Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante
 Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...
 Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...
 Dashcam

Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit
 

Racordare gaze

- - - - -
  • Please log in to reply
6 replies to this topic

#1
myaadd

myaadd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 08.12.2005
Salut,

Ma poate ajuta cineva cu un raspuns REAL si LEGAL cu privire la numarul de puncte de ardere gaze in apartament?

Adica, proiectul este facut pe centrala termica si aragaz, adica 2 puncte si in realitate avem centrala termica SI plita + cuptor ambele pe gaz (unul sub altul, incastrate).

De la instalatori am inteles ca nu sunt probleme. Vor lega cu racorduri flexibile si un Teu si se considera plita + cuptor un punct.

Intrebarea este daca la punerea in functiune sau la viitoare controale vor fi probleme.
Unde gasesc explicatii cu privire la numarul de puncte de ardere?
In NT – DPE – 01/ 2004 gaze nu am gasit.

Va multumesc.

#2
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
N-are rost sa-ti bati capu' cu astfel de nimicuri colegu'.  :peacefingers:

#3
bgd_stanescu

bgd_stanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 17.04.2009
Acelasi proiect il am si eu.
Inainte de a se face punerea in functiune, nu aveam nici un aragaz in casa (abia dadusem cu glet). Cei care mi-au facut instalatia interioara mi-au zis ca nu mi se va da drumul la gaz daca nu voi avea aragaz. Am vrut sa iau plita+cuptor (pt ca asta va fi varianta finala), insa mi-au zis ca nu imi vor pune instalatia in functiune (deja asteptasem 8 luni "evenimentul"). Asa ca am cumparat un aragaz ieftin.
Cei de la gaze mi-au zis ca nici macar plita din aia pe care o pui pe masa nu am voie.
Asta mi s-a intamplat in Bucuresti...poate in alte orase e altfel. In bucuresti s-a schimbat "organizarea" la GDF SUEZ cu doi ani in urma si de atunci sunt criterii can stricte pt orice se face.

#4
Inginerul_bv

Inginerul_bv

    CNC programming Engineer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,253
  • Înscris: 12.03.2010
Frate, racordezi plita la o adica si centrala si dupa ce pleaca baietii, mai pui un teu si-un racord flexibil si alimentezi si coptoru'. Ce-o fi asa de greu ? Odata facuta receptia nu-ti mai calca nimeni pragu' 2 ani de zile pana la urmatoarea revizie la care baietii care vine nu stie cate chestii ai tu aprobate acolosa. Ti-am zis, iti faci griji pentru nimic. Sunt lucuri importante in viata asta.  :peacefingers:

#5
myaadd

myaadd

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 114
  • Înscris: 08.12.2005

 Inginerul_bv, on 4th July 2012, 05:13, said:

Frate, racordezi plita la o adica si centrala si dupa ce pleaca baietii, mai pui un teu si-un racord flexibil si alimentezi si coptoru'. Ce-o fi asa de greu ? Odata facuta receptia nu-ti mai calca nimeni pragu' 2 ani de zile pana la urmatoarea revizie la care baietii care vine nu stie cate chestii ai tu aprobate acolosa. Ti-am zis, iti faci griji pentru nimic. Sunt lucuri importante in viata asta.  :peacefingers:

Frate..Inginere..ce simplu e pe vorbe...platim 2000 E pentru o instalatie pe gaze + centrala si apoi facem noi niste combinatii romanesti..ca merge si asa..de...

consider ca ar trebui sa fie asa cum este normal.. ce zici? eu stiu ca nu avem voie sa ne jucam cu focul!  ;) tocmai ptr ca sunt lucruri importante in viata asta..

Pana la urma...astept un raspuns de la cineva care stie exact procedura...ca de combinatii suntem si noi buni...

Multumesc si vedem ce va iesi..

Edited by myaadd, 04 July 2012 - 17:12.


#6
bgd_stanescu

bgd_stanescu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 150
  • Înscris: 17.04.2009

 Inginerul_bv, on 4th July 2012, 12:13, said:

Frate, racordezi plita la o adica si centrala si dupa ce pleaca baietii, mai pui un teu si-un racord flexibil si alimentezi si coptoru'. Ce-o fi asa de greu ? Odata facuta receptia nu-ti mai calca nimeni pragu' 2 ani de zile pana la urmatoarea revizie la care baietii care vine nu stie cate chestii ai tu aprobate acolosa. Ti-am zis, iti faci griji pentru nimic. Sunt lucuri importante in viata asta.  :peacefingers:

Eu nu ma refeream la ce se intampla DUPA ce se face receptia. Eu ma refeream strict la intrebarea daca "la punerea in functiune vor fi probleme". Cei care vin de la Distrigaz sa puna in functiune nu se uita la detalii, ci la ce scrie in acte si regulile de securitate (cate focuri, ce fel de focuri, daca ai aerisire minim 110mm care da afara, daca focul de centrala in baie sau in garaj, daca ai senzor, ...etc). Trebuie sa fie prezenta si firma care a facut instalatia.
Pentru punerea in functiune este obligatoriu sa existe minim un foc instalat si functional, ca sa il aprinda. In general e aragazul.

In schimb, in unele orase ii dai o cafea celui de la gaze care vine la tine si iti semneaza punerea in functiune fara comentarii.

Edited by bgd_stanescu, 05 July 2012 - 07:53.


#7
eu_markhu

eu_markhu

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 183
  • Înscris: 28.03.2015
Salut. Vad ca nu s-a mai scris de ceva timp pe aici. Dar vin si eu cu o intrebare. Daca la mine in apartament vin cei cu teava de gaze o bransez la aragaz iar pentru centrala duc doar teava pana acolo(neavand centrala cumparata) pe viitor la bransarea regulatorului de gaz si a racordului flexibil pentru centrala pe cine trebuie sa chem? Sau recomandati sa cumpar de acum regulatorul si racordul? Ori degeaba le am pe astea ca oricum trebuie sa ii chem pe ei la bransarea centralei? Multumesc anticipat.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate