Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Cadru Bicicleta

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
Buna ziua. As vrea sa imi cumpar un cadru de bicicleta pentru downhill si mers prin padure. Am incercat bicicleta unui prieten pe la Padurea Verde (Timisoara) si mi-a cam intrat in sange. Dar sunt incepator in asa ceva. Bugetul meu este de 1000 ron pentru cadru. Apoi voi cumpara jante, cauciucuri, cadru si tot ce mai trebuie. Vreau sa o pregatesc pentru vara viitoare pentru ca anul asta am de investit in altceva. Eu as vrea site-uri unde pot sa gasesc cadru pentru bicicleta deocamdata.
Inaltimea mea e de 1.74

Edited by Razvan91, 04 August 2012 - 13:57.


#2
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
Vrei cadru pentru bicicleta de downhill ce sa se gaseasca in 1000 lei?? Poate ai confundat cu unul de XC , aici gasesti exemple bunicele in bugetul tau. Pentru o bicicleta de downhill mai pui 5000-6000 lei ca sa iei una de incepatori, vorbind de o bicicleta noua.

Daca vrei downhill, mareste cu mult bugetul, sunt extrem de scumpe piesele!

#3
Razvan91

Razvan91

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,558
  • Înscris: 19.09.2008
eu vreau ceva mai ieftin deocamdata pentru ca poate nu am sa ma tin de treaba si sa nu raman cu banii blocati. chiar daca o vand nu am sa scot toti banii, asa nu imi va parea chiar asa de rau ca am investit prea mult. si daca nu merge pot sa ii pun cauciucuri de asfalt si merg cu ea prin oras.

LE: M-ai facut curios cu xc-ul. Ce este? Exista hardtail? Vreau sa pun o furca cu suspensie daca se poate daca nu chiar si fixa.

Edited by Razvan91, 04 August 2012 - 16:57.


#4
gozmyn

gozmyn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,642
  • Înscris: 17.03.2009
XC e denumirea prescurtata de la cross country. In aceasta disciplina se gasesc biciclete de la 2000 lei , hardtail (doar cu suspensie pe fata) vorbind de modele acceptabile, de la 4000 lei varianta full suspension.
Un film ca sa iti faci o idee.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/XmZu-N_uRdI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Daca urcam cu o treapta mai sus, sunt si variantele all mountain. Cadru cu full suspension, curse mai lungi, componente mai scumpe. Modele incep de la 5000-6000 lei in sus. Vazusem un cadru la suma de 3000 lei.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/jFQwB7JmYYM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Iar ultima treapta, downhill-ul. Bicicleta extrem de scumpa ( de banii aia iti cumperi o masina noua). Intr-un cuvant, toate piesele sunt scumpe, pretul modelor incepand de la 7000-8000 lei. E sport extrem, deci trebuie sa iti cumperi si echipament, alti bani alta distractie.
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/w4TMSI2U5d0?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Mai exista si free ride, e asemanator cu dh, poate nu atat de extrem dar la fel de costisitor.
Daca urmaresti piata SH modele sunt mai ieftine, dar si mai obosite. Sper ca ti-ai facut o idee.

Edited by gozmyn, 04 August 2012 - 21:07.


#5
Hider141

Hider141

    trolling here since 2008

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,867
  • Înscris: 06.01.2008

View PostRazvan91, on 4th August 2012, 17:51, said:

eu vreau ceva mai ieftin deocamdata pentru ca poate nu am sa ma tin de treaba si sa nu raman cu banii blocati. chiar daca o vand nu am sa scot toti banii, asa nu imi va parea chiar asa de rau ca am investit prea mult. si daca nu merge pot sa ii pun cauciucuri de asfalt si merg cu ea prin oras.
Daca ti-a intrat DH-ul in sange atunci ai putea incerca o disciplina relativ apropiata, freeride-ul, care poate fi practicata si cu biciclete hardtail (fara suspensie spate). Pentru freeride poti gasi cadre noi si pana in 1000RON, de exemplu Dartmoor Hornet e un cadru de ~850RON sau poate gasesti la magazine un Magellan PolarX ce poate fi folosit si la freeride, la 450-500RON. Pe ambele poti pune furci pana la ~130-140mm fara probleme, si cu putin ajutor din partea cuiva priceput poti scoate la final o bicicleta relativ usoara si "jucausa" cu care sa rupi potecile din imprejurimi.
Eu de mult tot planuiesc sa-mi construiesc ceva de FR, sper ca pana la primavara sa reusesc, si cel mai probabil in centru vor fi un cadru Dartmoor Hornet si o furca RockShox Pike 409 U-turn sau RockShox Sektor TK Coil.

Edited by Hider141, 04 August 2012 - 21:15.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate