Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...
 Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...
 switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa
 

Isus, YHWH din Vechiul Testament

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
449 replies to this topic

#55
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
mai Eugene,

chiar nu esti in stare sa porti o discutie la nivel intelectual ??? eu cel putin sunt om intreg la minte, si nu nerod ca sa fiu prostit asa usor.



DACA ISUS S-A REFERIT LA O CLASA  NUMITA "SCLAVUL FIDEL SI PREVAZATOR",  CUM DE APOSTOLII NU AU AMINTIT NICIUNDE DE ACEST SCLAV????

De ce improsti cu versete care nu spun nimic?
a spus Pavel ca face parte din clasa "sclavului fidel si prevazator" ? nu aveau si ei evangheliile ca sa le citeasca?
Dar ei au inteles cuvintele lui Isus, ca e o parabola, adica face o comparatie intre crestinul veghetor si un rob bun, un sclav bun si prevazator asa cum si-ar fi dorit orice stapan.

Edited by blueday, 10 December 2012 - 09:10.


#56
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 10 decembrie 2012 - 09:09, said:

mai Eugene,

chiar nu esti in stare sa porti o discutie la nivel intelectual ??? eu cel putin sunt om intreg la minte, si nu nerod ca sa fiu prostit asa usor.



DACA ISUS S-A REFERIT LA O CLASA  NUMITA "SCLAVUL FIDEL SI PREVAZATOR",  CUM DE APOSTOLII NU AU AMINTIT NICIUNDE DE ACEST SCLAV????

De ce improsti cu versete care nu spun nimic?
a spus Pavel ca face parte din clasa "sclavului fidel si prevazator" ? nu aveau si ei evangheliile ca sa le citeasca?
Dar ei au inteles cuvintele lui Isus, ca e o parabola, adica face o comparatie intre crestinul veghetor si un rob bun, un sclav bun si prevazator asa cum si-ar fi dorit orice stapan.

blueday, eu nu port discuţii la nivel intelectual, ci "la nivel Scriptural" ....

Apostolii au amintit de acest sclav, dar tu le înţelegi cuvintele?  Ei alcătuiau de fapt acest sclav în secolul I!

Isus spunea următoarele:

(Luca 12:42) Şi Domnul a răspuns: „Cine este administratorul fidel, cel prevăzător, pe care stăpânul lui îl va numi peste toţi slujitorii săi ca să le dea mereu măsura de hrană la timpul potrivit?

Pavel, la rândul său spunea următoarele:

(1 Corinteni 9:17) Dacă fac lucrul acesta de bunăvoie, am o răsplată, dar chiar dacă îl fac împotriva voinţei mele, tot mi-a fost încredinţată o administrare.

(Coloseni 1:25) Eu am devenit slujitor al acestei congregaţii potrivit administrării pe care mi-a dat-o Dumnezeu în folosul vostru, ca să predic temeinic cuvântul lui Dumnezeu,

(1 Corinteni 4:1, 2) . . .Oamenii să ne considere subordonaţi ai lui Cristos şi administratori ai secretelor sacre ale lui Dumnezeu. 2 În rest, ceea ce se caută la un administrator este să fie găsit fidel.

Versetele din Matei 25:13-30 îţi spun ceva?

Edited by Eugen3, 10 December 2012 - 12:00.


#57
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007
Deci, eugen, in concluzie, administratorul/sclavul cel fidel sunt martorii lu' iehova pt ca merg "din casa in casa" si fac exact ca "primii crestini" din "biserica primara" nu?

#58
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postzexelica, on 10 decembrie 2012 - 13:32, said:

Deci, eugen, in concluzie, administratorul/sclavul cel fidel sunt martorii lu' iehova pt ca merg "din casa in casa" si fac exact ca "primii crestini" din "biserica primara" nu?


Nu, nu ....

Administratorul fidel, sau sclavul fidel, este format doar din "fraţii lui Cristos" care trăiesc la un moment dat pe pământ, creştinii unşi cu spirit sfânt care au speranţă cerească şi care vor guverna cu Isus în cer.  Ei sunt administratorii adevărului din Scriptură ...

(1 Corinteni 4:1, 2) . . .Oamenii să ne considere subordonaţi ai lui Cristos şi administratori ai secretelor sacre ale lui Dumnezeu. 2 În rest, ceea ce se caută la un administrator este să fie găsit fidel.

(2 Timotei 2:12) . . .dacă vom persevera, vom şi domni cu el. . .

Cine nu se hrăneşte cu cuvintele credinţei la masa lui Iehova, prin intermediul acestui canal de comunicare instituit de Isus, se hrăneşte la o altă "masă" ....

Edited by Eugen3, 10 December 2012 - 13:42.


#59
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 10 decembrie 2012 - 11:59, said:

blueday, eu nu port discuţii la nivel intelectual, ci "la nivel Scriptural" ....

Apostolii au amintit de acest sclav, dar tu le înţelegi cuvintele?  Ei alcătuiau de fapt acest sclav în secolul I!

Isus spunea următoarele:

(Luca 12:42) Şi Domnul a răspuns: „Cine este administratorul fidel, cel prevăzător, pe care stăpânul lui îl va numi peste toţi slujitorii săi ca să le dea mereu măsura de hrană la timpul potrivit?

Pavel, la rândul său spunea următoarele:

(1 Corinteni 9:17) Dacă fac lucrul acesta de bunăvoie, am o răsplată, dar chiar dacă îl fac împotriva voinţei mele, tot mi-a fost încredinţată o administrare.

(Coloseni 1:25) Eu am devenit slujitor al acestei congregaţii potrivit administrării pe care mi-a dat-o Dumnezeu în folosul vostru, ca să predic temeinic cuvântul lui Dumnezeu,

(1 Corinteni 4:1, 2) . . .Oamenii să ne considere subordonaţi ai lui Cristos şi administratori ai secretelor sacre ale lui Dumnezeu. 2 În rest, ceea ce se caută la un administrator este să fie găsit fidel.

Versetele din Matei 25:13-30 îţi spun ceva?


unde se vorbeste de clasa sclavului? Pavel a fost chemat apostol, era firesc sa spuna ca o administrare ii fusese data, dar nu vorbeste despre o clasa speciala, a sclavului, asa cum au martorii lui iehova.

vai de tine...

#60
zexelica

zexelica

    Nebisericos relaxat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,859
  • Înscris: 30.01.2007

View PostEugen3, on 10 decembrie 2012 - 13:41, said:

Nu, nu ....

Administratorul fidel, sau sclavul fidel, este format doar din "fraţii lui Cristos" care trăiesc la un moment dat pe pământ, creştinii unşi cu spirit sfânt care au speranţă cerească şi care vor guverna cu Isus în cer.  Ei sunt administratorii adevărului din Scriptură ...

Toti crestinii au viata vesnica si nu vor vedea judecata.

Ioan 5:24
Adevărat, adevărat vă spun, că cine ascultă cuvintele Mele, şi crede în Celce M'a trimes, are viaţa vecinică, şi nu vine la judecată, ci a trecut din moarte la viaţă.

Ioan 6
47Adevărat, adevărat, vă spun, că cine crede în Mine, are viaţa vecinică.

1 Ioan 1:2
pentrucă viaţa a fost arătată, şi noi am văzut -o, şi mărturisim despre ea, şi vă vestim viaţa vecinică, viaţă care era la Tatăl, şi care ne -a fost arătată; -

1 Ioan 5:11
Şi mărturisirea este aceasta: Dumnezeu ne -a dat viaţa vecinică, şi această viaţă este în Fiul Său.

Categorisirea ta a crestinilor este de tot risul. Toti crestinii sunt "unsi" cu Duhul Sfant.

2 Corinteni 1:21
Şi Cel ce ne întăreşte împreună cu voi, în Hristos, şi care ne -a uns, este Dumnezeu.

Numai cu prostii satanice vii, stimabile. Doctrina asta a-ti inventat-o cand numarul martorilor a depasit 144.000. pana atunci ziceati altceva.

#61
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 10 decembrie 2012 - 13:41, said:

Administratorul fidel, sau sclavul fidel, este format doar din "fraţii lui Cristos" care trăiesc la un moment dat pe pământ, creştinii unşi cu spirit sfânt care au speranţă cerească şi care vor guverna cu Isus în cer.  Ei sunt administratorii adevărului din Scriptură ...


Gal. 3:26. Caci toti sunteti fii ai lui Dumnezeu, prin credinta in Hristos Isus.

eu de ce nu as fi "fiu al lui Dumnezeu"?  poti raspunde?

Biblia ma asigura ca sunt, prin credinta in Isus.

Si ca sa vezi numai cat de naiv si prostit poti sa fii, ia seama ca

apostolul Ioan care a primit Apocalipsa, continand revelatia despre cei 144.000, totusi scrie si evanghelia:

Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu; (Ioan.1:12)

nu ar mai fi scris "tuturor" ci "clasei celor 144.000", ar fi scris ca doar astia au dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu (nici despre cei 144.000 Ioan nu aminteste ca ar fi singurii destinati pentru Cer, si nici nu vorbeste despre unii destinati pentru Pamant).

In alta ordine de idei, martorii lui iehova nici nu pot fi copii ai lui Dumnezeu, deoarece si-au luat indrazneala de a anunta date false cum ar fi 1925, dovedita, de asemenea si 1914.

Acesti necrestini, efectiv imi neaga mie dreptul de a fi copil al lui Dumnezeu, desi Biblia ma asigura ca si eu sunt, pentru ca L-am primit pe El.

si ca sa vezi ce tampenii poti debita, doar in primul secol de crestinism, s-a depasit numarul de 144.000, dupa calculele facute de istorici.

Edited by blueday, 10 December 2012 - 17:43.


#62
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 10 decembrie 2012 - 17:53, said:

Gal. 3:26. Caci toti sunteti fii ai lui Dumnezeu, prin credinta in Hristos Isus.

eu de ce nu as fi "fiu al lui Dumnezeu"?  poti raspunde?

Biblia ma asigura ca sunt, prin credinta in Isus.

Si ca sa vezi numai cat de naiv si prostit poti sa fii, ia seama ca

apostolul Ioan care a primit Apocalipsa, continand revelatia despre cei 144.000, totusi scrie si evanghelia:

Dar tuturor celor ce L-au primit, adica celor ce cred in Numele Lui, le-a dat dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu; (Ioan.1:12)

nu ar mai fi scris "tuturor" ci "clasei celor 144.000", ar fi scris ca doar astia au dreptul sa se faca copii ai lui Dumnezeu (nici despre cei 144.000 Ioan nu aminteste ca ar fi singurii destinati pentru Cer, si nici nu vorbeste despre unii destinati pentru Pamant).

In alta ordine de idei, martorii lui iehova nici nu pot fi copii ai lui Dumnezeu, deoarece si-au luat indrazneala de a anunta date false cum ar fi 1925, dovedita, de asemenea si 1914.

Acesti necrestini, efectiv imi neaga mie dreptul de a fi copil al lui Dumnezeu, desi Biblia ma asigura ca si eu sunt, pentru ca L-am primit pe El.

si ca sa vezi ce tampenii poti debita, doar in primul secol de crestinism, s-a depasit numarul de 144.000, dupa calculele facute de istorici.

Omule, tu chiar nu înţelegi ce spune Scriptura ...

Care istorici?  Şi, care sunt aceste calcule?  Tu nu vezi că, în loc să te bazezi pe Scriptură, faci mereu aluzii la oameni care habar nu au de Biblie?  Se vede din postările tale că nu Scriptura constituie baza argumentelor tale, ci, doctrina pe care ţi-au inculcat-o alţii ...

Cât despre Ioan 1:12, îţi clarifică contextul care este înţelesul corect al acestui verset ....

Aşa cum reiese din versetul 11, contextul se referă la „ai lui“, adică la poporul lui Isus, evreii.

Toţi aceia care l-au primit când a venit la ei în secolul întâi au devenit copii ai lui Dumnezeu cu perspectiva vieţii cereşti.
Întrucât verbele sunt la timpul trecut, pasajul acesta nu se referă la toţi oamenii care au devenit creştini de atunci încoace.

În Luca 1:15 se spune că Ioan Botezătorul avea să fie plin de spirit sfânt, dar în Matei 11:11 se arată clar că el nu va avea parte de gloria Regatului ceresc. La fel, după strângerea moştenitorilor Regatului ceresc aveau să existe alţii care, deşi urmau să-i slujească lui Dumnezeu ca discipoli ai Fiului său, nu urmau să aibă parte de gloria cerească.

Merge oare la cer şi ‘marea mulţime’ menţionată în Revelaţia 7:9, 10?
Spre deosebire de cei 144 000, despre membrii marii mulţimi nu se spune în Revelaţia că „au fost cumpăraţi de pe pământ“ pentru a fi cu Cristos pe muntele Sion ceresc. — Rev. 14:1–3.

Faptul că ‘stau în picioare înaintea tronului şi înaintea Mielului’ nu înseamnă neapărat că se află într-un loc anume, ci, mai degrabă, că se află într-o stare de aprobare (compară cu Revelaţia 6:17; Luca 21:36). Expresia „înaintea tronului“ (în greacă enópion tou thrónou; literalmente „sub privirea tronului“) nu înseamnă că sunt în cer. Poziţia lor este pur şi simplu „sub privirea“ lui Dumnezeu, care ne spune că el îi priveşte din cer pe fiii oamenilor. — Ps. 11:4; compară cu Matei 25:31–33; Luca 1:74, 75; Faptele 10:33.

‘Marea mulţime din cer’ menţionată în Revelaţia 19:1, 6 nu este aceeaşi cu ‘marea mulţime’ din Revelaţia 7:9. Despre marea mulţime din cer nu se spune că este formată din „toate naţiunile“ sau că îi atribuie Mielului salvarea lor; aceştia sunt îngeri. Expresia „marea mulţime“ este folosită în Biblie în contexte diferite. — Mar. 5:24; 6:34; 12:37.

Edited by Eugen3, 10 December 2012 - 19:36.


#63
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
ce secol intai?!! Galateni 3:26 explica foarte clar ca toti sunt fii, prin credinta in Cristos, iar darul Duhului Sfant este pentru toti, in oricat de mare numar vor fi chemati de Dumnezeu - FAPTE 2:39, Dumnezeu stie pe cati ii va chema sa fie membrii ai trupului Sau, botezati cu Duhul Sfant, fii pecetluiti pentru patria cereasca; niciunde nu se limiteaza numarul celor din Mireasa, trupul Domnului.

nu vezi ce tampenii poti debita? adica Ioan spune ca toti care l-au primit pe Cristos, au dreptul sa fie copii ai lui Dumnezeu, dar fiind verbul la timpul trecut, se cheama ca s-a terminat atunci chemarea celor ce urmau sa fie luati la Cer, deci pe timpul lui Ioan, deoarece a folosit timpul trecut? nu esti in toate mintile ! chiar voi martorii spuneti ca aprox. 50.000 de oameni au fost chemati la viata cereasca in jurul anului 1914 deci mult mai tarziu, prin urmare ce relevanta are ca Ioan a folosit timpul trecut?

daca nu ti-e clar ce a spus Ioan, DE CE NU IEI IN CONSIDERARE ce spune Pavel neamurilor, mai precis Galatenilor, ca toti sunt fii prin credinta????

iata aberatia :

Faptul că ‘stau în picioare înaintea tronului şi înaintea Mielului’ nu înseamnă neapărat că se află într-un loc anume, ci, mai degrabă, că se află într-o stare de aprobare (compară cu Revelaţia 6:17; Luca 21:36). Expresia „înaintea tronului“ (în greacă enópion tou thrónou; literalmente „sub privirea tronului“) nu înseamnă că sunt în ce

cum iti permiti sa faci analize de acest gen? stii tu unde e marea multime, o localizezi tu unde iti convine? daca e inaintea tronului, in Cer? intelesul primar al versetului, asta este, deci daca se spune ca sunt inaintea tronului, atunci mai degraba ei sunt in Cer, decat pe Pamant.

iar daca marea multime urma sa ramana pe Pamant, DE CE NU SE SPECIFICA ACEST LUCRU????????????

eu cred ca tu nu ai nici macar liceul terminat, efectiv nu-mi explic cum poti construi o argumentatie atat de subtire ! nu ai absolut nicio dovada cu privire la ce afirmi, efectiv interpretezi delirant, dupa bunul plac, si tragi concluziile pe care le vrei, din niste versete care nu au nicio legatura !

#64
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010
Deci oameni buni, prima data cand Duhul a botezat pe crestini a fost la Penticosta, iar cu acea ocazie apostolul ne asigura ca acest dar al Duhului Sfant este pentru toti in oricat de mare numar vor fi chemati de Domnul, oricat de departe ar fi,  deci si eu astazi, pot fi botezat cu Duhul conform cu profetia lui Ioel (ce au primit la Penticosta, este pentru toti, in oricat de mare numar, oricat de departe)

asa,

si vine un mare biblist, Eugen3, care spune: stop, Duhul sfant infiaza pana la numarul de 144.000.

si mai mult decat atat, spune ca doar cei care au mai ramas pe Pamant din cei 144.000, domiciliind la Brooklyn, numai ei sunt unsi (adica botezati cu Duhul), frati cu Cristos si fii ai lui Dumnezeu, doar ei au dreptul sa invete pe altii (sa dea hrana).

oameni buni, o asemenea erezie si tampenie este de neimaginat; eu cred ca cei care au aderat la aceasta religie, sunt analfabeti, incat nu sunt in stare sa citeasca clar ce scrie in Scripturi.

deci :

Caci fagaduinta aceasta este pentru voi, pentru copiii vostri si pentru toti cei ce sunt departe acum, in oricat de mare numar ii va chema Domnul Dumnezeul nostru.



si Eugen3 spune ca fagaduinta asta e doar pentru 144.000, doar acestia primind infierea (fiind unsi cu Duhul), incat sa strige : "avva", adica "tata", doar ei fiind copii ai lui Dumnezeu.

#65
7culori

7culori

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,467
  • Înscris: 19.02.2010
Explicatia despre robul/scavul cedincios si intelept/fidel si administrator!,este total gresita . Ca de obicei atunci cind se dau explicatii gresite se scoate si din context!Este absolut obligatoriu ,atunci cind vrei sa dai sensuri gresite unui cuvint profetic ,sa scoti din context si sa meditezi partial.

Dar,Adevarul nu poate fi ascuns de catre oameni rau voitori care, abat atentia de la explicatia adevarata la una mincinoasa .

Robul credincios si intelept a fost trimis de catre Domnul chiar inainte de venirea sa imediata .
Inainte de acesta au fost trimisii celor 7 biserici ,acestia fiind cele 7 stele din apocalipsa.

Cele 7stele sunt trimisii/mesagerii pentru fiecare epoca a bisericii lui Hristos ,apoi a urmat un interval intre epocile bisericii si venirea Domnului ,interval in care cele 7 peceti au fost descoperite de catre profetul Ilie care trece din slujba de inger-mesager pentru ultima biserica, in cea de antemergator care reaseaza toate lucrurile inainte de venirea Domnului ca Mire /Rascumparator.
Intrucit lumea e mare ,nu este numai tara lui Israel ,ci sute de neamuri /popoare dialecte ,aceasta slujba a fost completata cu raspindirea mesajului lui Ilie de catre Robul credincios si intelept.
Aceasta slujba are inca loc inainte de venirea Domnului ca Mire si puteti citi despre ea aici. http://www.youtube.c...fo=0&autohide=1

Edited by 7culori, 11 December 2012 - 10:27.


#66
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010
Circula in randul adventistilor o gluma :  Venise Domnul , isi rapise poporul in imparatia cerurilor si acolo  li se arata toate locurile . La un moment dat treceau pe langa un zid inalt si Domnul le ceru mintuitilor sa nu faca nici un zgomot atat timp cat treceau pe langa acel zid . Dupa traversarea zonei , cineva intreaba ce este dupa acel zid , iar Mantuitorul le spune ca acolo se afla adventistii si ca ei cred ca sunt singuri in cer , Domnul le spune : sa nu le stricam bucuria ! . Ei astfel stau lucrurile in toate " bisericile " din lume , se spune de catre liderii lor ca numai ei vor fi mantuiti . Aceasta inselatorie  are substrat pshiologic , si acela de manipulare si presiune in randul enoriasilor de a cotiza  mai mult pentru nevoile lui " Dumnezeu ".

Edited by pacopaco1967, 11 December 2012 - 11:31.


#67
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 11 decembrie 2012 - 08:40, said:

iata aberatia :

Faptul că ‘stau în picioare înaintea tronului şi înaintea Mielului’ nu înseamnă neapărat că se află într-un loc anume, ci, mai degrabă, că se află într-o stare de aprobare (compară cu Revelaţia 6:17; Luca 21:36). Expresia „înaintea tronului“ (în greacă enópion tou thrónou; literalmente „sub privirea tronului“) nu înseamnă că sunt în ce

cum iti permiti sa faci analize de acest gen? stii tu unde e marea multime, o localizezi tu unde iti convine? daca e inaintea tronului, in Cer? intelesul primar al versetului, asta este, deci daca se spune ca sunt inaintea tronului, atunci mai degraba ei sunt in Cer, decat pe Pamant.

iar daca marea multime urma sa ramana pe Pamant, DE CE NU SE SPECIFICA ACEST LUCRU????????????

eu cred ca tu nu ai nici macar liceul terminat, efectiv nu-mi explic cum poti construi o argumentatie atat de subtire ! nu ai absolut nicio dovada cu privire la ce afirmi, efectiv interpretezi delirant, dupa bunul plac, si tragi concluziile pe care le vrei, din niste versete care nu au nicio legatura !

Să fie chiar o aberaţie aşa cum afirmi tu?  Hai să vedem ce spune Scriptura, nu filozofia umană ...

Ai putea înţelege uşor că marea mulţime, „pe care nici un om nu putea s-o numere“, nu este o clasă cerească şi dacă ai face o comparaţie între numărul ei nedeterminat şi numărul celor ce vor fi luaţi de pe pământ pentru a merge în cer, număr care, potrivit versetelor din Revelaţia 7:4–8 şi din Revelaţia 14:1–4, este de 144 000.

Despre membrii marii mulţimi, în Revelaţia 7:14 se spune: „Aceştia sunt cei care vin din marele necaz“.  Ei au supravieţuit celui mai mare dezastru din istoria omenirii (Matei 24:21, 22).

Deci această „mare mulţime“ este alcătuită din cei care vin din necazul cel mare, sau care îi supravieţuiesc. După cum spune versetul 17 din Revelaţia 7, ei vor fi duşi „la izvoarele apelor vieţii“ pe pământ.

Mai mult, Isus spunea următoarele: „Când va sosi Fiul omului în gloria sa . . . toate naţiunile vor fi adunate înaintea sa“.

Când această profeţie se va împlini, omenirea nu se va afla în cer. Este evident că aceia care „vor merge la tăiere veşnică“ nu vor ajunge în cer (Matei 25:31-33, 41, 46).
Dimpotrivă, oamenii se află pe pământ sub privirile lui Isus, iar el îşi îndreaptă atenţia asupra lor pentru a-i judeca.

În mod asemănător, marea mulţime este „înaintea tronului şi înaintea Mielului“ în sensul că se află sub privirile lui Iehova şi ale Regelui său, Isus Cristos, care-i judecă favorabil.

Deci, blueday, Scriptura specifică cum stau lucrurile, dar tu îţi faci timp să o studiezi atent?

Şi, apropo, chestia cu "liceul" este irelevantă când este vorba de Scriptură.  Se pare că tu uiţi mereu că şi apostolii lui Isus erau "oameni fără carte şi de rând" ... În ochii lui Dumnezeu, nici liceul şi nici facultatea nu are vreo valoare... Dumnezeu este cel care îi instruieşte pe cei care sunt ai lui ...

(Faptele 4:13) . . .Văzând ei îndrăzneala lui Petru şi a lui Ioan şi înţelegând că erau oameni fără carte şi de rând, s-au mirat. . . .

(Matei 11:25) Atunci Isus a mai zis: „Te laud în public, Tată, Domn al cerului şi al pământului, pentru că ai ascuns aceste lucruri de înţelepţi şi de învăţaţi şi le-ai dezvăluit copilaşilor.

(1 Corinteni 1:27) ci Dumnezeu a ales lucrurile nebune ale lumii, ca să-i facă de ruşine pe înţelepţi, şi Dumnezeu a ales lucrurile slabe ale lumii, ca să le facă de ruşine pe cele tari,

Edited by Eugen3, 11 December 2012 - 17:00.


#68
dulgherul

dulgherul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,463
  • Înscris: 28.02.2008
Mă Jenule,
Nu mai umbla cu minciuni răstălmăcite!

http://exm.uv.ro/documente/144000.html

#69
husand

husand

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,437
  • Înscris: 09.09.2009

View PostEugen3, on 10 decembrie 2012 - 19:34, said:

Toţi aceia care l-au primit când a venit la ei în secolul întâi au devenit copii ai lui Dumnezeu cu perspectiva vieţii cereşti.
Întrucât verbele sunt la timpul trecut, pasajul acesta nu se referă la toţi oamenii care au devenit creştini de atunci încoace.

Da  domnule.

Cei care nu poti deveni fii nici  nu ascultata de Duhul .

Pentru  ei scriptura e la timpul trecut.

Edited by husand, 12 December 2012 - 09:41.


#70
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Posthusand, on 12 decembrie 2012 - 09:39, said:

Da  domnule.

Cei care nu poti deveni fii nici  nu ascultata de Duhul .

Pentru  ei scriptura e la timpul trecut.

husand dragule, Scriptura arată clar că, toţi cei incluşi în legământul pentru Regat, care vor sluji alături de Isus în cer ca regi şi preoţi, au primit "acontul" din partea lui Dumnezeu.  Adică, Dumnezeu garantează pentru ei. vezi şi Luca 22:29, 30; 2 Timotei 2:12; Revelaţia 1:6.

(2 Corinteni 1:21, 22) . . .Dar cel care garantează că şi voi, şi noi suntem ai lui Cristos şi care ne-a uns este Dumnezeu. 22 El ne-a şi sigilat şi ne-a dat în inimă spiritul, adică acontul a ceea ce va veni.  Ei sunt deja consideraţi "fii" ai lui Dumnezeu.

Însă, membrii marii mulţimi, care au speranţa de a trăi veşnic pe pământ, nu vor deveni fii ai lui Dumnezeu decât la sfârşitul miei de ani, după ce vor fi aduşi la starea de perfecţiune de care s-a bucurat Adam înainte să păcătuiască.  Ei vor fi conduşi de Isus şi de cei 144000 la izvoarele apelor vieţii.  Treptat, vor ajunge la perfecţiune şi vor deveni şi ei "fiii pământeşti" ai lui Dumnezeu.

(Revelaţia 7:17) . . .Mielul, care este în mijlocul tronului, îi va păstori şi îi va călăuzi la izvoarele apelor vieţii. Şi Dumnezeu va şterge orice lacrimă din ochii lor“.

Edited by Eugen3, 12 December 2012 - 09:50.


#71
blueday

blueday

    blue monday

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,134
  • Înscris: 20.12.2010

View PostEugen3, on 12 decembrie 2012 - 09:49, said:


Însă, membrii marii mulţimi, care au speranţa de a trăi veşnic pe pământ, nu vor deveni fii ai lui Dumnezeu decât la sfârşitul miei de ani, după ce vor fi aduşi la starea de perfecţiune de care s-a bucurat Adam înainte să păcătuiască.  Ei vor fi conduşi de Isus şi de cei 144000 la izvoarele apelor vieţii.  Treptat, vor ajunge la perfecţiune şi vor deveni şi ei "fiii pământeşti" ai lui Dumnezeu.



unde scrie asta?

cum iti permiti sa inventezi tot felul de scenarii delirante, care nu apar in Scripturi?

daca Pavel spune ca noi, cei vii, care ramanem pana la venirea a doua a Mantuitorului (cand va fi marele necaz), vom fi luati la Cer, impreuna cu cei morti in Cristos, inviati, cum iti permiti tu sa spui ca acestia, care vin din marele necaz, la care deci s-a referit Pavel, vor ramane pe Pamant? cand Pavel spune ca vor fi rapiti cu Domnul?

deci aia viii din timpul venirii, vor fi luati la Cer, asta e o taina (profetie), expusa de Pavel in sfintele Scripturi !  si tu spui ca vor ramane pe Pamant, deoarece numarul celor 144.000 demult s-a incheiat, acum toti crestinii raman pe Pamant.

Daca ar fi asa, Pavel ar fi scris ca pe timpul venirii lui Cristos a doua oara, va exista clasa celor care vor ramane pe Pamant, iar ei din timpul respectiv, sunt inca dintre cei care vor fi ridicati la Cer, orice om normal isi da seama ca asa stau lucrurile !

#72
Eugen3

Eugen3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 02.02.2011

View Postblueday, on 12 decembrie 2012 - 10:19, said:

deci aia viii din timpul venirii, vor fi luati la Cer, asta e o taina (profetie), expusa de Pavel in sfintele Scripturi !  si tu spui ca vor ramane pe Pamant, deoarece numarul celor 144.000 demult s-a incheiat, acum toti crestinii raman pe Pamant.

Daca ar fi asa, Pavel ar fi scris ca pe timpul venirii lui Cristos a doua oara, va exista clasa celor care vor ramane pe Pamant, iar ei din timpul respectiv, sunt inca dintre cei care vor fi ridicati la Cer, orice om normal isi da seama ca asa stau lucrurile !

blueday, de ce nu răspunzi la întrebările pe care ţi le-am pus de mai multe ori?
CE VOR FACE "TOŢI" CREŞTINII ÎN CER?  
DE CE VOR MERGE ACOLO?

Dacă înţelegi răspunsul Bibliei la aceste întrebări, vei înţelege şi adevărul privitor la scopul iniţial al lui Dumnezeu.

Scriptura arată următoarele:
1) Toţi cei care fuseseră aleşi să guverneze cu Isus în cer, dar care au murit înainte să înceapă "ziua Domnului" despre care se vorbeşte în cartea Revelaţia, urmau să fie înviaţi la viaţă cerească "pe parcursul zilei Domnului". vezi 1 Tesaloniceni 4:16, 17.

Cei care fac parte din aceeaşi categorie, şi care vor fi în viaţă când va începe "marele necaz", vor fi "schimbaţi" sau "transformaţi" instantaneu, adică vor primi corpuri spirituale şi se vor alătura fraţilor lor şi lui Cristos. vezi 1 Corinteni 15:51, 52;

2) Toţi cei care sunt aprobaţi de Dumnezeu, dar care au speranţa de a trăi veşnic pe acest pământ, vor supravieţui marelui necaz, şi vor continua să trăiască pe pământ supunându-se cu umilinţă conducerii exercitate de Isus şi de cei 144000. vezi Matei 24:21, 22; Matei 25:31-46; Revelaţia 7:9, 13, 14, 16, 17; Revelaţia 21:4.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate