Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 

sistemul de munca in UK

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#19
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View PostBitter, on 20th August 2012, 22:13, said:

Pai eu chiar nu pot sa pricep, [...], vrei sa cunosti sistemul, dar doresti toate informatiile in romana ?
simplu si clar, ce-i asa greu de inteles, vreau niste informatii in limba romana pe care o pricep mai bine de la cineva care o vorbeste, cunoaste sistemul si are bunavointa sa ma lamureasca

View PostBitter, on 20th August 2012, 22:13, said:

zici ca vrei in UK
serios? unde am scris eu asa ceva?

Edited by dan210, 21 August 2012 - 23:13.


#20
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
Si eu sunt angajat (employee) in UK. Am putut sa ma angajez doar dupa ce am obtinut bluecard ca si highly skilled. Pentru acest card ai nevoie sa dovedesti ca ai avut un venit rezonabil in ultimele 15 luni in RO (peste 4000lei brut pe luna), ca ai o varsta rezonabila ca sa muncesti ( sub 27 e punctajul maxim) si ai studii superioare. Daca implinesti toate punctele ai liber la angajare in UK prin acest bluecard.

#21
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006
Eu pot aplica pentru Blue Card de aici din tara?Am studii superioare, venit peste 4000 RON dar varsta este un pic mai mare 32 ani.

Edited by condaru321, 22 August 2012 - 12:30.


#22
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcondaru321, on 22nd August 2012, 12:29, said:

Eu pot aplica pentru Blue Card de aici din tara?Am studii superioare, venit peste 4000 RON dar varsta este un pic mai mare 32 ani.
Dacã faci punctajul necesar, poți aplica de oriunde.

#23
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006

View Postmufa, on 22nd August 2012, 14:43, said:

Dacã faci punctajul necesar, poți aplica de oriunde.
Oare facultatile romanesti sunt recunoscute in UK?

#24
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postcondaru321, on 23rd August 2012, 14:02, said:

Oare facultatile romanesti sunt recunoscute in UK?

DA. Daca ai peste 32 ani nu iei nici un puct la varsta . Acolo puteai obtine maxim 10 puncte. Ai nevoie de 75 puncte ca sa primesti bluecard. Din salar poti obtine maxim 45 si pe urma diplomei universitare obti 30. Deci, daca ai avut salar ok pe ultimul an (pragul superios este 12500 lire sterline pe an brut) obtii 45 puncte + 30 pe diplioma de facultate = blucard.

Edited by George_Catean, 23 August 2012 - 13:07.


#25
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006

View PostGeorge_Catean, on 23rd August 2012, 14:06, said:

DA. Daca ai peste 32 ani nu iei nici un puct la varsta . Acolo puteai obtine maxim 10 puncte. Ai nevoie de 75 puncte ca sa primesti bluecard. Din salar poti obtine maxim 45 si pe urma diplomei universitare obti 30. Deci, daca ai avut salar ok pe ultimul an (pragul superios este 12500 lire sterline pe an brut) obtii 45 puncte + 30 pe diplioma de facultate = blucard.
@George_Catean multumesc mult, imi poti explica cam care sunt pasii pe care i-ai facut?

#26
cattavencu

cattavencu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,774
  • Înscris: 19.09.2006
Dupa 1 ianuarie 2014 dispare treaba asta cu punctele, cu blue card-ul?

As putea valorifica in UK niscaiva ani de multinationale munciti in Romania? (SAP, Siebel, germana / franceza / engleza - toate trei la un nivel de C1, customer support etc.).

Multumesc

Edited by cattavencu, 23 August 2012 - 18:27.


#27
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postcondaru321, on 23rd August 2012, 17:00, said:

@George_Catean multumesc mult, imi poti explica cam care sunt pasii pe care i-ai facut?
Aici ai toate delaliile :

http://www.ukba.home...rmits/applying/

Completezi formularul BR2, adica bluecard-highly skilled, atasezi documentele prin care demonstrezi punctajul, certificat de nastere pentru varsta, CI, diploma de facultate, fluturasii pe ultimul an. Varsta si salariul trebuie demonstrate prin 2 seturi de acte, de exemplu pentru salar trebuie sa atasezi combinatii de fluturas cu extrase bancare, extrase bancare cu adeverinta de la firma, etc. Bineinteles totul trebuie tradus si preferabil legalizat la notar (eu asa am facut). Toata sandramaua de acte (din pacate totul in original : CI sau PASAPORT, Certificat Nastere, Diploma facultate) o iei si o trimiti la adresa specificata in formular. In aprox 4 luni primesti inapoi un plic cu actele + bluecardul daca ai fost acceptat sau o scrisoare cu refuzul si motivul. De obicei daca iti faci lectia si demonstrezi totul prin acte nu exista refuzuri.
Dupa ce ai bluecardul in mana, te programezi in UK la interviul pentru NIN (National Insurance Number), iar dupa 2 saptamani primesti in posta si acest NIN.

Dupa care...mergi la munca si ma inviti pe mine la o bere :).


View Postcattavencu, on 23rd August 2012, 19:24, said:

Dupa 1 ianuarie 2014 dispare treaba asta cu punctele, cu blue card-ul?

DA. Daca nu se schimba legile UE pana atunci. Dar dupa legile de acum, nu au voie sa mai prelungeasca perioada dupa 01.01.2014.

View Postcattavencu, on 23rd August 2012, 19:24, said:

As putea valorifica in UK niscaiva ani de multinationale munciti in Romania? (SAP, Siebel, germana / franceza / engleza - toate trei la un nivel de C1, customer support etc.).

Absolut, in Londra poti obtine peste 3000 lire NET/luna pentru SAP.

#28
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View PostGeorge_Catean, on 21st August 2012, 23:34, said:

Si eu sunt angajat (employee) in UK. Am putut sa ma angajez doar dupa ce am obtinut bluecard ca si highly skilled. Pentru acest card ai nevoie sa dovedesti ca ai avut un venit rezonabil in ultimele 15 luni in RO (peste 4000lei brut pe luna), ca ai o varsta rezonabila ca sa muncesti ( sub 27 e punctajul maxim) si ai studii superioare. Daca implinesti toate punctele ai liber la angajare in UK prin acest bluecard.

    Un mod de a obtine  " permis de munca permanent in UK",  adica blue card, este  sa faci o aplicatie ca "high skills".
Nu e 'Highly skilled' cum a scris ala mai sus.
    Pentru a aplica pentru un permis de munca "High Skilled", trebuie obtii un punctaj minim. Punctele se acorda pentru varsta( daca ai pana in 31 de ani iei 2-3 puncte),  pentru studii ( daca ai studii universitare relevante in UK, 7-8 puncte), pentru un masterat (5-6 puncte), samd.
     Sistemul acesta de acordare a permiselor de munca a fost gandit pentru medici, profesori,ingineri si alte categorii de persoane cu pregatire superioara, de care este nevoie in UK.

#29
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006

View Postcspot, on 24th August 2012, 01:27, said:

Un mod de a obtine  " permis de munca permanent in UK",  adica blue card, este  sa faci o aplicatie ca "high skills".
Nu e 'Highly skilled' cum a scris ala mai sus.
    Pentru a aplica pentru un permis de munca "High Skilled", trebuie obtii un punctaj minim. Punctele se acorda pentru varsta( daca ai pana in 31 de ani iei 2-3 puncte),  pentru studii ( daca ai studii universitare relevante in UK, 7-8 puncte), pentru un masterat (5-6 puncte), samd.
     Sistemul acesta de acordare a permiselor de munca a fost gandit pentru medici, profesori,ingineri si alte categorii de persoane cu pregatire superioara, de care este nevoie in UK.
O sa te invit cu siguranta.. sper sa reusesc sa obtin "blue card".Mai trebuie test de limba?(Unii zic ca da, altii ca nu).
Se iau in calcul veniturile brute sau nete?

#30
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postcondaru321, on 24th August 2012, 09:57, said:

O sa te invit cu siguranta.. sper sa reusesc sa obtin "blue card".Mai trebuie test de limba?(Unii zic ca da, altii ca nu).
Se iau in calcul veniturile brute sau nete?

Nu trebuie nici un test de limba si se iau in considerare veniturile brute.

View Postcspot, on 24th August 2012, 01:27, said:

Nu e 'Highly skilled' cum a scris ala mai sus.


Quote

Highly skilled people
To apply for a registration certificate as a highly skilled person you should use application form BR2. You can download this form and a guidance document from the right side of this page. When you apply as a highly skilled person, you must show that you meet certain requirements. For more information, see Points assessment for highly skilled people.

Highly Skilled Migrant Programme applications should be submitted to Sheffield caseworking team, please see the where do I send my form? page for further details.

When you apply as a highly skilled person, you must show that you meet certain requirements. For more information, see Non-EEA family members of Bulgarian and Romanian nationals

http://www.ukba.home...shighlyskilled/

Cereti scuze !

#31
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View PostGeorge_Catean, on 23rd August 2012, 23:32, said:

Aici ai toate delaliile :

Toata sandramaua de acte (din pacate totul in original : CI sau PASAPORT, Certificat Nastere, Diploma facultate) o iei si o trimiti la adresa specificata in formular. In aprox 4 luni primesti inapoi un plic cu actele + bluecardul daca ai fost acceptat sau o scrisoare cu refuzul si motivul. De obicei daca iti faci lectia si demonstrezi totul prin acte nu exista refuzuri.
Si adica stai cu inima cat un purice 4 luni daca mai primesti sau nu inapoi actele doveditoare ca existi si ce-ai facut in viata ?

#32
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postsailor62, on 24th August 2012, 11:40, said:

Si adica stai cu inima cat un purice 4 luni daca mai primesti sau nu inapoi actele doveditoare ca existi si ce-ai facut in viata ?

Din pacate :(. Eu am avut pasaportul pe perioada cat C.I.-ul era la ei.

#33
sailor62

sailor62

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,208
  • Înscris: 28.07.2008

View PostGeorge_Catean, on 24th August 2012, 11:49, said:

Din pacate :(. Eu am avut pasaportul pe perioada cat C.I.-ul era la ei.
La 50 ani impliniti as mai avea sanse? Restul conditiilor -venit ,studii ingineresti ar fi.

#34
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002

View Postsailor62, on 24th August 2012, 11:55, said:

La 50 ani impliniti as mai avea sanse? Restul conditiilor -venit ,studii ingineresti ar fi.

Am o cunostinta care a aplicat la 58 si a fost acceptat. Deci DA.

#35
condaru321

condaru321

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 24.05.2006

View PostGeorge_Catean, on 24th August 2012, 11:50, said:

Nu trebuie nici un test de limba si se iau in considerare veniturile brute.






http://www.ukba.home...shighlyskilled/

Cereti scuze !
Cum e mai bine sa fac recunosterea studiilor numai dupa diploma de MASTER sau sa pun toate diplomele(BAC+LICENTA)?
Luni le duc la tradus.Am primit un mail de la o tipa care lucreaza la o firma de  intermediere  in Londra:
........in principiu daca ai facultate si master poti primi permis de munca , acel blue card for high skils asta iti permite sa te poti angaja si lucra super legal in UK si toate astea daca pana la anul UK nu paraseste UE aceste facilitati sunt pentru tarile din Uniunea Europeana) iar aplicatia se face fiind aici;vei avea nevoie de referinte(recomandari) cat mai multe si cat mai bune de la institutii unde ai lucrat sau ai colaborat si un fel de adeverinta de salariu,ceva ce sa dovedeasca cat de mult castigi( cu cat mai mult cu atat mai bine)

#36
Grogu

Grogu

    Humble Homo Sapiens

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,668
  • Înscris: 11.09.2002
MASTER sau UNIVERSITATE. Lasa BAC-ul ca nu are nici o valoare aici.
UK nu paraseste UE, nu mai crede toti dezechilibratii. 50 % din exporturile lor sunt in UE. Dar au si ei aici politicieni pe care ii scapa gura si incearca sa se bage in seama.

Oricum, tipa aia la ce iti spune prim mailul respectiv nu prea pare in cunostinta de cauza. Nu iti trebuie nici o recomandare pentru aplicatia pentru blucard. Repet : sa demonstrezi ca ai un venit peste 4000 brut, sa demonstrezi ca ai terminat o facultare si preferabil sa fii tanar pentru cele 10 puncte in plus. Mai exista o rubrica numita experienta in UK pe care poti dobandi 5 puncte, dar nu cred ca e cazul la majoritatea de aici (se aplica daca esti student aici sau prin delegatie in UK de ceva timp).

Edited by George_Catean, 24 August 2012 - 17:05.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate