Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masurare parametrii CATV prin Con...

Youtube a inceput sa aiba lag!?

Internet Archive - adauga item la...

Electrica Furnizare + Poșta ...
 Probleme cu scurgerea de ulei pe ...

Blocuri cu apartamente de 5+ camere

Casa noua finisata, teava incalzi...

Ce marca si model de DVD-RW sa cu...
 Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...

Are cineva o inregistrare Radio R...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 

ajutooooorrrrrrr

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
63 răspunsuri în acest subiect

#37
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.287
  • Înscris: 27.12.2004

View PostGurban_Dan, on Nov 10 2005, 20:56, said:

Ati incercat sa masurati cu voltmetrul un fotoelement  ??? Deci ceva care sa GENEREZE tensiune ???


Si cum e cu fotoelementele ? Care sunt parametrii proportionali cu culoarea si care cu intensitatea ?

#38
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 546
  • Înscris: 16.06.2005
Problema ta are - cred - trei componente distincte:
1. Latura de mecatronica;
2. Programarea microcontrolerelor;
3. Partea de electronica.

Fara intentia de a jigni, din ce ai scris pana acum am inteles ca la nici una dintre cele trei nu esti chiar "acasa", de aceea imi permit sa iti sugerez pentru inceput sa tratezi cele trei laturi separat:

1. Sa realizezi un mic dispozitiv care, cu microcontacte actionate la impact (care poate fi atat un obstacol gen perete, cat si unul "liniar), sa-ti comande niste LED-uri;
2. Sa construiesti un montaj cu senzori optici (fototranzistori in spectrul vizibil sau infrarosu) si cu semnalizare optica cu diode electroluminiscente;
3. Sa scrii un program simplu, in care rolul senzorilor robotelului sa fie indeplinit de push-butoane iar al motoraselor de LED-uri.

Cand fiecare dintre ele iti va oferi, la nivelul lui, satisfactiile dorite, poti trece la proiectul pe care l-ai pus in discutie.

#39
sonyboy

sonyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 05.03.2005

View Postm-marian, on Nov 10 2005, 22:02, said:

Problema ta are - cred - trei componente distincte:
1. Latura de mecatronica;
2. Programarea microcontrolerelor;
3. Partea de electronica.

Fara intentia de a jigni, din ce ai scris pana acum am inteles ca la nici una dintre cele trei nu esti chiar "acasa", de aceea imi permit sa iti sugerez pentru inceput sa tratezi cele trei laturi separat:

1. Sa realizezi un mic dispozitiv care, cu microcontacte actionate la impact (care poate fi atat un obstacol gen perete, cat si unul "liniar), sa-ti comande niste LED-uri;
2. Sa construiesti un montaj cu senzori optici (fototranzistori in spectrul vizibil sau infrarosu) si cu semnalizare optica cu diode electroluminiscente;
3. Sa scrii un program simplu, in care rolul senzorilor robotelului sa fie indeplinit de push-butoane iar al motoraselor de LED-uri.

Cand fiecare dintre ele iti va oferi, la nivelul lui, satisfactiile dorite, poti trece la proiectul pe care l-ai pus in discutie.

mda, este o solutie, sa imi usurez munca, dar nu prea am timp suficient.in ciuda acestui fapt o sa va demonstrez ca o sa realizez acest robotel...
realizez ca mi-ai dat un sfat bun...dar nu cred ca o sa am lux-ul necesar sa il si urmez...sorry, daca crezi ca ma poti ajuta cu cate altceva, iti sunt recunoscator, daca nu...asta este:).

#40
sonyboy

sonyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 05.03.2005
imi poate spune cineva, si unde gasesc in cj solderless board???cred ca m-ar ajuta mult la teste.mersi

#41
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postsonyboy, on Nov 10 2005, 22:08, said:

mda, este o solutie, sa imi usurez munca, dar nu prea am timp suficient.in ciuda acestui fapt o sa va demonstrez ca o sa realizez acest robotel...
realizez ca mi-ai dat un sfat bun...dar nu cred ca o sa am lux-ul necesar sa il si urmez...sorry, daca crezi ca ma poti ajuta cu cate altceva, iti sunt recunoscator, daca nu...asta este:).
Sugestiile pe care am indraznit sa ti le dau urmaresc doar sa iti deschida interesul pentru robotica, urmarind "politica pasilor marunti". In felul acesta poti sa intelegi anumite fenomene, sa economisesti bani si - in ciuda tuturor aparentelor - enorm de mult timp.
Incontestabil, poti construi acest robotel, dar acum se ridica intrebarea gradului tau de participare la realizarea proiectului si mai ales in ce masura poti raspunde singur la orice intrebare legata de el...

#42
sonyboy

sonyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 05.03.2005
da, iti sunt recunoscator marian.interesul meu pt robotica e mare..legat de participarea mea, de aceea cer atat de multe detalii la unele sugestii, pt a intelege si eu pt ce imi este sugerat sa fac asa.deci ma intereseaza sa stiu tot, si o sa stiu!!!
mersi

#43
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.287
  • Înscris: 27.12.2004

View Postsonyboy, on Nov 11 2005, 12:14, said:

da, iti sunt recunoscator marian.interesul meu pt robotica e mare..legat de participarea mea, de aceea cer atat de multe detalii la unele sugestii, pt a intelege si eu pt ce imi este sugerat sa fac asa.deci ma intereseaza sa stiu tot, si o sa stiu!!!
mersi


Eu in locul tau as face mai intii o simulare a robotului pe un calculator  pentru a simti cum se comporta si ce parametrii sa iei in calcul.  

Si daca interesul tau pentru robotica e asa de mare mi s-a parut foarte interesanta o aplicatie a unor studenti prezentata la Hanovra anul acesta unde pusesera catelusii robotizati de la Sony sa joace fotbal. Acolo ai un hardware gata facut si facut binisor si versatil si te poti juca cu soft-ul.   Oricum aia e treaba de echipa. Mai cauti niste prieteni cu pasiuni asemanatoare si va apucati de treaba.  

Iti atasez doua poze. Daca vrea cineva pot sa trimit si niste filmuletze realizate cu camera foto.

Fișiere atașate


Editat de Paul_l, 12 noiembrie 2005 - 21:54.


#44
sonyboy

sonyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 05.03.2005
da, draguti Aibo, dar unu dinacela este undeva in jur la 1000-2000 de euro:D.eu vreau sa evoluez si in partea hard, sau tu spui sa construim cativa robotei,  pt care avem si noi laindemana componente, si sa facem ceva asemanator???e o idee, dar pana acolo mai este cu adevarat:)ai putea sa pui o arhiva si cu filmuletele, spayiul e nelimitat.mersi mult.

#45
sonyboy

sonyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 05.03.2005
scuza-ti-ma, dar ce fototranzistori ar trebui sa folosesc? npn, dar niste cod-uri, ceva, stiti? va rog sa imi dati daca da.mersi

#46
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postsonyboy, on Nov 16 2005, 12:42, said:

scuza-ti-ma, dar ce fototranzistori ar trebui sa folosesc? npn, dar niste cod-uri, ceva, stiti? va rog sa imi dati daca da.mersi
Nu are importanta tipul lor, ci ansamblul LED/fototranzistor.
Poti folosi cu deplin succes LED-uri albe si fototranzistori in spectrul vizibil sau LED-uri cu emisie in infrarosu alaturi de fototranzistori sensibili la infrarosu (utilizati in sistemele de telecomenzi) si care se gasesc din belsug prin magazinele de specialitate (inclusiv variante SMD) la preturi de-a dreptul rezonabile.
De regula, astfel de dispozitive au cate doua terminale si diodele se aseamana destul de mult cu fototranzistorii (ca sa nu spun ca sunt f. usor confundabile). Mai mult, un LED poate fi folosit (desigur, cu performante inferioare) pe post de element fotosensibil (masoara-i rezistenta la o anumita iluminare, apoi la iluminarea cu fascicolul unei lanterne si vei constata scaderea rezistentei sale).

Editat de m-marian, 16 noiembrie 2005 - 15:11.


#47
m-marian

m-marian

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 546
  • Înscris: 16.06.2005

View Postsonyboy, on Nov 7 2005, 16:12, said:

...stii cumva un program cu care as putea realiza geometric schita robotului??? ca aceasta sa fie una din slide-urile prezentarii.ms...si mai astept sfaturi.
Schita poti sa o faci in orice program de grafica vectoriala. Ideal ar fi sa cunosti AutoCAD, SolidWorks sau oricare altul, dar pentru nevoile de moment poate fi folosit si CorelDraw!, mai accesibil decat cele specializate.

Pentru slide-uri ai avea nevoie de ceva de pe la Macromedia (Falsh de exemplu), dar presupun ca nu te-ai dat in vant dupa el. Pentru slide-uri ar fi bun PowerPoint-ul din Office, dar ca o solutie mai rapida ramane exportul fisierelor CDR din Corel ca GIF-uri (eventual secventiale, pe care apoi sa le transformi in fisiere animate GIF86 cu Corel Photo-Paint).

Slide-urile in sine le poti simula in fisiere HTML in care iti setezi meta-tagul de refresh la valoarea pe care o doresti, cu indicarea urmatorului fisier HTML (pentru slide-uri cu schimbare automata), sau - folosind tehnica DHTML - sa iti stabilesti in pagina Web un cadru in care ti se schimba continutul la intervalele de timp dorite sau prin comanda manuala.

#48
sonyboy

sonyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 05.03.2005

View Postm-marian, on Nov 16 2005, 15:06, said:

Nu are importanta tipul lor, ci ansamblul LED/fototranzistor.
Poti folosi cu deplin succes LED-uri albe si fototranzistori in spectrul vizibil sau LED-uri cu emisie in infrarosu alaturi de fototranzistori sensibili la infrarosu (utilizati in sistemele de telecomenzi) si care se gasesc din belsug prin magazinele de specialitate (inclusiv variante SMD) la preturi de-a dreptul rezonabile.
De regula, astfel de dispozitive au cate doua terminale si diodele se aseamana destul de mult cu fototranzistorii (ca sa nu spun ca sunt f. usor confundabile). Mai mult, un LED poate fi folosit (desigur, cu performante inferioare) pe post de element fotosensibil (masoara-i rezistenta la o anumita iluminare, apoi la iluminarea cu fascicolul unei lanterne si vei constata scaderea rezistentei sale).
ideea cu iluminarea, mi se pare cam hibrida, avand in vedere ca am 2 fotorezistori, si as putea sa ii folosesc p aia...dar o sa il fac cu fototranzistori, a caror cod vi l-am cerut, pt ca daca merg la vitacom si cer la vanzatorii de acolo, se uita ca vitelul la poarta noua la mine...nu stiu dupa ce criterii ii angajeaza ca sunt paraleli...

#49
sonyboy

sonyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 05.03.2005
cine are un AT89C2051 ca nu am gasit in cj nikieri, am comandat de la capo di  monte (oradea) si mi-au spus ca numai in 5 dec o sa am microcontrolerul...nasool.daca are cineva unu si mi-l poate vinde, ii trimit banii p el si taxele postale.va rog am nevoie pana vineri, 25 nov.multumesc

#50
megadeth

megadeth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 71
  • Înscris: 28.02.2005
Pai o iei si tu logic stim de la gradinita ca Lumina se imparte in 3 culori fundamentale
si mai stim ca printr-o sticla rosie nu trece decat lumina de culoare rosie deci cauti 3 bucati de
sticla de cele 3 culori cat mai mici iei trei fototranzisori ii pui in spatele celor 3 bucati de sticla
le impreunezi cat mai bine (izolate intre ele) cel mai bine ar fi sa fie in forma de triunghi sticlele
pui o lupa concava care sa focalizeze lumina pe acel "senzor" dar nu in punctul minim ci undeva sa
acopere toate cele trei sticle folosesti niste convertoare AD pt fiecare fototranzisor si restul.....

#51
Gurban_Dan

Gurban_Dan

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.267
  • Înscris: 13.07.2005
Fara a va deranja vreu sa comentez sie eu ceva:

<<mentionez, ca toate masuratorile au fost executate in aceleasi conditii de luminozitate, gradul de luminozitate al display-ului este acelasi la toate culorile, iar inaltimea, la fel aprox 1,7cm.>>

Tu ai folosit un monitor pentru a genera culorile ?

El are doar 3 culori (RGB).

Spre exeplu, Galbenul e o combinatie de Rosu si Verde. Deci nu are lunginea de unda corespunzatore culorii Galben !!!    Doar "pacaleste" ochii nostri ca ar fi galbem. Dar nu e Galben. Si un analizator de culore "vede" asta.

#52
sonyboy

sonyboy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 123
  • Înscris: 05.03.2005

View PostGurban_Dan, on Nov 22 2005, 15:38, said:

Fara a va deranja vreu sa comentez sie eu ceva:

<<mentionez, ca toate masuratorile au fost executate in aceleasi conditii de luminozitate, gradul de luminozitate al display-ului este acelasi la toate culorile, iar inaltimea, la fel aprox 1,7cm.>>

Tu ai folosit un monitor pentru a genera culorile ?

El are doar 3 culori (RGB).

Spre exeplu, Galbenul e o combinatie de Rosu si Verde. Deci nu are lunginea de unda corespunzatore culorii Galben !!!    Doar "pacaleste" ochii nostri ca ar fi galbem. Dar nu e Galben. Si un analizator de culore "vede" asta.
pai da,de asta imi dau si eu seama, dar pe baza experimentelor se va face programul, care va face robotul sa stie ce culoare e...deci nu se va face tot pe monitor, ci pe suprafata care o exploreaza..in fine asta ramane de-o parte.
mersi oricum pt atentie

View Postmegadeth, on Nov 21 2005, 11:58, said:

Pai o iei si tu logic stim de la gradinita ca Lumina se imparte in 3 culori fundamentale
si mai stim ca printr-o sticla rosie nu trece decat lumina de culoare rosie deci cauti 3 bucati de
sticla de cele 3 culori cat mai mici iei trei fototranzisori ii pui in spatele celor 3 bucati de sticla
le impreunezi cat mai bine (izolate intre ele) cel mai bine ar fi sa fie in forma de triunghi sticlele
pui o lupa concava care sa focalizeze lumina pe acel "senzor" dar nu in punctul minim ci undeva sa
acopere toate cele trei sticle folosesti niste convertoare AD pt fiecare fototranzisor si restul.....

nu vad rostul pt care ar trebui sa fac asta...daca o fac cu fototranzistori imi va ajunge o lumina de o anumita culoare sa imi inchida circuitul, nu vad de ce atata oboseala...oricum, mersi

#53
Paul_l

Paul_l

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.287
  • Înscris: 27.12.2004

View PostGurban_Dan, on Nov 22 2005, 15:38, said:

Dar nu e Galben. Si un analizator de culore "vede" asta.

Asta daca e analizor cu prima de descompunere (spectroscop) da. Daca e cu filtre nu vede nici o diferenta.

#54
megadeth

megadeth

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 71
  • Înscris: 28.02.2005
fa - o cu rezistori nu conteaza important e ca ,,, cu un singur fotorezistor nu ai sa obtii niciodata ceea ce vrei
ideea e ca aproape toti senzorii ccd folosesc acest procedeu daca mergea cu un singur fotorezistor per
pixel si fara filtre era revolutie nu gluma

fa - o cu rezistori nu conteaza important e ca ,,, cu un singur fotorezistor nu ai sa obtii niciodata ceea ce vrei
ideea e ca aproape toti senzorii ccd folosesc acest procedeu daca mergea cu un singur fotorezistor per
pixel si fara filtre era revolutie nu gluma

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate