Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani
 Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...
 

Vreau sa-mi cumpar telefon de pe eBay

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#19
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Daca iese sub 15$ nu mai platesti TVA. Doar componente si maruntisuri mi-am comandat si eu, si cata vreme ai valori mici nu ai nici o problema. Trebuie numa sa ai o dovada de cumparare la tine (la unii merge si cu contul ebay incarcat pe telefon, la altii trebuie sa mergi cu "factura" de pe ebay printata).

Cred si eu ca cea mai buna varianta e sa iei cel mai bun N93 disponibil la noi si sa-ti iei o carcasa noua eventual, oricum si cele care le gasesti in HK sunt mai mult ca sigur "as-new", tot refurbished in genul asta.

Pe okazii vad de la 200 la 850 de lei, sigur trebuie să fie vreunul bun printre ăstea.

#20
leventebest

leventebest

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,268
  • Înscris: 10.05.2007
Eu am primit prin posta colete in jur de 30$ valoare din China de pe dealextreme si nu m a intrebat la posta nimic si n am platit nimic

Edited by leventebest, 07 July 2012 - 14:50.


#21
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Cu taxele cred ca sunt lamurit. Nu stiu daca topicul isi mai are loc pe aria "Juridic", poate il muta un moderator pe aria de telefoane sau de opinii produse... Mai am nelamuriri in legatura cu eBay.

Un cunoscut care a mai comandat diverse chestii de pe eBay (in principal haine, accesorii) pretinde ca vanzatorii din Asia nu prezinta mare incredere si sunt sanse maxime ca telefonul din Hong-Kong sa fie contrafacut. Mai mult decat atat, respectivul pretindea ca exista posibilitatea de a fenta sistemul eBay si a obtine calificative false.

Pentru vizitatorii acestei arii care nu sunt interesati de domeniul telefoanelor mobile, as adauga faptul ca telefoanele contrafacute, replici fidele ale telefoanelor scumpe, au impanzit piata in ultimii ani, chiar si in Europa. Gari, parcari si aeroporturi, mai ales in Romania, sunt pline de bisnitari care vand telefoane ultimul racnet la preturi mult mai mici fata de magazine. Arata la fel ca telefoanele originale, sunt greu de recunoscut de catre un necunoscator iar performantele si calitatea sunt mult inferioare. Destui cunoscuti au luat teapa crezand ca fac o mare afacere.

Vanzatorul de la care vreau sa cumpar, cred ca vinde sub mai multe nick-name-uri, de forma "iastro"+diverse cifre la final, fiecare dintre ele avand 10.000 - 35.000 de calificative pozitive primite din intreaga lume (am aruncat ochii si am vazut calificative pozitive si comentarii sumare de la lume din SUA, Singapore, Marea Britanie, Malta etc.)

Acesta este produsul (sper sa nu se considere reclama, vreau sa stiu daca a mai comandat cineva de la acest individ, nu vreau sa comand si sa primesc o chinezarie contrafacuta):
Nokia N93 - link eBay

In cazul in care aparatul e contrafacut, poate vreo autoritate/societate din Romania (ex.: Vama, OPC, ORDA, Nokia Romania) sa ma ajute in vreun fel?

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate