la diverse magazine online pe la vreo 250-260 € + transport, începînd cu 11 octomrbie. Unii din oamenii de pe forumul ăla nemțesc la care trimiteam mai sus îl au deja și par destul de mulțumiți de el. Față de alte modele, indiferent de cartela implicită, cică alegi din soft de pe ce cartelă suni sau trimiți sms, adică ai 2 butoane virtuale.

View Postvasilis, on 30 septembrie 2012 - 08:19, said:

A aparut pe youtube un review al functiei Always ON si din pacate este vorba despre call forwording asa ca eu nu o sa cumpar acest telefon:

Era de așteptat. Dualsim dual active nu prea o să găsești multe cu Android, oricum nu de la Samsung. Vorbești atît de mult pe ambele cartele (înțeleg că prepay, de nu le poți redirecționa reciproc), încît să te deranjeze că temporar nu poți fi sunat pe una din cartele?

#24
vasilis

vasilis

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 474
  • Înscris: 24.07.2005
Pe abonamentul de cosmote vorbesc in general cu rudele așa ca sunt convorbiri cam lungi iar orange prepay-ul e numărul principal si îl am din 1998. Oricum nu îmi place sa pierd vre-un apel. Cu un așa telefon voi sta stresat ca mă suna cineva pe celălalt numar când sunt într-o convorbire.

Ar fi o chestie dacă in loc de mesajul Sunteți in rețeaua.... , cel care mă suna ar primi ton de ocupat dar așa cel care mă suna crede ca am telefonul închis si nu mai suna a 2- a oară.

#25
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007
Păi atunci numărul de Cosmote îl poți redirecționa către cel de Orange, cu opțiunea „doar când e ocupat”, ceea ce înseamnă că celui care te sună pe Cosmote îi apare „ocupat”, dacă în momentul ăla vorbești pe Orange, iar ție îți apare apel în așteptare și poți decide dacă preiei apelul (în care caz costul convorbirii îl suporți și tu) sau suni tu înapoi mai tîrziu.

Invers nu se poate, din ce știu eu, dacă zici ca ailaltă e prepay. Dacă erau ambele pe abonament, prin funcția aia dual always on exact asta făceai (redirecționare reciprocă) printr-o singură apăsare de buton.

În cazul ăsta n-ai de ales: ori îți iei un Samsung dualsim dual activ din seriile mai vechi (B, C), dar cu sisteme de operare pre-Android, ori un chinez. De ce nu face și Samsung un dual activ cu Android nu știu, probabil și costurile ar fi mai mari. Sau treci pe abonament și la Orange.

Din ce mai citesc la nemții care-l butonează deja, cică are o capcană pe partea cu datele. Dacă ai setat o cartelă pentru traficul de date (fiindcă ai flatrate sau trafic inclus sau alte avantaje) și o dezactivezi temporar din diverse motive, cică telefonul comută automat traficul de date pe cealaltă cartelă. La reactivarea primei cartele rămîne însă setat pe sim 2 și trebuie să reselectezi tu din setări sim 1 pentru traficul de date.

#26
gabib77

gabib77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 26.08.2007
Da, dar cel de Orange Prepay nu poate fi redirectionat catre Cosmote, cred ca s-a discutat de milioane de ori pe acest forum

#27
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
partea cu comutarea pe sim 2 pe date e valabila si la s6102.

#28
alin179

alin179

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 23.02.2005
a parut la cel.ro la 1069 ron. livrare gratuita. trebuie sa-l comand pana la ora 14 ca sa-mi ajunga maine. as fi vrut sa-l iau de la emag pentru a-l putea returna in caz ca nu-mi place.

La cel.ro e mai complicat cu returnarea produselor. Un sfat?

#29
gabib77

gabib77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 26.08.2007
Cam asta e pretul lui... cel de aprox. 1800 lei a fost pus la plesneala, cand inca nu era pe stoc... cam asa se intampla cu toate... Stiu ca in primavara peste tot B5512 era 800-900 lei si cand a aparut pe stoc, a scazut la 699 lei

E emag.ro nu a aparut inca, dar va fi sigur in oferta saptamana viitoare... Daca mai ai rabdare, n-ar fi rau, dar nu vad de ce sa-l returnezi daca iti doresti dualsim, Samsung nu a inventat apa calda cu acest smartphone, e o versiune mai buna si mai mare a celorlalte dualsim-uri deja aparut, gen 6102, B5512, Ace Duos etc.

LE: Si la Depozitul de calculatoare - dc-shop.ro e acelasi pret? vezi poate acolo se poate returna ;)

Edited by gabib77, 05 October 2012 - 18:24.


#30
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View Postalin179, on 05 octombrie 2012 - 12:36, said:

a parut la cel.ro la 1069 ron. livrare gratuita.

Ei, așa mai zic și eu. Pe situl comerciantului cică e „reducere 48%”. Posted Image
Nu m-am dumirit dacă oferă și garanție și cît timp.

Și eu aș mai aștepta să apară undeva unde-l poți și butona un pic, de pildă în showroom la emag, fiindcă e de văzut și dacă vine cu soft pentru Europa sau pentru Asia.
Abia atunci m-aș hotărî dacă-l iau de aici sau din Germania, doar dacă rămîne la prețul corect, oricum.

LE: Și la Evomag între timp e la prețul normal, iar acolo scrie clar că are 24 de luni garanție. Or citi comercianții ce se scrie pe forumuri? Posted Image

Edited by pamfil nastase, 06 October 2012 - 13:34.


#31
Ythrixium

Ythrixium

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,784
  • Înscris: 04.05.2010
Am si eu o intrebare de mega-noob. Daca as folosi cartela digi de internet 3g, din aceea care este in stick, si o cartela orangr in slotu al 2-lea de sim, daca sunt cuplat pe sim 1(cartela digi internet), mai pot fi apelat pe cartela orange?

#32
boooggy

boooggy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 496
  • Înscris: 23.05.2004
in sfarsit a inceput sa apara la pret rezonabil la magazinele online.
bafta!

#33
jean_v99

jean_v99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.02.2010
L- am cumparat de cateva zile. Un sim de Digi si unul de Orange folosesc. Daca aveti intrebari si va pot ajuta, cu cea mai mare placere, insa nu sunt un Hi-Tech.
Mi a luat ceva pana sa bag de seama ca Digi trebuie doar pe Sim 2 care are 3g. Bateria cred ca tine cam in jur de 1-2 zile max. Fara mult butonat la el.
Azi mi am activat si datele pe Digi.
Problema e ca unde stau Digi are semnal f slab , mai mult nu e. Pana acum aveam un telef de la ei model mai vechi Huawei .Era singurul care avea 3-4 linii la semnal.S7562 nu sta bine la capitolul asta.Ori nu are semnal ori are doar 1 liniuta. In strada insa  e ok.
Simurile sunt redirectionate din meniul telefonului si poti primi apel pe ambele numere  in acelasi timp.
Am gasit o husa de la alt model de Samsung ca pentru acest model nu am vazut pe net inca.
Cam atat.
Va stau la dispozitie pentru mai multe informatii.
Numai de bine la toata lumea !

#34
pamfil nastase

pamfil nastase

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,075
  • Înscris: 04.02.2007

View PostYthrixium, on 06 octombrie 2012 - 21:06, said:

Am si eu o intrebare de mega-noob. Daca as folosi cartela digi de internet 3g, din aceea care este in stick, si o cartela orangr in slotu al 2-lea de sim, daca sunt cuplat pe sim 1(cartela digi internet), mai pot fi apelat pe cartela orange?

În specificațiile lui scrie că da și așa spun și niște nemți (care-l au deja) pe un alt forum pe care-l urmăresc. Doar că în acel moment traficul pe internet se oprește și se reia după încheierea convorbirii.

View Postjean_v99, on 12 octombrie 2012 - 16:21, said:

Mi a luat ceva pana sa bag de seama ca Digi trebuie doar pe Sim 2 care are 3g.

Vezi că undeva în setări trebuie să se poată alege ce slot să fie 3g, ambele sînt capabile de transmitere 3g, dar nu concomitent, deci poți pune cartela digi și pe slotul 1, dacă-l setezi să fie 3g (dar atunci n-o să mai fie slotul 2).

View Postjean_v99, on 12 octombrie 2012 - 16:21, said:

Am gasit o husa de la alt model de Samsung ca pentru acest model nu am vazut pe net inca.

Dar folie de protecție pentru ecran ai găsit? Cea cu care vine e ok, adică o poți păstra pînă una-alta?
În pachet intră și vreo cască? (La elvețieni da, ca să nu mai zic că e și o țîră mai ieftin ca la noi, cam cu 20-25 de €.)

LE: Poate ne spui și ce versiune de firmware are și dacă are meniul și în limba română (și ce alte limbi europene mai are).

Mersi.

Edited by pamfil nastase, 12 October 2012 - 17:23.


#35
jean_v99

jean_v99

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 15.02.2010
In cutie nu am avut decat alimentator si cablu usb.Folia am scos o pt ca s a dezlipit singura si era cam groasa. Nu prea nimeream literele.
Nu stiu daca intr adevar e asa cum zici cu sloturile pt ca pana l aurm aam cautat in manual vad unde trebuie. Iar inainte de asta am umblat prin setarile alea de am innebunit. Si n a mers decat sa pun Digi in slotul 2.
Se poate sa nu fi fost eu atent dar nu stiu ce sa zic.
Meniul e in lb romana complet.
Are ultima versiune de soft pt ca am vrut sa i fac update si a zis ca are ultima vers din 10.12. O sa ma uit sa ti zic exact.
Cand te uiti in mesaje mai intai iti arata numerele de unde le ai primit si dupa aia asociaza cu numele din contacte.Dureaza cam 1 sec.
Salutari !

#36
gabib77

gabib77

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 899
  • Înscris: 26.08.2007
Menu-ul e aproape la fel ca si la al meu B5512, unde intri sa dezactivezi 3G si sa ramana 2G, apare o intrebare in momentul cand debifezi, daca vrei 3G pe celalalt SIM si asa poti trece usor 3G ori pe SIM1 ori pe 2 ;)

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate