Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Vreau sa-mi cumpar telefon de pe eBay

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Buna ziua. Nu am mai cumparat in viata mea de pe eBay. Am mai luat una-alta de pe Okazii, deci in mare cred ca stiu sistemul. Detin cont PayPal.

Doresc sa-mi cumpar telefon mobil. Am ales eBay fiindca modelul de telefon pe care-l doresc nu exista la vanzare in magazinele europene. Am gasit modelul respectiv de vanzare in Hong-Kong, cu 140 USD. Costul transportului in Romania este inclus.

Ce se intampla mai departe? Trebuie sa platesc taxe vamale? TVA? Unde, cum, cat? Vreo portita legala pt. a le evita? Precizez ca produsul a fost fabricat in UE.

Edited by tony_ghitzu, 06 July 2012 - 18:16.


#2
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006
Daca vine din HK, vine la oficiul vamal, deci platesti tva la el (orice e in afara UE, platesti cel putin TVA). Portite legale..... depinde de tipu de la birou de acolo, daca n-are chef de tine azi, scapi fara sa deschida coletul si sa-ti ceara factura, altfel....
Nu stiu cat de mult difera Craiova de Bucuresti la capitolul asta.

Edited by Alex_GP, 06 July 2012 - 18:23.


#3
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Nu conteaza unde a fost fabricat, conteaza de unde este trimis.

Mai platesti TVA 24% din valoarea produsului, cand il ridici de la vama. Din cate stiam, pentru electronice nu se percepe taxa vamala.

Totusi, despre ce telefon e vorba?

Edited by Ann0nyym0us, 06 July 2012 - 18:23.


#4
sorin61

sorin61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 05.01.2004
Sigur ca o sa platesti taxe vamale. Ceea ce nu stiai e ca o sa platesti taxe vamale la INTREAGA valoare, adica produsul+transportul, asa ca poate ar fi bine sa alegi, daca e posibil, transport prin posta si nu prin curier rapid.
Plata se face la primire, la oficiul postal de care apartii.
Portita exista, dar numai pentru produse care au valoarea totala sub 10 euro - pentru valoarea asta nu se plateste vama.

#5
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Pana la urma platesc sau nu taxe vamale? La ce procent se ridica? Precizez ca 140 USD include si transportul. TVA sa inteleg ca trebuie sa platesc... Conteaza daca expeditorul e persoana fizica sau juridica?

@Ann0nyym0us - Este vorba despre Nokia N93. Imi place la nebunie modelul asta, este telefonul visurilor mele. S-a scos din productie de cativa ani. La second-hand sunt putine si in stare jalnica. Piese nu se mai gasesc, am sunat si la Nokia Romania, la marile service-uri Nokia din Bucuresti... In Hong-Kong mai multi vanzatori au N93-uri noi, la preturi bune. Daca m-ati putea ajuta sugerandu-mi un magazin european in care sa gasesc acest model (doar nou sau reconditionat, nu SH - si la preturi de bun-simt, exclus 1000 Euro), v-as fi recunoscator.

Edited by tony_ghitzu, 06 July 2012 - 18:33.


#6
Arkouda

Arkouda

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,388
  • Înscris: 10.12.2011
platesti si tva si taxe vamale. roaga-l pe ala sa iti declare pachetul cadou sau valoare foarte mica.

Edited by Arkouda, 06 July 2012 - 18:29.


#7
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Presupunem ca e persoana juridica si da factura. La 140 USD (cat costa N93-ul + transportul) cati bani mai dau de la mine?

#8
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009
Eu n-am platit taxe vamale niciodata, pentru electronice.

View Posttony_ghitzu, on 6th July 2012, 19:36, said:

Presupunem ca e persoana juridica si da factura. La 140 USD (cat costa N93-ul + transportul) cati bani mai dau de la mine?

140*(24/100) = 33.6$ (cam 120 RON).

Edited by Ann0nyym0us, 06 July 2012 - 18:41.


#9
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Sa zicem ca platesc doar TVA, deci produsul va fi aprox. 175 USD (telefonul nu costa exact 140 usd, ci in jur de...). Pentru calcularea taxelor trebuie deschis coletul de fata cu mine? Intreb asta in ideea in care coletul contine cartofi sau un telefon contrafacut. Pot da retur fara sa platesc vama?

#10
Alex_GP

Alex_GP

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,222
  • Înscris: 23.12.2006

View Posttony_ghitzu, on 6th July 2012, 19:45, said:

Sa zicem ca platesc doar TVA, deci produsul va fi aprox. 175 USD (telefonul nu costa exact 140 usd, ci in jur de...).
1.Pentru calcularea taxelor trebuie deschis coletul de fata cu mine?
2.Intreb asta in ideea in care coletul contine cartofi sau un telefon contrafacut. Pot da retur fara sa platesc vama?

1.La mine in 90% din cazuri a fost deschis de fata de mine.
2.Nu cunosc.

#11
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011
nu mai bine renunti la ideea de a cumpara de pe ebay ?
de ce nu renunti la acel n93. sincer nu face 170 usd . nu merita pentru ce stie sa faca . cu 170 usd gasesti in romania telefoane mult mai performante.

#12
Ann0nyym0us

Ann0nyym0us

    Arrogant bastard

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,415
  • Înscris: 15.12.2009

View Posttony_ghitzu, on 6th July 2012, 19:45, said:

Sa zicem ca platesc doar TVA, deci produsul va fi aprox. 175 USD (telefonul nu costa exact 140 usd, ci in jur de...). Pentru calcularea taxelor trebuie deschis coletul de fata cu mine? Intreb asta in ideea in care coletul contine cartofi sau un telefon contrafacut. Pot da retur fara sa platesc vama?

Coletul este deschis in fata ta. Poti refuza platirea TVA si astfel coletul va fi returnat. Insa nu stiu daca mai primesti banii prin paypal.

View Postemyboy, on 6th July 2012, 20:15, said:

nu mai bine renunti la ideea de a cumpara de pe ebay ?
de ce nu renunti la acel n93. sincer nu face 170 usd . nu merita pentru ce stie sa faca . cu 170 usd gasesti in romania telefoane mult mai performante.

Daca omul vrea acel telefon in mod special, asta e.

#13
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Mergi la posta cu dovada platii, primita pe mail. in functie de suma ce-i trecuta acolo, platesti tva si atat. Daca vamesul n-are chef, poate nu desface coletul, nu platesti nimic. Teapa nu prea iei de pe ebay, platind cu paypal,  daca ai citit bine ce anume vinde omul ala, original sau replica, daca are o gramada de calificative pozitive. Nu confunda ebay cu okazii! Daca, prin absurd, nu primesti produsul, sau nu corespunde descrierii de pe ebay, primesti banii inapoi. Daca ai nelamuriri legate de produs, il poti contacta pe vanzator pt detalii, inainte de a plati.

#14
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Deci:
- vreau neaparat Nokia N93 si doar N93. Nu ma intereseaza performantele, ca e vechi, ca e greu, ca e nu stiu cum. L-as lua din Romania sau din Europa dar nu e de gasit decat second-hand, foarte uzat. L-as lua si uzat, dar nu exista piese pentru reconditionare. Am sunat chiar si la Nokia Romania, Nokia Care Center Romania si Orange Service. Din pacate nu ma pot ajuta in acest sens (ma gandeam ca ma pot orienta catre relatii cu clientii Finlanda... da' de unde?). Singura varianta ramane unicul vanzator de N93 nou de pe eBay, care e din Hong-Kong.
- omul care vinde telefonul pare a fi o firma
- vanzatorul pretinde ca telefoanele sunt noi si sigilate
- vanzatorul poate oferi garantie contra-cost (nu voi achizitiona garantie, mai ales ca in Europa cu siguranta nu e valabila - in acest sens am intrebat la Nokia Romania)
- vanzatorul are muuulte calificative (de ordinul miilor) si 98% dintre ele sunt pozitive.
- vanzatorul nu trimite coletele sub forma de cadou pentru a fenta taxele, ci cu valoarea reala
- vanzatorul nu e raspunzator de taxele aplicate in diverse tari. In cei 140 USD intra produsul si transportul.

Astea fiind zise, credeti ca vanzatorul e in regula?

Sa zicem ca e in regula si dau comanda. Desi inca de la inceput am intrebat, inca nu am primit un raspuns: cat sunt taxele vamale? Poate angajatul vamii e nesimtit si deschide coletul... Iar daca electronicele nu au taxe vamale, poate e fraier si nu stie legea... Va dati seama ca pentru un produs atat de ieftin nu ma duc cu ei prin judecati. Ce vama poate sa-mi ceara la un telefon de 140 USD? 20%? 30%? 50%?

Mai departe: Unde platesc vama? La vama sau trebuie sa umblu prin oras pe la cozi? Unde platesc TVA?

#15
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Ti s-a explicat clar de cateva ori, ca nu platesti vama, doar tva. Plata o faci la posta, agentului vamal, cand ridici coletul. Coletul vine la mesageria externa din orasul tau, acolo vine si-un vames din cand in cand. La mine, vine marti si joi, intre orele 9-12. Fii linistit, vamesul stie legea, daca ceva-i neclar, poate consulta codul vamal. In general, taxele vamale sunt mai mici decat tva-ul, de regula se platesc atunci cand importi mai multe produse de acelasi fel, in scopul comerciaizarii.

#16
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Poti cauta si pe ebay.de.

http://www.ebay.de/s...-All-Categories

#17
tony_ghitzu

tony_ghitzu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 390
  • Înscris: 22.07.2008
Din pacate pe eBay.de e doar o rabla, care mai costa si o gramada de bani. Pe eBay.co.uk apare doar cel din hong-kong.

Mai am o idee! (De fapt, ideea mea initiala, la care am fost nevoit sa renunt). Un alt vanzator din Hong-Kong vinde carcase complete originale pentru N93, cu doar 9 lire, plus o gramada de piese. Ideea mea initiala a fost sa cumpar din tara o "epava" N93 pe care sa o recarosez si sa o repar cu piese originale. Pretul epavei ar fi pe undeva pe la 60-100 lei. Am renuntat la idee fiindca in Romania nu mai exista piese pt. acest telefon. Stiu sa repar telefoane, fac asta ca hobby si am mai multe telefoane (pe care proprietarii le considerau pierdute) la care am facut asta cu succes. Daca cumpar piese mai platesc TVA? Din cate am auzit la telefonul fara fir - daca iei piese nu e totuna cu a cumpara electronice. Cumva se presupune ca tu iei piese, dar asamblarea se face in Romania deci Statul Roman are oricum de castigat sprijinind "productia"...

#18
retele

retele

    Acest etern fabulos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,788
  • Înscris: 29.04.2004
TVA platesti oricum. Taxele vamale la telefoane sunt 0. Facilitatile fiscale erau daca te chema fabrica Nokia, dar nici aia nu cred ca au primit scutire de TVA la import.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate