Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 

Bataia de joc a R.C.S.-ului: Compresia.

- - - - -
  • Please log in to reply
195 replies to this topic

Poll: Bataia de joc a R.C.S.-ului: Compresia. (190 member(s) have cast votes)

Ati observat macroblocizare posturilor pe Digital?

  1. Da. (160 votes [83.77%])

    Percentage of vote: 83.77%

  2. Nu. (31 votes [16.23%])

    Percentage of vote: 16.23%

Pe ce canale ati observat pixelarea? (Alegere multipla)

  1. Cartoon Network / TCM (79 votes [6.61%])

    Percentage of vote: 6.61%

  2. Boomerang (48 votes [4.01%])

    Percentage of vote: 4.01%

  3. CNN International (38 votes [3.18%])

    Percentage of vote: 3.18%

  4. TVR Cultural (33 votes [2.76%])

    Percentage of vote: 2.76%

  5. TVR 1 (53 votes [4.43%])

    Percentage of vote: 4.43%

  6. TVR 2 (62 votes [5.18%])

    Percentage of vote: 5.18%

  7. Antena 1 (58 votes [4.85%])

    Percentage of vote: 4.85%

  8. Kanal D (40 votes [3.34%])

    Percentage of vote: 3.34%

  9. National TV (62 votes [5.18%])

    Percentage of vote: 5.18%

  10. National 24 Plus (83 votes [6.94%])

    Percentage of vote: 6.94%

  11. Romania TV (39 votes [3.26%])

    Percentage of vote: 3.26%

  12. Antena 2 (48 votes [4.01%])

    Percentage of vote: 4.01%

  13. Animal Planet (38 votes [3.18%])

    Percentage of vote: 3.18%

  14. Investigation Discovery (52 votes [4.35%])

    Percentage of vote: 4.35%

  15. Discovery World (40 votes [3.34%])

    Percentage of vote: 3.34%

  16. RTL Television (34 votes [2.84%])

    Percentage of vote: 2.84%

  17. PV TV (33 votes [2.76%])

    Percentage of vote: 2.76%

  18. CCTV News (43 votes [3.60%])

    Percentage of vote: 3.60%

  19. Nota TV (23 votes [1.92%])

    Percentage of vote: 1.92%

  20. ATV (22 votes [1.84%])

    Percentage of vote: 1.84%

  21. GiGa TV (37 votes [3.09%])

    Percentage of vote: 3.09%

  22. Minimax (25 votes [2.09%])

    Percentage of vote: 2.09%

  23. 1 Music Channel HU (27 votes [2.26%])

    Percentage of vote: 2.26%

  24. Mezzo (24 votes [2.01%])

    Percentage of vote: 2.01%

  25. Altul; Specifica-l. (33 votes [2.76%])

    Percentage of vote: 2.76%

  26. Pe niciunul. (33 votes [2.76%])

    Percentage of vote: 2.76%

  27. Universal Channel (36 votes [3.01%])

    Percentage of vote: 3.01%

  28. VH 1 Ro - Doresc VH 1 Europe. (53 votes [4.43%])

    Percentage of vote: 4.43%

Va deranjeaza aceasta problema?

  1. Da, foarte mult! (119 votes [62.30%])

    Percentage of vote: 62.30%

  2. Da. (25 votes [13.09%])

    Percentage of vote: 13.09%

  3. Putin. (14 votes [7.33%])

    Percentage of vote: 7.33%

  4. Deloc. (21 votes [10.99%])

    Percentage of vote: 10.99%

  5. Nu ma intereseaza / Nu-mi pasa. (12 votes [6.28%])

    Percentage of vote: 6.28%

Vote Guests cannot vote

#37
razvan1983

razvan1983

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,531
  • Înscris: 18.02.2008

View Postcatalinman, on 15th August 2012, 00:26, said:

Baga-ti Focus. Nu o sa fiu niciodata de acord cu cineva care zice ca nu are alternativa.

Crede ca exista si situatii unde nu ai alternativa. Eu stiu cum este ca am trecut prin asta in 2006-2007. In Targoviste nu era decat UPC si Dolce cu antena. Vroiam neaparat sa trec la digital. Upc-ul pe atunci nu avea inca digital la noi in oras. Asa ca alesesem alternativa Dolce. Dupa ce am stat 3 saptamani sa vina sa imi instaleze serviciul, surpriza nu sunt pe partea cu vizibilitate catre satelitul lor. Si atunci am ramas cu analogicul. Tin minte si acum ca asta a fost si motivul creerii contului meu pe Softpedia pe atunci. Norocul meu ca n-a mai durat mult, vreo 3-4 luni si a lansat Upc-ul digitalul si in Targoviste. Iar acum sunt fericit ca am toti cei trei operatori pe scara, Upc, Rcs si Nextgen.

#38
fabian23

fabian23

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,608
  • Înscris: 06.03.2005

View PostoSerX, on 14th August 2012, 18:59, said:

...[]... la upc mi'am luat CAM HD - au si un canal 3D inclus in pret ( e de efect cand mai vin copii in vizita :) ) ...[]...
Nu prea stii despre ce vorbesti.  :wallbash:

#39
necolae

necolae

    Popescu, Emma, Flick, Buzdu, Benavides, Mihaila si Morar

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,883
  • Înscris: 05.02.2012

View Postalfa_alfa, on 14th August 2012, 14:29, said:

Nu am alternativa. Asa cum nici Oradenii, Aradenii, Brasovenii ori Craiovenii nu au. Iar decat sa ma mut la Dolce, unde transmisiile sunt si mai execrabile, prefer sa stau aici. :(
Brasovenii din Racadau au UPC. :peacefingers:
Iar Craiovenii mai au si DTV Media Sat.

View Postvladul_care_este, on 19th August 2012, 10:01, said:

Stai ca vine caruta cu nu stiu cate alte canale "Videotext 24" locale.Sa vezi atunci restul canalelor cum or sa se vada...
Stai ca vine Digi 24 Iasi cu medaliatul de la JO Londra 2012. :peacefingers:

#40
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009

View Postnecolae, on 19th August 2012, 11:43, said:

Stai ca vine Digi 24 Iasi cu medaliatul de la JO Londra 2012. :peacefingers:

Necolae,inteleg ce vrei sa spui,dar orice ai zice,acele canale nu isi au rostul!!! Puteau sa ii cheme bine-mersi la televiziunea-mama din Bucuresti care probabil are audienta mai mare decat regionalele astea.Nu se justifica atatea canale locale,din moment ce transmit videotext toata ziua,si cateva buletine de stiri in bucla.Deranjeaza enorm insa ca sunt transmise la un bitrate astronomic,difuzand exact nimic,iar celelalte canale,care costa in plus,sunt lasate in paragina! Asta ma deranjeaza cel mai mult  :death: :puke:  Oare putem face plangere la CNA sau ANCOM sa incercam sa remediem situatia? Vom fi bagati in seama? Se vor trezi astfel retarzii de la tehnic sa regleze canalele? Sau suntem blestemati sa ramanem cu DigiTube?

Edited by vladul_care_este, 19 August 2012 - 12:51.


#41
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bine ai zis: Suntem blestemati. :deadtongue:

#42
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009
Offtopic:Propun ca aici sa postam informatii si aspecte tehnice obiective,nu ca mie imi place DigiSport,DigiFilm,Digi24,si gata,RDS Rullz,e cel mai tare,cel mai cel,doar pentru ca acele canale se vad bine,ok? Speram sa nu intalnim astfel de propagandisti,macar aici ;)

Edited by vladul_care_este, 20 August 2012 - 19:00.


#43
Silviudeep

Silviudeep

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,962
  • Înscris: 07.11.2005
si antena 2 e cam aiurea transmis...nu e paguba ca la ce porcarie este...:) asa imagine!

#44
sir_petre

sir_petre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 06.04.2008
@  vladul_care_este  

Banuiesc ca ai in grila de programe digitala peste 113 programe, din aceste programe cate le urmaresti?

Eu beneficiez de 113 programe TV si 8 programe radio in grila digitala si 68 programe in grila analogica. Analogicul il folosesc pe batrinul TV Tuner de pe PC, ca deh nu imi permit tuner digital. Pe digital, conserva SD este linga tv, nu o folosesc si in grila TV-ului am: Digi Sport 1,2,3, Eurosport 1,2, Fishing and Hunting, PVTV, National Geografic HD, National Geografic Wild HD, Viasat Nature, Viasat History si TVR HD (a ramas din cauza C.E. Fotbal si Olimpiada 2012) si Sport Total FM (da ascult radio pe TV in momentul in care streamul de net la SPTFM este picat). Asta este ordinea programelor.

Daca un program este comprimat sau nu, daca la un program se schimba denumirea din TV in Tv sau tv ori tV, nu imi dau seama, nu ma deranjeaza ci pur si simplu nu ma intereseaza. Am fost captiv peste 14 ani la actualul UPC la care plateam in momentul decablari acum 5 ani: 10 euro (aveau monopol)/luna/32 programe. 2 ani si 2 luni am fost la dolce/romtelecom, cea mai mare teapa din viata mea in materie de DTH si de 3 ani sint la RCS@RDS unde cu toate bubele si neajunsurile lor si trecind peste injuraturile zilnice pe care le trag catre mai mari RCS eu zic ca este bine. Loc de mai bine... in curind.

Edited by sir_petre, 20 August 2012 - 19:58.


#45
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009
Uite o opinie onesta,frumos formulata.Respect pentru treaba asta.Se vede chiar si pe un forum cine are gandire si cine doar "aplauda" anumite chestii ca si maimutele,sau ataca postari pentru ca nu le convine.Sunt de acord cu tine pana la faptul ca taman canalele pe care le urmaresc au neajunsul asta,in speta ID.Daca mi-ai mai citit postarile,probabil ai dedus ca sunt un consumator al canalelor Discovery,dar nu zic nu nici unor canale straine de stiri sau filme.Ee,aici deja e problema:ID se vede cu macroblocuri,celelalte canale din suita Discovery,intr-adevar,se vad "oleaca" mai bine,dar nu stralucesc nici acestea.La fel si CN/TCM.Nu ma uit la CN,insa prefer sa vad un film clasic pe TCM.Uita-te daca poti.Intelegi ce spun? Nu e neaparat vorba de ce privesc eu,sau tu,sau altii.E vorba ca stacheta "digitalului" RCS e sub nivelul marii si prea s-a intiparit in ADN-ul nostru,al romanilor,deviza imbecila,tipic romaneasca:"daca nu ma uit eu,ce ma intereseaza?".Acest serviciu e intrecut pana si de televiziunea analogica,si daca vom continua sa ne complacem in aceasta situatie,lucrurile vor deveni si mai rele pentru ca dupa cum bine stii,armata de clone Videotext 24 bate la usa,si bineinteles trebuie transmise la 10-12 Mega,in detrimentul celorlalte canale,ca na,trebuie sa vedem cat mai clar animatia aia de fundal,sigla,textul,reclamele la RCS&RDS  :rolleyes:

Si nu sunt singurul care "iubeste" RCS&RDS.Daca arunci o privire pe profilul companiei de pe Facebook,3 din 4 comentarii sunt injuriii la adresa lor,poate nu din cauza transmisiei infecte,ci si din alte motive.Chestia asta da de gandit... ;)

Edited by vladul_care_este, 20 August 2012 - 20:26.


#46
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Eu unul am observat pe C. N. prima data macroblocuri, intamplator, pe urma am 'studiat' si pe celelalte sa vad daca e la fel, nu, nu erau 'anomalii' la momentul acela. Dar deja 'ciuma' asta s-a extins si pe celelalte canale in cateva luni, in Martie 2012 multe canale se vedeau ca G.SP.. :thumbdown:

Si intr-adevar, pe mine ma deranjeaza destul de mult cum se vad C. N., Boomerang, I. D., Animal Planet, V.H. 1, Nota T.V. ori C.C.T.V. News pentru ca ma uit la ele. -_- Personal nici Euronews nu-mi place cum se vede. Dar bine ca Digi Sport si Digi 24-urile Regionale beneficiaza de super calitate. -_-

Edited by alfa_alfa, 20 August 2012 - 20:41.


#47
sir_petre

sir_petre

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,861
  • Înscris: 06.04.2008
Vlad am ceva vechime pe acest forum, stiu si of-ul tau, stiu si of-ul lui alfa si cunosc si of-ul mai multor useri "care au ceva de spus pe acest forum".  Problema este ca nivelul pixelari sau compresiei difera de la retea la retea. Eu nu beneficiez de un transporder complet. Poate la mine in retea din cauza asta se vad bine o alta serie de programe. Cunoasteti aversiunea mea fata de un anumit stirv de sport care a fost "reintrodus" in urma unor amenzi si a unei sentinte judecatoresti. Toata lumea injura ca stirvul in momentul reintroducerii era pixelat, la mine se vedea "lacrima", muream de ciuda...

#48
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009
Se poate sa te afli intr-o zona mai avantajata.In Oradea asa sta situatia.Si asta pe un CRT.Nu mai vorbesc daca aveam LCD...

#49
aurelmanu

aurelmanu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 954
  • Înscris: 03.07.2010

View Postalfa_alfa, on 19th August 2012, 09:24, said:

Sa vedem:

R.T.L. - 2.6;
H.B.O. - 3.5;
H.B.O. Comedy - 3;
Cinemax - 3.7;
Digi Film Premium - 3.1 (Cred);
Digi Film - 3 (Cred, se vede jalnic pe un L.C.D.);
T.V.5 - 3.2 (Cred)
S .1 - Sa zicem 3.4.

Total = 25 MB + 2 MB pentru Audio si TeleText = ~27 / 38. Deci loc este... :closedeyes:

wtf? pe bune !  :confuzzled:
alea sunt valori ptr televiziune prin telefonia mobila.  :nonobad:  
alfa iti inteleg acum supararea

Edited by aurelmanu, 20 August 2012 - 21:33.


#50
Deyutzu_AR

Deyutzu_AR

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,160
  • Înscris: 21.03.2012
cand ziceam mai demult ca e varza transmisia si ca Bitraturile canalelor sunt foarte mici majoritatea ziceati ca sunt dus cu pluta...
-se cam adevereste cele spuse de mine... :notangel:

#51
Lopatar

Lopatar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,374
  • Înscris: 21.11.2008
@ alfa_alfa: Daca alea sunt Valorile de pe acel TS, si mai e atata loc, ..atunci Ipotetizez cum ca Bit-Rate-ul R.T.L. 1 WORLD DE. l-au redus niste 'bine-voitori', -numai pt. ca aceia carora le placea sa vada FORMULA 1 (multe Imagini Dinamice) in Germana
sa fie obligati sa se uite pe DIGI.SPORT, Nu la Nemti...  :confuzzled:

Edited by Lopatar, 21 August 2012 - 02:51.


#52
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E clar rea vointa, la fel ca si C. N. / T.C.M. ori cu T.V.R.-urile. :(

Unele valori sigur sunt exacte (R.T.L., H.B.O.-urile), celelalte le-am dedus in functie de imagine. Oricum, spatiu este.

#53
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009

View PostLopatar, on 21st August 2012, 03:49, said:

@ alfa_alfa: Daca alea sunt Valorile de pe acel TS, si mai e atata loc, ..atunci Ipotetizez cum ca Bit-Rate-ul R.T.L. 1 WORLD DE. l-au redus niste 'bine-voitori', -numai pt. ca aceia carora le placea sa vada FORMULA 1 (multe Imagini Dinamice) in Germana
sa fie obligati sa se uite pe DIGI.SPORT, Nu la Nemti...  :confuzzled:

Bun,asta ar avea sens in mintea bolnava a tehnicului,dar cu Discovery ce au? Imbecilii naibii...

Edited by vladul_care_este, 21 August 2012 - 11:16.


#54
vladul_care_este

vladul_care_este

    TV / Radio & Satelit Maniac

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,879
  • Înscris: 27.01.2009
Mi se pare mie sau ID se vede ceva mai bine? Nu cu mult,dar putin parca au mai disparut din artefacte.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate