Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 Salariu de șofer Uber 8000 l...

Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...
 RMN Decontat

Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...
 

Bacalaureat (BAC) 2013

- - - - -
  • Please log in to reply
5127 replies to this topic

#3097
PositronicPimp

PositronicPimp

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 53
  • Înscris: 31.10.2012
hahahaha! a picat poezie? si voi ati fost suficient de creduli sa credeti toate zvonurile si toti trollii de pe forum cum ca o sa pice proza. bravo!

Edited by PositronicPimp, 01 July 2013 - 10:35.


#3098
Nevrax18

Nevrax18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.06.2011
După ce m-am uitat și pe subiectul celor de la uman, nu cred că e mai greu decât al celor de la real. Mare diferență nu e, ei au avut simbolismul și cei de la real modernismul.

#3099
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
E subiectiv acum. Nu e mare diferenta, dar mi se pare mai greu la SII.

Iar la simbolism eu am facut numai o opera si nu cred ca-s multi care au facut/invatat mai mult, dar eu stiam anul trecut la 2/3 autori din ce a dat la real, la barbu stiam destul sa scriu macar 1+1/2 pag si stiu ca in general cam asa se facea, macar 2 autori din aia 3.

Edited by Shade14, 01 July 2013 - 10:44.


#3100
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012

View PostNevrax18, on 01 iulie 2013 - 10:35, said:

După ce m-am uitat și pe subiectul celor de la uman, nu cred că e mai greu decât al celor de la real. Mare diferență nu e, ei au avut simbolismul și cei de la real modernismul.

Sa fim seriosi... nu poti sa faci subiectele diferentiate la romana, chestia asta a fost facuta la misto sa le dea o farama de fericire celor plangaciosi de la real, plus sa vezi cum o sa se corecteze la romana la real ca profesorii vor sti ca-s acei plangaciosi care i-au pus sa faca 20 de variante si sa corecteze dupa 2 bareme.
Iar la uman sub 2 e foarte frumos, nu-i dificil deloc. Cand zici jurnal te gandesti imediat la amintirir, cica cea mai frumoasa perioada din viata ta, viata de adolescent, e chiar un subiect frumos pentru sfarsit de clasa 12 :D.

Edited by echo3, 01 July 2013 - 10:47.


#3101
lauras168

lauras168

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.04.2013
astia de la guvernare au vrut sa-si scoata parleala de la capacitate cu subiectele astea...poezia, se stie, este cea mai grea.

#3102
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007

View Postlauras168, on 01 iulie 2013 - 10:45, said:

astia de la guvernare au vrut sa-si scoata parleala de la capacitate cu subiectele astea...poezia, se stie, este cea mai grea.

Asa credeam si eu pana sa ma apuc sa invat la ele. De fapt e mult mai ok decat pare, in special ca daca ti minte o parte din versuri te ajuta f. mult, ele fiind foarte scurte in comparatie cu alte genuri.

Edited by Shade14, 01 July 2013 - 10:48.


#3103
lauras168

lauras168

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 14
  • Înscris: 24.04.2013

View Postecho3, on 01 iulie 2013 - 10:40, said:

Sa fim seriosi... nu poti sa faci subiectele diferentiate la romana, chestia asta a fost facuta la misto sa le dea o farama de fericire celor plangaciosi de la real, plus sa vezi cum o sa se corecteze la romana la real ca profesorii vor sti ca-s acei plangaciosi care i-au pus sa faca 20 de variante si sa corecteze dupa 2 bareme.
de ce sa nu faci diferentiat si la romana? la mate cum s-a putut da diferentiat si anii trecuti? nu s-au raportat tot la nr de ore/ sapt?

#3104
Shade14

Shade14

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,589
  • Înscris: 10.02.2007
Pentru real ar trebui sa reduca nr. de opere la SIII, jumatate ar fi de ajuns.

#3105
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012

View Postlauras168, on 01 iulie 2013 - 10:47, said:

de ce sa nu faci diferentiat si la romana? la mate cum s-a putut da diferentiat si anii trecuti? nu s-au raportat tot la nr de ore/ sapt?

Pentru ca la mate nu ti se preda materia, teoria de la m1 la m2. La romana e diferit, ori ca scrii 10 pagini ca ai facut 10 ore /sapt, ori ca scrii 3 pagini ca ai facut 3ore/sapt, dar scrii la subiect, profesoruld te puncteaza complet. Eu de exemplu am invatat doar o luna la romana, ultima mai precis de dinainte de bac si am reusit sa iau peste 9 cu doar 3 pagini scrise la ultimul subiect. Nu cum vroiau multi de pe aici, sa scrie 2 pagini momentele subiectului la o chestia epica si sa ia si ei 15 puncte amarate ca cica sunt la real, aia practic nu au invatat mai nimic legat de limba romana, sunt doar povestitori. Mai mult, din surse sigure stiu ca profesorii erau mai ingaduitori cu cei de la real, ca se recunoastea imediat unu de la real cu unu de la uman. Anul asta o sa vezi ca o sa fie crima la corectare la real.

Edited by echo3, 01 July 2013 - 10:56.


#3106
denissaa

denissaa

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 157
  • Înscris: 14.11.2011
Cred ca vremea de ieri a fost un semn ca pica Bacovia la bac. :D
Mi s-a parut ok la real ca ai avut de unde alege. O poezie din modernism trebuia citita/ invatata de fiecare pentru ca niciodata nu stii la ce sa te astepti. Nu te poti baza ca pica roman, nuvela doar pentru ca ti-a spus un prieten ca stie de la un anumit profesor ca pica genul epic sau tot asa.
As fi vrut si eu anul trecut sa am de unde alege,nu doar Eminescu .
Oricum,bafta la urmatoarele probe! :)

#3107
miki07

miki07

    Simplu și banal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,987
  • Înscris: 18.09.2008
Succes pe mai departe si din partea mea. Cu unii, ne vedem duminica la posturile de stiri.

#3108
Nevrax18

Nevrax18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.06.2011

View Postdenissaa, on 01 iulie 2013 - 10:57, said:

Cred ca vremea de ieri a fost un semn ca pica Bacovia la bac. Posted Image
As fi vrut si eu anul trecut sa am de unde alege,nu doar Eminescu .


100% agree. :)

#3109
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013

View Postecho3, on 01 iulie 2013 - 10:40, said:

Sa fim seriosi... nu poti sa faci subiectele diferentiate la romana, chestia asta a fost facuta la misto sa le dea o farama de fericire celor plangaciosi de la real, plus sa vezi cum o sa se corecteze la romana la real ca profesorii vor sti ca-s acei plangaciosi care i-au pus sa faca 20 de variante si sa corecteze dupa 2 bareme.
Iar la uman sub 2 e foarte frumos, nu-i dificil deloc. Cand zici jurnal te gandesti imediat la amintirir, cica cea mai frumoasa perioada din viata ta, viata de adolescent, e chiar un subiect frumos pentru sfarsit de clasa 12 Posted Image.

Pai zici ca noi suntem plangaciosi.. Vreau sa te anunt ca facem roman pe bune, totul se face dupa modelul de BAC. In plus, eu, fata de tine, fac 7 ore de informatica si 4 ore de matematica. Tu faci 7 ore de romana iar eu doar 3. Mi s-ar parea normal da' cum ziceam si ieri, nimic nu se da diferentiat, diferenta este de ~1%..

#3110
Nevrax18

Nevrax18

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 15.06.2011

View Postcandreifx, on 01 iulie 2013 - 11:24, said:

Pai zici ca noi suntem plangaciosi.. Vreau sa te anunt ca facem roman pe bune, totul se face dupa modelul de BAC. In plus, eu, fata de tine, fac 7 ore de informatica si 4 ore de matematica. Tu faci 7 ore de romana iar eu doar 3. Mi s-ar parea normal da' cum ziceam si ieri, nimic nu se da diferentiat, diferenta este de ~1%..

Și el a fost tot la MI. Și eu făceam parte din categoria asta anul trecut. Anul ăsta s-a încercat o diferențiere, dar nu prea s-a reușit.

Edited by Nevrax18, 01 July 2013 - 11:31.


#3111
candreifx

candreifx

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,878
  • Înscris: 05.06.2013
Si nici nu o sa se reuseasca din cauza ca limba e aceeasi, toata lumea trebuie sa stie sa scrie corect. La mine la liceu sunt o multime de idioti care au luat 1 curat in teze si sunt clase unde au ramas cate 6 repetenti din cauza acestei materii. Nu o sa se dea niciodata diferentiat la subiectul 3 de la BAC.

#3112
Owlree

Owlree

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 122
  • Înscris: 25.06.2013
Mamă ce bulan am avut. Mamă ce bulan am avut. M-am înghesuit pe 8 pagini, am făcut entorsă la mână.

Cum a fost fraților?

#3113
Maddow1

Maddow1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 300
  • Înscris: 05.04.2012
lejere rau subiectele, m-am uitat si eu peste ele. Si daca nu inveti nimic scoti 5 sa fim seriosi, doar retardatii ar putea pica la asa ceva

#3114
echo3

echo3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,567
  • Înscris: 21.12.2012

View Postcandreifx, on 01 iulie 2013 - 11:24, said:

Pai zici ca noi suntem plangaciosi.. Vreau sa te anunt ca facem roman pe bune, totul se face dupa modelul de BAC. In plus, eu, fata de tine, fac 7 ore de informatica si 4 ore de matematica. Tu faci 7 ore de romana iar eu doar 3. Mi s-ar parea normal da' cum ziceam si ieri, nimic nu se da diferentiat, diferenta este de ~1%..

Stai linistit, eu tot profil real am terminat si urmez o facultate tehnica, te vaiti degeaba ca nu-i asa greu. Daca ti s-a parut greu al real inseamna ca ti-ai ales profilul prost. Ai un examen amarat pentru care ai timp sa inveti 4 ani, 12-15 comentarii amarate sa dovedesti ca stii sa vorbesti despre un lucru, sa-i intelegi esenta, lenea e foarte mare in randul nostru in ziua de azi... in loc sa dovedim ca putem, ne vaitam si pierdem timp pretios cu asta. Vei vedea cand ajungi in facultate, probabil una in IT vrei banuiesc, cand te va pune profesorul sa inveti 300 de pagini despre procesoarele intel si o sa-ti doresti sa mai fi invatat la romana :D.

Edited by echo3, 01 July 2013 - 11:42.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate