Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Ciudatenii" control pasa...

Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...
 Renovare completa + pompa de cald...

Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...
 Mancarea e scumpa

Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl
 Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina

Cu ce pot izola fonic peretii pen...
 

Monopolul pe CATV

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,681
  • Înscris: 26.11.2001
Azi am asistat la o faza care m-a facut sa cred ca suntem inca departe de lumea civilizata...

In blocul meu aveam doar RCS si nu au inca trasa reteaua de internet, insa in blocul de vis-a-vis exista ambele.
Dupa mai multe incercari si cu 1 pila am reusit sa sa trag in bloc Astral (retea completa) si securizata...
Ei s-au exprimat asa:
"Am preluat  blocul de la RCS pentru internet"
Eu nu am inteles exact ce inseamna asta pe moment...

Azi un vecin a dorit sa treaca la ASTRAL CATV, nu si internet dar odata ajuns la sediul Astal, NU a putut sa isi faca abonament DOAR CATV fara a avea si unul de intenet, deoarece blocul este preluat de la RCS doar pentru INTERNET :o


Omulului nu i-a venit sa creda ! Cum domle' de ce nu pot sa aleg ? Daca tehnic se poate, nu va plac banii mei ?

Si uite asa.. omul a ramas pe RCS, desi se vede mizerabil, deoarece jumatate din bloc e prins cu litza ;(

Pana la urma se pare ca zonele de influenta exista si nimeni nu are curajus sa calce pe coada RCS/RDS

#2
morogan

morogan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,479
  • Înscris: 14.04.2002
Welcome to Romania. Asta se stie de la cca 1 an de la aparitia catv in Ro. Asa e sin in Buc si in Ro

#3
mtest

mtest

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,957
  • Înscris: 13.06.2002
Shi ai cumva impresia ca daca schimbi numele mentzionate acolo cu altele se va intampla diferit?
Din cate shtiu eu, in unele orashe a existat concurentza cu nishte ani in urma: asta insemna ca se vedea aproximativ la fel de prost la toata lumea, numai ca fiecare avea o ceata de haiduci care taia cablurile celuilalt. Diferentza se facea in cat de repede reushea unul sau altul sa inlocuiasca acel cablu taiat. De cat asha concurentza, mai bine ishi platesc impozitul pe profit shi se duc de banii aia in Hawaii.

Inainte ca sa instaleze distributia stelara la mine in bloc, era tot "legat cu litza" shi se vedea in consecintza... Mai tarziu am intzeles de ce era legat asha: cand s-a recablat blocul, trei sferturi au ramas fara semnal fiindca nu aveau abonament shi se cablasera singuri... nu zic ca e la fel peste tot, dar e un exemplu.

#4
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,681
  • Înscris: 26.11.2001
Ceea ce mi se pare totusi aberant este faptul ca cei de la Atral au realizat o retea complata, stelara (ceea ce RCS nu are in bloc), doar pentru mine si in speranta ca vor mai fi si altii :o

Acum totusi de ce au facut aceasta investitie ? :o
Puteau sa imi traga cablu prin afara blocului doar mie ! :o

#5
Guest_firelight_*

Guest_firelight_*
  • Grup: Guests
  • Înscris: --
RDS o cauta cu lumanarea...nu va mai dura mult si o va lua in freza....roata se intoarce !

#6
taka

taka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 69
  • Înscris: 04.09.2002
hmm, la mine a fost altfel

Am avut o super revolta a administratiei ca sa pun CVR in block si dupa 3 luni de cearta am reusit. Dupa care au venit aia de la Kappa (acum astral) si i-am prins ca vreau sa imi tatie cablu la CVR pe motiv ca le fur semnal si nu le-am platit factura de 6 luni.
Eu le-am aratat ca am de la registratura de la ei numar pe o cerere de incetare a contractului veche de vreo 8 luni (pt ca 1 luna am stat fara catv), i-am legitimat si le-am zis ca daca se intimpla sa taie cineva ghinionul lor cablu cu numele lor ma duc la politie...

De ei am scapat, dar am mai fost aprope 2 ani bombardat cu facturi cum ca am de platit la ei cablu si amenintarii ca ma cheama in instanta.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate