Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Extractie masea.

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#37
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Tu fa bine si intreaba-l pe Google, nu ma mai obosi sa-ti raspund.

#38
andutzicka

andutzicka

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 01.12.2013
Buna, sunt noua pe acest site si nu stiu daca am pus intrebarea la locul potrivit Posted Image) Acum 6 zile (vineri dimineata) am ramas fara maseaua de minte, din partea dreapta, jos. Extractia a durat 5 minute ( daca nu mai putin ... mai mult a durat pana am asteptat sa-si faca efectul anestezia ); dupa aceea nu m-a durut deloc, nu m-am umflat... intrebarile mele sunt: 1. cum as putea curata mancarea ce s-a prins de atele cusute acolo? Ma clatesc cu apa cu sare cam tot la 2-3 ore... este vreo problema daca raman acolo ? si 2. dupa cat timp pot sa fumez? mi-e frica sa nu fac alveolita uscata sau alte complicatii.. Multumesc de ajutor

Edited by andutzicka, 04 December 2013 - 18:16.


#39
AndreiNR

AndreiNR

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,035
  • Înscris: 14.06.2013
Buna! Nu stiu de ce te clatesti cu apa cu sare. Iti recomand lavajul cu apa de gura. Te poti spala normal pe dinti dar cu grija la locul extractiei. Eventual masezi usor cu o periuta soft(doar acolo , in rest te speli absolut normal) Avand in vedere ca extractia a fost cu 6 zile in urma si nu prezinti semnele unei inflamatii, plus ca ti s-a facut sutura, rana ar trebui sa fie destul de bine inchisa si in curs de vindecare. Poti fuma desi nu este sanatos! :)

#40
tinker_bell

tinker_bell

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 10.11.2008
Hello, astazi mi-au fost extrasi 2 premolari superiori....nu au putut fi salvati din pacate.Unul dintre ei, avea radacina foarte aproape de sinus, deoarece sinusul este foarte jos. fiind foarte mare spatiul gol, nu mi-a putut sutura zona.Mi-a fost pus un burete care se resoarbe, cu antibiotic.... Intrebarea mea este, daca imi dauneaza ca nu mi-a foat suturat locul si daca este vreun pericol...Extractia a avut loc la ora 15.... acum este 1 noaptea si inca ma doare, daca nu iau paracetamol si simt gingia foarte umflata si tare;este normal?

In cat timp de la extractie se formeaza acel cheag protector, care sa elimine riscurile unei infectii sinusoidale? Uneori cand inghit, simt un gust sarat....de ce?

Daca imi vine sa stranut, gura deschisa sau inchisa?

#41
lordlukas87

lordlukas87

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 16.09.2008
Daca nu este deschis sinusul se va vindeca normal, fiind o plaga acolo este normal sa fie inflamata gingia si sa doara. Trebuie doar sa urmezi indicatiile post-extractionale cele mai importante si anume sa nu clatesti, sa eviti sa bei/mananci lichide/alimente prea calde, sa nu lezezi cheagul cand te speli pe dinti, optional daca zona pare inflamata sa aplici o compresa rece in mod intermitent. Pastilele de durere ar trebui sa te ajute in primele 24 de ore cand durerile ar trebui sa cedeze.
Daca s-ar fi creat in urma extractiei o mica comunicare cu sinusul este bine sa eviti sa stranuti (daca e absolut de nestapanit incearca sa dai afara aerul exclusiv pe gura).

#42
emel86

emel86

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.04.2017
Buna ziua! Acum fix o saptamana mi-au fost extrase doua masele, una de minte care se misca si cealalta gaurita si cu o punga de puroi la radacina. Nu m-a cusut, nu stiu din ce motiv. Mi-a strans nasul cu degetele si m-a pus sa suflu pentru a vedea daca s-a fisurat sinusul. Initial a fost ok, nu am avut dureri deosebite. Totul suportabil chiar si fara analgezic. Astazi, dupa o saptamana, am inceput sa simt aer ca imi circula prin gaura ramasa si niste sunete ciudate. Plus ca au aparut niste brobonele albe pe o bucata de gingie, desi am verificat gaura zilnic si nu aveam asa ceva acolo. Nu ma doare si nu am febra. Sunt programata peste doua zile la stomatolog. Sa merg de urgenta azi sau mai poate astepta situatia? Va multumesc

#43
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Trebuie suturat si inchis sinusul.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate