Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 Magnet in loc de clește pent...

Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over
 

Extractie masea.

- - - - -
  • Please log in to reply
42 replies to this topic

#19
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Pai am vrut sa-ti zic, prea mult internet si informatii strica! :D
Nu te duci la doctor, decat daca incepe sa doara foarte tare. Sunt sanse sa nu fii chiar atat de ghinionist, poate ai noroc si nu se infecteaza alveola.
Bafta si tine-ne la curent, sunt curios! :D

#20
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
Aham. Deci nu ma mai duc maine. Bine. Notat. Dar eu oricum iau antiinflamatoare pentru edem. Ibuprofen de 600 mg, 3/zi. Nu exista riscul sa fac alveolita si sa nu o stiu din cauza calmantelor? In rest promit sa te tin la curent! :D

#21
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu, nu exista! :D Daca se infecteaza, incepe si doare destul de tare, cu toate antiinflamatoarele.

#22
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
La naiba! Si eu care speram sa imi spui ca scap macar de durere! :)) Oricum, din cate am inteles, termenul e de 3-4 zile dupa extractie. Daca termin saptamana fara dureri, apoi nu mai am sanse sa o patesc nu? :D

#23
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Nu! :)

#24
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
Ok. Sa revenim la problema noastra. Pana la urma a trebuit sa merg la stomatolog din nou, pentru ca imi ramasese o aschie de os/masea in gingie. Am fost, mi-a scos-o, mi-a pus ceva medicament in alveola... Ceva tot cu Alveo... la inceput :)) Nu a mentionat nimic de alveolita, ci doar a spus ca jumatate din alveola nu s-a umplut cu sange cum trebuia, asa ca de asta imi pune chestia aia acolo. Dar ca in rest vindecarea e pe drumul cel bun si ca nu trebuie sa imi fac probleme. Durerile alea groaznice nu au aparut inca, asa ca ma astept sa fie semn bun. Mai am putin edem, dar foarte putin, si putin disconfort de la cum s-a scos bucatica aia de os. Usoara durere o tin in fraie cu ibuprofen de 600 si pana acuma au trecut 74 de ore de la extractie. Mai stau cu sufletul la gura pana maine la ora 12 la amiaza cand s-ar totaliza 96 de ore si implicit 4 zile. Moment in care sper eu ca am scapat de riscul de alveolita. :D Dar cum maine si duminica sunt la munca, o sa mai dau un update de situatie azi inainte sa ma culc si abia pe luni o sa revin cu concluziile finale. :D Inca o data multumesc din suflet ripper pentru sfaturi! :D

#25
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
Ok. Am revenit cum am promis cu updateuri. Cred ca am scapat de alveolita pentru ca deja e luni si durerile alea insuportabile nu s-au mai instalat. Din pacate tind sa cred ca inca exista ceva probleme, pentru ca maine ar fi o saptamana de la extractie si eu inca am gingia usor inflamata, inca am ceva dureri, chiar daca usoare si pot fi tinute sub control cu antiinflamatoare. :(

#26
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
E normal pana se vindeca. In maxim o saptamana va fi perfect.

#27
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
Sa speram ca asa va fi. Durerile astea usoare se mai extind cateodata... Nu se amplifica dar se extind. De exemplu azinoapte toata zona de sub limba de pe partea cu maseaua era dureroasa. Si de multe ori ma dor muschii maxilarului de pe partea aceea. Simt musculatura maxilarului ciudata rau... Nu stiu cum sa descriu mai bine. Dar senzatia e similara aceleia de febra musculara sau aceleia de dupa un carcel, cand muschiul e stresat...

#28
Isildor

Isildor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 27.12.2011
mi s-a scos si mie o masea azi. acum ce urmeaza ?

implantul din cate vad costa enorm. nu inteleg de ce.. nu cred ca folosesc tehnologii de ultima ora...

ce alte variante mai sunt ? cumva sa astupe gaura

#29
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Cum adica nu intelegi de ce costa enorm? N-am inteles nimic, cum adica nu "folosesc tehnologii de ultima ora"? :lol:
Varianta ai puntea dentara, asta daca ai pe ce s-o pui.

Edited by ripper, 30 July 2012 - 19:50.


#30
Isildor

Isildor

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 27.12.2011
explica-mi tu de ce costa atat, n-am legatura cu domeniul.

in mintea mea o tehnologie se ieftineste in timp. din cate vad in stomatologie sunt aceleasi preturi de multi ani.

Edited by Isildor, 30 July 2012 - 19:59.


#31
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Vezi gresit, tocmai ai spus ca habar n-ai nimic despre domeniu, te-ai contrazis singur in aceeasi fraza.
Implanturile costa atat, pentru ca atat costa. Te-am lamurit, nu? Ei bine, costa atat cat costa orice alt lucru. Sunt implanturi ieftine si scumpe. Pretul in cabinete, in functie de multe alte lucruri, variaza intre 300 si 1200 de euro. Ce ti se pare asa mult? Ar fi trebuit sa coste vreo 100 de lei, nu? Cat iti ia o superdotata hairstaylista la coafor, ca ti-a tuns flocii din nas. Nu tie... chill. Asa, in general.

#32
HEFE

HEFE

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 04.03.2006
Ripper... se mai poate si pentru mine o frantura de informatie in legatura cu ce ti-am descris mai sus? :-S

#33
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Te-ai stresat prea rau pentru o extractie banala. Nu prea am ce sa mai spun... locul se va vindeca usor in timp, iar durerile pe care le descrii sunt relativ normale. Cand si daca se amplifica, atunci e mai rau.

#34
Dukuletz

Dukuletz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 709
  • Înscris: 26.02.2007
Dupa ce s-a extras o masea, trebuie neaparat facut puntea dentara sau implant? Este vorba de a treia masea, cea langa premolar.

#35
ripper

ripper

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,257
  • Înscris: 25.03.2002
Daca vrei sa nu se intampla alte o gramada mai rele in gura, da. Daca nu, poti sta si asa.

#36
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

View Postripper, on 12th August 2012, 21:16, said:

Daca vrei sa nu se intampla alte o gramada mai rele in gura, da. Daca nu, poti sta si asa.
pe o punte cam cati ani te poti baza?
dintii care sunt piliti pentru a sustine puntea nu se deterioreaza in timp?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate