Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Combinatie de conturi pentru tran...

Adaptor semnal hi to low

Jocuri Android Multiplayer online...

Diferenta consum smart meter - Co...
 Recomandare demontare+instalare ...

CAIET SERVICE PREDEAL II

Internare spital psihiatrie

CM de snooker 2024
 Scot penele dupa montajul tamplar...

Masina de spalat vase si grasimea

Noua lege de acces in paduri

Sunt ouale proaspete?
 Aplicatie invatare limba Germana

Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile
 

tundere morcovi?

- - - - -
  • Please log in to reply
58 replies to this topic

#37
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005
Ce distante practicati intre randurile de morcovi: as incerca la 15cm dar oare nu este prea mic spatiul?
M-am gandit la ceva de genul: 5 randuri cu 15 cm intre ele (total 60 cm) si apoi liber 60 cm pe ambele parti.

#38
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
Eu ii pun ca pe ceapa/usturoi :D

#39
vdingo11

vdingo11

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,267
  • Înscris: 24.08.2005

View Postmaru_29, on 13 martie 2016 - 18:04, said:

Eu ii pun ca pe ceapa/usturoi Posted Image

adica? dimensiuni te rog.

#40
iancuMIC

iancuMIC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,255
  • Înscris: 10.01.2016
Distanta intre rinduri depinde de soiul folosit; in general 15, max 20cm sunt suficienti.

#41
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,520
  • Înscris: 27.01.2012
Asa cum ai zis, e perfect...

#42
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
Cu coltul sapei fac un santulet sa zic 5 cm adancime apoi la un lat de sapa alt rand . Mami mai pune la tara face brazda mai inalta decat solul sa fie afanata bine de 30-40 cm pe care pune 2 randuri apoi lasa 40-50 cm de poteca iar face brazda inalta si tot asa , cred ca bilonare se numeste chestia asta , eu acum 2 ani am pus un rand pe marginea unde am flori si s.a facut :D , la morcovi din cate stiu singurul lucru care conteaza este sa fie solul afanat bine sa se duca ei in jos drepti si frumosi si se scot dupa o zi sau doua dupa ce primesc apa , asa sunt mai dulci si crocanti , am observat ca atunci cand culegi imediat dupa ce uzi nu prea au gust , valabil cam la toate legumele.

#43
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,520
  • Înscris: 27.01.2012
Se numeste brazda inaltata si e ca la carte!

#44
maru_29

maru_29

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 337
  • Înscris: 20.02.2016
Teoretic unele lucruri nu stiu cum se numesc practic stiu sa le fac ca le.am vazut facute la mama. Pana la 19 ani eu ma cam ocupam de gradina la tara sub indrumarea ei , mai putin cu stropitul . De 11 ani de cand sunt la casa mea o sun pe ea la orice problema :D

Edited by maru_29, 13 March 2016 - 20:15.


#45
parintele

parintele

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,047
  • Înscris: 17.03.2005
Daca pamantul nu e usor, afanat, eventual si facut biloane...faci morcov dar asa, sa zici ca ai facut, ai tinut locul ocupat....eu am renuntat, maxim juma de mp, in caz de o urgenta ceva..in rest nubare sens...ca sa faci pt sucuri samd...trebuie lucrat tehnologic, nu e cazul..pt o salata samd....pretul la piata e bataie de joc.. avaria e oricum in gradina in jumatea de metru...



#46
subway_guru

subway_guru

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,520
  • Înscris: 27.01.2012
S-ar putea si mai desi dar doar soiuri extra-early, maritate la legatura de primavara, de grosimea unui stilou mai bortzos...inainte sa se imburuieneze...
;)
Nu recomand...

#47
qwertysecret

qwertysecret

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 16.11.2006
o recomandare de hibrid (rezistent la bolile specifice, sa nu aiba prea multa celuloza la mijloc) de morcov tip Nantes?

Multam fain!

#48
gcom61

gcom61

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,824
  • Înscris: 21.01.2007
Am cultivat,pt casa,morcovi Nantes si am incercat si...  Royal .Rezultatul...in poze;Royalul a facut samanta...a mai patit cineva asta?
De mentionat ca samanta cumparata nu este [din cea scumpa] si cumparata de la magazine gen kauf...

Attached Files



#49
validoe

validoe

    CUT TH3 5H1T!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,089
  • Înscris: 01.12.2006
Am patit eu ceva cu samanta de la Kauf acum cativa ani, am semanat pastarnac si a iesit patrunjel de radacina :) dar a prins bine si ala
Cam asa e cu semintele de supermarket

#50
marin81

marin81

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 93
  • Înscris: 03.01.2011
A incercat cineva sa semene morcovi , in solar neincalzit, la sfarsitul lunii ianuarie, pentru a avea timpurietate?

#51
Mario011

Mario011

    Active Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 1,149
  • Înscris: 17.03.2017

View Postmarin81, on 15 ianuarie 2018 - 11:53, said:

A incercat cineva sa semene morcovi , in solar neincalzit, la sfarsitul lunii ianuarie, pentru a avea timpurietate?
Am văzut semănându-se în Spania în așa ceva...

... dar având în vedere că are nevoie sămânța de o perioadă de germinație mai mare plus o temperatură constantă nu recomand acum...
Este un soi care se seamănă toamna ...dar  poate dacă încerci experimental...Încarcă și pătrunjel e mai rezistent.Pătrunjel am văzut transplantat cu ajutorul plantatorului conic... morcov nu știu ce să zic







#52
niculetmihai

niculetmihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.01.2012
2016
Am patit eu ceva cu samanta de la Kauf acum cativa ani, am semanat pastarnac si a iesit patrunjel de radacina :) dar a prins bine si ala
Cam asa e cu semintele de supermarket

Dar nu știi cum arata samanta de patrunjel si cea de pastarnac nu are cum sa pui una si sa iasa cealalta pentru ca difera foarte mult semintele(cred ca nu ai fost atent la ce ai cumparat) cu siguranță

#53
peticel31

peticel31

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 451
  • Înscris: 04.04.2011

Quote

A incercat cineva sa semene morcovi , in solar neincalzit, la sfarsitul lunii ianuarie, pentru a avea timpurietate?

cel mai eficient este ca morcovii sa fie semanati astfel incat sa fie deja rasariti la intrarea in iarna (ca in acest video la min. 5:10) apoi acoperiti cu agril si, in functie de vreme, isi vor relua cresterea in februarie

sau intr-o iarna atipica cum este acum, vor creste putin si in saptamanile cu vreme frumoasa  

normal, trebuie ales un soi ce nu are o perioda lunga de ajungere la maturitate ( morcovii din video sunt Nantes )

#54
niculetmihai

niculetmihai

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 17
  • Înscris: 25.01.2012
Morcovul la ger se bifurca

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate