Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

tundere morcovi?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#1
alyn21

alyn21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.03.2012
salut
am auzit pe cineva ca e bine sa tunzi morcovii.e adevarat?

#2
Digix

Digix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,809
  • Înscris: 03.02.2007
Numai moțu' de sub pământ! :D

#3
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
Cred ca a facut bascalie de tine. Si-asa morcovu are doar cateva frunze. Daca le mai si tunzi, o sa se paleasca si o sa se usuce.

Sau poate a facut aluzie la altfel de morcovi.

#4
cristianda

cristianda

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 154
  • Înscris: 25.04.2008
este adevarat !  eu am taiat frunzele si nu au patit nimic. le-am tuns cu masina de tuns gazonul  :D :D  ... pe bune

#5
alyn21

alyn21

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 64
  • Înscris: 24.03.2012

 cristianda, on 20th June 2012, 15:32, said:

este adevarat !  eu am taiat frunzele si nu au patit nimic. le-am tuns cu masina de tuns gazonul  :D :D  ... pe bune
si a avut vre un efect pozitiv?

#6
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 cristianda, on 20th June 2012, 15:32, said:

este adevarat !  eu am taiat frunzele si nu au patit nimic. le-am tuns cu masina de tuns gazonul  :D :D  ... pe bune
ce marca?

#7
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012

 vasiuca, on 21st June 2012, 12:03, said:

ce marca?
Cand cineva nu stie incepe si face misto si nu ma refer la cel care ti-a zis ca se tunzi morcovii, si eu i-am tuns cu foarfeca de pomi dar sincer nu mi se pare ca ar fi mare diferenta, dar de tuns se tund si nu ii distrugi dar nici cat bine le faci nu stiu, nu mi se pare ca ar fi diferenta.

#8
vasiuca

vasiuca

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,033
  • Înscris: 25.01.2011

 IngN, on 22nd June 2012, 08:40, said:

Cand cineva nu stie incepe si face misto si nu ma refer la cel care ti-a zis ca se tunzi morcovii, si eu i-am tuns cu foarfeca de pomi dar sincer nu mi se pare ca ar fi mare diferenta, dar de tuns se tund si nu ii distrugi dar nici cat bine le faci nu stiu, nu mi se pare ca ar fi diferenta.
colegule da ce limba ai inceput sa graiesti aici?

#9
IngN

IngN

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 765
  • Înscris: 04.06.2012
Graba bato vina, o sa reiau pentru Vasiuca, poate intelege si el;


Cand cineva nu stie despre ce vorbestiincepe si face misto, aici nu ma refer la cel care ti-a zis ca sa tunzi morcovii. Eu am tuns morcovii cu foarfeca de pomi dar sincer nu mi se pare ca ar fi mare diferenta intre anii in care i-am tuns si cei in care nu i-am tuns, dar de tuns se tund si nu ii usuci, dar nici cat bine le faci nu stiu, nu mi se pare ca ar fi diferenta de recolta.


Ia vezi am omis vreo litera?

#10
mircea11s

mircea11s

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,011
  • Înscris: 25.12.2009
Cine si-a pus intrebarea ce rol are frunza in viata plantei primeste 10 picioare in fund .Cine trateaza frunza de boli sau daunatori primeste 20 de picioare in fund .Restul nu primesc nimic ca nu se evidentiaza cu nimic de masa mare de ignoranti.

#11
danutz_2009

danutz_2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,975
  • Înscris: 22.02.2009

 mircea11s, on 23rd June 2012, 10:00, said:

Cine si-a pus intrebarea ce rol are frunza in viata plantei primeste 10 picioare in fund .Cine trateaza frunza de boli sau daunatori primeste 20 de picioare in fund .Restul nu primesc nimic ca nu se evidentiaza cu nimic de masa mare de ignoranti.

Ce darnic esti matale astazi, dom` mircea!  :D

Voi va puneti intrebarea daca e bine sa taiati frunzele.
Eu nu am ce taia....sunt mici si frunzele si radacinile!
Mie frica sa-l intreb pe dom` mircea la ce categorie m-ar incadra!

Numai bine!

#12
alexbjorg

alexbjorg

    Who cares?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,143
  • Înscris: 10.10.2007
Cica se tund frunzele cu coasa,cam 50% din masa verde,pentru a forta morcovul sa creasca in pamint si nu frunzele.Cica!Am 10 pic. in f... dos ca am rupt coasa Posted Image

Insa intrebare la care as dori un raspuns concret,mai mult pentru validare din alta sursa:este adevarat ca la insamantare,este indicat a se amesteca saminta de morcovi cu nisip fin (cam 1:1) pentru a nu se planta prea desi si a nu fi de trebuinta rarirea acestora?
Adevarat sau fals?

#13
Clovis

Clovis

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,215
  • Înscris: 24.04.2007
I-am tuns si eu anul trecut. Nu se usuca. Problema este ca inainte de a planta semintele am uitat sa sap pamantul. In loc de morcovi am obtinut ceva gen Baby Carrot dar un pic mai mici. Posted Image Oricum la piureul lui bebe au fost buni. Anul asta schimb tactica. Sap bine si bag nisip pentru ca pamantul meu e cam argilos. Sunt curios daca or sa cresca.

#14
trestie-de-balta

trestie-de-balta

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,505
  • Înscris: 24.01.2007

 Clovis, on 24 ianuarie 2013 - 22:19, said:

I-am tuns si eu anul trecut. Nu se usuca. Problema este ca inainte de a planta semintele am uitat sa sap pamantul. In loc de morcovi am obtinut ceva gen Baby Carrot dar un pic mai mici. Posted Image Oricum la piureul lui bebe au fost buni. Anul asta schimb tactica. Sap bine si bag nisip pentru ca pamantul meu e cam argilos. Sunt curios daca or sa cresca.


Chiar foarte bine, singura conditie ca morcovii sa creasca bine e sa nu fie fertilizati cu ingrasamant natural, adica balegar sau mranita, pentru ca ramifica.

#15
ticusor

ticusor

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,097
  • Înscris: 25.01.2010

 Clovis, on 24 ianuarie 2013 - 22:19, said:

Sap bine si bag nisip .

Ai pus punctul pe I.

#16
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Ce seminte de morcov folositi (cele de la Agrosel sunt bune?) si cum procedati la semanat ca sa nu risipiti multe seminte si sa fiti nevoiti sa rariti foarte mult?

#17
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 24.08.2005
Nantes 2 de la Agrosel a pus cineva?

#18
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,522
  • Înscris: 27.01.2012
Tuns sau pletos?
:)

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate