Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

Cura cu varza

- - - - -
  • Please log in to reply
30 replies to this topic

#19
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Nu de asta pierzi muschi, fiindca nu faci sport. Pierzi sigur muschi pentru ca organismul tau are nepoie de proteine si tu nu i le oferi, asa ca iti va folosi muschii pentru a face rost de ele. Daca mai faci si sport in timp ce iti lipsesti corpul de proteine, vei pierde si mai multi muschi.

#20
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 proxtu, on 8th July 2012, 17:35, said:

Nu de asta pierzi muschi, fiindca nu faci sport. Pierzi sigur muschi pentru ca organismul tau are nepoie de proteine si tu nu i le oferi, asa ca iti va folosi muschii pentru a face rost de ele. Daca mai faci si sport in timp ce iti lipsesti corpul de proteine, vei pierde si mai multi muschi.
dupa cura asta o sa arate mai naspa ca inainte...

#21
shortyx

shortyx

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 202
  • Înscris: 14.07.2009
Nu am spus ca o sa tin aceasta cura in continuare, vreau sa imi schimb alimentatia in una cu proteine si fara carbohidrati, apoi sa ma apuc de sport. Nicidecum nu m-am gandit sa tin cura asta si sa fac sport, sunt totusi constient ce voi pati in caz contrar.

Edited by shortyx, 08 July 2012 - 17:18.


#22
proxtu

proxtu

    fativore

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,451
  • Înscris: 12.02.2006
Pai si daca stii ca aceasta cura iti face rau, de ce ai mai tinut-o ?

#23
ursudepadure

ursudepadure

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 232
  • Înscris: 28.04.2012
Am 42 de ani si nu am pic de burta desi am avut intre 25-29 si 31-35. Prima data am scapat tot printr-o cura cu varza cum zici tu si extrem de mult sport ca eram tanar si mergeam zeci de km pe zi cu bicicleta. Dar revenind la "normal" m-am ingrasat la loc. De 7 ani am o dieta din care am scos : cereale (orez, paine, paste, biscuiti), Produse de origine animala (lapte, branza, oua, carne).
Ce mananc? Cruditati cat mai multe: ridichi, salate, morcovi, masline, uneori mai pun in salata fasole si naut. Fructe doar pe stomacul gol dimineata sau in alte ocazii cand stiu sigur ca stomacul e gol si am nevoie de energie. In dieta asta trebuie sa fie insa si multe seminte de dovleac, floarea soarelui si mai ales nuci si alune. De acolo luam proteine si uleiuri de care are nevoie organismul. Orice prajeli trebuiesc evitate.
Cum facem fata exceselor de foame? Eu pot sa compensez lipsa carnii si a produselor de origine animala prin consumul de ciuperci, zacusca cu rosii ( atentie nu cu paine !!!) sau humus. Acestea au acea onctuozitate care ne face sa ne simtim satui. Daca nu ai incotro si pestele este eventual o solutie mai ieftina e mult mai bun decat carnea si produsele lactate.

Inca ceva foarte important: evitat total alcoolul. Sau redus la sarbatorile cele mai mari din an DUPA ce ai slabit ! Cat esti gras, paradoxal organismul cere mai multa mancare, esti si fomist. Nu intru in detalii sa explic asta dar e si o explicatie pe undeva daca o cauti cu google. Eu stiu insa din propria experienta. Alcoolul mareste si pofta de mancare enorm !!!
Stiu ca multi sunt foarte "definiti" de la mama natura si au toate viciile si nu fac nici sport dar ce am scris eu a functionat la mine si la inca multi care s-au luat dupa mine, in unele cazuri mult mai batrani (chiar bunica mea, etc..).
Succes !

Inca ceva: proteinele de origine animala nu se asimileaza mai bine; putem obtine proteine din alimente cum ar fi fasole, naut, nuci, alune. In unele cazuri e mai ieftin decat carnea. Eu am reusit sa slabesc asa fara sa ma subtiez la maini si la picioare.

#24
printzul69

printzul69

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 509
  • Înscris: 24.09.2013
incearco pe aceea de care spune prietena ta sau ai aici mai multe idei incearco pe care crezi tu ca o poti tine https://www.vdtonline.com/category/dieta-si-fitness/

#25
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016

 ursudepadure, on 13 iulie 2012 - 19:32, said:

pestele este eventual o solutie mai ieftina e mult mai bun decat carnea

Sa-mi zici si mie cum se numeste specia aia de peste ce nu contine carne.

Are doar oase si solzi sau cum?

Edited by razor01, 20 April 2019 - 11:17.


#26
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
"Varza maninci, varza ajungi".

Sau poti incerca sa maninci mai putin, mai fara prajeli, ciocolata, fara multa piine asociat cu sport.

#27
giuliani

giuliani

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,153
  • Înscris: 18.05.2007

 razor01, on 20 aprilie 2019 - 11:14, said:

Sa-mi zici si mie cum se numeste specia aia de peste ce nu contine carne.

Are doar oase si solzi sau cum?

si prin alte gastronomii se face diferentierea intre peste si carne. pestele e peste, carnea e porc, vita, pasare, vanat, etc.

#28
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Problema este ca aici nu discutam din punct de vedere gastronomic. Este un topic pe sectiunea dedicata nutritiei (vietii sanatoase). Din punctul de vedere al nutritiei, pestele este compus din oase, piele, grasime si carne.

In plus ceea ce spunea colegul mai sus este complet in afara realitatii. Carnea pestelui nu este la modul general mai buna pentru sanatatea umana decat carnea mamiferelor sau pasarilor. Sunt multi factori la mijloc, incepand cu specia de peste la care ne referim si terminand cu modul in care a fost crescut acel animal. In ultimii 50 de ani nutritia a facut progrese importante. Cred ca am depasit de mult nivelul cu ,,nicio masa fara peste'' , ,,pieptul de pui este cel mai sanatos'', ,,ouale te imbolnavesc'' sau alte aberatii de genul acesta.

Edited by razor01, 25 April 2019 - 14:01.


#29
DANANDREI2001

DANANDREI2001

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,591
  • Înscris: 10.08.2009
O cura cu doar un singur aliment nu are sens.
Da o salata de varza murata pe zi e sanatate curata.

#30
esaob13

esaob13

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 197
  • Înscris: 27.04.2012
cu varza sau fara varza, se poate slabi oricum chiar si tinand cura de bere sau cura de ciocolata si prajituri
pe bune.!
ideea este sa fii in deficit caloric calculezi cu aproximatie necesarul zilnic de calorii si mananci bei orice care sa contina in total cu 20% mai putin decat  necesarul caloric .
este simplu
cat de sanatoase sunt alimentele si bauturile consumate e alta poveste.
de pilda fara misto un six pack de ursus la 500 ml are cam 1300 calorii
tine 10 zile o cura din asta si vei slabi garantat
2 la mic dejun 2 la pranz si 2 cina
e si mai  placuta ca supa de varza si veizi viata mai in roz.

Edited by esaob13, 02 May 2019 - 16:43.


#31
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu e chiar asa. Tinta unui om normal este sa piarda tesut adiops, nu orice fel de tesut, doar de dragul de a vedea mai putin pe cantar.

Daca acel deficit caloric presupune ca in rest mananci mancaruri slabe din punct de vedere nutritiv, in mod sigur vei pierde si tesut muscular. O sa slabesti dar este posibil sa arati jalnic, poate mai rau decat inainte sa te apuci de slabit.

Edited by razor01, 03 May 2019 - 20:46.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate