Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Allview AllDro 3 Speed

- - - - -
  • Please log in to reply
255 replies to this topic

#19
conu

conu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,630
  • Înscris: 30.10.2005
Multam' de raspuns ... dar e teoria pe care o citisem deja ...
Scrie asa ''Scaland de la 1 la 4 core-uri Mali-400 MP..." ...... deci cate si la cat ?????
Asta era intrebarea .:)

Edited by conu, 22 June 2012 - 17:26.


#20
danielush

danielush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 05.04.2005
Tableta la o saptamana de la achizitionare: este o investitie utila daca stii ce vrei! Raman la concluziile mele ca desktop e pentru lucrari hard, laptopul este pentru mobilitate si ajutor in completare lucrarilor facute pe desktop , iar tableta ramane ca folosinta pentru aplicatii care necesita mobilitate.  Ca tot intreaba colegii mei, vplay, site-ul!, merge ok, dar nu am reusit sa descifrez daca merge subtitrarea sau nu. Cunascator de engleza(si fiica-mea la fel) nu am probleme cu asa ceva. Merge cursiv, functie de calitatea net-ului pe care-l posezi(UPC, 120 Mbps, cu Cisco WI-FI de la ei), de asemenea You Tube si alte tv straine se vad super ok. Dar depinde, ma repet de calitatea net-ului. De pe GPlay mi-am luat destule jocuri astfel incat, fiica-mea care are Mac(alta mancare de peste!!!) nu se va plictisi in toate taberele din vara asta!! Important este si ce aplicatii ajutatoare mai ai! Fiind posesor de Samsung am stit ce fel de tune-up-uri necesare trebuie luate, astfel incat sa poata sa mearga cursiv totul. Este diferenta imensa de a Allview la E-boda in favoarea primei. este mai supla, mai bine lucrata, ecran ok(nu este Amoled!!), se cmporta mai bine, (incercata de mine pe la tot felul de magazine unde am putut testa E-boda!). Deci este o tableta ok, daca stii pentru ce vrei sa o iei. Inca nu am testat dongle-urile de la Orange sau Vodafone, dar sper sa fie ok. Am vorbit sa incerc mai multe dispozitive astfel incat sa gasesc o compatibilitate pentru tableta. Dispozitivele lor sunt de o generatie foarte veche(2009 ! sau viabile prin China!!)

#21
licuriciuvesel

licuriciuvesel

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 19
  • Înscris: 29.07.2011
Salutare tuturor! Mi-as lua tableta alldro 3 speed daca as sti ca este compatibila cu modemul ZTE MF110 de la rds. Daca cineva a testat-o, va rog sa imi raspunda. Am scris despre problema mea la suportul de la allview, dar nu am primit raspuns intr-o saptamana. Multumesc! Sa aveti o vara faina!

#22
danielush

danielush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 05.04.2005

View Postlicuriciuvesel, on 25th June 2012, 10:21, said:

Salutare tuturor! Mi-as lua tableta alldro 3 speed daca as sti ca este compatibila cu modemul ZTE MF110 de la rds. Daca cineva a testat-o, va rog sa imi raspunda. Am scris despre problema mea la suportul de la allview, dar nu am primit raspuns intr-o saptamana. Multumesc! Sa aveti o vara faina!
Nici nu o sa primesti un astfel de raspuns. STAS la ei iti dau lista de modemuri compatibile, bineinteles ca cel mentionat de tine nu este in lista. Al lor este de un standard inferior si destul de scump. Eu astept sa vad daca gasesc modem compatibil cu cei de la Orange sau Vodafone. Modemurile compatibile din lista lor sunt de o generatie veche sau comercializate prin China

#23
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002

View Postlicuriciuvesel, on 25th June 2012, 10:21, said:

Mi-as lua tableta alldro 3 speed daca as sti ca este compatibila cu modemul ZTE MF110 de la rds. Daca cineva a testat-o, va rog sa imi raspunda. Am scris despre problema mea la suportul de la allview, dar nu am primit raspuns intr-o saptamana. Multumesc! Sa aveti o vara faina!

Le-am trimis și eu un mesaj pe la mijlocul săptămînii trecute celor de la suportul Allview în care i-am întrebat de modemul MF100: nici un răspuns pînă acum (și nici nu cred că am să primesc unul...).

#24
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002
Revin asupra mesajului anterior: între timp, am primit și răspunsul celor de la Allview, răspuns care nu lămurește nimic (tot așa de bine puteau să nu răspundă - dar au vrut să arate că "este cineva acolo care citește mesajele...").
Un copy/paste de pe pagina specificațiilor tabletei:  :thumbdown:

Quote

modemurile compatibile cu tableta sunt urmatoarele: modem 3G Allview (E261), Huawei E180, Huawei E1750, Huawei E169, Huawei EC150, Huawei EC12, Huawei ET127, ZTE AC580, ZTE AC583, ZTE MF637U.


#25
meseriasu2

meseriasu2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 08.01.2007

View PostBobses, on 25th June 2012, 16:21, said:

Revin asupra mesajului anterior: între timp, am primit și răspunsul celor de la Allview, răspuns care nu lămurește nimic (tot așa de bine puteau să nu răspundă - dar au vrut să arate că "este cineva acolo care citește mesajele...").
Un copy/paste de pe pagina specificațiilor tabletei:  :thumbdown:
I-am intrebat si eu telefonic daca suporta vreun modem de la RDS si mi s-a raspuns ca scrie in specificatiile tabletei lista de modemuri suportate, si sa intreb la RDS care din acele modemuri il au ei.

Edited by meseriasu2, 25 June 2012 - 16:31.


#26
DaniJ90

DaniJ90

    You Are Terminated!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,105
  • Înscris: 22.11.2011
cred ca suporta ,dar se feresc ei sa zica,poate poate mai fac ceva bani din vanzare modemurilor proprii.

#27
marian0978

marian0978

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 25
  • Înscris: 04.01.2009
Ma intereseaza si pe mine aceasta tableta : alldro 3 speed t . Mi se pare "best buy" la ora actuala. As vrea sa vad un review detaliat. Am fost pe la cei de la emag, in speranta ca au una expusa si o pot testa putin. Dezamagire totala...au aproape orice mai putin aceasta. Fiind relativ nou lansata...le acord circumstante atenuante  .
Am tot cautat filmulete pe net, despre aceasta tableta, dar...doar cele de marketing sunt prezente.
As a precia o parere obiectiva a unui posesor de astfel de tableta.

video: [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/HvT2BZts7jM?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau...alternative:
Tablet PC Allview AllDro 3 Speed : http://www.youtube.c...mp;feature=plcp
Tablet PC Allview AllDro Speed 3G: http://www.youtube.c...mp;feature=plcp

Edited by marian0978, 26 June 2012 - 13:02.


#28
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Vin si eu cu review poate este folositor si pentru altcineva.

O am si eu de 2 zile, este o tableta foarte okay si surprinzator de bine inchegata si ca soft si ca hardware.

Se misca bine, totusi nu ca un Ipad, sa speram ca update-ul la android 4.1 va rezolva diferentele intre el si IOS. Din cate am inteles, problema nu este de hardware cat de soft la Android.

Jocuri nu am jucat si nu intentionez sa joc unele 3D intensive, probabil ca aici se simte o diferenta.

Am facut niste teste cu fisire video HD, singurul care a pus probleme este fisierul "killa.sampla.x264.mkv", dar este cunoscut ca ingenuncheaza si calculatoare. Vplay merge f bine, cu youtube mai am probeleme cateodata sa nu playeze (fereastra ramane gri ca la missing plugin), Vimeo merge bine.


Printre altele am luat-o sa citesc pdf-uri cu imagini multe si text. Initial am fost dezamagit dar dupa ce am schimbat cateva pdfreadere, am dat peste unul care se misca bine  ( Radee PDF Reader).

Bateria tine undeva la 6-8h, asta ca prima estimare.

@danielush spune-mi,te rog,  ce tweakuri ai  folosit

#29
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Pentru ca am fost intrebat pe PM, mai vin cu niste completari :

- modemul RDS Huawei MF110 nu este suportat momentan
- o sa testez si niste jocuri dar partea asta e foarte tricky, sunt 1000 de cauze din care nu ar putea merge un joc si sa nu fie tableta si invers. Ce cred eu ca hardware sta destul de bine dar nu e nicidecum un Tegra 3 la performante

- mi se pare o alegere momentan mult mai buna ca Eboda, dar am un feeling ca cei de la eboda se misca mai repede cu update-urile. Sunt curios in cat timp cei de la Allview vor introduce suport pentru modemurile populare in Romania.

Edited by whitey, 28 June 2012 - 16:28.


#30
meseriasu2

meseriasu2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 08.01.2007
Dar aveti idee, suporta vreun modem de la RDS? Nu neaparat Huawei MF 110.

#31
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Nu stiu, poate te ajuta altcineva care alt model de modem. Momentan e foarte noua tableta si nu cred ca au testat-o multi.

Eu sper ca Allview sa rezolve compatibilitatile, pentru ca pierd multi clienti probabil pe treaba asta, nu toata lumea e dispusa sa dea 230 RON pe modemul lor.

#32
lupull

lupull

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,076
  • Înscris: 21.02.2007
In general problema eu zic ca nu se ridica atat de mult din partea incompatibilitatiilor modem-urilor 3G , cat a "imperecheri" modem-urilor 3G cu sim-ul de catre rcs sau lipsa sim-urilor daca nu doresti sa astepti ani pana cand iti vine randul la un modem 3G de la ei
Asta deoarece se gasesc modem-uri 3G ( unele chiar din lista lor de compatibilitati ) in comertul nostru "gri" , insa daca nu dispui si de sim degeaba ai modem-ul ( ma refer aici la rcs )
Din pacate cei de la Allview au o mentalitate cam "inchisa" sau nu prea sant receptivi la doleantele clientilor lor si astfel vor aveea de pierdut , fiindca nici 1% nu se inghesuie sa cumpere modem-ul "lor" la peste 200 roni cand foarte bine gasesc la jumatate de pret ( meteahna mioritica atat la allview , cat si la rcs )
Cat despre raspunsurile lor la problemele semnalate............, mai repede gasesti pe net/forum-uri decat la ei
Sant si eu posesorul unei tablete ( nu acest model ) de la ei si am cumparat-o doar din cauza hardware-ului mai bun comparativ cu concurenta , insa restul..................

#33
danielush

danielush

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 05.04.2005
Ca tweak am folosit System Tuner de pe google Play(complet - foarte eficient), iar ca modem voi folosi un Huawei E 1750, decodat pentru toate retelele - inclusiv pt retele externe, la 100 ron. Tableta este ok, se misca foate bine, dotata cu un card suplimentar de memorie Kingmax Micro-SDHC 8GB, Class 10. Trebuie retinut ca tableta o voi folosi pentru aplicatii ce necesita mobilitate - acces net, comunicare, retele de socializare,  jocuri rapide, vizionari de filme stocate pe card sau stick( merge foarte bine orice stick de 16 Mb, legat cu cablu date OTG). Nu am probleme cu WiFI (furnizat de la modemul UPC latime banda 120 Mbps). Mi-as fi dorit sa pot sa folosec un modem 3G de la Orange(il luam la abonament la un euro) dar se pare ca nu prea exista compatibilitati, inca! Orice device de genul acesta daca e bine intretinut, se are grija de el, va da intotdeauna satisfactia dorita(si asta nu e reclama mascata - fac comparatie cu Macbook care este alta mancare!!! Deci, concluzie e un best buy!

#34
Bobses

Bobses

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,687
  • Înscris: 14.02.2002
Am comandat-o zi de la emag, chiar dacă știu că nu merge modemul meu ZTE MF100 (poate vor remedia problema; oricum, va fi folosită în special pe wi-fi). Am citit lucuri foarte bune despre ea și sper să nu mă dezamăgească cum a făcut-o E-boda.
Mîine după-amiază o voi ridica din Showroom.

#35
meseriasu2

meseriasu2

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 600
  • Înscris: 08.01.2007

View PostBobses, on 28th June 2012, 17:59, said:

Am comandat-o zi de la emag, chiar dacă știu că nu merge modemul meu ZTE MF100 (poate vor remedia problema; oricum, va fi folosită în special pe wi-fi). Am citit lucuri foarte bune despre ea și sper să nu mă dezamăgească cum a făcut-o E-boda.
Mîine după-amiază o voi ridica din Showroom.
Bravos.
Sper sa ne tii la curent , asa cum ai facut si cu EBoda.
Tinand cont ca deja ai o parere despre Eboda, poate o sa ne faci un mic review, si o sa ne spui si noua, celor interesati de ea, partile bune sau mai putin bune ale tabletei.

Edited by meseriasu2, 28 June 2012 - 17:08.


#36
whitey

whitey

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 579
  • Înscris: 19.01.2004
Multumesc danielush.

Inca 2 chestii :

- volumul sunetului e cam scazut, am rezolvat cu un app Volume +, totusi cred ca nu poti viziona ceva in masina cum ma gandeam si eu

- legat de jocuri, hardware se pare ca este foarte aproape de un tegra 3 LINK , dar daca producatorii nu produc foarte mult pentru chipsetul asta, Mali 400, este normal ca nu vor suportate. Eu am plecat din start cu ideea ca n-o sa joc chestii complicate pe ea.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate