Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

pisoi care musca

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
Zebulon

Zebulon

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 302
  • Înscris: 20.06.2008
Am luat un pisoi de 7-10 saptamani de 3 zile si se comporta ciudat.Nu prea sta la mangaiat,decat cand ii e somn,numai atunci sta,cand nu ii e somn daca pui mana pe el te musca,alearga prin toata casa,se urca pe pereti,se joaca cu cearsafurile si jucariile de plus,noaptea se mai aseaza langa mine in pat cand ii e somn si doarme,dar se scoala mereu pe la 5-6 cand se scoala parintii pt servici.Cand se scoala alearga prin toata camera,ma musca de picioare si ma zgarie.
Nu musca rau de tot,dar cateodata musca destul de rau daca nu sunt atent.Cand vreau sa il mangai pe spate in90% din cazuri se intoarce pe spate si ma zgarie si ma musca.Mai si miauna ragusit,si cateodata aiurea.
Nu pot spune ca are un comportament agresiv,ci doar jucaus,dar mult prea mult exagerat.Nu toarce niciodata ,am incercat sa il fac dar nu vrea.

ce as putea face sa il repar? :thumbup:

#2
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
da-i cateva peste bot si invata-l cine-i seful!

#3
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,188
  • Înscris: 27.06.2007
la 7-10 saptamani cat zici ca are ce pretenti ai de la o matza mica!? :rolleyes:  
cotoiul meu cat a fost mic - daca intrai in curte iti sarea pe picior si te musca... acu' ia trecut "faza"
in privinta torsului - o sa toarca cand mai creste

#4
paintx05

paintx05

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,080
  • Înscris: 26.05.2007
Daca zici ca il ai de trei zile inseamna ca inca nu s-a obisnuit. Dupa o luna sau doua o sa stea la mangaiat si nici n-o sa se mai joace cu orice prinde. Si al meu musca cand era de varsta aia, deci e normal.

#5
Lorellayy

Lorellayy

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 34
  • Înscris: 29.06.2012

 STARTREK1, on 30th June 2012, 17:50, said:

la 7-10 saptamani cat zici ca are ce pretenti ai de la o matza mica!? :rolleyes:  
cotoiul meu cat a fost mic - daca intrai in curte iti sarea pe picior si te musca... acu' ia trecut "faza"
in privinta torsului - o sa toarca cand mai creste


Sunt de acord...si al meu a crescut si parca-mi lipsesc "nebunelile" lui :rolleyes: . Pe la 5 se trezea si ma musca de picioare sa ma trezesc.
Bucura-te de el acum,ca pe viitor o sa ai parte si de tors.  ;)

Edited by Lorellayy, 30 June 2012 - 17:20.


#6
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Ca sa nu te mai zgarie,ca acum nu zgarie tare,dar mai incolo nu ai sa te mai poti juca cu el din cauza zgaraieturilor pe care o ti le faca,loveste usor peste ghierute,ca sa inteleaga nu ca face bine ca le foloseste pe tine,dar asta numai cand le baga in tine,eu asa am facut cu motanelul meu,care acum are aproape 10 ani.La fel fa si cu muscatul,loveste-l usor peste botic,dar la fel,numai cand te musca.Pisicile nu se dreseaza,cum cred unii,dar trebuie sa le arati ca tu esti stapanul si ca e rau ceea ce fac.Iti zic asta ca am cunostinte care nu se mai pot juca cu pisica din cauza zgaraieturilor pe care le primesc,de multe ori sunt destul de adanci.
PS:La fel era si motanelul meu cand era mic,nu torcea si nu statea la alintat,nici cand dormea nu statea langa cineva,dar acum ma roaga sa ma asez pe canapea ca el sa vina imbrate si sa il alint.Educa-l de mic,nu lasa ca e prea mic si nu intelege,la mine nu e prima pisica pe care o am,de fapt e a 3-a,deci vorbesc din experienta.

#7
krax

krax

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 15.05.2012
Cum sa nu se dreseze?
Am siu eu o matza si am reusit sa o dresez sa faca ce vrea ea.

#8
dany07rap

dany07rap

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 947
  • Înscris: 21.12.2007
Pisicile se educa,dar nu o sa reusesti niciodata sa o pui sa faca ce vrei tu,de exemplu sa stea culcat sau sa stea in 2 labe ca ii zici tu.Pisica te priveste ca pe un egal al ei,de asta trebuie sa ii arati ca tu esti stapanul casei.Daca ai pisica sau ai avut ai fi putut observa comportamentul ei cu fiecare persoana in parte,dar daca tu nu ii arati ca tu esti stapanul,s-ar putea sa te trezesti ca se urca pe masa iar daca incerci sa o dai deoparte s-ar putea sa sara la tine,ea considerand ca e egala cu tine si face ce vrea ea,nu ce vrei tu sa faca ea.E diferenta intre dresat si educat,o educi sa isi faca nevoile la nisip si nu in casa,sa nu sa urce pe masa si sa manance din oala sau farfuria de pe masa sau sa ia carnea de pe masa.Pe cand un caine il dresezi sa faca ce vrei tu:sa pazeasca,sa stea culcat,sa stea in 2 labe,sa aduca mingea sau batul.Daca tu reusesti asta cu o pisica,si nu ma refer sa pazeasca,ca e absurd,dar sa stea culcata sau in 2 labe doar din comanda vocala,atunci te cred ca se dreseaza si ma inclin in fata ta,ca eu nu am reusit sa fac asta cu nici o pisica,3 am avut la numar(o femela si 2 masculi),in afara sa ii fac sa sara imbrate ca sa ii alint.

#9
Dev

Dev

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,612
  • Înscris: 28.04.2005
Dupa ce ii dai doua peste bot lui rasistu, reanalizezi situatia.

Ti-ai luat un animal, nu bibelou. Un animal carnivor pe deasupra, ce se joaca, alearga, musca si ataca. Instinctiv. Fiind pui, e in perioada de formare cand ar face aceste lucruri impreuna cu fratii lui. Intr-un cuib de feline se lasa cu batai destul de "zdravene" intre frati, asa isi dezvolta instinctul de vanatoare. Pentru ca n-are frati, se joaca cu tine si cu mobila.
E normal, in timp se va mai potoli. Nu ai ce sa "repari" pentru ca nu e stricat.
In general cam pe la un an iesirile astea "violente" se diminueaza considerabil.

Asta nu inseamna ca trebuie sa-l lasi sa te muste. Daca sare la muscat ii spui raspicat NU si iti retragi (incet) mana/piciorul. Eventual te retragi in alta camera si il ignori. Sau ii dai time-out lui intr-o alta camera. Il iei frumusel de ceafa (sustinut si de fund cu o alta mana!) si il inchizi singur pentru 10-20 de minute.

In plus, trebuie sa te joci cu el (sa-l alergi prin casa de ex) si sa-i dai ceva sa faca. Mingiute speciale (sau din alea obisnuite de ping-pong :D), par cu sisal sa-si ascuta ghearele, ghemotoace de hartie, bete de pisici cu pene in varf, etc.

Cand va avea chef de mangaiat, alintat si tors va veni singur, nu la comanda!

#10
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
motanul meu deschide singur usile cand are nevoie sa iasa afara sau sa intre la mancare, pune labele in stanga si in dreapta gatului tau si te pupa, cand ii spun "iesi afara" pe un ton calm executa imediat plus alte chestii care m-au convins ca este un motan destept

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate