Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 Mini server - VMware

betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...
 Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...
 

gaura din perete

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007
Mi-am mi-au instalat microcentrala de apartament si mi-au gaurit peretii spre sufragerie si dormitor pentru a face loc la tevile de cupru. Pe o parte gaura este frumoasa, dar bineinteles ca pe cealalta parte, pe unde a iesit bormasina, s-a spart o bucata mai mare din perete.
O gaura am reusit sa o umplu aseara cu ipsos, dar este destul de dificil pentru ca trebuie sa bag pe langa tevi, ipsosul se usuca repede, daca pun mai multa apa curge si iar nu-i bine, pana la urma am lasat spaclul si am ajuns sa-l modelez cu degetele, ca olarii.
Stie cineva daca este vreun material care se preteaza mai bine in astfel de situatii? Un material care sa nu-mi faca probleme cand o sa se incinga tevile de cupru la 80 de grade, un chit, ceva.
Va multumesc.

Edited by yesyesyesyo, 26 June 2012 - 14:33.


#2
george_eu25

george_eu25

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 24.06.2008
ABS ii spune...E un de rigips care se transforma intr-un fel de ciment...

#3
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

 george_eu25, on 26th June 2012, 15:42, said:

ABS ii spune...E un de rigips care se transforma intr-un fel de ciment...

aha, sa inteleg ca se lucreaza mai usor cu el decat cu ipsosul asta, de care m-am manjit pana la coate?
Gasesc la un Bricostore sau Mr Bricolage?

#4
bogdan95

bogdan95

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 525
  • Înscris: 12.07.2009
Mai bine baga spuma poliuretanica, cum se baga si la termopane, dupa care o repari cu umpic de glet...

#5
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
cumperi un tub de spuma, dai cu el in gaura si ce ramane la suprafata acoperi cu ipsos.

#6
ciobimar

ciobimar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,791
  • Înscris: 19.10.2010

 rasistu, on 26th June 2012, 15:50, said:

cumperi un tub de spuma, dai cu el in gaura si ce ramane la suprafata acoperi cu ipsos.
Baga vata minerala in spatii si la fata indrepti cu ipsos ca tot il ai...
Prepara si tu ipsos putin cite putin dupa indeminarea ta...nu o cantitate mare odata ...ca se intareste... pina te invirti tu pe linga el...faci un pic il dai ...speli in ce ai facut si faci din nou putin...si tot asa ...

Edited by ciobimar, 26 June 2012 - 15:00.


#7
yesyesyesyo

yesyesyesyo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,369
  • Înscris: 11.10.2007

 rasistu, on 26th June 2012, 15:50, said:

cumperi un tub de spuma, dai cu el in gaura si ce ramane la suprafata acoperi cu ipsos.

Nu se intampla nimic cu spuma cand se incing tevile la 80 de grade?

 ciobimar, on 26th June 2012, 15:56, said:

Prepara si tu ipsos putin cite putin dupa indeminarea ta...nu o cantitate mare odata ...ca se intareste... pina te invirti tu pe linga el...faci un pic il dai ...speli in ce ai facut si faci din nou putin...si tot asa ...

Pai asta am incercat si eu sa fac, de m-am murdarit pana la coate, plus parchetul din dreptul peretelui.
Credeam ca o fi vreun material mai usor de manevrat, ceva gen plastilina, cum era chitul ala de geamuri pe vremuri, de il modelai cum vroiai, fara sa se usuce intr-un minut.

#8
rasistu

rasistu

    Troll

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,715
  • Înscris: 20.03.2011
nu se intampla nimic, asa am si eu.

#9
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Se monteaza o protectie din teava peste teava si apoi se astupa ce a ramas intre protectie si perete. Nu e bine ca tevile sa fie ingropate direct in ipsos, glet, etc. Eventual se pune spuma si se repara numai la suprafata.

#10
aurick86

aurick86

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 230
  • Înscris: 23.11.2007

 keta, on 27th June 2012, 06:56, said:

Se monteaza o protectie din teava peste teava si apoi se astupa ce a ramas intre protectie si perete. Nu e bine ca tevile sa fie ingropate direct in ipsos, glet, etc.

Corect!
Acum daca ai de reparat o gaura ca un con.. unde a spart burghiul eu as zice sa faci asa:
-daca e mai adanc de 1 cm  cumperi un adeziv ieftin de faianta / polistiren .. il amesteci cu apa .. si iese un fel de ciment.. cu asta incarci gaurile adanci ( NU incarci gaurile pe langa teava ..acolo tre sa ramana liber)
-gauri mai mici de 5mm-1 cm ( si in fct de glet ) le finisezi cu glet  

Ambele materiale mentionate au timp de pus in opera mult mai mare decat ipsosul ( chiar daca gletul este pe baza de ipsos ) 40-60 min ( citeste pe ambalaj)
Din experienta personala iti spun sa nu iei gllet de la Apla .. este foarte dur dupa uscare ( se smilgheruieste greu)

Partea nasoala la solutia mea este ca trebuie sa astepti .. cam 1 zi pana se usuca fiecare strat.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate