Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni

Recomandare drona
 Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...

Schimbare certificat de inmatricu...
 Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...

Croaziera in Mediterana de Vest 1...
 Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam

Mini server - VMware
 

Panasonic SDR-H250EP-S

- - - - -
  • Please log in to reply
5 replies to this topic

#1
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006
Am o camera video Panasonic SDR-H250EP-S cu înregistrare atât pe HDD, cât și pe card SD. Înregistrarea în cameră se face într-un format cu extensia .mod, iar ca să descarc în PC folosesc aplicația de ImageMixer 3 pe care am primit-o pe CD odată cu camera.
Problema este că zilele trecute am încercat să golesc camera de înregistrări importând și făcând conversia înregistrărilor și nu mai reușesc. Am instalat aplicația și pe un alt PC pe care tocmai instalasem sistemul de operare și aceeași problemă. Când fac legăturile citește informațiile, ajunge până la 69% și se oprește acolo.
M-am gândit să copiez fișierele din cameră pe calculator și să încerc conversia acestora de pe acest mediu. Nu vrea să le copieze. M-am gândit că poate fișierele sunt doar în citire, dar nu e așa.
Ce soluții îmi dați ca să recuperez înregistrările din cameră și s-o golesc după aceea?

Edited by _DelSte_, 01 July 2012 - 21:52.


#2
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
ai grija ca partitia pe care vrei sa copiezi fisierele sa fie NTFS pentru a accepta fisiere mai mari de 2GB.
mai da detalii mai multe..pe camera ruleaza fisierele corect ( pe play ) . sa nu fie corupte.

#3
NelsonMandravela

NelsonMandravela

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,567
  • Înscris: 10.01.2012
Salut !

Am o camera Panasonic asemanatoare sau identica (in orice caz cu HDD de 20GB). Ideea ar fi cum se opreste la 69% ? Cu freeze sau mesaj de eroare ?
Ai putea sa dai Play direct de pe camera si sa vezi daca se blocheaza in dreptul la un fisier anume. posibil sa ai sectoare defecte pe discul camerei (ai scapat-o, lovit-o ?). Incearca sa copiezi selectiv daca ghicesti la ce fisier se opreste.

O idee ar fi sa faci si o scanare full, insa daca chiar exista probleme mecanice, ar fi de preferat sa nu o mai foiesti inutil dupa asta. Poti incerca sa copiezi si cu Total Commander, insa doar sa vezi daca da eroare si de data asta, fiindca extensia aia nu poate fi folosita.
Mai poti incerca si o solutie in extremis: captezi semnalul video analogic prin mufe RCA si il salvezi in format digital. Pierzi din calitate, dar daca este corupt doar un film de scurta durata, poate nu conteaza atat de mult.

Edited by NelsonMandela, 01 July 2012 - 21:49.


#4
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostMir, on 1st July 2012, 22:45, said:

ai grija ca partitia pe care vrei sa copiezi fisierele sa fie NTFS pentru a accepta fisiere mai mari de 2GB.
mai da detalii mai multe..pe camera ruleaza fisierele corect ( pe play ) . sa nu fie corupte.
Partiția este pe NTFS. Am reușit să descarc o mare parte din ele (deși nu-mi explic cum două zile n-a mers și aseară a mers) cu excepția a două dintre ele care nici nu s-au deschis pe play așa cum mi-ai sugerat. Văzând înregistrarea mi-am adus aminte că la un moment dat am înregistrat și în perioada când îmi pâlpâia pe ecran atenționându-mă că acumulatorul este descărcat și că este iminentă oprirea camerei. Să fie asta cauza? Dacă da, de ce două fișiere și nu doar ultimul înregistrat înainte de această atenționare? Camera a fost ferită de căzături chiar și banale, deci cade acest motiv. Se poate face o formatare a HDD din ea (să zicem că poate s-ar impune)?

View PostNelsonMandela, on 1st July 2012, 22:46, said:

Ideea ar fi cum se opreste la 69% ? Cu freeze sau mesaj de eroare ?
Știi bine că atunci când pregătești camera pentru conversie și transfer pe PC, ImageMixer face o citire ca să vadă ce găsește în HDD-ul camerei. Această citire mergea până la 69%. Stătea vreo 2 minute după care dispărea acea fereastră și-mi apărea ce a găsit până acolo. După experiența de aseară, când am luat fișier cu fișier, am tras concluzia că aplicația este făcută de așa natură încât nu trece mai departe peste fișierele corupte sau cum or fi ele, deși peste acestea ar mai fi și altele bune.
Eu mă gândeam că există o soluție de a descărca din cameră fișierele cu extensia .mod și a pune după aia la treabă fie cu ImageMixer, fie cu altă aplicație astfel încât să pot face conversia acestor fișiere. Dar fișierele nu se pot copia.
În fine, important este că nu erau niște înregistrări foarte foarte importante, dar m-a pus un pic pe gânduri deoarece aceeași problemă ar putea să apară în viitor.
Vă mulțumesc frumos pentru răspunsurile operative.

Edited by senator, 02 July 2012 - 07:40.


#5
Mir

Mir

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 394
  • Înscris: 13.02.2002
Probabil asta era...
bine ca ai recuperat majoritatea inregistrarilor.
Dupa ce tea-i decis ca nu vrei sa le recuperezi altfel pe celelalte care nu au mers da-i neaparat o formatare din meniulc amerei.
Eu personal folosesc formatarea dupa fiecare descarcare a materialelor inregistrate. Oricum este mai simpla decat stergerea lor pentru golirea spatiului

#6
senator

senator

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,423
  • Înscris: 02.03.2006

View PostMir, on 2nd July 2012, 11:41, said:

Dupa ce tea-i decis ca nu vrei sa le recuperezi altfel pe celelalte care nu au mers da-i neaparat o formatare din meniulc amerei.
Eu personal folosesc formatarea dupa fiecare descarcare a materialelor inregistrate. Oricum este mai simpla decat stergerea lor pentru golirea spatiului
Asta o doream și eu dar nu am găsit funcția asta în meniul camerei.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate