Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tatuator handpoke

Plaja de nudisti in Grecia?

Mufa microusb a telefonului mobil...

"Ciudatenii" control pasa...
 Impamantare

Apple maps pe Windows 10

Sfarsitul woke-ismului si al core...

Renovare completa + pompa de cald...
 Libre Office nu vad liniile

Modalitați amuzante și ...

O disparitie de ani buni, Acces D...

Mancarea e scumpa
 Parere achiziționare BMW G20

Schimbarea bateriei moderne la VA...

Rostschreck Lidl

Si noi suntem Florin Piersic? / J...
 

Update un tabel MySql prin PHP

- - - - -
  • Please log in to reply
14 replies to this topic

#1
farkasnorbert

farkasnorbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.04.2012
Va salut,

Pe scurt am o baza de date cu un tabel ce contine 3 coloane (coloanaA, coloanaB,coloanaC )  ... coloanaC (INT) are valoarea default "0" ... si doresc sa adaug valoarea "1" anumitor randuri specifice , printr`un button submit ... mai exact nu doresc sa completez un formular, ci pur si simplu la apasaraea butonului submit sa adauge valoarea "1" in randurile specificate de mine.

Pt a face update in mysql ma descurc, insa nu stiu cum sa asociez totul cu butonul submit de pe pagina.

Update MySql am asa:

 

<?php
require_once('conect_bazadate.php');
mysql_query("UPDATE numetabel SET coloanaC = '1' WHERE coloanaA = 'id_exemplu' ");
?>


iar pentru submit button


<input type=button onclick="" value='Adauga'>



sper ca am fost destul de explicit, ms anticipat

#2
SebastianSG

SebastianSG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 29.05.2012
În principiu:
a. Te folosești de un formular în php și pe altă pagină verifici prin POST sau GET dacă a fost trimis.
b. Faci redirect (aka link) către o altă pagină care face chestia asta automat.

Eu zic să încerci cu varianta a.

Edited by SebastianSG, 22 June 2012 - 14:38.


#3
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Te folosesti tot de formular html.
Daca vrei sa ai doar butonul in formular, incluzi un
<input type="hidden" name="id" value="valoarea_pentru_update" >


#4
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
$.functieAjax(id){ 
		  type:"POST",// metoda prin care trimiti requestu, post 
		  url: "ajax.php",//url unde trimiti requestu, fisieru php care o sa faca interogarea la baza de date 
		  data:"id="+id ,//id-ul care vrei sa il incrementezi, sau mai bine zis datele trimese spre fisierul php 
		  success: function(html){ 
						$("#response").//functie callback, poti sa afisezi dupa incrementare noul rezultat
				} 
			 });
Ajax, jquery e mai ok, asa ca o postare la scripting(javascript) e mai ok, decat la php. Binenteles cu verificarile de rigoare un csrf token, etc. Gasesti tu o metoda.

#5
SebastianSG

SebastianSG

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 29.05.2012

View Postdanutz0501, on 22nd June 2012, 20:22, said:

Ajax, jquery e mai ok

Ne poți și argumenta lucrul ăsta? :)

#6
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Mai simplu , mai elegant, fara reload(pagina), mai user friendly cel putin visual.

#7
farkasnorbert

farkasnorbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.04.2012
Va multumesc pentru raspunsuri ... uneori este atat amuzant cat si frustrant sa fi incepator ... intorci o problema pe toate partile, incerci cele mai complicate metode, ca apoi la sfrasit sa`ti dai seama cat de simplu a fost totul si tu doar ai complicat lucrurile .... AM REUSIT sa fac update la tabelul din baza de date, in felul urmator

<FORM> 
<INPUT class="buton" type="button" value="Adauga " onclick="window.open('conect_bazadate.php','mywindow','width=450,height=150')"> 
</FORM>

(... conect_bazadate.php este cel de sus din primul post)

... insa ca un incepator cu acte in regula am dat peste o alta problema (altfel nu se putea). Problema noua este urmatoarea ... sa presupunem ca am 100 de pagini ... care contin acest <form> cu un buton submit ce adauga valoarea "1" in baza de date ... insa formularul apeleaza

<?php
require_once('conect_bazadate.php');
mysql_query("UPDATE numetabel SET coloanaC = '1' WHERE coloanaA = 'id_exemplu' ");
?>


astfel in momentul de fata eu trebuia sa creez 100 de fisiere php pe care sa le apelez prin formular .... deoarece "id-exemplu" se afla in codul de mai sus si nu in formlar. Nu vreau sa spun o prostie, insa cu siguranta exista o metoda mai eleganta de a include id`ul fiecarei pagini in formular ca apoi sa apelez conectarea la baza de date si UPDATE "numetabel".

Ms anticipat, in caz ca am spus vreo prostie ... cer scuze, asa`i la inceput

#8
trackback

trackback

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,394
  • Înscris: 04.08.2011
Citeste pe aici: http://www.w3schools...php/php_get.asp
Eu zic ca mai bine iei o pauza de la a invata PHP si incepe cu inceputul.
Mai exact inveti cum functioneaza web-ul, ce reprezinta partea de client si cea de server, ce rol indeplinete PHP-ul in toata treaba asta, si dupa ce le ai pe toate clare te poti indrepta spre acest limbaj.

Edited by trackback, 23 June 2012 - 00:19.


#9
danutz0501

danutz0501

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 437
  • Înscris: 22.04.2008
Normal 'id_Exemplu' in interogarea sql ar trebuii sa fie o variabila, care o trimiti prin formularul tau. De aia ti sa recomandat ajax ,php. Ca sa ai o metoda prin care sa trimiti variabila. Tu ce faci e sa deschizi un simplu fisier care incrementeaza o valoare, dar e "hard coded" adica da ar cam trebuii 100 fisiere.
Asa ca metoda eleganta e sa trimiti id-ul exemplu ca o variabila prin GET sau POST, scriptul tau nu face asta doar deschide o pagina.Ai putea sa incerci sa te chinui sa iei variabila din url in care deschizi pagina, dar e cam aiurea. De ales nu prea ai tot la submit ajungi, cum il faci ramane la latitudinea ta.

#10
farkasnorbert

farkasnorbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.04.2012
danutz0501 ...ai gasit cuvantul potrivit "hard coded"  ... nu e practic dar merge :) ... weekendul acesta e liber pentru mine, cred ca ar fi cazul sa citesc cate ceva din nou ... pana acum tot ce am invatat intr`o luna jumate a fost doar in fuga ... luni revin cu "solutia" la problema pe care am deschis`o  ... va rog nu`mi dati mura`n gura nimic cum sa fac ori ce sa fac ... pt ca desi o sa am raspuns la intrebarea de acum...mai mult ca sigur o sa ma blochez din nou la o alta problema ... ms anticipat pt ajutor

#11
farkasnorbert

farkasnorbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.04.2012
Este ceva gresit, in aceasta metoda? ... de functionat functioneaza, n`m nevoie de cele "100 de fisiere php" mentionate mai sus, insa este elegant-corect?

<form method="post" action="<?php require_once("conect_bazadate.php");
mysql_query("UPDATE numetabel SET coloanaC = '1' WHERE coloanaA = 'id_exemplu' ");?>"> 
<input type="submit" value="submit" name="submit">
</form>



tot ce am facut e ca am introdus direct in "action" scriptul pe care`l apelam inainte din conect_bazadate.php

Desi functioneaza ... mai am de citit , pentru ca inevitabil maine poimaine ma lovesc de alta problema ... "ca asa`i in tenis"

Edited by farkasnorbert, 23 June 2012 - 11:34.


#12
dani.user

dani.user

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,255
  • Înscris: 24.02.2007
E o prostie ce ai scris.
Cum a mai zis si cineva mai sus, citeste despre cum functioneaza web'ul.

#13
farkasnorbert

farkasnorbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.04.2012
vad ca cineva s`a simtit jignit de raspunsul meu ... de vreme ce s`a obosit sa`l stearga ... Tin sa linistesc moderatorii ca nu doresc sa le iau painea de la gura ... in ideea ca uite toti s`au apucat sa realizeze site`uri ... la preturi de nimic ... si strica piata celor care chiar stiu ce fac ... pt mine este doar o ambitie personala ... sa invat html, php etc. pentru un proiect personal si nimic mai mult ... deci cum spuneam in postul anetrieo...s`a inteles ... nu trebuia dat cu parul...am specificat si mai sus, mai am de citit mult si bine sa inteleg lucrurile ... daca cineva s`a simtit ofensat din partea mea poate sa stearga subiectul cu totul ... mda ironic totusi ca omul sa n`aibe drept de raspuns ... doar nu mai suntem in era lu nea` Ceasca ... atata vreme cat este un raspuns la subiect, fara jigniri ... in fine, un weekend placut va doresc.

#14
OriginalCopy

OriginalCopy

    I'm harmful, fear me please! :))

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,268
  • Înscris: 10.08.2006

View Postfarkasnorbert, on 23rd June 2012, 13:53, said:

vad ca cineva s`a simtit jignit de raspunsul meu
Nu văd de ce s-ar fi simțit cineva jignit de răspunsul tău. Ai întrebat

View Postfarkasnorbert, on 23rd June 2012, 11:33, said:

Este ceva gresit, in aceasta metoda?
ți s-a răspuns

View Postdani.user, on 23rd June 2012, 11:54, said:

E o prostie ce ai scris.
Cum a mai zis si cineva mai sus, citeste despre cum functioneaza web'ul.

Dacă nu vrei să auzi răspunsuri la întrebările pe care le pui pe un forum public, nu le mai pune pe forumul public.

Dacă ai impresia că are cineva ceva cu tine: n-are nimeni nimic cu tine. La o adică, ne cam doare-n pix că reușești tu sau nu. Suntem aici ca să dăm sfaturi, și în general le dăm bine, pentru cine știe să le asculte.

Dacă nu ți-ai dat seama încă că e o prostie ce ai scris, mai joacă-te cu scriptul tău, poate dacă ești luminat te vei și prinde - și vei urma sfatul lui dani.user.

#15
farkasnorbert

farkasnorbert

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 38
  • Înscris: 11.04.2012
Azi noapte la sugestia lui trackback m`am apucat de citit despre una alta sa inteleg lucrurile mai bine, deoarece cum spuneam mai sus, degeaba rezolv problema asta ... maine ma lovesc de alta, atata vreme cat nu cunosc unele lucruri fundamentale, cat despre sfaturi bune OriginalCopy ai perfecta dreptate, mereu am primit un raspuns bun din partea coforumistilor ... nush probabil s`a inteles gresit ... n`are nimeni nici o treaba cu nimeni. In cateva subiecte deschise de mine am primit raspuns de la dani.user, din partea mea are toata aprecierea ... urmarind raspunsurile lui pe forum oricine poate sa`si dea seama, ca omu stiu ce zice la fel si trackback si multi altii de pe aici.
Se poate inchide subiectul, ms pentru raspunsuri

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate