Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Evitati AGER service (autoglass.ro)

- - - - -
  • Please log in to reply
79 replies to this topic

#55
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007

View Posttsunnami, on 26 mai 2014 - 06:36, said:

1. eu am citit dar tu ai citit intrebarea mea?
in caz de curte, AI VREO DOVADA (oficiala, in afara de poza TA) ca nu l-a lovit vreo piatra?
nu-mi spune ce a recunoscut el atunci, spune-mi ce dovada ai tu

faptul ca-ti lasi masina cu geamurile deschise e cea mai mare tampenie pe care am citit-o
iarna cand afara e -15C si inauntru pe parbriz arunci cu 40C ce mai faci? cumperi un feon?

se vede ca ai motoreta, esti complet paralel cu masinile.
nu ai vazut niciodata parbriz lovit de piatra?
si in masina mai lasi geamul deschis, nu inteleg de ce ti se pare o crima? de aia au montate masinile sisteme de coborare a geamului, culmea, chiar de fabricant! e chestia aia ca o maneta sau un buton aflat pe portiera. iti zic asta ca sa nu te mai uiti ca la poarta noua cand te urci intr-o masina...

View Postmmcornel, on 26 mai 2014 - 07:46, said:

nu, doar se baga si el in seama, e cumatru lu' icstrim, aripa moto Posted Image
Posted Image

Edited by slai, 27 May 2014 - 18:41.


#56
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View Postslai, on 27 mai 2014 - 18:39, said:

se vede ca ai motoreta, esti complet paralel cu masinile.
nu ai vazut niciodata parbriz lovit de piatra?
si in masina mai lasi geamul deschis, nu inteleg de ce ti se pare o crima? de aia au montate masinile sisteme de coborare a geamului, culmea, chiar de fabricant! e chestia aia ca o maneta sau un buton aflat pe portiera. iti zic asta ca sa nu te mai uiti ca la poarta noua cand te urci intr-o masina...

Posted Image

slai, la peste un milion de km cred ca am vazut destule.
intrebarea mea a fost, CARE ESTE DOVADA LUI?
el are doar niste poze facute de el pe care pe poate prezenta in instanta. si pozele alea pot fi facute pe orice masina, in orice data, nu sunt oficiale

"on the other hand", ala o sa spuna ca l-a ajutat si i-a oferit alt parbriz la un pret mult mai mic sa fie un furnizor serios, drept dovada, asta ii goneste potentialii clienti.
daca poate demonstra statistic ca i-au scazut vanzarile de cand incepu asta micu' sa-i faca scandal.. si reuseste sa-l atraga in curte, eu nu-l vad bine.

nu mi se pare crima sa lasi geamul deschis, mi se pare prostie crasa sa lasi geamul deschis sa nu crape geamul.
e masina si o folosesti asa cum scrie producatorul.
parca sunteti babe d-alea care cheama popa cand isi cumpara televizir sa-l "citeasca", :lol:

#57
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,870
  • Înscris: 25.01.2007

View Posttsunnami, on 27 mai 2014 - 19:27, said:

"on the other hand", ala o sa spuna ca l-a ajutat si i-a oferit alt parbriz la un pret mult mai mic sa fie un furnizor serios, drept dovada, asta ii goneste potentialii clienti.
daca poate demonstra statistic ca i-au scazut vanzarile de cand incepu asta micu' sa-i faca scandal.. si reuseste sa-l atraga in curte, eu nu-l vad bine.
inteleg ca in locul lui mai stateai capra o tura... Posted Image
fii mai relaxat, mai curajos, tsunami, nu trebuie sa-ti tremure chilotii in fata oricui.

#58
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
in locul lui SIGUR nu mai scoteam bani din buzunar sa-i dau aluia.
sa stau capra?
daca ma ia unu de prost ma oia doar o data, altfel chiar as fi.

#59
PMW

PMW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.06.2012

View Posttsunnami, on 27 mai 2014 - 19:27, said:


slai, la peste un milion de km cred ca am vazut destule.
intrebarea mea a fost, CARE ESTE DOVADA LUI?
el are doar niste poze facute de el pe care pe poate prezenta in instanta. si pozele alea pot fi facute pe orice masina, in orice data, nu sunt oficiale

"on the other hand", ala o sa spuna ca l-a ajutat si i-a oferit alt parbriz la un pret mult mai mic sa fie un furnizor serios, drept dovada, asta ii goneste potentialii clienti.
daca poate demonstra statistic ca i-au scazut vanzarile de cand incepu asta micu' sa-i faca scandal.. si reuseste sa-l atraga in curte, eu nu-l vad bine.

nu mi se pare crima sa lasi geamul deschis, mi se pare prostie crasa sa lasi geamul deschis sa nu crape geamul.
e masina si o folosesti asa cum scrie producatorul.
parca sunteti babe d-alea care cheama popa cand isi cumpara televizir sa-l "citeasca", Posted Image

Mi-a oferit un parbriz la pret redus de ce? Asa ca nu se simteau ei vinovati si era vina mea? :)) Unde ai vazut tu asa ceva? La piese de motoreta? Sper ca o sa gaseasca un judecator care sa creada si sa accepte ce indrugi tu pe aici.

Eu inteleg ca pe forum aici am cateva postari si poate par venit sa fac reclama negativa. Pe celalat forum unde e postat acelasi lucru am undeva la 1500 de postari. In orice caz, nu incearc sa conving pe nimeni. Am povestit doar ce mi s-a intamplat. Am vrut sa atrag  atentia asupra firmei respective nu sa dau explicatii cum o sa ma apar in caz ca ma dau aia in judecata...

#60
alexa32

alexa32

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,293
  • Înscris: 12.08.2006

View Postmaximg, on 25 mai 2014 - 17:31, said:

Ati vazut cum se monteaza un parbriz ? Nu poate fi montat nici gresit nici tensionat . Crapatura aceea poate fi din cauza sticlei dar si a utilizatorului . Cine garanteaza ca s-au respectat restrictiile in primele zile de la montaj ?
Trebuia vazut cine acopera cu garantie sticla , ca eu am vazut scris , la alt service ,ca nu are garantie ... apoi declansat razboiul , daca era cazul.
Cateva sute.:)
Stratul de cauciuc care-l lipeste are (si) rol de amortizare la deformarile caroseriei.
Pe de alta parte sunt multe calitati  diferiteale unui parbriz de aici si diferentele de pret iar unii il comercalizeaza pe cel mai  ieftin pentru maximizarea profitului.

Ai vazut Pilkington original care deformeaza imaginea?

#61
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostPMW, on 27 mai 2014 - 20:10, said:

Mi-a oferit un parbriz la pret redus de ce? Asa ca nu se simteau ei vinovati si era vina mea? Posted Image) Unde ai vazut tu asa ceva? La piese de motoreta? Sper ca o sa gaseasca un judecator care sa creada si sa accepte ce indrugi tu pe aici.

Eu inteleg ca pe forum aici am cateva postari si poate par venit sa fac reclama negativa. Pe celalat forum unde e postat acelasi lucru am undeva la 1500 de postari. In orice caz, nu incearc sa conving pe nimeni. Am povestit doar ce mi s-a intamplat. Am vrut sa atrag  atentia asupra firmei respective nu sa dau explicatii cum o sa ma apar in caz ca ma dau aia in judecata...

eu ti-am recomandat sa ai un nr de tel de la un avocat, just in case.

daca as avea vreodata un copil care sa-mi povesteasca de un fapt asemanator ca a fost tras in piept si ca apoi a mai dat bani aceluias om (care l-a insealt si prima data, bun vanzator), in momentul urmator i-as cumpara o mingie si l-as trimite sa se joace pe banda de siguranta de la autostrada

Edited by tsunnami, 27 May 2014 - 22:55.


#62
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008

View Posttsunnami, on 27 mai 2014 - 18:15, said:

eu te previn insa ca va trebui sa aduci dovezi in curte in caz ca te cheama pentru despagubiri
Serios? De principiul de drept actor incumbit probatio ai auzit?
Foarte interesant e ca pe FP te faci mic, mic; in timp ce, aici, faci fente si te dai rotund cu colțuri când vine vorba de legislație.
@PMW,
Foarte bun demersul tau!

#63
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostLipsum, on 28 mai 2014 - 12:14, said:

Serios? De principiul de drept actor incumbit probatio ai auzit?
Foarte interesant e ca pe FP te faci mic, mic; in timp ce, aici, faci fente si te dai rotund cu colțuri când vine vorba de legislație.
@PMW,
Foarte bun demersul tau!

nope, ce inseamna?
ce este FP?

#64
Lipsum

Lipsum

    Moderator extrem de rău

  • Grup: Moderators
  • Posts: 4,722
  • Înscris: 29.01.2008
Lasa ca o sa cresti tu mare si o sa afli. ;)

#65
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009
folosesti expresii pe care nu le poti explica.

povestea in linii scurte
un uom se duce si cumpara un parbiriz ieftin. da pe el o suma ceruta x+x. x=costul parbrizului de la sub-furnizor, tot x profitul companiei de care cumperi.
uomu-asta conduce cu umbrela, sa nu atinga ploaia parbrizul sa nu se fisureze (:lol:)
totusi el se fisureaza
merge inapoi la firma
aia il ametesc si il convinge pe "fraer" sa le mai dea un "x" sa-i puna alt parbriz, poate bun, poate la fel de prost.
firma i-l pune, asta continua sa mearga cu umbrela, :lol:

el:
da banii pentru 1.5 x pretul publicat pe site si are un parbriz prost. cat te costa mestere un parbriz "bun" cu garantie de la inceput?

firma:
ia un parbriz la x lei, si castiga x profit
il pune, se sparge
vine gibonu' cu el fisurat
astia il mai conving sa dea x-lei
firma returneaza geamu' fisurat. ia banu inapoi
firma la final monteaza un parbriz care inca nu s-a fisurat, plateste x-lei si castiga 3x lei de la gibon.

gibonelu ii face reclama negativa si poate firma mai castiga cateva x-uri si in instanta, daca stie sa demonstreze ca anti-reclama gibonelului afecteaza vanzarile
his experience in a nut shell

#66
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostDaCosta, on 28 mai 2014 - 23:02, said:

Povestea in liniii si mai scurte: verbalul nu are valoare asa de mare in instanta, comparativ cu scrisul.
Nu vad de ce l-ai incadra pe colegul la categoria primate.

exact asta am incercat si eu sa-i atrag atentia, insa, precum o primata s-a simtit "lovit" de mine

2 motive am sa cred ca nu sta prea confortabil la testul IQ:
1. cumpara un lucru prost de la un furnizor. se duce sa-si faca dreptate si sfarseste in a da in plus bani aceluias furnizor pentru montarea a unui produs identiq poate bun, poate la fel de prost, :lol:
2. ii spun sa fie atent ca in caz de curte trebuie sa aiba dovezi clare, si el sare la gatu' meu, atentia lui nu mai sta la problema lui ci pentru el are importanta faptul ca un necunoscut, poate destept, poate prost (tsunnami), rade de el

View Postslai, on 28 mai 2014 - 23:04, said:

Bravo, vijelie, ai dansat bine. Macar stii sa executi instant comenzile.
In rest, spor la postat, ca doar asa gogu urca topicu' pe loc fruntas in cautare.

nu ma intelege gresit.
nu sunt de partea marlanilor care merg pe inselare, nu! sa sufere
ridic doar o alerta in caz ca maimultelul e chemat in instanta
in rest nu ma intereseaza de el. furnizorul si-a primit parte de pedeapsa. iar pentru modul cum isi desfasoara activitate, sper sa piara de pe piata.
din pacate, naivi gata de a pescui o afacere, si sa-si monteze parbrize la care e recomandat geamul deschis, :lol:, sunt multi

#67
PMW

PMW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.06.2012
Eu am impresia ca tu faci pe prostul sau chiar esti (tind sa cred mai mult asta cu fiecare postare a ta). Undeva in threadul asta am cerut sau ti-am cerut parerea de ce o sa se intample in curte? De cand ai intrat numai despre asta vorbesti. Lasa-ma sa-mi fac eu griji pentru asta. Ti-am raspuns la multe din marile tale intrebari , de ce am luat deciziile respective. Ori nu te duce capul, ori faci pe prostul, ori nu stiu care e problema... Nu te-au iubit parintii cand erai mic? Te-au batut colegii la scoala si acum vrei sa recuperezi pe forumuri?

Nu sare nimeni la gatul tau, nu ti-a cerut nimeni parerea. Vad ca te simti intr-un fel obligat sa-mi explici, insistent chiar. Prin jignirile subtile din fiecare postare a ta nu demonstreazi decat ca tu esti cel atacat.

Cineva zicea ca in ultimele tale postari "you just went full troll man", mie mi se pare ca, cu ce ai postat pana acum nu demonstrezi decat ca you just went full retard.

Am vrut sa creez un thread informativ, sunt convins ca cei care intra pe aici sunt destul de capabili sa-si dea seama daca spun adevarul/mint si sa ia singuri decizia daca merg la firma respectiva sau nu. Daca nu poti sa intelegi lucrul asta, poate vrei sa vorbim despre altceva, motorete/mopede, cum te ridici pe o roata, sau spune-mi care e nivelul tau, despre ce vrei sa discutam?

Daca consider ca am nevoie de informatiile tale pretioase sau consultanta, o sa te contactez pe PM. Acum, unde este butonul de ignore?

Te las sa-ti faci spectacolul in continuare si o sa postez cand o sa mai am ceva de spus despre situatia asta...

Edited by PMW, 29 May 2014 - 00:12.


#68
ccf_cristi

ccf_cristi

    Asa si?!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,497
  • Înscris: 13.10.2010
@PWD Tu esti de vina de la bun inceput ca ai acceptat "oferta". Parbrizul trebuia schimbat in garantie, gratis.
Ti-am dat de inteles acest lucru si pe prima pagina.
Tu trebuia sa te iei la tranta cu ei de la primul refuz de a-ti schimba parbrizul.
Treaba ca te da in judecata, e cu doua taisuri...in functie de cum gestioneaza ei situatia. Ori si-o fura in barba a doua oara, ori ti-o furi tu...

E buna informatia, dar, inca o data, n-ai procedat bine de la bun inceput. Statea altfel situatia daca tineai putin cont de sfaturile care ti-au fost oferite pe prima pagina...

PS Nu sunt necesare jignirile pentru a-ti exprima ideea. Daca cineva te jigneste sau consideri ca esti jignit, foloseste butonul "raporteaza"...sau ignora-l.

#69
PMW

PMW

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 44
  • Înscris: 11.06.2012
@ccf_cristi Mai explic pentru ultima data ca deja obosesc sa scriu acelasi lucru:

Am avut doua optiuni:

- Sa nu imi puna parbrizul si eu sa-mi caut dreptatea pe la ANPC, judecatorie sau eu mai stiu ce.

- Sa accept oferta lor si sa povestesc despre patania mea cu ei pe internet, avertizandu-i pe altii sa aiba grija cu firma asta

Acum, in trecut am mai avut o problema asemanatoare cu alta firma. Am zis sa procedez corect, m-am dus la ANPC am depus plangere si nici pana in ziua de azi nu ca nu s-a facut nimic, nici macar nu am primit un raspuns... Au trecut vreo 5-6 ani de atunci. In cazul ala eu am ramas cu un produs defect. Stiind ce am patit in trecut, am considerat ca e o alegere foarte proasta partea cu ANPC. Cu datul in judecata in niciun caz ca nu aveam chef sa pierd ani prin tribunale pentru parbrizul lor. Drept urmare, am luat decizia de a le accepta oferta si de a posta patania mea cu ei pe forumurile unde mai activez, considerand ca asta o sa-i afecteze mai mult decat i-ar fi afectat orice reclamatie la ANPC. Cred ca i-a si afectat avand in vedere ca ma tot ameninta cu notificarile. A inteles toata lumea?

Pe langa toate astea, ei au stiut de threadul asta din momentul in care l-am deschis.  De ce nu a intrat un reprezentat sa-si spuna parerea? Pot sa posteze si acum, sa spuna ca eu mint si ca nu s-au intamplat lucrurile asa. Nu e ca si cum eu am postat undeva unde ei nu aveau drept la replica.

Ca am fost eu fraier si m-au pacalit aia cum vor unii sa zica, ok, m-au pacalit cu 3 milioane, yay! Ei oare cat au pierdut de cand exista cele doua threaduri care apar pe primele locuri in google? Justice served din punctul meu de vedere.

Ca ei vor sau nu vor sa ma dea in judecata, habar nu am si nici nu ma intereseaza, e problema lor. Consider ca ma descurc si stiu ce e de facut in cazul asta. Nu trebuie sa ma avertizeze sau sa-mi atraga atentia nimeni. Daca eram interesat de astfel de informatii cautam pe avocatnet.

Si mie imi place sa stau in fata calculatorului si sa ma dau viteaz ca eu as fi facut, as fi dres...bla bla. In realitate e altfel.

PS: Daca este nevoie si de un desen schematic pentru unii utilizatori, ca sa se inteleaga mai bine, o sa-l fac.

Edited by PMW, 29 May 2014 - 12:32.


#70
lucimunteanu2000

lucimunteanu2000

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 630
  • Înscris: 18.03.2007
Multumim pentru experienta împărtășită. Cine știe sa citească a înțeles ce trebuia. Cred ca dacă nu mai ai update.uri ce era de spus sa spus.
ps: Nu are rost sa răspunzi tuturor copilariilor.

#71
tsunnami

tsunnami

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,223
  • Înscris: 17.02.2009

View PostLipsum, on 29 mai 2014 - 11:02, said:

Cezarica, interesant! Asta e scuza cand nu pricepi ceva?

folosesti expresii si abreviatii care nu stiu ce inseamna, eu iti cer sa-mi explici, tu te faci ca ploua. ce sa inteleg eu de aici
nu stiu unde m-am facut mic, mic. in ceea ce cred si ceea ce cred, daca sunt lasat, spun. vorbeste explicit daca vrei.
daca vrei doar sa ma exciti jignind, mi se rupe, nu se prinde si nu ma intereseaza parerea altora despre mine, caz in speta, psw sau cum il cheama.
la fel, nu stiu de unde ma cunosti dar nu ma feresc, iar mi se rupe. am spus la acest subiect 2 lucruri.
1. cand unu te trage-n piept si tu te duci inapoi vrand dreptate, iar ala de te-a tras in piept te face sa mai scoti bani din buzunar, esti tantalau
2. cand cineva te ameninta ca te poate da in judecata, te poti intreba: "ce dovezi clare am eu?", "o poate face"/ n-o faci, iar esti tantalau

that's it.

#72
izometric

izometric

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,392
  • Înscris: 05.09.2013
Dovezile clare trebuie sa vina din ambele parti. Pentru ca o expertiza sa fie facuta si sa aiba valoare juridica obiectul disputei trebuie lasat nealterat.

In secunda in care aia de la Ager s-au apucat de taiat fericiti siliconul structural cu care se lipesc parbrizele ca sa scape de magareata (dovada ca l-au lipit ca niste cizme), s-a terminat. Pot ei sa ameninte cat vor, nu au de unde sa mai produca evidente ca vina a fost a clientului.

Clientul a ales paguba cea mai mica. Daca se ducea in alta parte, era taxat din nou de la zero pentru toata tarasenia. Majoritatea am fi facut la fel. Adica cei care nu avem timp de pierdut pentru dispute cu rezultate incert. Am fi limitat pagubele (damage control) dupa care, slava domnului ca internetul exista, le-am fi facut numele praf, sa vada si altii cu ce cimpanzei lucreaza aia si la ce practici se dedau.

Adica la o masina cu parbriz original de ce nu se parg geamurile din senin, atunci cand ploua, cand dai cu furtunul cu apa pe geamul cald, sau chiar cu apa calda iarna pe geamul rece?

Geamul ala s-a spart de la calitatea mizerabila a sticlei combinata cu eforturi din deformarea caroseriei datorita lipirii necorespunzatoare. E suficient ca una din muchiile geamului sa fie atinsa de tabla caroseriei din cauza ca nu s-a centrat perfect sticla.

Edited by izometric, 30 May 2014 - 07:46.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate