Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Cura cu varza

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#1
shortyx

shortyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.07.2009
Buna. Vreau sa incerc aceasta cura pentru a scapa de burta. Am 17 ani, 1,76m si 83 kg. Din cate am gasit pe net, aceasta cura ar avea rezultate miraculoase de pana la 5-6 kg/ sapt. Nu sper la atat, dar vreau macar 2kg/cura. A mai tinut cineva aceasta cura si a functionat? Merita sa incerc? Sper sa apuc sa fac si un pic de sport (30 de minute de alergare usoara in fiecare zi) si sa dau jos din burta.

#2
andrei_im

andrei_im

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,019
  • Înscris: 13.08.2009
Cica a tinut o prietena si a fost cura care a functionat cel mai bine, dintre cele pe care le-a tinut ea. Succes!

#3
davidz180

davidz180

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 111
  • Înscris: 06.09.2009
o prietena a ajuns de 3 ori consecutiv pe patul de spital din cauza curei cu varza,bafta

#4
emyboy

emyboy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,666
  • Înscris: 15.01.2011

View Postshortyx, on 30th June 2012, 19:51, said:

Buna. Vreau sa incerc aceasta cura pentru a scapa de burta. Am 17 ani, 1,76m si 83 kg. Din cate am gasit pe net, aceasta cura ar avea rezultate miraculoase de pana la 5-6 kg/ sapt. Nu sper la atat, dar vreau macar 2kg/cura. A mai tinut cineva aceasta cura si a functionat? Merita sa incerc? Sper sa apuc sa fac si un pic de sport (30 de minute de alergare usoara in fiecare zi) si sa dau jos din burta.

adica tu vrei sa mananci doar varza ? in cazul asta vei ajunge in spital .
poti sa o alternezi cu alte alimente , varza fiind elementul predominant. cred ca asa nu ai avea probleme .

#5
dan84

dan84

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,028
  • Înscris: 25.09.2006
Depinde de ce inseamna acea cura cu varza.

#6
shortyx

shortyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.07.2009
Cura cu varza este in felul urmator
"supa" de varza preparata cu legume, mirodenii, zarzavaturi s-a cum se prepara normal insotita de multa apa plata si fructe/legume/carne
Prima zi : varza + fructe
a 2-a zi : varza + legume crude
a 3-a zi : varza + legume + fructe
a 4-a zi : varza + banane in special
a 5-a zi : varza + putina carne de pui la gratar (1 pulpa fara spate de ex sau 2 aripioare)
a 6-a zi : varza + peste la gratar (1-2 file de pangasius)
a 7-a zi : varza + orez fiert + suc natural 100% dupa preferinta.
"varza" fiind preparatul nu leguma in sine.
Aceasta cura am gasit-o pe google,  si adaptat-o dupa preferintele mele.

Edited by shortyx, 30 June 2012 - 20:36.


#7
khazar

khazar

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 30.03.2006
cura cu varza se bazeaza pe principiul de a iti umple stomacul cu varza (care are valoare nutritiva si calorica foarte mica) ca sa nu simti senzatia de foame.... poti face aceeasi cura cu castraveti sau cu apa de la robinet.... deci in esenta e infometare: daca poti sa te tii de ea vei slabi, dar vei avea probleme de sanatate, iar la sfarsitul curei te vei ingrasa la loc in max 2 saptamani....

nu exista cura minune sa slabesti 5kg pe saptamana. daca vrei sa slabesti sanatos tii un regim elementar (fara zahar, dulciuri, fainoase chestii grase in general, nu mananci dupa 6 seara, portii moderate) si sport tip cardio (alergat, bicicleta)

#8
primejdie_06

primejdie_06

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 745
  • Înscris: 20.02.2007

View Postshortyx, on 30th June 2012, 18:51, said:

Buna. Vreau sa incerc aceasta cura pentru a scapa de burta. Am 17 ani, 1,76m si 83 kg. Din cate am gasit pe net, aceasta cura ar avea rezultate miraculoase de pana la 5-6 kg/ sapt. Nu sper la atat, dar vreau macar 2kg/cura. A mai tinut cineva aceasta cura si a functionat? Merita sa incerc? Sper sa apuc sa fac si un pic de sport (30 de minute de alergare usoara in fiecare zi) si sa dau jos din burta.
... nu se pune problema la tine in momentul asta de tine o cura cu nimic altceva decat cu MANCARE NORMALA FARA JUNKFOOD/FASTFOOD asezonata din plin cu FOARTE MULTA MISCARE... si cu multa incredere in ceea ce faci pentru ca este foarte importanta.

#9
Calm78

Calm78

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 30.04.2009

View Postshortyx, on 30th June 2012, 19:51, said:

Buna. Vreau sa incerc aceasta cura pentru a scapa de burta. Am 17 ani, 1,76m si 83 kg. Din cate am gasit pe net, aceasta cura ar avea rezultate miraculoase de pana la 5-6 kg/ sapt. Nu sper la atat, dar vreau macar 2kg/cura. (...) Merita sa incerc? .

Salut,

Raspunsul meu este NU. Este o dieta teribil de dezechilibrata. Nu am auzit nici macar un nutritionist care sa o reccomande si personal, nu as incerca niciodata o dieta saraca in proteine. Mai bine ai profita de cruditati cu branza, oua si carne slaba. Uite un articol despre dieta cu supa de varza, in care poti afla mai multe.

#10
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Eh, daca zici ca rezultatele sunt miraculoase, eu zic sa bagi tare si sa ne spui si noua cum evoluezi :)

#11
shortyx

shortyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.07.2009
Ieri am mancat in intervalul 10:00-14:00 2 mere si 2 piersici. Apoi in jurul orei 20:00 am mancat o farfurie de varza.
Azi am mancat pana acum o piersica si un morcov. Urmeaza sa mananc o farfurie de varza.
Cand am simtit ca mi-a fost foame, ori am baut o cana cu apa ori am mancat un polonic de varza. Ma simt bine deocamdata si n-am nici o problema.

#12
CelinaMelinte

CelinaMelinte

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 04.07.2012
Chiar daca varza ofera vitamine si fibre si nu contine colesterol si grasimi, totusi o cura de slabire cu varza nu trebuie tinuta pe perioade lungi de timp.

Cura respectiva trebuie tinuta doar 6-7 zile, nu mai mult, in special daca consumati supa de varza (mancare recomandata in cura respectiva).

Doar cura in sine, fara altceva, are efecte negative asupra corpului. Prin urmare, orice cura de slabire de genul acesta trebuie insotita de suplimente de vitamine si proteine din alte surse alimentare.

#13
shortyx

shortyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.07.2009
Astazi am 77 kg, se pare ca am pierdut 6 kg. Se poate sa fi slabit asa mult datorita schimbarii bruste de alimentatie, nu neaparat a "curei cu varza". Grasimea corporala e aproximativ aceeasi, mult nu am slabit. Pacat ca nu am o poza pe cantar inainte sa incep "cura" asta.

#14
Corina2009

Corina2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,429
  • Înscris: 11.03.2009

View Postshortyx, on 8th July 2012, 15:07, said:

Astazi am 77 kg, se pare ca am pierdut 6 kg. Se poate sa fi slabit asa mult datorita schimbarii bruste de alimentatie, nu neaparat a "curei cu varza". Grasimea corporala e aproximativ aceeasi, mult nu am slabit. Pacat ca nu am o poza pe cantar inainte sa incep "cura" asta.

Daca ai reusit sa tii e bine, ideea e ca dupa ce ajungi la greutatea dorita sa te si mentii acolo.
Plus ca iti trebuie tonifiere multa, nu ai vrea sa ai o carne flasca pe tine.

#15
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006

View Postshortyx, on 8th July 2012, 16:07, said:

Astazi am 77 kg, se pare ca am pierdut 6 kg. Se poate sa fi slabit asa mult datorita schimbarii bruste de alimentatie, nu neaparat a "curei cu varza". Grasimea corporala e aproximativ aceeasi, mult nu am slabit. Pacat ca nu am o poza pe cantar inainte sa incep "cura" asta.
Te-ai cantarit la un cantar de ala de la farmacie ? Grasimea corporala in kilograme sau in procente a ramas aceeasi ?

#16
shortyx

shortyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.07.2009

View Postproxtu, on 8th July 2012, 17:14, said:

Te-ai cantarit la un cantar de ala de la farmacie ? Grasimea corporala in kilograme sau in procente a ramas aceeasi ?
M-am cantarit la un cantar mecanic ce il am acasa, nu stiu ce cantare au la famracie  :rolleyes: . Grasimea corporala vazuta in oglinda a ramas aceeasi, nu in kg sau procente.

#17
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Eu zic sa iti masori si grasimea corporala cu un cantar care stie sa faca asta. Nu de alta, dar ai putea avea surpriza sa pierzi mai mult apa si muschi, nu grasime, iar tu vrei exact opusul.

#18
shortyx

shortyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.07.2009

View Postproxtu, on 8th July 2012, 17:30, said:

Eu zic sa iti masori si grasimea corporala cu un cantar care stie sa faca asta. Nu de alta, dar ai putea avea surpriza sa pierzi mai mult apa si muschi, nu grasime, iar tu vrei exact opusul.
Deocamdata nu dispun de un asemenea cantar, dar voi incerca sa fac niste exercitii pt a nu pierde masa musculara. Ne vedem saptamana viitoare, azi plec la mare unde sper sa nu ma ingras inapoi. Multumesc pentru raspunsuri si sfaturi tuturor.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate