Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Masurare umiditate

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008
Salut,

Am un zid care a tras umezeala din sol (a fost o teava sparta de la scurgere pe care am reparat-o acum cateva luni)

As vrea sa stiu daca mai e umid sau nu, asa la mana nu pare umid, si afara cu caldurile astea sper ca s-a uscat, dar nu pot sa-mi dau seama in mod obiectiv.

Stiu ca e un aparat de masurat umiditatea (il pui pe zid si iti spune procentajul) dar din cate stiu e cam scump.

As vrea sa zugravesc si mi-e frica sa nu cumva sa fie inca umed si apoi sa se cojeasca vopseaua...

Multumesc

#2
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Cauta in supermarketuri statii meteo cu hidrometru incorporat , pretul variaza intre 35 lei si 200 lei , pretul nu reprezinta acuratetea hidrometrului ci a dotarilor si a senzorilor de exterior .
Daca doresti ceva pro cauta pe site la magazine de profil dar atentie ca pretul se exprima in sute de euro la gama pro.

#3
jimmyy

jimmyy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 697
  • Înscris: 21.04.2008

View PosthemTT, on 28th July 2012, 11:52, said:

Cauta in supermarketuri statii meteo cu hidrometru incorporat , pretul variaza intre 35 lei si 200 lei , pretul nu reprezinta acuratetea hidrometrului ci a dotarilor si a senzorilor de exterior .
Daca doresti ceva pro cauta pe site la magazine de profil dar atentie ca pretul se exprima in sute de euro la gama pro.

Mersi hemTT,

Poate ma insel, din cate stiu eu statile meteo cu higrometru sunt pentru masurarea umiditatii din aer, pe cand eu as vrea sa masor umiditatea din zid(presupun ca pot sa masor doar umiditatea la suprafata zidului).

Ai dreptate aparatura pro costa o gramada, eu sunt interesat de o aparatura amator (presupun ca marja de eroare e mai mare, dar e ok atata timp cat imi da o idee, daca e umiditatea 60% sau 95%...

Are cineva vre-o idee?
Mersi

#4
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Singura solutie simpla este prin a masura umiditatea din aer .
Daca totusi doresti ceva mai amplu recomand http://ro.scribd.com...ditatea-zidarie de la pagina 34 in jos - acolo vei vedea de ce doar hidrometrul tip statie meteo il recomand.

#5
hemTT

hemTT

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 2,443
  • Înscris: 18.07.2011
Na , nu m-am lasat pina nu am gasit un aparat cu pret mai lumesc  :D   http://www.adelaida....ctii-mo210.html , oricum si asta e putin mai scump dar mai ieftin poate gasesti pe site-ul lor , au tot felul de sonde si dispozitive de masura .

#6
sbarsanescu

sbarsanescu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 694
  • Înscris: 11.07.2006
Si eu am nevoie de un umidometru.

Multumesc de link. O sa ii vizitez.

#7
AnaMiruna

AnaMiruna

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 17.08.2012
M-am confruntat si eu cu o problema asemanatoare cu tine sau chiar mai grava. Acum ceva timp in apartamentul de la etajul superior a avut loc un incendiu. O cantitate semnificativa din apa folosita pentru stingere inevitabil s-a infiltrat in pereti. Dupa acest episod umezeala si mucegaiul au fost ca la ele acasa. Disperata am cautat solutii, dar vroiam ceva mai de criza sa nu investesc foarte multi bani..In final varianta castigatoare a fost cumpararea unui higrometru pentru lemn si materiale de constructii, solutie ce o recomand si pentru tine. Nu a costat foarte mult (undeva la 90 de lei) si chiar merita. Este micut cu un ecran mic unde imi arata valoarea masurata si are doua sonde metalice ca doua andrele pe care le pui pe zona unde vrei sa faci masuratoarea. Al meu este produs in Germania si imi pare a fi de calitate..adica daca fac mai multe masuratori simultane nu imi indica valori diferite cum mai povesteau alte persoane pe forum. Eu masor zona dupa care am o aeroterma si o pun sa bata pe peretele unde vad ca umiditatea e mare. Cand am cautat higrometru deasta nu gaseam pe nicaieri..in final am gasit pe net pe malvi.ro.
Iti las o poza sa vezi cum arata al meu: http://www.malvi.ro/...idchek-mini-p89

#8
larahau

larahau

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 113
  • Înscris: 18.11.2009
Mi-am cumparat de pe OLX un umidometru Voltcraft MF-50 folosit. Exista vreo varianta de a depista daca masuratorile facute de el sunt corecte? El functioneaza dar nu stiu daca sunt corecte masuratorile.

#9
sandel1

sandel1

    Avat de 4 kg/75 cm. Ultimul, balastierele usl au distrus râul.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 24.02.2011
Îl infasori cu o carpa uda si trebuie sa-ti arate peste 95%. Vad ca-i un aparat scump, mai mult ca sigur indica bine.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate