Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Laptop nou, 1600 - 1900 lei

- - - - -
  • Please log in to reply
92 replies to this topic

#1
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Vreau să cumpăr un laptop pentru soția mea, deci va fi folosit pt office, browsing, muzică, filme și cam atât.
Bugetul: peste 1600 lei, dar maxim 1900 (cu efort spre 2000 lei, dacă chiar merită).
Condiții obligatorii:
- sunet în difuzoare foarte bun
- RAM: minim 4 GB
- HDD: minim 500 GB, preferabil la 7200 rpm
- display: minim 15 inch, preferabil LED
- procesor: minim 2000 MHz
- garanție: minim 2 ani
- culoare neagră sau ceva frumos, nu maro...
- tastatură numerică
Condiții la care aș mai putea renunța:
- placă video dedicată
- USB 3.0
- bluetooth
- baterie 6 celule
Dacă puteți să-mi recomandați un producător sau chiar niște modele, ar fi perfect.
(Acum am un Acer Extensa la care au cedat brațele monitorului din cauza balamalelor prea rigide sau a brațelor prea slabe, deci am un pic de teamă față de Acer. O cunoștință a avut Lenovo, iar alta a avut Fujitsu și le-au cedat plăcile de bază. Acum nu știu exact modelele, dar parcă mi-e teamă și de acești producători.)
Ca producători eu am găsit, la 30 de modele care ar împlini condițiile: 11 Asus, 8 Acer, 4 Toshiba, 4 Samsung, 1 Lenovo, 1 HP, 1 Dell.
Trebuie să-l cumpăr de la Emag, Altex, Flanco sau orice alt magazin care oferă minim 6 rate la Card Avantaj.
Vă mulțumesc pentru ajutor.

#2
tzibman

tzibman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 523
  • Înscris: 18.06.2011
Ce zici de asta ?
Am si eu un toshiba si nu am avut probleme cu el ma impac foarte bine, nu se supraincalzeste (e printre putinele pe care nu-ti poti  praji ouale pentru micul dejun), nu mi-a dat de 6 luni nici un bulescreen sau ceva, si desi al meu are placa integrata Intel HD  se descurca foarte bine si la jocuri sau filme HD . Cel pe care ti l-am recomandat are dedicata, deci la capitolul asta e mai bun. Plus ca astia de a Toshiba fac calculatoare de vreo 20 si ceva de ani, deci stiu ei ce stiu...

Edited by tzibman, 15 June 2012 - 11:00.


#3
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
315M e-o placa jalnica. N-are niciun sens sa dai bani pe un laptop cu asa ceva, mai ales la acel pret si alaturi de un Pentium Dual-Core. Intel HD 3000 e cel putin la fel de buna cu 315M.

Quote

deci va fi folosit pt office, browsing, muzică, filme și cam atât.
Placile video integrate din ziua de azi sunt decente, nu e nevoie sa iti bati capul (si banii) pentru o dedicata dupa nevoile alea.
Vad ca la emag au stocuri si preturi jenibile la laptopurile mai ieftine (alea din bugetul tau).

Asta cu sunetul...sunet clar au cam toate, dar nu te astepta sa fie si puternic (ca si volum).

Sunt curios care sunt alea 30 modele gasite sa aiba USB 3.0, baterie 6 celule, BT si placa video dedicata, in 2000 lei -> asta cu un procesor ok (i3, preferabil 2nd gen si Dual-Core seria B 900).
Cele mai ok solutii mi se par cele de la Samsung, cu HD 3000, dar n-au USB 3.0.
ASUS-urile X mai sunt ok, dar au baterie cu 4 celule si deobicei au numai 2 USB-uri (un 2.0 si un 3.0)

Edited by priderzaur, 15 June 2012 - 11:09.


#4
ktulu22

ktulu22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,910
  • Înscris: 21.04.2007

View Postpriderzaur, on 15th June 2012, 11:03, said:

315M e-o placa jalnica. N-are niciun sens sa dai bani pe un laptop cu asa ceva, mai ales la acel pret si alaturi de un Pentium Dual-Core. Intel HD 3000 e cel putin la fel de buna cu 315M.


Placile video integrate din ziua de azi sunt decente, nu e nevoie sa iti bati capul (si banii) pentru o dedicata dupa nevoile alea.
Vad ca la emag au stocuri si preturi jenibile la laptopurile mai ieftine (alea din bugetul tau).

Asta cu sunetul...sunet clar au cam toate, dar nu te astepta sa fie si puternic (ca si volum).

Sunt curios care sunt alea 30 modele gasite sa aiba USB 3.0, baterie 6 celule, BT si placa video dedicata, in 2000 lei -> asta cu un procesor ok.
Pentru cerintele initiatorului, nu mi se  pare o alegere proasta. Toshiba sunt laptopuri excelente la un pret decent. Bine, ca in 2000 de ron se poate lua un laptop ceva mai bun

http://www.emag.ro/l...s--pX54C-SX303D

Pentru filme,  internet si office e foarte bun.

#5
stupidcow

stupidcow

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,437
  • Înscris: 24.12.2004
O alegere foarte buna ar fi un Asus core i3 2350M, 4GB RAM, HDD 500GB la un pret foarte bun (1699 lei): ASUS X54C-SX020D (Altex)

#6
driftking91

driftking91

    Freak on a leash

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,736
  • Înscris: 28.12.2008
Am găsit ceva interesant, cu HDD de 750 Gb cică la 7200 RPM (sper să nu fie o greșeală). Difuzoare Altec Lansing, 4 Gb RAM, Intel HD 3000.

http://www.marketonl...60-750gb-4096mb

5 Rate prin Card Avantaj.

#7
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
http://www.oktal.ro/.....PM FreeDOS_25

http://www.oktal.ro/.....SuSE Linux_22

L.E: +1 http://www.altex.ro/...s-3000-free-dos

Edited by vladdy99, 15 June 2012 - 11:21.


#8
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Interesant http://www.marketonl...60-750gb-4096mb
Seria P, pare a fi un fel de N ieftin.
Si Edge-ul are un pret excelent http://www.oktal.ro/.....PM FreeDOS_25

Stiu totusi ca la Oktal tre sa mergi la sediu pentru CARD AVANTAJ, deci daca nu-i din Bucuresti poate fi o problema (probabil si la MarketOnline e la fel). Niciunul din ele n-are USB 3.0 totusi si nici placa dedicata, s-ar putea sa nu-i convina.

#9
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011
As merge pe ceva cu i3 Sandy Bridge, 4GB Ram si placa video integrata daca e si dedicat e un plus, oricum nu o sa foloseasca sotia ta pe cea dedicata.

Eu zic sa il iei pe acesta.

Edited by Papillon_, 15 June 2012 - 11:50.


#10
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Păi sunt câteva condiții la care pot renunța, așa după cum am scris sus. Nu țin neapărat să aibă BT, USB 3.0 sau placa video dedicată. Probabil dacă ar fi să aleg între acestea trei și o baterie mai bună, aș alege bateria.
30 de laptopuri am găsit pe mai multe site-uri, multe cu configurații asemănătoare (de cele mai multe ori difereau procesoarele), fără să îndeplinească toate condițiile suplimentare.
Oricum, observ că nu mi s-a recomandat Acer, asta ar însemna să îl scot din listă.
Mulțumesc mult tuturor. Unele produse le găsisem și eu, dar altele chiar sunt mai bune. Dacă mai sunt păreri, topicul rămâne deschis!

#11
gerbil

gerbil

    Membru' activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,055
  • Înscris: 10.09.2005
Daca il doresti doar pt office, muzica si filme nu vad rostul sa bagi atatia bani. Cu 12-13 milioane lei vechi iti iei un pc mai mult decat bun pt nevoile tale. Ca fapt divers eu am un laptop luat prin 2009, Acer Aspire 5315 si merge ca uns. Dar ma rog, fiecare face ce vrea cu banii lui.

#12
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Sunt de acord cu tine, dar uite cum stau lucrurile: soția primește un fel de sponsorizare în valoare de 1600 de lei (îi va primi eșalonat, de aceea îl iau în rate). Am zis să mai pun și eu ceva ca să aibă un laptop bun pentru câțiva ani.

#13
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
M-as orienta spre Edge-ul ala atunci. Ca si calitate e peste restul si ai HDD la7200 RPM. E un thinkpad, chiar daca nu e unul "complet"

#14
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Probabil Lenovo acesta ar fi destul de fiabil, dar tare mă tem că soția nu e încântată de aspectul lui (butonașul ăla roșu...). Oricum, până să mă hotărăsc, cred că voi merge într-un magazin să văd și cum arată fizic modelele respective.
@tzibman: cum stă laptopul tău la capitolul sunet?

#15
vladdy99

vladdy99

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,034
  • Înscris: 03.05.2006
Mie personal si asta mi se pare o solutie f interesanta:
http://www.oktal.ro/.....SuSE Linux_22
+ http://www.oktal.ro/...hz -o61404.html

Ca sa iti raspund la intrebarea privind Toshiba C660: Sotia are unul i3 si iti pot spune ca sunetul este execrabil! Plasticul sinistru, insa intr-adevar sta f bine la racire.

Edited by vladdy99, 15 June 2012 - 13:35.


#16
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006
Mulțumesc pt recomandare, dar ar mai trebui și un upgrade la HDD, plus ceva la garanție...
Ciudată faza cu Toshiba. Din câte îmi dau seama din poze, boxele sunt între tastatură și display, deci ar trebui să se audă bine. Dar dacă zici că e execrabil, atunci căutăm altceva.
Se pare că rămân:
Asus, seriile X54 și P53
Dell Inspiron N5110
Samsung seria NP300
HP CQ57 (de la Flanco, pt că au 3 ani garanție)
...
Mai așteptăm, că nu-i grabă.

#17
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
ASUS au bateria pe 4 celule, alea X. Sunt laptopuri bunicele, dar e cam aiurea la baterie.

320GB la HDD nu-i destul? sa stearga si ea filmele si serialele in exces :)). Le vede si le sterge, trece la altele, nu face colectie.

Edited by priderzaur, 15 June 2012 - 14:18.


#18
Mannion

Mannion

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 267
  • Înscris: 17.07.2006

View Postpriderzaur, on 15th June 2012, 15:18, said:

ASUS au bateria pe 4 celule, alea X. Sunt laptopuri bunicele, dar e cam aiurea la baterie.

320GB la HDD nu-i destul? sa stearga si ea filmele si serialele in exces :)). Le vede si le sterge, trece la altele, nu face colectie.
:coolspeak:
Nu prea are ea timp de seriale... Doar că descarcă destul de multe de pe net pt serviciu. N-aș vrea să-mi spună peste vreun an că nu mai are spațiu pe hard.
Cred că mă duc să-l văd pe acesta cum se prezintă: http://www.flanco.ro...gb-freedos.html
E maro, dar poate nu e chiar urât. Și e de 17 inch, oare îi va fi greu soției să-l mai ia cu ea la serviciu (n-are permis de conducere, trebuie să facă naveta cu transportul în comun)?

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate