Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 Masina de familie,buget 11000-120...

In ce situatii cereti o a doua op...

DigiMobil - IP public?

Glet de finisaj peste chit acrili...
 

Prioritate de banda

- - - - -
  • Please log in to reply
222 replies to this topic

Poll: ce spune legea? (114 member(s) have cast votes)

Exista prioritate de...banda?

  1. DA (17 votes [14.91%])

    Percentage of vote: 14.91%

  2. NU (62 votes [54.39%])

    Percentage of vote: 54.39%

  3. ai dreaq prosti (30 votes [26.32%])

    Percentage of vote: 26.32%

  4. nu stiu (2 votes [1.75%])

    Percentage of vote: 1.75%

  5. nu am permis (3 votes [2.63%])

    Percentage of vote: 2.63%

Vote Guests cannot vote

#217
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Postanthar, on 8th August 2012, 18:30, said:

Acorda prioritate cel de pe banda 3 celui de pe banda 2 si cel de pe banda 2 celui de pe banda 1 doar daca intra peste ei , in sensul acesta de intersectare.Hai sa ilustrez prin exemple caci sunteti cam grei de cap : - eu daca rulez pe banda 1 si vreau sa trec pe banda 2 atunci le dau prioritate celor de pe banda 2 dar daca eu sunt pe banda 2 si vreau sa trec pe banda 1 atunci acord prioritate celor de pe banda 1 si aceasta prioritate este de dreapta caci la alt capitol nu se incadreaza
mai, greu de cap nu suntem. te ocupi cu taximetria? ca sa inteleg de unde vin interpretarile tale... :eek:  deci prioritate de dreapta daca treci de pe 2 pe 1.  :roflmaofast: :roflmao:

nu e nene un emoticon cu halucinatie?  :scared:  deci ce sa inteleg, ca noi suntem cam grei de cap... ca daca treci de pe 2 pe 1 ai prioritate, sau nu ai prioritate? dar de pe 1 pe 2? :roflmaofast: :roflmao: pana la urma exista prioritate de banda sau nu. mi s-au ars filamentele... :kisstogether:


stai sa recapitulez, tu zici: "  dar daca eu sunt pe banda 2 si vreau sa trec pe banda 1 atunci acord prioritate celor de pe banda 1 si aceasta prioritate este de dreapta caci la alt capitol nu se incadreaza".  deci tu acorzi prioritate la schimbarea benzii de la mare la mic ptca dai prioritate de dreapta. asa ai interpretat tu legea. poti sa ne dai si noua legea aia? nu de alta dar e bine ca macar acorzi prioritate, indiferent de motivele pentru care o faci... :peacefingers:

Edited by xtremdriving, 10 August 2012 - 16:25.


#218
anthar

anthar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 125
  • Înscris: 23.02.2011

View Posttitoo, on 10th August 2012, 08:46, said:

Vad ca vrei in continuare sa-ti explic ce reguli se aplica in diverse situatii din trafic.Oricum nu cred ca a inteles nimeni "ghicitoarea" ta. Ce treaba am eu cu celalalt care face stanga si cu dilemele lui? Pentru ca nu ma intersectez cu el si in astfel de cazuri se aplica prioritatea de dreapta fata de cei care circula pe directia inainte.
Referitor la linia tramvaiului. Te citez: "Acum avem urmatoarea situatie reala , nu nascocita : o intersectie cu 3 benzi pe sens din care avem prima banda ptr inainte si dreapta , a doua ptr inainte si a treia comuna cu linia de tramvai , ptr viraj stanga."
Te-am rugat sa pui o poza cu situatia aia reala unde linia de tramvai e considerata si marcata ca atare drept banda de circulatie pentru virajul la stanga.


Ai inteles intrebarea f bine dar n-ai inteles subtilitatea ei.E adevarat ca  traiectoriile noastre nu se intersecteaza si teoretic ar trebui sa trecem amandoi simultan dar tot tu ai afirmat , si pe drept cuvant , ca noi trebuie sa acordam prioritate de dreapta celor din spatele nostru care tin directia inainte si dupa cum am afirmat noi nu vedem semnalizarea celor din spate si ezitam sa trecem ptr ca masina din spate poate face inainte si intram in coliziune cu ea.Mai simplu spus eu nu pot trece ptr ca astept sa vad ce directie are masina din spatele celui din fata mea ( care vireaza deasemenea stanga ) dar nici el nu poate trece intrucat are aceasi dilema ca si mine - adica nu stie ce directie are masina din spatele meu. Sa presupunem ca eu virez stanga si in acelasi timp trece si cel din inaintea mea tot spre stanga .Urmatoarea masina , care e in spatele lui si merge inainte , va fi nevoita sa opreasca ca sa nu ma pupe in bot ori asta inseama neacordare de prioritate.
Pe de alta parte daca eu astept dupa masinile din fata sa le dau prioritate pot bloca intersectia caci ezit in a trece . Cum e corect de procedat ?

#219
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006
ok, in sfarsit, dupa mai bine de 35 zile a venit si raspunsul. Cu multumiri totusi, iata raspunsul oficial al politiei...
exista articolul care interzice autovehiculelor sa opreasca in locuri in care ar obliga alti conducatori sa treaca peste linia continua. si exista o completare care spune in ce conditii poti depasi un obstacol, un autovehicul. si chestia cu fortuitul se judeca doar la instanta ( ce a raspuns la final e legat de art din lege care spune ca esti absolvit de vina in cazul fortuit in care ai fost pus de masina care a oprit neregulamentar).

Attached File  RASPUNS_SESIZARE___590246.jpg   1.59MB   63 downloads

enjoy.  :eek:

Edited by xtremdriving, 10 August 2012 - 19:30.


#220
titoo

titoo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,321
  • Înscris: 19.03.2007

View Postanthar, on 10th August 2012, 18:56, said:

Ai inteles intrebarea f bine dar n-ai inteles subtilitatea ei.E adevarat ca  traiectoriile noastre nu se intersecteaza si teoretic ar trebui sa trecem amandoi simultan dar tot tu ai afirmat , si pe drept cuvant , ca noi trebuie sa acordam prioritate de dreapta celor din spatele nostru care tin directia inainte si dupa cum am afirmat noi nu vedem semnalizarea celor din spate si ezitam sa trecem ptr ca masina din spate poate face inainte si intram in coliziune cu ea.Mai simplu spus eu nu pot trece ptr ca astept sa vad ce directie are masina din spatele celui din fata mea ( care vireaza deasemenea stanga ) dar nici el nu poate trece intrucat are aceasi dilema ca si mine - adica nu stie ce directie are masina din spatele meu. Sa presupunem ca eu virez stanga si in acelasi timp trece si cel din inaintea mea tot spre stanga .Urmatoarea masina , care e in spatele lui si merge inainte , va fi nevoita sa opreasca ca sa nu ma pupe in bot ori asta inseama neacordare de prioritate.
Pe de alta parte daca eu astept dupa masinile din fata sa le dau prioritate pot bloca intersectia caci ezit in a trece . Cum e corect de procedat ?
Serios, cati ani ai?

View Postxtremdriving, on 10th August 2012, 20:25, said:

ok, in sfarsit, dupa mai bine de 35 zile a venit si raspunsul. Cu multumiri totusi, iata raspunsul oficial al politiei...
exista articolul care interzice autovehiculelor sa opreasca in locuri in care ar obliga alti conducatori sa treaca peste linia continua. si exista o completare care spune in ce conditii poti depasi un obstacol, un autovehicul. si chestia cu fortuitul se judeca doar la instanta ( ce a raspuns la final e legat de art din lege care spune ca esti absolvit de vina in cazul fortuit in care ai fost pus de masina care a oprit neregulamentar).

Attachment RASPUNS_...__590246.jpg

enjoy.  :eek:
Adica un raspuns care nu spune nimic. Pur si simplu se spala pe maini si e exact ceea ce am afirmat. Ca daca esti sanctionat pentru o astfel de abatere, ea se poate rezolva favorabil doar in instanta, dar nimeni nu iti poate garanta ca vei avea 100% castig de cauza.

#221
xtremdriving

xtremdriving

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,327
  • Înscris: 18.06.2006

View Posttitoo, on 11th August 2012, 00:12, said:

Serios, cati ani ai?


Adica un raspuns care nu spune nimic. Pur si simplu se spala pe maini si e exact ceea ce am afirmat. Ca daca esti sanctionat pentru o astfel de abatere, ea se poate rezolva favorabil doar in instanta, dar nimeni nu iti poate garanta ca vei avea 100% castig de cauza.
oarecum. e clar ca legea e ambigua...zice ce stiam...si completarea ca ai avea voie, dar ca ramane contraventie. :) deci daca intalnesti un obstacol, ai voie, da' daca vrea garcea, tot iti da amenda. asta va fi primul subiect legislativ. sa facem apel sa se clarifice lucrurile.

#222
jp_ro

jp_ro

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 08.11.2007
Legea veche:

"Conducatorul de vehicul care executa o manevra de trecere pe o alta banda de circulatie este obligat sa semnalizeze si sa se asigure in prealabil ca o poate face fara a pune in pericol siguranta celorlalti participanti la trafic care il urmeaza sau il preced."

Legea noua:

Art.54. - (1) Conducatorul de vehicul care executa o manevra de schimbare a directiei de mers, de iesire dintr-un rând de vehicule stationate sau de intrare într-un asemenea rând, de trecere pe o alta banda de circulatie sau de virare spre dreapta ori spre stânga sau care urmeaza sa efectueze o întoarcere ori sa mearga cu spatele este obligat sa semnalizeze din timp si sa se asigure ca o poate face fara sa perturbe circulatia sau sa puna în pericol siguranta celorlalti participanti la trafic.

Daca tu esti pe banda 1 si nu vrei sa-l lasi pe cel de pe banda 2 SA SE BAGE IN FATA TA, pentru ca despre asta e de fapt discutia, articolul de mai sus ii interzice i_____ului sa te puna in pericol doar pentru ca vrea el sa fie primul pe sosea. Valabil si la trecerea de pe banda 1 pe banda 2.

Prioritate "de repliere", pentru ca asa se cheama, are conducatorul care schimband banda se apropie de marginea drumului fata de cel care schimband banda se apropie de axul drumului, in conditiile in care ambii conducatori se deplaseaza pe benzi diferite de cea pe care vor sa o ocupe - valabil pentru drumuri cu trei sau mai multe benzi pe sens.

Edited by jp_ro, 03 November 2016 - 19:47.


#223
theberk99

theberk99

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 06.02.2020
Exista prioritate de banda 2 atunci când doua mașini merg în paralel cea de pe banda 1 vrea sa între pe banda 2 iar cel de pe banda 2 vrea sa între pe banda 1 în același timp. Atunci conducător autovehiculului de pe banda 1 cedează prioritate celui de pe banda 2. Doar atunci.
Doar în Germania la noi în UE exista prioritate de semnal. Deci dacă întâlniți pe cineva cu numere de Germania care da semnal și vedeți ca întra sa știți de ce.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate