Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Blocare google chrome cu master p...

sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?
 Galaxy A54 compass defect?

Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom
 Ce e aratarea asta ?

Probleme timonerie schimbator sau...

Numar strada gresit in contractul...

Centrala Ariston Cares Premium 24...
 La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!

pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...
 

Prima revizie Skoda yeti

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Rene1984

Rene1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 01.11.2011
Peste vreo lună și jumătate urmează să fac prima revizie a mașinii, o Skoda Yeti, motorul de 1.8tsi, 4x4.

Mașina face un an, kilometrii parcurși fiind relativ puțini, în jur de 11000. În tot acest timp nu am avut nicio problemă sau incident.

Menționez că voi face revizia la dealer autorizat și voi cumpăra consumabile și ulei de acolo. Nu de alta, dar nu aș ști ce să iau, nici prețurile nu le cunosc ca să știu că fac o economie semnificativă sau nu.

La ce să mă aștept din punct de vedere al prețului? Unde estimați că s-ar cifra? Prețurile sunt relativ apropiate între diferiți dealeri, sau sunt unii mai "de omenie" decât alții și nu umflă inutil factura?

#2
eug3n92

eug3n92

    Mechanical Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,376
  • Înscris: 28.09.2009
In general la reprezentanta preturile sunt mai mari.
Poti intreba sa vezi cat te costa.

#3
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

View PostRene1984, on 23rd July 2012, 16:11, said:

Peste vreo lună și jumătate urmează să fac prima revizie a mașinii, o Skoda Yeti, motorul de 1.8tsi, 4x4.

Mașina face un an, kilometrii parcurși fiind relativ puțini, în jur de 11000. În tot acest timp nu am avut nicio problemă sau incident.

Menționez că voi face revizia la dealer autorizat și voi cumpăra consumabile și ulei de acolo. Nu de alta, dar nu aș ști ce să iau, nici prețurile nu le cunosc ca să știu că fac o economie semnificativă sau nu.

La ce să mă aștept din punct de vedere al prețului? Unde estimați că s-ar cifra? Prețurile sunt relativ apropiate între diferiți dealeri, sau sunt unii mai "de omenie" decât alții și nu umflă inutil factura?

Revizia la un dealer Skoda la modelul tau te poate costa intre 550-700 de lei (filtre si ulei). Diferentele de pret ce pot sa apara pot proveni de la faptul ca unul dintre dealeri iti poate schimba filtrul de polen si altul nu, sau de la diferentele de pret la ulei functie de marca de ulei pe care o vand ei.

Pt dealeri recomandati ar trebui sa stim care e locatia ta, pentru Bucuresti ar fi recomandati Brady sau Avia motors.

#4
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,887
  • Înscris: 13.07.2011
pretul incepe de la 150eur pana la 250eur (in cazul in care alegi o reprezentanta care are un ulei mai scump si tot ce iti monteaza este mai scump)

#5
Rene1984

Rene1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 01.11.2011

View Postclausio, on 23rd July 2012, 16:28, said:

Revizia la un dealer Skoda la modelul tau te poate costa intre 550-700 de lei (filtre si ulei). Diferentele de pret ce pot sa apara pot proveni de la faptul ca unul dintre dealeri iti poate schimba filtrul de polen si altul nu, sau de la diferentele de pret la ulei functie de marca de ulei pe care o vand ei.

Pt dealeri recomandati ar trebui sa stim care e locatia ta, pentru Bucuresti ar fi recomandati Brady sau Avia motors.

Mulțumesc de răspuns. Da, sunt din București. Cum locuiesc în Militari, Brady e varianta mai comodă. (Mașina e luată tot prin ei și la momentul achiziției am fost mulțumit și de cum a decurs comunicarea, de ce mi-au oferit etc, dar mă gândesc totuși că service-ul e altceva decât vânzarea de vehicule noi.)

#6
clausio

clausio

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,030
  • Înscris: 09.05.2006

View PostRene1984, on 23rd July 2012, 16:40, said:

Mulțumesc de răspuns. Da, sunt din București. Cum locuiesc în Militari, Brady e varianta mai comodă. (Mașina e luată tot prin ei și la momentul achiziției am fost mulțumit și de cum a decurs comunicarea, de ce mi-au oferit etc, dar mă gândesc totuși că service-ul e altceva decât vânzarea de vehicule noi.)

Pe forumul monomarca (vwf....m) poti gasi review-uri asupra service-ului Brady sau oricarui service din tara.

#7
Rene1984

Rene1984

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 295
  • Înscris: 01.11.2011

View Postclausio, on 23rd July 2012, 17:11, said:

Pe forumul monomarca (vwf....m) poti gasi review-uri asupra service-ului Brady sau oricarui service din tara.

Mulțumesc de sugestie. Am citit acolo, și de mai bine de un an nu s-a mai postat nimic în topicul dedicat, de aceea am întrebat aici.

#8
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,068
  • Înscris: 24.02.2006

View Posteug3n92, on 23rd July 2012, 16:18, said:

In general la reprezentanta preturile sunt mai mari.
Poti intreba sa vezi cat te costa.

daca masina e inca in garantie si al vrea sa-si pastreze garantia respectiva, va cam fi obligat sa efectueze revizia intr-o reprezentanta.

#9
connectorxp

connectorxp

    Avid mountaineer.

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,907
  • Înscris: 14.11.2004
Cauta la Jurnale de bord, user-ul Jah, are un Yeti si poate te lamureste in privinta costurilor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate