Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...

Rascumparare euroobligatiuni (pri...

Detartraj partial slatina
 Cu ce pot izola fonic peretii pen...

Telefon cu senzor compass BUN

Blocare google chrome cu master p...

Instalare Siemens NX pe macbook
 sfat achizitie telefon pana in 20...

Stoc Smart CAM TV

Ce corzi de chitara sa cumpar?

Galaxy A54 compass defect?
 Cum conectez un switch WIFI la 60...

Cumparare AC Gree [Buget maxim 30...

Telekom

Ce e aratarea asta ?
 

Spalare rezervor!

- - - - -
  • Please log in to reply
7 replies to this topic

#1
Omnia

Omnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.06.2012
Salutare! Am achizitionat de curand un Fiat Stilo (16.16V), si printre altele am luat in considerare si sfatul unui coleg de pe aici, si anume sa-mi spal rezervorul. Masina o voi lasa in service pentru a schimba toate filtrele, curea distributie, etc. si am zis sa o fac si pe asta cu spalatul rezervorului, cine stie ce monstrii mai traiesc pe acolo ;)) Stie cineva cum se procedeaza, ce riscuri implica treaba asta? Si-a mai spalat cineva rezervorul ? (de preferat la Fiat Stilo)
Ce produse ati folosit?
Multumesc anticipat!

#2
lawrence38

lawrence38

    GAME......OVER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,009
  • Înscris: 05.02.2008
Ai grija....s-ar putea sa faci mai mult rau decat bine, asa cum e si cu solutiile "minune" curatat motorul :nonobad:

#3
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Omul se refera la spalat la propriu nu "spalat" cu pastile d'alea.
Se da rezervorul jos, se baga apa, se misca bine rezervorul, se scurge apa (o sa iasa ceva negreala), apoi se baga iar apa cu solutii (de ex. desox e foarte bun), sau mult detergent,  se lasa sa actioneze cateva ore 4-8-12, se mai misca rezervorul intre timp, se mai muta pe alta parte apoi se scurge tot. Clatesti bine in cateva ape, montezi rezervorul la loc si gata, ai rezervor curat.

#4
Omnia

Omnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.06.2012

 dan84, on 18th July 2012, 20:16, said:

Omul se refera la spalat la propriu nu "spalat" cu pastile d'alea.
Se da rezervorul jos, se baga apa, se misca bine rezervorul, se scurge apa (o sa iasa ceva negreala), apoi se baga iar apa cu solutii (de ex. desox e foarte bun), sau mult detergent,  se lasa sa actioneze cateva ore 4-8-12, se mai misca rezervorul intre timp, se mai muta pe alta parte apoi se scurge tot. Clatesti bine in cateva ape, montezi rezervorul la loc si gata, ai rezervor curat.

Ok ms, si riscurile la care expun masina care sunt? pentru ca sa dai rezervorul jos nu e chiar atat de simplu, ai mai multe furtunase pe acolo, conducte, si pe langa faptul ca necesita o atentie sporita ma gandesc ca as putea gresi ceva la remontare. este o probabilitate mica, dar este. Prin urmare, nu prea am auzit lumea vorbind de spalarea rezervorului! Cand i-am spus mecanicului sapt. trecuta ca as vrea sa spal rezervorul a ramas socat, nu stia ce sa spuna..si n-am inteles de ce :)

Eu am facut o lista cu lucrarile pe care le am de urmat, si am spus sa le fac intr-o ordine cronologica, astfel neafectand celelalte componente abia schimbate:
1. spalat rezervor
2. cureaua de distributie
3. filtre + pompa de apa
Am zis ca nu ar fi intocmai bine sa schimb filtrele si pompele cu rezervorul plin de monstrii, si de asta as vrea sa il spal. Stie cineva cam cat m-ar costa? pentru ca nu as vrea sa fac eu nepriceputul, acesta treaba :)

#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Nu stiu cat ar costa. Eu am facut asta acasa si nu m-a costat nimic.
Nu s-a prea auzit de asa ceva pentru ca sunt foarte putini care o fac. Nu e obligatoriu dar eu am facut-o si a iesit negreala serioasa din rezervor.
Riscuri...hmm, pai ar fi riscul sa nu scurgi apa din rezervor bine si masina sa inceapa sa mearga mai prost o perioada.

Cred ca te-am legat la cap cu ideea asta!

Edited by dan84, 21 July 2012 - 15:15.


#6
Omnia

Omnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.06.2012

 dan84, on 21st July 2012, 15:13, said:

Nu s-a prea auzit de asa ceva pentru ca sunt foarte putini care o fac. Nu e obligatoriu dar eu am facut-o si a iesit negreala serioasa din rezervor.
Dane, cel mai probabil negreala este de la benzina/motorina care s-a depus pe peretii rezervorului. mai ales atunci cand este foarte cald ma gandesc ca se depune mai bine. dar in afara de asta, vopsea desprinsa dinauntrul rezervorului, gunoaie sau alte chestii au fost?
offtop: Apropo de caldura, este posibil ca din cauza caldurii excesive sa se evapore din carburant in cazul in care uiti dopul desfacut iar astfel pierzi combustibil?

#7
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Da, negreala aia e din depunerile de gunoaie/namol din combustibil de-a lungul timpului. Rezervorul nu e vopsit pe partea interioara, iar gunoaie mai mari nu tin minte sa fi vazut.
Benzina se evapora ceva mai usor, e mai volatila, decat motorina de ex. Acum nu stiu sa spun cat se evapora, dar de evaporat se evapora. Daca pui nasul la gura rezervorului si tragi in piept, mirosul ala vine de la vapori.

#8
Omnia

Omnia

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 81
  • Înscris: 17.06.2012

 dan84, on 21st July 2012, 15:59, said:

Daca pui nasul la gura rezervorului si tragi in piept
:lol:  :lol:  :lol:  off: partea asta suna ca un sfat adevarat prietenesc pentru cei care au ramas fara alternative !
on: saptamana viitoare imi voi lasa masina in service, si voi vorbi cu mecanicul despre acest lucru. daca el va dori sa o faca bine, daca nu...solutii nu prea am, decat sa merg la alt mecanic. Cei de pe aici sunt cam speriati cand aud de spalatul rezervorului. Nu prea sunt obisnuiti cu asa ceva :)

Edited by Omnia, 22 July 2012 - 00:24.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate