Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce marca si model de DVD-RW sa cu...

Achizitie camera video auto (II)

Baza de date cu imagini pe bani

Robotul martian european, revigor...
 Geoana: „Sistemul de vot es...

Imprimare mai multe pagini intr-o...

trebuie sa depun declaratie unica...

Ruse vs Rusesti
 Le mai putem da pe brazda? tipsuri

Recomandari gips carton tavane. (...

ce fel de activitate intretinere ...

Se poate imbunatati o poza sa se ...
 Folosește cineva syncthing? ...

Închidere fereastra dupa deschidere.

Kit AC contine brate Unitatea ext...

Smart Switch fara neutru
 

twittere

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
pitsi

pitsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 04.01.2011
am un dif de 200w rms 8ohmi si vreau sa pun 2 difuzoare mici(twittere) de 4ohmi inseriate, paralel cu difuzorul de 200w.
e greseala daca pun 2 condensatori de 2,2uF/50 in paralel (nu am la 100V si daca las doar unu crapa)
probabil ca mi se pare dar... parca radiatorul amp. cu tda7294 se incalzeste mai rapid cu ce vreau eu sa fac

#2
bit 61

bit 61

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,572
  • Înscris: 17.09.2005
Daca ii legi in paralel (la condensatori ma refer) o sa obtii un c final de 4,4 micro dar tot la 50 volti.
Pentru a lucra la 100 volti trebuie montati in serie dar capacitatea finala o sa fie de numai 1,1 micro.

Edited by bit 61, 26 June 2012 - 20:08.


#3
pitsi

pitsi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 426
  • Înscris: 04.01.2011

View Postbit 61, on 26th June 2012, 20:07, said:

Daca ii legi in paralel (la condensatori ma refer) o sa obtii un c final de 4,4 micro dar tot la 50 volti.
Pentru a lucra la 100 volti trebuie montati in serie dar capacitatea finala o sa fie de numai 1,1 micro.
asta credeam si eu.. dar se pare ca pusi in paralel nu se mai incalzeste nici unul, in achimb daca las doar unul se va incazlzi si crapa in final.
oricum... nelamurirea mea e daca e greseala sa pun doua difuzoare de 8ohmi in paralel printr-un condensator.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate