Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Probleme timonerie schimbator sau...

Centrala Ariston Cares Premium 24...

La multi ani @Klasse!

La multi ani @shmecherul!
 pareri ipad 6-2018- flip

Cum au aparut supermarketurile in...

Campanii mincinoase Carrefour

Tv toshiba defect
 touchscreen navigatie stricat

bonsai - de unde?

Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...
 Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...

Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO
 

dresaj catel

- - - - -
  • Please log in to reply
3 replies to this topic

#1
MihaiTN

MihaiTN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.06.2012
salutari tuturor ! sunt absolut sigur ca acest subiect a fost dezbatut pe acest forum, insa cer putina indulgenta. Locuiesc in Mozambique iar internetul meu este deosebit de limitat, ceea ce nu imi da posibilitatea unei cautari indelungate pe forum.

Problema mea : catel, aproape 4 luni, il am de 3 saptamani, pare ca a fost tratat foarte rau deoarece este foarte sperios. Am reusit sa il invat sezi, stai, vino, insa nu reusesc sa il obisnuiesc cu lesa. Cum ii pun lesa, merge 2-3 m, il laud, ii dau recompensa, si se opreste. Nu reusesc sa il mai fac sa mearga. L-am fortat de 2 ori , insa nu isi da drumul, si nu mai reactioneaza nici la recompensa.

Ce pot sa fac in aceasta situatie ? Dat fiind ca locuiesc unde locuiesc, dresorul profesionist nu este o optiune, noi de abia am reusit sa gasim un veterinar. de dresori nu poate fi vorba aici.

Va multumesc anticipat pentru toate sfaturile !

O zi buna!
Mihai

#2
Campers

Campers

    Just ..tired of this shit ..

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,409
  • Înscris: 24.04.2006
Nu te pot ajuta cu problema ta , dar am cateva curiozitati ..daca ma poti lamuri !
Cum se pronunta orasul 'Nampula' ?
Ce te-a determinat sa te muti in mozambique ? ( bine , ca banuiesc ca , exceptand problema cu internetul , diferente prea mari de RO nu sunt . lol)

#3
Freddy12

Freddy12

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,495
  • Înscris: 15.09.2010
Pune-i lesa si lasa-l sa umble liber cu ea pentru a se obisnui. Cred ca in cateva zile nu se va mai bloca.

#4
MihaiTN

MihaiTN

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 09.06.2012
@campers : Nampula se pronunta ca in romaneste. Fonetica este exact aceeasi. Am locuit acolo o vreme si cel mai greu a fost sa ii zic mamei mele unde stau. De retinut ca intre Moz si Romania sunt diferente extraordinar de mari. Nivelul de trai este incomparabil in favoarea Ro, nivelul coruptiei este mult mai mare aici, iar saracia este la ea acasa, la fel si lenea. Mult mai lenesi decat romanii. m-am mutat aici de curiozitate :)

@Freddy : Am incercat. l-am lasat o zi cu lesa si nu a avut nici un efect. este la fel. Am sa incerc sa il las mai multe zile sa vad daca se schimba ceva . multumesc!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate