Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ruse vs Rusesti

Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...
 Se poate imbunatati o poza sa se ...

Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...
 smart switch fara neutru

Ierbicid pentru parul porcului.

Smecher de talie grea

PH apa plata
 Recomandare Mocheta -pe suport pa...

ram upgrade asus rog strix

Alegere memorie USB

Manere clasice mobila sau push to...
 

blitz extern rusesc pe "gigital" nou?

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
27 răspunsuri în acest subiect

#1
dro

dro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 15.10.2005
Salut, am si eu o problema. Se da: ap. digital cu hot-shoe, flash extern rusesc antic (de pe un Zenit EM :) ). Se poate pune? Mi-e frica sa nu-mi prajesc aparatu'. Dc nu, se poate face ceva? Ca totusi e doar un amarat de contact...

#2
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.128
  • Înscris: 29.06.2005
Am si eu un Mercedes si vreau sa-i pun motor de Trabant....
Pana la urma e doar un amarat de motor....

Cam asa pui tu problema....
Nu inteleg de ce esti dispus sa-ti risti integritatea aparatului cu improvizatii.Mai bine folosesti blitzul "on board" si mai strangi un ban si iti iei un blitz bun, sigur, pe care il vei putea linistit, fara grija ca iti prajeste aparatul.
Imi dau seama ca este greu cu banii, insa daca improvizatia iti termina aparatul o sa ai ce plange dupa el.....Sfatul meu este sa renunti la gandul asta si sa te indrepti catre ceva sigur.

#3
cold_fire

cold_fire

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 876
  • Înscris: 22.03.2005
daca atat camera, cat si blitz-ul se pot sincroniza cu ajutorul unui cablu PC Sync, atunci nu ar trebui sa fie nici o problema. altfel e mult prea riscant.

#4
xxscorp

xxscorp

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 255
  • Înscris: 21.10.2004
Exista adaptoare parca. Pe direct nu e voie sub nici o forma. In plus... o sa ai declansare pe full power de fiecare data, deci cu utilitate limitata.

#5
electronicholas

electronicholas

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 163
  • Înscris: 23.06.2005
eu am pus un blitz...fantoma pe un fuji S7000 digital si apoi pe un pentax... manual...mmm pe film... si n-a comentat; inca merg tontzi ...
de acord cu xxscorp intr-0 singura privinta...cea cu utilitatea limitata... pt ca nu poti controla puterea descarcarii

#6
bgp_ro

bgp_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 54
  • Înscris: 10.10.2003
De curiozitate, daca ai la indemana un voltmetru... masoara tensiunea intre contactele blitzului. Eu unul sunt curios cat scoate o dihanie d-asta. Altfel, exista niste adaptoare care separa galvanic blitzul de aparat (mi se pare ca este vorba de un optocuplor) dar nu merita investitia pentru blitzul tau.

Editat de bgp_ro, 05 noiembrie 2005 - 10:17.


#7
dro

dro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 15.10.2005
Uite, ma bucur ca cineva a facut pasul... si a reusit. Bravo, sa le stapanesti si folosesti sanatos. Tentatia e foarte mare pt. a folosi ce ai prin casa. Mai ales cand nu consideri un blitz "trabant" doar pt. e vechi. De fapt astea care le am eu (am doua) am impresia ca ar avea un GN cam 40 (mai greu cu documentatia in rusa, deh). Cert e ca la mentioneaza de raze de 13m, cifra in jurul careia se invart si astea de acum. E adevarat ca trebuie sa te multumesti cu setarile lui manuale.

   Auzisem de un "trigger adapter", dar n-am vazut de vanzare si nici exact ce e nu stiu. E foarte posibil sa fie un circuit care sa preia suprasarcina. Nu trebuie sa fie ceva complicat, e vorba totusi de un amarat de contact ce trebuie facut intre placuta (sina, sau cum i-o spune) si contactul din centru. Circuitul in cauza ar trebui sa fie ceva bobina condensator nu? Oricum as prefera sa cumpar asa ceva....

Pt. bgp.ro:
  Sa stii ca asta a fost primul lucru pe care l-am facut. Si incarcate au 40 si respectiv 80 de volti :) (moarte sigura pt. un digital). Tensiunea respectiv curentul care le scot la declansare nu am putut sa le masor, nu am aparate asa performante sa masoare instantaneu...

Editat de dro, 05 noiembrie 2005 - 11:41.


#8
dro

dro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 15.10.2005
Uitati niste cifre de pe net ale utilizatorilor:

Sunpak auto124 180Vdc
Incablitz 280AZ 73 volts
Sunpack 1600a 43 volts
Vivitar 285 (din 1983) 6.2 volts constantly

#9
bgp_ro

bgp_ro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 54
  • Înscris: 10.10.2003
N-are sens sa mai masori si tensiunea in momentul declansarii :P Ceea ce cauti tu este http://www.adorama.com/WNSSHSHS.html , e posibil sa existe si variante home-made. Totusi pretul mi se pare prohibitiv pentru un blitz pentru care nu poti seta puterea. Dar decizia este a ta :)

#10
dro

dro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 15.10.2005
Da, mersi :). Ideea era sa aflu mai multe. La 10 dolari ar fi rezonabil, 40-50 nu. Si au de setat puterea full si jumate :P.

SI de ce n-are sens in momentul declansarii, nu este aceea cea periculoasa ? Ca ailalta teoretic circuitu ar trebui sa fie inchis, sa se deschida cand se deschide obturatoru/shutteru...

Editat de dro, 05 noiembrie 2005 - 11:46.


#11
dro

dro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 15.10.2005
electronicholas, blitzul ala al tau fantoma ce tensiune are la borne? De criozitate, mai stiti altii niste valori tolerate de digitale??

Ce am auzit, tensiuni maxime tolerate de digitale:
Nikon 12-15V (??)
Oly 5V (??)

Alte pareri?

#12
BeDe

BeDe

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 429
  • Înscris: 02.02.2005
Gasiti aici tensiunile de declansare la un numar mare de blitz-uri si cat de "sigure" sunt in combinatie cu un dSLR Canon, dar dupa cum se poate vedea si din lista tensiunea poate varia de la un blitz la altul (desi acelasi model) sau de la o masurare la alta. Este important de stiut tensiunea de declansare specifica aparatului vostru (care poate varia destul de mult: de ex. Canonurile din seria G vor sub 6V, pe cand Panasonic-ul meu FZ20 poate pana la 24V).

Edit: vad ca unele blitz-uri mai vechi trec de 300V, aveti idee ce se poate intampla daca s-ar pune un astfel de blitz cu un aparat digital nou cu tensiune de declansare mult mai mica ? Teoretic ma gandesc ca aparatul n-ar produce tensiunea dorita si implicit blitz-ul n-ar declansa, dar ii aud foarte multi ca vorbesc de "prajire". De ce s-ar produce asa ceva ?

Editat de BeDe, 05 noiembrie 2005 - 13:12.


#13
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.128
  • Înscris: 29.06.2005

 BeDe, on Nov 5 2005, 13:05, said:

Gasiti aici tensiunile de declansare la un numar mare de blitz-uri si cat de "sigure" sunt in combinatie cu un dSLR Canon, dar dupa cum se poate vedea si din lista tensiunea poate varia de la un blitz la altul (desi acelasi model) sau de la o masurare la alta. Este important de stiut tensiunea de declansare specifica aparatului vostru (care poate varia destul de mult: de ex. Canonurile din seria G vor sub 6V, pe cand Panasonic-ul meu FZ20 poate pana la 24V).

Edit: vad ca unele blitz-uri mai vechi trec de 300V, aveti idee ce se poate intampla daca s-ar pune un astfel de blitz cu un aparat digital nou cu tensiune de declansare mult mai mica ? Teoretic ma gandesc ca aparatul n-ar produce tensiunea dorita si implicit blitz-ul n-ar declansa, dar ii aud foarte multi ca vorbesc de "prajire". De ce s-ar produce asa ceva ?

Iti explic eu.
Blitzurile vechi(gen asta rusesc) se declansau printr-un scurtcircuit intre contactul de pe talpa si talpa metalica in care intra blitzul.Scurtcircuitul se facea in aparate, mecanic, practic obturatorul antrena prin intermediul unor parghii o lamela care atingea la "masa".Din acest motiv,tensiunea aparuta intre bornele de declansare nu este esentiala in cazul acestor aparate foto, singura problema fiind ca in timp ,lamela respectiva se "topea" partial iar asta ducea la nesincronizarea blitzului cu obturatorul.

Blitzurile noi, si implicit aparatele foto mai noi, fac declansarea electronic printr-o comanda data de procesorul aparatului.In acest mod se obtine sincronizarea la viteze mult mai mari,  mai eficienta si mai precisa.

Deci daca tu pui un blitz care baga 300V in condensator pe un digital cu declansare electronica exista riscul crescut ca tensiunea aparuta intre bornele blitzului la declansare sa se disipe prin circuitul electronic al aparatului si sa prajesca efectiv nu doar componente ci chiar si placile pe care acestea sunt puse.

Probabil ca se poate face un circuit cu tiristor care preia contactul la tensiune mare si sa fie comandat electronic de pe aparat, dar nu stiu exact cam cat ar avea intarziere si nici nu merita bataia de cap....

#14
dro

dro

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 48
  • Înscris: 15.10.2005
Excelent link BeDe.

Deci concluzia ar fi, baetzi care vreti flash extern altu decat unu dedicat umblati cu un voltmetru dupe voi cand il cumparati :D ...

#15
xxscorp

xxscorp

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 255
  • Înscris: 21.10.2004

 dro, on Nov 5 2005, 21:31, said:

Excelent link BeDe.

Deci concluzia ar fi, baetzi care vreti flash extern altu decat unu dedicat umblati cu un voltmetru dupe voi cand il cumparati :D ...

Da da, mai ales daca il luati de la targul de vechituri din Kiev sau Stalingrad....  :naughty:

#16
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.865
  • Înscris: 28.05.2005
Blitzul rusesc aproape sigur ca va reactiona exploziv cu camera ta jijitala din cauza tensiunii prea mari de pe contactele de sincronizare.
Eu am facut un sistem cu optocuplor si tiristor ca sa pot folosi un blitz vechi pe FZ20. Circuitul e suficient de mic ca sa incapa in carcasa blitzului. Intrebati mai multe daca vreti la sectiunea "electronica".

#17
H725

H725

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 9.587
  • Înscris: 19.03.2005
Daca vei trece peste problema tensiunii intre contactele blitzului, va trebui sa setezi aparatul digital in functie de tabelul de pe blitzul sovietic, spre exemplu un tabel de pe un blitz NORMA FIL 16:

Fișiere atașate



#18
bchendran

bchendran

    Active Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 1.865
  • Înscris: 28.05.2005
Cine vrea blitz rusesc, sa invete sa lucreze manual :)

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate