Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Afacere din nuci !

- - - - -
  • Please log in to reply
23 replies to this topic

#1
gabynt

gabynt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.07.2012
Salut, ma poate ajuta cineva?! Am de gand sa colectez nuci de pe la sate iar apoi ca eu sa le sparg si sa vand miezul. Trebuie sa infiintez SRL, PFA. trebuie dovada de unde am nucile? Ma poate ajuta cineva cu pasii care trebuie sa ii urmez? Multumesc anticipat !

#2
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 gabynt, on 12th July 2012, 02:15, said:

Salut, ma poate ajuta cineva?! Am de gand sa colectez nuci de pe la sate iar apoi ca eu sa le sparg si sa vand miezul. Trebuie sa infiintez SRL, PFA. trebuie dovada de unde am nucile? Ma poate ajuta cineva cu pasii care trebuie sa ii urmez? Multumesc anticipat !

e smecherie afacerea asta chiar functioneza, eu am luat o masina de desfacut nucile (chinezeasca) si merge decent dar e destul de simpla eu am firma, si le iau de la sateni care au certificat de producator (are 1 sau 2 si restu vand si ei cu acelasi certificat, e low level business dar e destul de OK daca reusesti sa gasesti cumparatori buni). eu le dau la export.

#3
gabynt

gabynt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.07.2012

 chinaman, on 12th July 2012, 02:20, said:

e smecherie afacerea asta chiar functioneza, eu am luat o masina de desfacut nucile (chinezeasca) si merge decent dar e destul de simpla eu am firma, si le iau de la sateni care au certificat de producator (are 1 sau 2 si restu vand si ei cu acelasi certificat, e low level business dar e destul de OK daca reusesti sa gasesti cumparatori buni). eu le dau la export.
imi poti spune cat te-a costat masina de desfacut nucile? si daca poti sa imi zici pretul cu care il dai la export? iti multumesc

#4
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

Quote

 gabynt, on 12th July 2012, 11:07, said:

imi poti spune cat te-a costat masina de desfacut nucile? si daca poti sa imi zici pretul cu care il dai la export? iti multumesc

masina de desfacut a fost 7000$ (sunt si mai ieftine dar risti sa iti zdrobeasca miezul). eu le vand gata ambalate si cu alte ingrediente (nu vad la kg raw miez) asa ca e irelevant pretul meu.

#5
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011
depinde de capacitatea pe care o ai. De exemplu o masina automata, cu o capacitate de 50-60kg / ora, costa intre 2000-3000USD (fara transport). Cantareste 90kg are un motor de 0.75 kw +0.2 kw si niste dimensiuni de 750*450*700 mm.

Daca vrei ceva mai mare si mai profesional, costa cam 6000USD (fara transport). Are 600kg si reuseste cam 1000kg/ora. Cu motor de 7,5kw si cu 380V adica ai nevoie de un generator.

Acum daca ai multe nuci, un buget si vrei ceva profesionist logic varianta doi este mai buna.

#6
chinaman

chinaman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 560
  • Înscris: 23.06.2008

 business11, on 12th July 2012, 15:21, said:

depinde de capacitatea pe care o ai. De exemplu o masina automata, cu o capacitate de 50-60kg / ora, costa intre 2000-3000USD (fara transport). Cantareste 90kg are un motor de 0.75 kw +0.2 kw si niste dimensiuni de 750*450*700 mm.

Daca vrei ceva mai mare si mai profesional, costa cam 6000USD (fara transport). Are 600kg si reuseste cam 1000kg/ora. Cu motor de 7,5kw si cu 380V adica ai nevoie de un generator.

Acum daca ai multe nuci, un buget si vrei ceva profesionist logic varianta doi este mai buna.

de ce ai nevoie de generator? ai nevoie de trifazic :))

#7
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,845
  • Înscris: 13.07.2011

 chinaman, on 12th July 2012, 14:22, said:

de ce ai nevoie de generator? ai nevoie de trifazic :))

da exact, scuzele mele imi gasesc cuvintele mai greu

#8
Calin-Ionut

Calin-Ionut

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 91
  • Înscris: 31.01.2008

 gabynt, on 12th July 2012, 01:15, said:

Salut, ma poate ajuta cineva?! Am de gand sa colectez nuci de pe la sate iar apoi ca eu sa le sparg si sa vand miezul. Trebuie sa infiintez SRL, PFA. trebuie dovada de unde am nucile? Ma poate ajuta cineva cu pasii care trebuie sa ii urmez? Multumesc anticipat !
Cat oferi pe kilogramul de nuci ?

#9
gabynt

gabynt

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 15
  • Înscris: 08.07.2012

 Calin-Ionut, on 18th July 2012, 23:21, said:

Cat oferi pe kilogramul de nuci ?
5 ron

#10
Protopopeus

Protopopeus

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,484
  • Înscris: 23.05.2007
Pasii de urmat pentru a pune in practica aceasta idee sunt foarte simpli (de fapt, ca sa fiu sincer, cam toti care fac asa ceva si cu care am interactionat eu pana acum, o fac la negru).

Problema este (ca in orice afacere): ai unde sa vinzi tone de miez ?
Ca daca esti dispus sa investesti mii de Euro intr-o masina de desfacut, trebuie sa te gandesti sa mai scoti si banii aceia inapoi, ideea fiind, de fapt sa scoti si profit...

Cred ca nu te-ai gandit sa vinzi miezul in piata, nu de alta dar acolo sunt deja "vandute" locurile de multi ani, si, in general singura ta solutie sa-ti apara produsul intr-o piata din Romania este sa "tratezi" bine de tot cu cei care vand acolo, adica nu vei putea fi vanzator final.

#11
alex_1234

alex_1234

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 03.09.2013
buna ziua
ma puteti ajuta?
de unde pot cumpara o masina de spart nuci ?
eventual puteti sa mi spunei si pretul?

multumesc

#12
curiosity24

curiosity24

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 05.09.2013
Gabynt, ce informatii ai mai aflat referitor la intrebarile tale?
As vrea sa aflu si eu mai multe detalii, dar nu stiu unde le pot gasi.

Daca poti oferi un raspuns, multumesc anticipat.

Chinaman, cum ai gasit parteneri pentru export? Ma tenteaza si pe mine ideea.
Apreciez orice raspuns util.

#13
Airbag

Airbag

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,630
  • Înscris: 10.05.2005

 gabynt, on 19 iulie 2012 - 00:31, said:

5 ron

Cu coaja sau numai miezul?

#14
aladdin2k

aladdin2k

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,500
  • Înscris: 23.06.2004
Primul post:

Quote

Am de gand sa colectez nuci de pe la sate iar apoi ca eu sa le sparg si sa vand miezul.


#15
bielgan

bielgan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.03.2013
salutare! am si eu ceva nuci in coaja din productie proprie si as vrea sa le vind. as vrea si eu sa stiu ce pret imi puteti oferi si eventual sa facem treaba.

#16
kos_funny

kos_funny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,185
  • Înscris: 11.07.2007
Ai mai sus un raspuns , 5 lei !

#17
bielgan

bielgan

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.03.2013
am vazut si eu acel pret de 5 lei, dar este publicat din 19 07 2012. acum in 2013 e posibil sa fie altfel pretul...!!

Edited by bielgan, 30 September 2013 - 12:39.


#18
rhdghdhs

rhdghdhs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,462
  • Înscris: 22.05.2011
In piata se da cu 40 de lei kk de miez...

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate