Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

discopatie lombara

- - - - -
  • Please log in to reply
20 replies to this topic

#1
4reall

4reall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2007
Am aflat acum 2 luni  dupa un control facut la Medicover ca am discopatie lombara si un inceput de sciatica. Mi-a fost recomandat un tratament medicamentos si catva sedinte de kinetoterapie(3-4). Am fost la kinetoterapie am facut exercitiile necesare si mi=au recomandat sa le repet in fiecare seara timp de 30 de minute. Vad ca durerea a inceput sa ma mai lase. Am intrebat daca pot sa continui sa merg la sala si mi-au zis ca nu e nici o problema atata timp cat fac exercitiile corect si cu greutati mai mici . A mai fost diagnosticat cineva cu discopatie lombara si nu i s-a interzis mersul la sala.

Multumesc

#2
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,663
  • Înscris: 26.11.2001
Da eu am si e ok.
Depinde f. mult ce si cum e aceasta discopatie... insa sunt destule exercitii ce pot fi facute fara a pune greutate directa pe coloana, mai ales aparate cu scripeti.

PS Alergatul nu e recomandat, mergi la bicicleta.

#3
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Evita in special din aplecat ramatul cu bara, dar atentie si la orice ridicare ce pune presiune pe coloana.
Mai mult scripeti si tractiuni la bara.

#4
4reall

4reall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2007
Da mi=a recomandat sa directionez presiunea catre muschii abdominali.
Se poate ca la un moment dat sa scapi de dureri complet?

#5
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 4reall, on 20th June 2012, 23:19, said:

Am aflat acum 2 luni  dupa un control facut la Medicover ca am discopatie lombara si un inceput de sciatica. Mi-a fost recomandat un tratament medicamentos si catva sedinte de kinetoterapie(3-4). Am fost la kinetoterapie am facut exercitiile necesare si mi=au recomandat sa le repet in fiecare seara timp de 30 de minute. Vad ca durerea a inceput sa ma mai lase. Am intrebat daca pot sa continui sa merg la sala si mi-au zis ca nu e nici o problema atata timp cat fac exercitiile corect si cu greutati mai mici . A mai fost diagnosticat cineva cu discopatie lombara si nu i s-a interzis mersul la sala.

Multumesc
Renunta la genuflexiuni,ramat cu haltera,impinsuri pentru umeri(haltera,gantere),ai grija la flexia antebratelor pe brate cu bara(biceps).Cel mai indicat pentru biceps in cazul asta sunt tractiunile cu priza apropiata si flexii cu gantere de pe o banca inclinata la 70 de grade.
De acum incolo lucreaza doar cu greutati cu care faci 20-25 de repetari,din discopatie poti sa dai in hernie daca te antrenezi ca un neam prost...

 4reall, on 20th June 2012, 23:29, said:

Da mi=a recomandat sa directionez presiunea catre muschii abdominali.
Se poate ca la un moment dat sa scapi de dureri complet?
tot timpu vei avea dureri..mai mici sau mai mari,"boala" asta nu se vindeca nici o data,mori cu ea dar nu mori de ea
ps:tu trebuie sa iti intaresti musculatura abdominala si lombara..era sa uit,trebuie sa scoti si indreptarile cu haltera,pentru lombari ramai doar pe exercitile care le-ai invatat de la doctor

Edited by bilibistrocizel, 20 June 2012 - 22:38.


#6
4reall

4reall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2007

 bilibistrocizel, on 20th June 2012, 22:35, said:

Renunta la genuflexiuni,ramat cu haltera,impinsuri pentru umeri(haltera,gantere),ai grija la flexia antebratelor pe brate cu bara(biceps).Cel mai indicat pentru biceps in cazul asta sunt tractiunile cu priza apropiata si flexii cu gantere de pe o banca inclinata la 70 de grade.
De acum incolo lucreaza doar cu greutati cu care faci 20-25 de repetari,din discopatie poti sa dai in hernie daca te antrenezi ca un neam prost...


tot timpu vei avea dureri..mai mici sau mai mari,"boala" asta nu se vindeca nici o data,mori cu ea dar nu mori de ea



ce exercitii imi recomanzi pentru umeri?

#7
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 4reall, on 20th June 2012, 23:37, said:

ce exercitii imi recomanzi pentru umeri?
eu as zice sa scoti umeri complet din program
ti-am zis din discopatie poti foarte usor sa dai in hernie de disc

#8
4reall

4reall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2007

 Courage, on 20th June 2012, 23:25, said:

Da eu am si e ok.
Depinde f. mult ce si cum e aceasta discopatie... insa sunt destule exercitii ce pot fi facute fara a pune greutate directa pe coloana, mai ales aparate cu scripeti.

PS Alergatul nu e recomandat, mergi la bicicleta.


L4-L5 L5-L1


Ceva de genu scrie pe foaie de trimitere catre fizio

#9
4reall

4reall

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 24.09.2007

 bilibistrocizel, on 20th June 2012, 23:39, said:

eu as zice sa scoti umeri complet din program
ti-am zis din discopatie poti foarte usor sa dai in hernie de disc


am inteles.
Crezi ca imi poti da si mie un program pentru sala ?

Multumesc

#10
anarchist18

anarchist18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 28.12.2006
Salut,

Pentru a nu deschide un nou topic, am sa postez si eu aici.
De ceva vreme ma supara spatele in zona lombara, am fost la doctor neurochirurg si la recuperare medicala cu radiografie si RMN. Atasez aici rezultatul RMN. Varsta: 25 ani.

Diagnosticul pus este: discopatie lombara faza II
Neurologul mi-a spus ca discurile intervertebrale arata bine si singura problema ar fi acele deborduri care imi creeaza durerea. Totodata am si o scolioza, care mi-a zis ca nu este cauza durerilor.

Ca tratament iau Rumalaya Forte si Yogaflex cate 2/zi. Am luat si mydocalm 2 sapt cand erau durerile mari.
Am facut fizioterapie 10 sedinte si acum inca fac kinetoterapie (gimnastica). Durerile s-au ameliorat, insa nu au trecut, am aproape 1 luna de cand ma doare.

Pentru inceput as vrea sa stiu cei care aveti afectiunea aceasta cum va tratati, este posibil sa se rezolve sau este o boala incurabila care se va agrava?

Attached Files

  • Attached File  rmn3.jpg   201.57K   49 downloads

Edited by anarchist18, 25 September 2012 - 00:01.


#11
DKN1

DKN1

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,004
  • Înscris: 20.02.2008
Discopatie poate insemna orice, de obicei cand spui ma doare spatele imediat iti carpeste medicul o discopatie de zici ca gata esti cu un picior in groapa. In buletinul ala zice ca n-ai nici pe dracu si nu toate durerile de spate sunt de la oase sau discuri. Ia cauzele cele mai frecvente ale durerilor lombare aparent fara motiv si elimina-le pe rand: excesul ponderal, statul pe scaun perioade indelungate, statul in picioare perioade indelungate, lipsa de flexibilitate in sold, musculatura atrofiata, postura incorecta pe scaun sau in picioare, deshidratarea.

#12
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 DKN1, on 25 septembrie 2012 - 00:46, said:

Discopatie poate insemna orice, de obicei cand spui ma doare spatele imediat iti carpeste medicul o discopatie de zici ca gata esti cu un picior in groapa. In buletinul ala zice ca n-ai nici pe dracu si nu toate durerile de spate sunt de la oase sau discuri. Ia cauzele cele mai frecvente ale durerilor lombare aparent fara motiv si elimina-le pe rand: excesul ponderal, statul pe scaun perioade indelungate, statul in picioare perioade indelungate, lipsa de flexibilitate in sold, musculatura atrofiata, postura incorecta pe scaun sau in picioare, deshidratarea.
aici dignosticu e "carpit" pe seama rmn-ului...
mai mult ca sigur doctoru respectiv a pus un diagnostic corect
ps:mai citeste o data ce scrie in buletinu respectiv

Edited by bilibistrocizel, 25 September 2012 - 01:33.


#13
anarchist18

anarchist18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 28.12.2006
Si eu cred ca diagnosticul este corect, problemele din cate imi dau eu seama au inceput de cand lucram la sala de forta (am facut vro 4 ani).
Acum un an mai aveam dureri diastea dar foarte scurte si dispareau imedeat ce schimbam pozitia. Apareau de ex cand ma barbieream, faceam baie deci in anumite pozitii, atunci nu le-am dat importanta, le-am pus pe seama antrenamentelor. Apoi intr-o zi eram la un curs si trebuia sa stau cocosat ca sa pot lucra la un calculator, nu aveam altfel cum si atunci am avut o mica criza. De atunci au tot persistat durerile si m-am dus la doctor.

Am fost la Spitalul Sf.Constantin din Brasov, la neurochirurgie, alt doctor mai bun nu cunosc. Doctorul mi-a spus ca discurile au o usoara protuzie (mi-a aratat in poze, RMN-ul a venit impreuna cu un CD cu un soft (weasis), nu stiu daca am cum sa atasez aici. Mi-a spus ca discurile arata foarte bine pentru varsta mea si momentan nu sunt semne de ingrijorare.

Intr-adevar la servici stau pe scaun dar fac pauze la 1 ora si la jumatatea programului avem o ora pauza. Am tot citit despre pozitia corecta pe scaun, am inteles ca ar fi undeva la 130 grade, scaunul meu se poate lasa pe spate si acum incerc sa stau asa si cu spatele drept.

Ca greutate nu cred ca sunt probleme, sunt ectomorf.
Pt a intari musculatura care intr-adevar este slaba, fac kinetoterapie si pana acum se pare ca a avut efect in sensul ca am si febra musculara si m-au mai lasat durerile. Voi face exercitiile in fiecare zi.

Ce vroiam eu sa stiu este daca discurile astea isi vor reveni vreodata adica la starea lor normala cand nu aveam probleme.

Am auzit de clinica Bio Ortoclinic din Bucuresti care se lauda ca trateaza tot felul de afectiuni ale spatelui nechirurgical, s-a tratat cineva acolo?
O idee de niste preturi?

Edited by anarchist18, 25 September 2012 - 22:15.


#14
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 anarchist18, on 25 septembrie 2012 - 22:13, said:

Si eu cred ca diagnosticul este corect, problemele din cate imi dau eu seama au inceput de cand lucram la sala de forta (am facut vro 4 ani).
Acum un an mai aveam dureri diastea dar foarte scurte si dispareau imedeat ce schimbam pozitia. Apareau de ex cand ma barbieream, faceam baie deci in anumite pozitii, atunci nu le-am dat importanta, le-am pus pe seama antrenamentelor. Apoi intr-o zi eram la un curs si trebuia sa stau cocosat ca sa pot lucra la un calculator, nu aveam altfel cum si atunci am avut o mica criza. De atunci au tot persistat durerile si m-am dus la doctor.

Am fost la Spitalul Sf.Constantin din Brasov, la neurochirurgie, alt doctor mai bun nu cunosc. Doctorul mi-a spus ca discurile au o usoara protuzie (mi-a aratat in poze, RMN-ul a venit impreuna cu un CD cu un soft (weasis), nu stiu daca am cum sa atasez aici. Mi-a spus ca discurile arata foarte bine pentru varsta mea si momentan nu sunt semne de ingrijorare.

Intr-adevar la servici stau pe scaun dar fac pauze la 1 ora si la jumatatea programului avem o ora pauza. Am tot citit despre pozitia corecta pe scaun, am inteles ca ar fi undeva la 130 grade, scaunul meu se poate lasa pe spate si acum incerc sa stau asa si cu spatele drept.

Ca greutate nu cred ca sunt probleme, sunt ectomorf.
Pt a intari musculatura care intr-adevar este slaba, fac kinetoterapie si pana acum se pare ca a avut efect in sensul ca am si febra musculara si m-au mai lasat durerile. Voi face exercitiile in fiecare zi.

Ce vroiam eu sa stiu este daca discurile astea isi vor reveni vreodata adica la starea lor normala cand nu aveam probleme.

Am auzit de clinica Bio Ortoclinic din Bucuresti care se lauda ca trateaza tot felul de afectiuni ale spatelui nechirurgical, s-a tratat cineva acolo?
O idee de niste preturi?
nu
asta e o boala de la care nu mori..dar mori cu ea
eu te sfatuiesc sa mergi la namol,bai sarate si masaj+gimnastica medicala,pentru ca esti intr-o faza usoara

#15
anarchist18

anarchist18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 28.12.2006

 bilibistrocizel, on 28 septembrie 2012 - 11:30, said:

nu
asta e o boala de la care nu mori..dar mori cu ea
eu te sfatuiesc sa mergi la namol,bai sarate si masaj+gimnastica medicala,pentru ca esti intr-o faza usoara
Mersi de raspuns, am sa tin cont de sfaturi, unde pot face namol? bai sarate banuiesc ca sunt pe la felix. Astea m-ar ajuta sa opreasca evolutia bolii sau e inevitabil pana la urma?

#16
bilibistrocizel

bilibistrocizel

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 6,326
  • Înscris: 29.08.2009

 anarchist18, on 01 octombrie 2012 - 11:15, said:

Mersi de raspuns, am sa tin cont de sfaturi, unde pot face namol? bai sarate banuiesc ca sunt pe la felix. Astea m-ar ajuta sa opreasca evolutia bolii sau e inevitabil pana la urma?
namol este la ocna sibiului..si techirghiol....astea doua locuri le stiu
de oprit nu o poti opri..dar o poti incetini

#17
Vidike

Vidike

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 290
  • Înscris: 31.07.2006
Si eu am probleme lombare, de 2 ani si ceva. Am inceput acuma 2 saptamani cu sala, fiindca lucrez la calculator 9 ore pe zi, si sedentarismul imi face mai mult rau. Evit multe exercitii, sunt cateva pe care le pot face fara probleme. Vreau sa incep sa fac din nou exercitii de kinteo

#18
anarchist18

anarchist18

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 28.12.2006

 Vidike, on 26 noiembrie 2012 - 11:13, said:

Si eu am probleme lombare, de 2 ani si ceva. Am inceput acuma 2 saptamani cu sala, fiindca lucrez la calculator 9 ore pe zi, si sedentarismul imi face mai mult rau. Evit multe exercitii, sunt cateva pe care le pot face fara probleme. Vreau sa incep sa fac din nou exercitii de kinteo

Eu am facut sala vreo 4 ani, apoi din lipsa de timp am intrerupt vreo 2 ani. Problema e ca eu am scolioza si acum si discopatie care din cate ma gandesc eu se trage de la scolioza+ridicari greutati la sala. As vrea sa merg la sala, ma simteam bine in perioada cand ma antrenam (energie, pofta de mancare) insa nu stiu cine m-ar putea indruma sa nu fac ceva gresit si sa-mi agravez situatia. Ca sport mi s-a recomandat innotul insa numai dupa 15 ianuarie am sa incep ca acum in luna decembrie se va inchide 3 sapt.

Tu lucrezi de capul tau sau ai un instructor, cineva care ti-a recomandat un program de antrenament?

Edited by anarchist18, 02 December 2012 - 17:17.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate