Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

sistemul de munca in UK

- - - - -
  • Please log in to reply
89 replies to this topic

#1
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006
va rog sa-mi explice cineva care se pricepe in cateva cuvinte in limba romana cum se lucreaza in UK, cate tipuri de relatii sunt inte angajat/angajator, sa explice ce inseamna si implica self-employed, employed si daca o mai fi si alt model

cu alte cuvinte cum se lucreaza si se plateste/primeste salariul, in baza unui contract, in baza unei intelegeri verbale, impus de o lege etc

de asemenea cum se plateste impozitul

intreb toate astea pentru ca vorbind cu cineva care traieste si munceste de 15 ani acolo, fiind deja cetatean britanic, nu am reusit sa inteleg mai nimic

cu speranta ca m-am facut inteles, multumesc anticipat

#2
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006
www.direct.gov.uk

pe acest website OFICIAL ar trebui sa poti gasi toate raspunsurile pe care le cauti. Singura cerinta este sa poti citi si intelege ce citesti in limba engleza :)

#3
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View PostBitter, on 14th August 2012, 01:43, said:

www.direct.gov.uk

pe acest website OFICIAL ar trebui sa poti gasi toate raspunsurile pe care le cauti. Singura cerinta este sa poti citi si intelege ce citesti in limba engleza :)
colega forumist, dupa cum am scris mai sus, rog pe cineva care cunoaste sistemul sa-mi explice in cateva cuvinte in limba romana

#4
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010

View Postdan210, on 12th August 2012, 12:00, said:

va rog sa-mi explice cineva care se pricepe in cateva cuvinte in limba romana cum se lucreaza in UK, cate tipuri de relatii sunt inte angajat/angajator, sa explice ce inseamna si implica self-employed, employed si daca o mai fi si alt model

cu alte cuvinte cum se lucreaza si se plateste/primeste salariul, in baza unui contract, in baza unei intelegeri verbale, impus de o lege etc

de asemenea cum se plateste impozitul

intreb toate astea pentru ca vorbind cu cineva care traieste si munceste de 15 ani acolo, fiind deja cetatean britanic, nu am reusit sa inteleg mai nimic

cu speranta ca m-am facut inteles, multumesc anticipat

Nu-ti pot da foarte multe detalii tehnice dar momentan pt romani cea mai simpla si legala treaba de a lucra in UK este sa fii ~Self Employed sau Limited company. Cea mai simpla treaba este Self Employed. aici in UK e foarte simplu sa iti faci actele pt SE... La sfarsit de an fiscal trebuie sa platesti taxele, cei mai multi platesc un contabil care te sfatuieste ce cheltuieli poti baga si ce nu... Imi pare ca daca esti SE e o idee mai simplu sa obtii National Insurance Number, daca ai cel putin 2 clienti in mod sigur vei obtine NINo. Nu este crucial acest NINo dar te poate ajuta... exista un forum ceva de genu "romani in uk online" unde poti primi sfaturi exact de la oameni in situatia asta, cauta-l si te vei lamuri mai mult.

Bafta

#5
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View PostEngineer_xxl, on 16th August 2012, 20:33, said:

Nu-ti pot da foarte multe detalii tehnice dar momentan pt romani cea mai simpla si legala treaba de a lucra in UK este sa fii ~Self Employed sau Limited company. Cea mai simpla treaba este Self Employed. aici in UK e foarte simplu sa iti faci actele pt SE... La sfarsit de an fiscal trebuie sa platesti taxele, cei mai multi platesc un contabil care te sfatuieste ce cheltuieli poti baga si ce nu... Imi pare ca daca esti SE e o idee mai simplu sa obtii National Insurance Number, daca ai cel putin 2 clienti in mod sigur vei obtine NINo. Nu este crucial acest NINo dar te poate ajuta... exista un forum ceva de genu "romani in uk online" unde poti primi sfaturi exact de la oameni in situatia asta, cauta-l si te vei lamuri mai mult.

Bafta
nu ma intereseaza ca cetatean roman, doar ca as vrea sa inteleg sistemul care este destul de enigmatic pentru mine

cu toate ca am vorbit cu cineva care traieste de ceva vreme acolo nu am inteles nimic, mi se pare straniu, asta as vrea sa aflu, ce inseamna self employed, employed, cum se celebreaza relatia angajator angajat, cu contract, fara, in ce baza iei acele x lire pe ora etc

dac-o fi sa ma duc acolo nu ma duc ca cetatean roman, multe din problemele ridicate de colegii forumisti aici n-o sa le am, doar ca as vrea sa inteleg sistemul

oricum, multumesc pentru atentia acordata

#6
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postdan210, on 16th August 2012, 21:55, said:

nu ma intereseaza ca cetatean roman, doar ca as vrea sa inteleg sistemul care este destul de enigmatic pentru mine

cu toate ca am vorbit cu cineva care traieste de ceva vreme acolo nu am inteles nimic, mi se pare straniu, asta as vrea sa aflu, ce inseamna self employed, employed, cum se celebreaza relatia angajator angajat, cu contract, fara, in ce baza iei acele x lire pe ora etc

dac-o fi sa ma duc acolo nu ma duc ca cetatean roman, multe din problemele ridicate de colegii forumisti aici n-o sa le am, doar ca as vrea sa inteleg sistemul

oricum, multumesc pentru atentia acordata
self employed = un fel de PFA de la România
emplyed = angajat

Nu știu cum se celebrează relația angajator, angajat, probabil la o bere din cînd în cînd, dar de lucrat se lucrează doar pe contract. Legal și oficial. Salariul de obicei se exprimă în lire pe an, brut.

#7
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View Postmufa, on 19th August 2012, 12:26, said:

self employed = un fel de PFA de la România
emplyed = angajat

Nu știu ...
cu tot respectul, lasa pe cineva care-i in sistem sa ma lamureasca, despre generalitati imi dau si eu seama, ma intereseaza chestii specifice sistemului

multumesc pentru intelegere

#8
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postdan210, on 19th August 2012, 17:40, said:

cu tot respectul, lasa pe cineva care-i in sistem sa ma lamureasca, despre generalitati imi dau si eu seama, ma intereseaza chestii specifice sistemului

multumesc pentru intelegere
Nu înțeleg la ce te referi cînd spui "care e în sistem" și la ce particularități te referi?

#9
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postdan210, on 19th August 2012, 17:40, said:

cu tot respectul, lasa pe cineva care-i in sistem sa ma lamureasca, despre generalitati imi dau si eu seama, ma intereseaza chestii specifice sistemului

multumesc pentru intelegere

Din cate vad ai primit raspunsurile dorite cu o precizie absolut rezonabila, poate ar fi mai bine sa reformulezi intrebarile sau sa pui intrebari specifice.

Cel mai bun inceput ar fi sa te apuci de studiat de unul singur site-ul oficial pentru informare pus la dispozitie de Guvernul britanic: www.direct.gov.uk si apoi sa revii cu intrebari exacte la subiect pentru ati clarifica nelamuririle.

#10
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Toate raspunsurile primite sunt de cacat, sa ma scuze autorii lor.
  
    Romanii si bulgarii nu pot lucra in UK decat ca Self-emplyed.  Este un fel de PFA. UTR number, codul de self se obtinea inainte de 2010 in urma unei simple declaratii la fisc.
   De la 1 ianuarie 2010, nu mai poti obtine UTR number,  decat daca detii deja National Insurance Number.
National Insurance Number este codul de asistenta sociala. Este codul in baza caruia un englez primeste pensie, somaj, alocatie pentru copii, etc.
     Daca nu esti englez si nu ai deja un cod Insurance Number, poti sa obtii unul daca faci dovada ca locuiesti in UK si daca ai dovada ca ai un loc de munca.
      Recapitulare:
      Poti sa lucrezi numai daca detii un UTR number. Ca sa obtii un UTR number trebuie sa ai National Insurance Number. Ca sa obtii un Insurance Number trebuie sa faci dovada ca ai un loc de munca.
        Cei care sunt capabili sa citeasca ce am scris, pot sa traga concluziile necesare. Pare incredibil dar e adevarat.

#11
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postcspot, on 20th August 2012, 01:30, said:

Toate raspunsurile primite sunt de cacat, sa ma scuze autorii lor.
  
    Romanii si bulgarii nu pot lucra in UK decat ca Self-emplyed.  Este un fel de PFA. UTR number, codul de self se obtinea inainte de 2010 in urma unei simple declaratii la fisc.
   De la 1 ianuarie 2010, nu mai poti obtine UTR number,  decat daca detii deja National Insurance Number.
National Insurance Number este codul de asistenta sociala. Este codul in baza caruia un englez primeste pensie, somaj, alocatie pentru copii, etc.
     Daca nu esti englez si nu ai deja un cod Insurance Number, poti sa obtii unul daca faci dovada ca locuiesti in UK si daca ai dovada ca ai un loc de munca.
      Recapitulare:
      Poti sa lucrezi numai daca detii un UTR number. Ca sa obtii un UTR number trebuie sa ai National Insurance Number. Ca sa obtii un Insurance Number trebuie sa faci dovada ca ai un loc de munca.
        Cei care sunt capabili sa citeasca ce am scris, pot sa traga concluziile necesare. Pare incredibil dar e adevarat.

Ai scris fix o jumatate de adevar, chiar daca pare incredibil pentru tine  :console:

Ceea ce ai scris este valabil doar in domeniile in care taxarea se face prin stopaj la sursa ( cu precadere in domeniul constructiilor) si doar atunci cand serviciile prestate de o persoana self employed sunt contractate prin intermediul unui antreprenor general in constructii (contractor).

Intr-adevar, romanii si bulgarii nu au drept de munca in UK decat dupa ce obtin permisiune si asta doar in cazul in care doresc sa fie angajati (employee).
Daca doresti sa intreprinzi o mica afacere pe cont propriu si sa lucrezi ca self employed (echivalent romanesc =PFA), nu te opreste nimeni si poti face asta chiar din prima secunda in care ai pasit pe teritoriul UK.
Evident ca ai si obligsatii, nu doar drepturi.

Stiu ca este greu de inteles pentru cineva care vine din Romania, dar in UK nu trebuie sa ceri permisiune nimanui ca sa poti desfasura o activitate pe cont propriu, ai obligatia ca in termen de 3 luni de la data inceperii sa declari la fisc

Si totusi ca sa obtii UTR nu trebuie sa dovedesti ca ai loc de munca, trebuie sa dovedesti ca esti genuine self employed sau ca ai deja drept de munca si poti dovedi cu o scrisoare emisa de UKBA.

Cum poti verifica daca esti genuine self employed ? Foarte simplu, fiscul (HMRC) a pus la dispozitie gratuit pentru oricine in mod anonim sa verifice online statutul propriu:

Employment Status Indicator

http://www.hmrc.gov.uk/calcs/esi.htm

Despre drept de munca: http://www.ukba.home...rmits/applying/

toate acestea sunt numai informatii oficiale si nu auzite la colt de strada pe care eu le-am folosit intotdeauna cu succes si fara ajutorului nimanui.

Constat ca in ultima vreme romanii au devenit extrem de comozi si vor totul pe tava chiar daca asta inseamna ca cineva sa-si sacrifice timpul liber in favoarea lor si sa aiba si pretentii cu totul exagerate si iesite din comun, fara a mentiona lipsa de bun simt sau o minima politete.

#12
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Aha ! Da !
    Romani ! Dati navala in UK, pentru ca a zis asta cu nume de bautura de mai sus ca e la liber !
    A dat doua link-uri de la HMRC si s-a motivat.
    Probabil e unu dintre aia care promite contracte de munca in Germania.

#13
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006
baieti, stati asa, pe mine ma intereseaza sistemul lor, dar nu din perspectiva cetateanului roman, de ce? daca m-as duce acolo nu as merge ca cetatean roman si pentru ca un cetatean englez nu a reusit sa ma lamureasca cum se lucreaza acolo, daca te angajezi, semnezi un contract, cine plateste la fisc, cum se face declaratia de venit, daca se lucreaza fara contract (daca exista asa ceva) in ce baza si cum se declara venitul la fisc etc

deci asta vreau sa stiu, cum se procedeaza acolo legal si curat, nu gargara aluia cu "employed = angajat
[...]. Legal ?i oficial. Salariul de obicei se exprimă în lire pe an, brut", s-o creada el ca este asa, legal si oficial pe dracu, ca eu am aflat varianta ailalta care se practica la greu, ca de aia am venit sa-ntreb aici ca nu mi-a mirosit a "legal si oficial", da eu sunt din ala fraier care vreau sa fac totul legal si la vedere dac-o fi s-o fac

si care stie sa explice, va rog frumos dati-i in romana, nu mai puneti link-uri in english

de asemenea eu nu cer nimanui nici un efort, daca sti, pune, daca nu, nu, este la libera alegere a fiecaruia, oricum multumesc tuturor pentru atentie

Edited by dan210, 20 August 2012 - 11:25.


#14
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postcspot, on 20th August 2012, 01:30, said:

Toate raspunsurile primite sunt de cacat, sa ma scuze autorii lor.
  
    Romanii si bulgarii nu pot lucra in UK decat ca Self-emplyed.  Este un fel de PFA. UTR number, codul de self se obtinea inainte de 2010 in urma unei simple declaratii la fisc.
   De la 1 ianuarie 2010, nu mai poti obtine UTR number,  decat daca detii deja National Insurance Number.
National Insurance Number este codul de asistenta sociala. Este codul in baza caruia un englez primeste pensie, somaj, alocatie pentru copii, etc.
     Daca nu esti englez si nu ai deja un cod Insurance Number, poti sa obtii unul daca faci dovada ca locuiesti in UK si daca ai dovada ca ai un loc de munca.
      Recapitulare:
      Poti sa lucrezi numai daca detii un UTR number. Ca sa obtii un UTR number trebuie sa ai National Insurance Number. Ca sa obtii un Insurance Number trebuie sa faci dovada ca ai un loc de munca.
        Cei care sunt capabili sa citeasca ce am scris, pot sa traga concluziile necesare. Pare incredibil dar e adevarat.
Hmm, ciudat, dar io lucrez ca angajat, nu ca PFA. Și mai știu destule persoane în aceeași situație. Plus că dan ziceai că nu vine ca român, probabil are dublă cetățenie așa că restricția respectivă nu i se aplică.

View Postdan210, on 20th August 2012, 11:20, said:

baieti, stati asa, pe mine ma intereseaza sistemul lor, dar nu din perspectiva cetateanului roman, de ce? daca m-as duce acolo nu as merge ca cetatean roman si pentru ca un cetatean englez nu a reusit sa ma lamureasca cum se lucreaza acolo, daca te angajezi, semnezi un contract, cine plateste la fisc, cum se face declaratia de venit, daca se lucreaza fara contract (daca exista asa ceva) in ce baza si cum se declara venitul la fisc etc

deci asta vreau sa stiu, cum se procedeaza acolo legal si curat, nu gargara aluia cu "employed = angajat
[...]. Legal ?i oficial. Salariul de obicei se exprimă în lire pe an, brut", s-o creada el ca este asa, legal si oficial pe dracu, ca eu am aflat varianta ailalta care se practica la greu, ca de aia am venit sa-ntreb aici ca nu mi-a mirosit a "legal si oficial", da eu sunt din ala fraier care vreau sa fac totul legal si la vedere dac-o fi s-o fac

si care stie sa explice, va rog frumos dati-i in romana, nu mai puneti link-uri in english

de asemenea eu nu cer nimanui nici un efort, daca sti, pune, daca nu, nu, este la libera alegere a fiecaruia, oricum multumesc tuturor pentru atentie
Mă nene, ce e atît de greu de priceput?

Legal nu se poate lucra decît conform unui contract. Dacă ești angajat aka employee se ocupă firma de plătit taxele pentru tine, tu trebuie doar să comunici firmei NINo-ul și eventual să completezi P46/P45 ca să nu plătești impozit mai mare decît e cazul. Ca SE nu știu cum funcționează lucrurile, dar bănuiesc că te ocupi singur de declar veniturile și plătit impozite. Sau na, angajezi un contabil să se ocupe.

#15
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,261
  • Înscris: 24.06.2006

View Postmufa, on 20th August 2012, 19:26, said:

Mă nene, ce e atît de greu de priceput?
pai nu am spus mai sus? mi s-a zugravit situatia in culoarea de care mie mi-e frica, adica lucrat fara contract, patronu declara ca lucrezi 1/2 de norma si tu lucrezi intreg si iei ajutor de la stat pentru chirie etc

View Postmufa, on 20th August 2012, 19:26, said:

Legal nu se poate lucra decît conform unui contract. Dacă ești angajat aka employee se ocupă firma de plătit taxele pentru tine, tu trebuie doar să comunici firmei NINo-ul și eventual să completezi P46/P45 ca să nu plătești impozit mai mare decît e cazul.
asa mai vi de-acasa, deci e ca si prin alte parti

#16
mufa

mufa

    Porc misogin

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,789
  • Înscris: 13.01.2005

View Postdan210, on 20th August 2012, 21:33, said:

pai nu am spus mai sus? mi s-a zugravit situatia in culoarea de care mie mi-e frica, adica lucrat fara contract, patronu declara ca lucrezi 1/2 de norma si tu lucrezi intreg si iei ajutor de la stat pentru chirie etc
asa mai vi de-acasa, deci e ca si prin alte parti
Poate era fără acte și trebuia să înghită orice.

#17
Bitter

Bitter

    MU!E PSD

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,300
  • Înscris: 29.07.2006

View Postdan210, on 20th August 2012, 11:20, said:

si care stie sa explice, va rog frumos dati-i in romana, nu mai puneti link-uri in english

Pai eu chiar nu pot sa pricep, zici ca vrei in UK, vrei sa cunosti sistemul, dar doresti toate informatiile in romana ?

Link-urile sunt pentru site-uri OFICIALE aflate sub controlul Guvernului din UK si evident informatiile sunt in limba engleza. Daca nu te descurci macar sa te informezi in engleza cum crezi ca te vei descurca cand ajungi aici ?

ciudati romanii astia   :cursing:

#18
Engineer_xxl

Engineer_xxl

    Fara glie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 14.04.2010
Deci, ideea sta in felul urmator: romanii si bulgarii merg pe SE si Limited pt ca asa pot lucra legal in UK fara permis de munca, englezii lucreaza ca SE sau Limited deoarece in acest mod pot ocoli anumite taxe si dari la statul englez... si cand zic "ocoli" nu ma refer la ilegalitati ci doar in a folosi avantajele de contractor, cu ajutorul cuiva care cunoaste legea binenteles... Toata chestia asta este din cauza asa-numitului IR 35 care incearca sa deconspire acest statut de contractor (SE sau limited) si sa zica ca chiar daca tu esti contractor tu ai tot un fel de statut de angajat.
Acest lucru a aparut atunci cand lumea a realizat ca se poate castiga mai bine daca lucreaza in cadrul aceleasi firme ca un fel de contractor si foarte multa lume au mers pe varianta asta... baietii de la finante s-au prins de chestia asta si au venit cu acest IR 35 care incearca combata aceasta treaba deoarece multi lucreaza cate 8 ore si cu venituri fixe pt un singur client... astfel au aparut un fel de contracte numite IR35 frendly, insa nici acestea nu garanteaza in totalitate succesul... Este foarte important sa dai peste o firma care are experienta in treaba asta si atunci va fi de bine...

succese

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate