Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...
 

Laptop nou, 1600 - 1900 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#19
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
17' doar daca este dispusa sa il care in rucsac. Altminteri e dificil de manevrat.

Privind HDD de 320Gb, nu ar fi mai bine sa vezi la ce volum are hdd de acum ca sa faci o paralela ?
Si inca ceva, daca face naveta cu laptopul, sa nu te astepti sa te tina hdd multi ani.

Edited by vladdy99, 15 June 2012 - 15:12.


#20
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Deci 17' iese din schemă.
Acum soția are pe desktop și laptop cam 25 GB ocupați. Plus că o să-și mai pună ceva muzică, plus ce mai descarcă de acum înainte, plus SO și programele... Mai bine hard de 500, ca să fiu sigur. (Btw, pe laptop am unul de 120 GB la 5400 rpm, iar pe desktop unul de 320 GB la 7200 rpm. Ambele sisteme au același SO, doar că desktopul are ceva mai multe programe instalate. Mai mulți nervi mi-a făcut desktopul, se mișcă parcă mai greu, deși procesorul este mai bun decât al laptopului. Dar mă rog, asta-i altă problemă.)
Deci la transport repetat este riscul să cedeze hardul? În cazul acesta, am să caut o garanție cât mai mare.

#21
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Da, de la socuri HDD cedeaza primul. Insa sansele sa il poti schimba in service sunt f mici, fiindca intra la utilizare defectuasa.
Partea buna este ca HDD se schimba f usor.

Privind paralela intre desktop si laptop, cel mai probabil problema ta este de la programele instalate pe desktop. (Sunt destul de convins ca nu sunt aceleasi si pe laptop).

#22
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View PostMannion, on 15th June 2012, 14:26, said:

Probabil Lenovo acesta ar fi destul de fiabil, dar tare mă tem că soția nu e încântată de aspectul lui (butonașul ăla roșu...). Oricum, până să mă hotărăsc, cred că voi merge într-un magazin să văd și cum arată fizic modelele respective.
Nu o sa fie incantata de acele Lenovo pentru ca e prea spartan, nici mie nu imi place.

Nu inteleg de ce nu vrei sa ii cumperi Dell-ul acesta, e perfect pentru ea.

#23
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Păi am scris pe pagina anterioară că rămâne și acest model pe listă. S-ar putea să fie chiar cel ales. Vom mai vedea. Poate reușesc zilele acestea să merg într-un magazin și să le văd "pe viu". Mulțumesc mult de sfaturi.

#24
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
După ce am mai analizat situația, revin cu ceva detalii. Pe lângă condițiile inițiale, caut ca laptopul să aibă și baterie pe 6 celule și USB 3.0. Acum, dacă nu are bluetooth, placă video dedicată sau hard la 7200 rpm, nu e nici o problemă.
Din ce am săpat eu, iată ce am găsit:
La marketonline:
Serioux. Avantaje: procesor i5, video dedicat. Dezavantaje: marcă mai puțin cunoscută, garanție doar un an.
Toshiba. Avantaje: BT, culoarea (soția și-ar dori unul alb). Dezavantaj: procesorul de generație mai veche.
La PCGarage:
Acer. Avantaj: procesor i3. Dezavantaj: e Acer...
Lenovo. Dezavantaje: procesor mai vechi, garanție doar un an.
Packard Bell. Avantaje: i3, video dedicat. Dezavantaje: garanție doar un an, prețul depășește bugetul.
La Oktal:
Asus. Avantaje: i3, video dedicat 2GB, IceCool. Dezavantaj: prețul depășește bugetul.
La Flanco:
Acer. Avantaje: i3, 3 ani garanție. Dezavantaje: e Acer (ar mai trebui să mă îngrijorez cu garanția aceasta?)
Ce părere aveți? Care laptop să rămână în cele din urmă?

#25
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Ce naiba are ca-i Acer? Practic mai multa incredere ti-a inspirat SERIOUX (????) decat Acer...
Ti-am mai zis, pentru ce ai spus ca vrei laptopul nu are sens placa video dedicata. Iar faptul ca ar fi de 512 (nici nu gasesti, decat cu 1GB dedicate de acum pe laptopuri) sau de 2GB e fix-pix la rezolutia aia si la puterea placilor de genul.

Toshiba-ul ala e capabil fara probleme de ceea ce doresti tu. Procesorul nu-i de generatie mai veche ,e tot Sandy Bridge (aceeasi generatie cu i3/ i5 2nd gen), dar e mai slab (n-are Hyper Threading). Dar ai Toshiba , alb, BT,  USB 3.0...
Dar acum luand-o altfel, e mai scump tocmai pentru ca-i Toshiba si e alb.
Ca ai ceva cu tot ce doresti tu, mai putin partea cu alb, in pret mai mic: http://www.pcgarage....525m-1gb-black/
Si are si dedicata foarte buna (cea mai buna in bugetul asta, cu mult peste 520M) - din nou, de care nu e nevoie avand in vedere "scopul" laptopului.

Edited by priderzaur, 25 June 2012 - 17:40.


#26
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Păi văzusem că nimeni nu mi-a recomandat Acer și eu am avut o experiență neplăcută cu marca (am scris la început: balamalele, în schimb nu mi-a făcut alte probleme).
Legat de Inspiron, pe lângă faptul că modelul pe care mi l-ai recomandat are HDD de doar 320 Gb (eu dorind să iau de minim 500), am observat că multe persoane se plâng de faptul că după un timp foarte scurt de folosire tastatura face probleme.
Oricum, mulțumesc mult de lămuriri, mi-ai fost de mare folos, ca și ceilalți care au răspuns.

#27
House_MD

House_MD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 19.06.2012
Inspirion nu-i chiar reușit :).

#28
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Oricum eu nu prea mai am ochi pt Inspiron, dar cred că nu ar strica să oferi câteva argumente pentru cei care citesc sau vor citi acest topic.

#29
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Iti pot da chiar si eu: da impresia ca-i fragil, racirea nu-i prea grozava, tastatura se "apasa cu totul" parca...dar cam atat...cine poate trece peste asta (racirea nu-i neaparat o problema atata timp cat nu duci in full load componentele astea, ceva ce n-o sa se intample cu laptopul) se alege cu un laptop potent la bani putini.

#30
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Merită să renunț la USB 3.0 pentru 250 GB în plus și un hard mai rapid? Aceasta este oferta: ASUS. Magazinul este de încredere? Mulțumesc.

#31
roxanaln

roxanaln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 12.06.2012

View PostMannion, on 2nd July 2012, 11:47, said:

Merită să renunț la USB 3.0 pentru 250 GB în plus și un hard mai rapid? Aceasta este oferta: ASUS. Magazinul este de încredere? Mulțumesc.

Avand in vedere scopul pentru care va fi folosit, merita!
Nu am lucrat inca cu magazinul respectiv, dar poti sa il iei si de aici? la acelasi pret!

#32
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Comunicare mai rapida cu un mediu extern (cand o fi cazul) = USB 3.0
Comunicare mai rapida cam mereu, ca e hardul intern la 7200RPM...mda, prefer sa am HDD mai rapid.

Marketonline = Azerty = Mediadot din cate stiu. Sunt ok.

#33
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
Eu nu l-as cumpara.

#34
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View Postpriderzaur, on 2nd July 2012, 13:43, said:

Marketonline = Azerty = Mediadot din cate stiu. Sunt ok.
+1. am luat 4-5 comenzi de la ei(azerty) pana acum si nu am avut probleme.

cat despre laptop - hdd-ul la 7200 va face o diferenta mare. personal si eu as renunta la usb 3.0

apropo - e o MARE posibilitate ca acei 7200 sa fie doar o eroare de introducere a datelor si in realitate sa nu fie la 7200.
intereseaza-te inainte printr-un telefon.
pe restul site-urilor acel model are hdd de 500gb la 5400rpm.

pe site-ul asus figureaza si modelul cu 750gb si 7200rpm. asigura-te ca acel model il vand cei de la azerty si nu alt model cu hdd la 5400.

Edited by shmu, 02 July 2012 - 13:13.


#35
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
E posibil si ce zice Shmu, dar uite ca asa am luat si eu de pe oktal Lenovo cu 7200RPM cand in rest era la 5400RPM, ba chiar era mai ieftin la oktal. Cine stie..oricum si eu am cerut confirmare atunci, deci cere si tu.

Edited by priderzaur, 02 July 2012 - 13:14.


#36
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Este de 500/5400. Cu toate acestea l-am comandat și sper să fi făcut o alegere bună. Mulțumesc tuturor!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate