Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

sistemul de munca in UK

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#37
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View PostGeorge_Catean, on 23rd August 2012, 23:32, said:

Completezi formularul BR2, adica bluecard-highly skilled, atasezi documentele prin care demonstrezi punctajul, certificat de nastere pentru varsta, CI, diploma de facultate, fluturasii pe ultimul an. Varsta si salariul trebuie demonstrate prin 2 seturi de acte, de exemplu pentru salar trebuie sa atasezi combinatii de fluturas cu extrase bancare, extrase bancare cu adeverinta de la firma, etc. Bineinteles totul trebuie tradus si preferabil legalizat la notar (eu asa am facut). Toata sandramaua de acte (din pacate totul in original : CI sau PASAPORT, Certificat Nastere, Diploma facultate) o iei si o trimiti la adresa specificata in formular. In aprox 4 luni primesti inapoi un plic cu actele + bluecardul daca ai fost acceptat sau o scrisoare cu refuzul si motivul. De obicei daca iti faci lectia si demonstrezi totul prin acte nu exista refuzuri.
Dupa ce ai bluecardul in mana, te programezi in UK la interviul pentru NIN (National Insurance Number), iar dupa 2 saptamani primesti in posta si acest NIN.

Dupa care...mergi la munca si ma inviti pe mine la o bere :).
Nu trebuie legalizat la notar și din păcate acum timpul de așteptare a ajuns pe la 7-8 luni acum.

Lasă, că io te-am invitat de vreo 2 ori și tot ai fost bolnav. :D

#38
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

View PostGeorge_Catean, on 22nd August 2012, 00:34, said:

Si eu sunt angajat (employee) in UK. Am putut sa ma angajez doar dupa ce am obtinut bluecard ca si highly skilled. Pentru acest card ai nevoie sa dovedesti ca ai avut un venit rezonabil in ultimele 15 luni in RO (peste 4000lei brut pe luna), ca ai o varsta rezonabila ca sa muncesti ( sub 27 e punctajul maxim) si ai studii superioare. Daca implinesti toate punctele ai liber la angajare in UK prin acest bluecard.
Conform criteriului respectiv nu ar trebui sa existe medici romani in UK. Cu toate astea exista destul de multi. Majoritatea au plecat ca rezidenti, deci salariul brut din Romania, la momentul plecarii, nu prea depasea 1500 lei/luna.

Edited by Karhu, 25 August 2012 - 08:46.


#39
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postcondaru321, on 24th August 2012, 17:23, said:

Cum e mai bine sa fac recunosterea studiilor numai dupa diploma de MASTER sau sa pun toate diplomele(BAC+LICENTA)?
Luni le duc la tradus.Am primit un mail de la o tipa care lucreaza la o firma de  intermediere  in Londra:
........in principiu daca ai facultate si master poti primi permis de munca , acel blue card for high skils asta iti permite sa te poti angaja si lucra super legal in UK si toate astea daca pana la anul UK nu paraseste UE aceste facilitati sunt pentru tarile din Uniunea Europeana) iar aplicatia se face fiind aici;vei avea nevoie de referinte(recomandari) cat mai multe si cat mai bune de la institutii unde ai lucrat sau ai colaborat si un fel de adeverinta de salariu,ceva ce sa dovedeasca cat de mult castigi( cu cat mai mult cu atat mai bine)

Daca preferi sa crezi ce-ti spune "o tipa de la o firma de intermediere in Londra", in locul informatiilor oficiale primite, e numai treaba ta ... nu stiu de ce am sentimentul ca tipa este romanca si cere si un comision (2-300 lire) pentru intocmire documentatie. De obicei astfel de persoane nu-si asuma niciun fel de raspundere/obligatie si nici nu cunosc legislatia.

#40
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View PostKarhu, on 25th August 2012, 08:42, said:

Conform criteriului respectiv nu ar trebui sa existe medici romani in UK. Cu toate astea exista destul de multi. Majoritatea au plecat ca rezidenti, deci salariul brut din Romania, la momentul plecarii, nu prea depasea 1500 lei/luna.
Probabil n-au plecat ca HSMP.

#41
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmufa, on 24th August 2012, 23:34, said:

Nu trebuie legalizat la notar și din păcate acum timpul de așteptare a ajuns pe la 7-8 luni acum.

Lasă, că io te-am invitat de vreo 2 ori și tot ai fost bolnav. :D

La naiba ce nesimtit pot sa fiu, da-mi pls numarul tau AGAIN pe PM.

#42
Balalaika

Balalaika

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 457
  • Înscris: 19.08.2007

View Postcondaru321, on 24th August 2012, 17:23, said:

Cum e mai bine sa fac recunosterea studiilor numai dupa diploma de MASTER sau sa pun toate diplomele(BAC+LICENTA)?
Luni le duc la tradus.Am primit un mail de la o tipa care lucreaza la o firma de  intermediere  in Londra:
........in principiu daca ai facultate si master poti primi permis de munca , acel blue card for high skils asta iti permite sa te poti angaja si lucra super legal in UK si toate astea daca pana la anul UK nu paraseste UE aceste facilitati sunt pentru tarile din Uniunea Europeana) iar aplicatia se face fiind aici;vei avea nevoie de referinte(recomandari) cat mai multe si cat mai bune de la institutii unde ai lucrat sau ai colaborat si un fel de adeverinta de salariu,ceva ce sa dovedeasca cat de mult castigi( cu cat mai mult cu atat mai bine)

Deci, personal eu una nu ti-as recomada sa te duci la nici un traducator pentru ca, ghici ce nu-ti ajuta. Uita-te tu frumos pe NARIC : http://www.ecctis.co...ic/Default.aspx    
Ti-ar recomanda sa traduci: diploma de bac, licenta si master (just in case). Nu de alta dar am vazut joburi unde mai au un pic si te intreaba unde ai facut gradinita  :lol:
Acuma din cate stiu astia iti fac traducerea si-n cateva zile. Nu te costa foarte mult si in plus, aia de la UK Border Agency au certitudinea de la un institut de-al lor ca studiile tale sunt in concordanta cu nivelul studiilor din UK (poti sa pui si-n cv si-n cover letter ca studiile tale sunt acreditate de catre Naric, le dai posibililor angajatori  un plus de siguranta).

Legat de recomandari. De acestea vei avea nevoie doar atunci cand te angajezi. De pe acum intereseaza-te sa vezi pe cine te poti baza cu privire la acele recomandari. Vei avea nevoie in principiu de 2-3( una sigur, sigur de la seful tau).


Legat de de medici si salarii. Faza e ca nu au neaparat nevoie de acest card. Daca un anume spital e interesat de serviciile unui medic roman,  angajatorul poate aplica pentru un Tier 2 Certificate of Sponsorship (formerly a Work Permit).


Legat de NIN. Eu stiam ca poti aplica doar dupa ce te-ai angajat (sau sunt eu prost informata?!).

Edited by Balalaika, 26 August 2012 - 00:08.


#43
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View PostBalalaika, on 26th August 2012, 00:05, said:

Legat de NIN. Eu stiam ca poti aplica doar dupa ce te-ai angajat (sau sunt eu prost informata?!).
Poți aplica oricînd dorești pentru NIN. E totuși de preferat fie să muncești, fie să le poți dovedi că îți cauți activ ceva de muncă. Evident, e de bine să ai un carton colorat la tine.

Edited by mufa, 26 August 2012 - 00:40.


#44
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postsailor62, on 24th August 2012, 12:40, said:

Si adica stai cu inima cat un purice 4 luni daca mai primesti sau nu inapoi actele doveditoare ca existi si ce-ai facut in viata ?

     De fapt sunt multi care au aplicat pentru yellow card si asteapta de aproape un an de zile. Yellow card e muult mai usor de obtinut decat blue card. Asa cum spuneam, au pus actele doveditoare si pasaportul la Royal Mail si asteapta de atunci.
De obicei raspunsul vine tardiv, dar vine. In majoritatea cazurilor e Negativ, fara explicatii.

View Postmufa, on 26th August 2012, 01:38, said:

Poți aplica oricînd dorești pentru NIN. E totuși de preferat fie să muncești, fie să le poți dovedi că îți cauți activ ceva de muncă. Evident, e de bine să ai un carton colorat la tine.

     Nu poti obtine legal un loc de munca daca nu detii actele necesare, unul dintre ele fiind NIN. Ca atare nu poti dovedi ca lucrezi daca nu ai NIN. Poti eventual sa dovedesti ca lucrezi ilegal, pentru ca mai inainte de a avea NIN, angajatorul nu poate sa-ti plateasca taxele.
     Ideea a doua "dovedesti ca iti cauti activ de munca" e hilara. Cum faci dovada ca iti cauti de munca ? Din ce motiv cauti de munca daca nu detii documentele necesare pentru a munci ?

#45
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,935
  • Înscris: 25.06.2007

View Postmufa, on 25th August 2012, 11:26, said:

Probabil n-au plecat ca HSMP.
Din ce am citit pe un forum specializat au plecat prin firme de recrutare, nu au trebuit sa-si bata capul cu actele, s-au ocupat aia.

#46
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcspot, on 26th August 2012, 01:40, said:

Nu poti obtine legal un loc de munca daca nu detii actele necesare, unul dintre ele fiind NIN. Ca atare nu poti dovedi ca lucrezi daca nu ai NIN. Poti eventual sa dovedesti ca lucrezi ilegal, pentru ca mai inainte de a avea NIN, angajatorul nu poate sa-ti plateasca taxele.
     Ideea a doua "dovedesti ca iti cauti activ de munca" e hilara. Cum faci dovada ca iti cauti de munca ? Din ce motiv cauti de munca daca nu detii documentele necesare pentru a munci ?
Nu te supăra, dar ceea spui nu e adevărat. Pentru a obține un loc de muncă nu ai nevoie de NIN, ci doar de cartonul colorat. De altfel pe foaia cu NIN care-ți vine de la JobCentre se specifică negru pe alb că obținerea NIN nu implică automat dreptul de a munci în UK.
Nu, ideea de a dovedi că-ți cauți de muncă nu e deloc hilară. Le arăți faptul că ai trimis CV-ul peste tot, eventual cîteva răspunsuri de la diverse firme.

în cazul meu lucrurile s-au desfășurat în felul următor

1. Obții cartonul colorat (2011)
2. Semnat contractul de muncă (2011)
3. Început munca (început ianuarie 2012)
4. Obținut NIN (sfîrșit ianuarie 2012)
5. Comunicat NIN angajatorului

Evident, dacă ai timp și ești în UK, te poți programa la interviu înainte de a începe munca. La mine a fost totul din scurt, plus sărbătorile de iarnă, așa că am amînat obținerea NINO-ului după ce am început să lucrez. E perfect legal, iar pînă la obținerea numărului respectiv angajatorul plătește asigurările sociale pe un cod general sau ceva de genul.




View PostKarhu, on 26th August 2012, 09:25, said:

Din ce am citit pe un forum specializat au plecat prin firme de recrutare, nu au trebuit sa-si bata capul cu actele, s-au ocupat aia.
AWC probabil.

#47
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View PostBalalaika, on 26th August 2012, 00:05, said:

Legat de de medici si salarii. Faza e ca nu au neaparat nevoie de acest card. Daca un anume spital e interesat de serviciile unui medic roman,  angajatorul poate aplica pentru un Tier 2 Certificate of Sponsorship (formerly a Work Permit).


Legat de NIN. Eu stiam ca poti aplica doar dupa ce te-ai angajat (sau sunt eu prost informata?!).

Pentru romani si bulgari nu e cu Tier 1 si Tier 2. Astea sunt pentru cei din afara uniunii. Pentru romani si bulgari si numeste purple card (AWC - accesion worker card) si pentru a obtine acest card trebuie sa aplice firma pentru tine pentru a obtine OK-ul de la border agency, dupa care cu acel raspuns aplici tu pentru a obtine cartonasul mov.

O recapitulare pentru romanai si bulgari :
- blue card sau highly skilled aplici tu si ai drept de munca ca si orice englez
- yellow card aplici tu si ai drept de munca doar ca si persoana fizica autorizata
- purple card, trebuie sa aplice firma care te doreste in prealabil, iar cu raspunsul acordat de border agency firmei vei aplica tu din nou pentru cartonul purple. Aici e mai complicat, am inteles ca trebuie sa aiba 3 engelzi refuzati pe acel post ca sa poata lua un roman sau bulgar.

Fara NIN ti se aloca un TAX code nu prea favorabil si anume BR (basic rate). Asta inseamna ca nu ai cei 8100 lire netaxabi ci vei fi taxat cu 20% basic rate de la prima lire. Nu e deloc favorabil tie de aceea e preferabil sa iti iei ninul inainte de angajare sau in prima luna dupa angajare. Deci, aveti grija si la TAX CODE (se vede pe payslip) sa fir 810L ca altfel nu aveti deducere.

#48
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Pentru deduceri trebuie depus P45/P46.

#49
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postmufa, on 26th August 2012, 15:20, said:

Pentru deduceri trebuie depus P45/P46.

Poate m-am exprimat eu gresit. Ma refeream ca daca nu iti este asignat tax codeul 810L nu obtii cei 8100 lire netaxabili. Daca nu ai NIN, iti vor genera un NIN temporar si tax-codeul BR, adica taxabil dela prima lira, cam aici vroiam sa bat.

#50
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View PostGeorge_Catean, on 26th August 2012, 15:24, said:

Poate m-am exprimat eu gresit. Ma refeream ca daca nu iti este asignat tax codeul 810L nu obtii cei 8100 lire netaxabili. Daca nu ai NIN, iti vor genera un NIN temporar si tax-codeul BR, adica taxabil dela prima lira, cam aici vroiam sa bat.
Ai dreptate, dar chiar dacă ai NIN, cît timp nu completezi P45/P46, tot pe Emergency Tax Code vei fi. Problema e că nu poți completa respectivele formulare fără NIN. :)

#51
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012
din 2014 vor fi obligati sa dea drumu la piata muncii. atunci creteriul de respingere va fi NIN. practic vom avea dreptul sa lucram legal in orice domeniu insa vor da nin f grem. cine il are deja o sa fie super fericit. asa ca luti ninul

#52
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postatoe47w, on 28th August 2012, 11:11, said:

din 2014 vor fi obligati sa dea drumu la piata muncii. atunci creteriul de respingere va fi NIN. practic vom avea dreptul sa lucram legal in orice domeniu insa vor da nin f grem. cine il are deja o sa fie super fericit. asa ca luti ninul

Si fara NIN poti lucra. Doar ca platesti taxe mai mari fiind pe acel emergency tax code. Nu te pot refuza la NIN daca ai dreptul sa muncesti in UK.

#53
andy_bucu

andy_bucu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 24.09.2012

View PostGeorge_Catean, on 28 august 2012 - 10:50, said:

Si fara NIN poti lucra. Doar ca platesti taxe mai mari fiind pe acel emergency tax code. Nu te pot refuza la NIN daca ai dreptul sa muncesti in UK.

Buna,

Am vazut ca ai postat multe informatii despre obtinerea blue card-ului in calitate de highly skilled.
Vreau si eu sa aplic; am inteles atat de pe site-ul lor cat si de la tine de ce am nevoiei, insa pe site am gasit, la un momendat "If you make your application in person at Croydon public enquiry office, we will usually process your application on the same day." Stii ceva despre asta?
Multumesc anticipat!

#54
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005
Nu se poate aplica în persoană, la Croydon, ca HSMP.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate