Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...
 Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 

Everising S97

- - - - -
  • Please log in to reply
118 replies to this topic

#1
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
Review-ul de fata este cvasi-valabil pentru orice tableta bazata pe SoC-ulRK3066
Tableta pe care am testat-o in cazul de fata, este una nebranduita, mai exact aceasta: Everising S97 cumparata de la un importator roman la 925 RON.

Specificatii:
- Dual Core CPU @ 1.6 Ghz
- Quad Core GPU MALI 400 @ 250 Mhz / core
- 16 GB memorie interna
- WiFi / Bluetooth
- 2 camere de cite 2 Mpx fiecare
- display IPS @ 9.7 inch@ 1024x768
- HDMI 1.4 | USB gazda | USB PC |

Alte tablete ce folosesc acest SoC ar fi:
- Window (Yuandao) N90 Dual-core 9.7-inch
- Window (Yuandao) N101 10.1-inch
- Aoson M11 9.7-inch
- Yooe R2 Dual-core 9.7-inch
- Cube U19GT / U30GT


Calitatea constructiei:
Este ok, e rigida, pare bine facuta; singurul aspect neplacut il reprezinta margina display-ului care pare care iti poate lasa impresia ca te poti taia in ea.
Ce e bine este ca nu apar valuri pe display cind apas pe spatele ei sau cind aplic forte de torsiune.

Bateria:
Am frecat-o mai bine 3 ore cu benchmark-uri, WiFi, jocuri 3D si inca mai am 40 % din baterie.

Camera foto/video de pe spate:
- pozele sunt de 2 Mpx la o calitate ok
- video-urile sint 640x480 @ 15 fps @ h264, la o calitate, sa zicem: decenta

Senzor:
- Freescale MMA8452Q pe 3 axe
- pare chiar super super ok

WiFi-ul:
- pare OK ( se conecteaza la 65 Mbps, dar citeodata si la mai putin );
- am atins 3 MB/s

Bluetooth:
- merge !

USB Host:
- am pus mouse; mi-a aparut cursorul de maus pe ecran si m-am jucat la ea ca si cum dadeam cu degetul
- am pus un stick normal; l-a montat si l-am putut accesa
- am pus un stick de la RDS ( Huawei E173 ) si am reusit sa-l conectez la Internet

Display-ul:
- chiar nu ma asteptam, e un display al naibi de luminos si de frumos colorat, superb;
- unghiuri foarte bune

Touch-screen-ul:
- functioneaza superb; 10 degete; capacitiv

Filme:
- chiar si tabletele bazate pe vechiul chip ( RK2918 ) de la RockChip devorau absolut orice 1080p, la aceasta nu se mai pune problema

Sunet:
- difuzor decent
- prin casti e ok


GL Benchmark 2.5
Egypt Classic - 58 fps ( VSync Limited )

AnTuTu:
Total Score: 7615
RAM: 1541
CPU INT: 2202
CPU FLOAT: 1647
2D: 296
3D: 1248
DB IO: 550
CPU Freq: 1608 Mhz

----------------------------

NenaMark 2:
57 fps @ 1024x720

Quadrant 2.1:
4061 ( One X cu Tegra 3 scoate cam 4600; iar Galay Nexus 2600 )
CPU: 7323
Mem: 4118
I/O: 6072
2D: 352
3D: 2439


Linpack:
Single:
61 MFLOPS  ( un Transformer Pad TF300 cu Tegra 3 scoate 42 MFLOPS )
Multi:
85 MFLOPS  ( un Transformer Pad TF300 cu Tegra 3 scoate 120 MFLOPS )


Jocuri testate ( toate la detalii si rezolutie maxima ) ce au rulat perfect:
- Max Payne
- GTA 3
- Mass Effect Infiltrator
- Asphalt 6 Adrenaline

La cerere, pot rula si alte teste/jocuri.

Edited by InTech, 04 August 2012 - 20:47.


#2
sandel_u

sandel_u

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,663
  • Înscris: 21.11.2009
Ce minusuri ai gasit pana acuma? De exemplu sa se blocheze mai des ca o alta tableta cu android?

Edited by sandel_u, 04 August 2012 - 21:30.


#3
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.10.2005
Sa inteleg ca nu ai mai luat cube , poti sa imi dai un pm de unde l-ai luat si de ce ?
ms.

#4
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
Cea Cube am luat-o, teoretic; pe site-ul de pe care am luat-o ( dualstore.ro ), spunea clar ca ar fi OEM nebranduita.
Sincer, atita timp cit merge, nu ma intereseaza ca scrie sau nu pe ea Apple, Samsung ori Cube.

Minusuri, sincer, chiar n-am gasit si sper sa nu gasesc.
Inca ceva foarte important ce am uitat sa mentionez este faptul ca nu se incalzeste aproape deloc.

#5
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Salut , ruleaza filme sd si apoi hd pe ea si fa o comparatie cate filme poti vizualiza pe o incarcare 100% a acumulatorului , deci 2 teste ( numar filme sd/acumulator 100% + numar filme hd/acumulator 100% )
Acumulatorul la ea l-ai formatat sau l-ai lasat/incarcat normal ?
Te-ai elucidat asupra wifi-ului "n" cu 54Mbps , sau acest lucru/afirmatie era valabila doar la modelul Cube ( cel putin din ce scria in datele tehnice ) ?

Edited by lupull, 05 August 2012 - 05:13.


#6
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.10.2005

 InTech, on 4th August 2012, 23:53, said:

Minusuri, sincer, chiar n-am gasit si sper sa nu gasesc.
Inca ceva foarte important ce am uitat sa mentionez este faptul ca nu se incalzeste aproape deloc.

Chiar vream sa zic ca exista si versiunea cu spate de aluminiu 100% , dar daca nu se incalzeste f foarte bine :)

#7
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
Pai tu de ce crezi ca te-am rugat cu rularea filmelor hd continuu pana la terminarea acumulatorului ?
Impaci 2 chestii deodata :
1 - Vezi niste filme hd
2 - Test de incalzire device , mai ales intr-o locuinta/camera unde in zilele acestea caniculare nu ai nici aer conditionat
Asa doar un film/joc cateva minute nu este irelevant prea mult , fiindca factorul determinant este timpul ( cum se comporta in functionare mai mult de 3/4 ore , cred ca functioneaza/tine mai mult de atata timp acumulatorul ei )

#8
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
Cind am spus ca nu se incalzeste, am vrut de fapt sa spun ca nu FRIGE. Sint tablete care dupa 5 minute de joc/film, efectiv FRIG; aceasta e in limitele bunului simt chiar si dupa 20-30 minute de Ashpalt 6/7.
Am citit putin pe net despre situatiile in care un device se conecteaza la 65 Mbps; aparent e ceva legat de o incompatibilitate, sau de faptul ca chipul de WiFi este unul cheap. Poate gasiti voi ceva mai clar.

M-am mai jucat putin prin GL Benchmark 2.5 ( ON SCREEN @ 1024 / 720 ) :
Voi pune scorul sos de mine, si in parantezele patrate: scorul scos de iPAD 2 ca are aceeasi rezolutie, si scorul scos de Galaxy S3 ce are o rezolutie putin de tot mai mare.

FillTest - 730 milioane / sec [  937  | 580 ]
Triangle Texture test- 10 milioane / sec [ 61 | 36 ]
Triangle Texture test vertex lit - 9.5 milioane / sec [ 45 | 34 ]
Triangle Texture test fragment lit - 9.5 milioane / sec  [ 43 | 34 ]
Egypt Classic - 6745 frames ( 60 fps ) / VSync Limited [ 6639 | 6256 ]

Foarte mari diferentele la testele cu triunghiurile, insa la Egypt Classic a fost ok.

Revin in curind si cu testele pentru video playback intens.

Edited by InTech, 05 August 2012 - 15:40.


#9
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.10.2005
ai putea sa imi zici si mie exact dimensiunile ecranului , sa iei o ruleta sa il masori . Pe siteuri zice ca are 9.7 diagonala dar nu zice in ce format.
aa da si banda neagra care inconjoara ecranu , vreau sa fac un model pe o foaie a4.


Ms.

Edited by razvan2k5, 05 August 2012 - 20:07.


#10
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005

Quote

I own a 97s, and it is not possible to charge from USB
... poti confirma ( sau infirma) daca se incarca prin cablu usb direct de la PC ?

#11
InTech

InTech

    Kietata ?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,740
  • Înscris: 23.11.2005
Nu se incarca de la USB :(

#12
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.10.2005
Eu vream sa cumpar direct de la ei , mai exact http://www.aliexpres..._609166018.html vad ca trimet gratuit in romania cu dhl ,
E de 10 inch cu rezolutie de  1280x800 ips , si iese cam la 9 mil aceias procesor , tot..
Pareri?

#13
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
De preferat sa iei de prin magazinele noastre .( in caz de ceva rau ,te costa mai putin transportul) . Am mai urmarit forumurile de afara si sunt destui care au fost nevoiti sa faca retur pentru schimbare sau mici reparatii.  (diverse modele)

Pentru 100 si ceva in plus , iei cu garantie (1 an) la noi  http://www.itab.ro/t...-dual-core.html
Eu ii urmaresc de ceva timp si am observat ca au un admin activ ... http://www.itab.ro/f...-in-curind.html

LE :  Acum am observat ca nu prea suntem pe subiect ...... dar remediem in weekend-ul asta.

Edited by conu, 08 August 2012 - 13:24.


#14
Fratello

Fratello

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,614
  • Înscris: 14.02.2006
De aici a cumparat cineva ?

#15
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.10.2005

 conu, on 8th August 2012, 14:05, said:

De preferat sa iei de prin magazinele noastre .( in caz de ceva rau ,te costa mai putin transportul) . Am mai urmarit forumurile de afara si sunt destui care au fost nevoiti sa faca retur pentru schimbare sau mici reparatii.  (diverse modele)

Pentru 100 si ceva in plus , iei cu garantie (1 an) la noi  http://www.itab.ro/t...-dual-core.html
Eu ii urmaresc de ceva timp si am observat ca au un admin activ ... http://www.itab.ro/f...-in-curind.html

LE :  Acum am observat ca nu prea suntem pe subiect ...... dar remediem in weekend-ul asta.
Da , asa aveam de gand , dar m-a speriat ca mai sunt doar 58 pe stoc  si cei de la dualstore mi-au zis ca mai au putine .
Vineri treb sa intre niste bani in cont , cel putin asa mi sa promis, daca intra destui vineri seara dau comanda pt itab.
Acum vad ei sunt foarte aproate de mine , Perfect .

Edited by razvan2k5, 08 August 2012 - 13:30.


#16
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005

 Fratello, on 8th August 2012, 14:24, said:

De aici a cumparat cineva ?
Eu nu ... dar citesc conditiile (destul de sumare ) ale garantiei. http://hongkongeek.r...ranty-aftersale

Sa nu mi-o luati in nume de rau ca insist cu garantia ( de ce e bine de la noi), dar am vazut destule produse ( si din cele ''de firma'') care au avut mici sau mari defecte.

Edited by conu, 08 August 2012 - 13:43.


#17
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.10.2005
NU , chiar ai dreptate , mai ales daca sunt asa aproape de mine , in 30 de min sunt la ei cu ea si le dau in cap daca e ceva , chestia asta e de nepretuit ;).

Acum am inteles de ce ai zis ca nu suntep pe subiect , din greseala am intrat la review :( nu aveam de gand ...

Edited by razvan2k5, 08 August 2012 - 13:47.


#18
razvan2k5

razvan2k5

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 916
  • Înscris: 24.10.2005
Am luat si eu azi versiune de 10.1 , imi place mai mult ecranu asa   , 16:9 , doar ca a trebuit sa fac 3 drumuri pana acolo .
Odata pt un pixel mort , a doua oara nu mai mergea butonu de volum si acum maine ma duc iar pt ca a aparut iar un pixel mort :(.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate