Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Etanșare intre cada perete b...

Backu-up box Fronius

Router de la Digi nu face fata la...

Magnolii
 Achizitie LG OLED evo 55C31LA - e...

Aplicatii PV Huawei Sun

Istoric deplasari - GPS

Surub autoforant-metric mixt
 Lipsa semnal - strategie de marke...

One week meal plan - Pachet

Apometru defect?

Nelamurire legalitate TVA casa noua
 Huawei P20 Lite, ecran negru la a...

Bibelorui, macrameuri si altele

Inventia secolului din Afganistan?

G84 - pro și contra
 

Calatorie cu trenul la superlativ.

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
26 răspunsuri în acest subiect

#19
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostLunaCrystal, on 20th June 2012, 01:22, said:

Wrong, acele vagoane sunt destul de ok, am calatorit/calatoresc destul de mult cu ele. Geamurile insa sunt fixe, nu merg deschise nici cu cheia, insa e aer conditionat (cu mici exceptii), sunt si prize. CFR-ul in general are vagoane bune mai nou, insa are alte lipsuri, recunosc.
vagoanele sint vechi de zeci de ani, aer cond nu e si nici nu are cum, instalatiile lor sint vechi iar locomotivele-s din anii 60, du-te acum cu ele la mare dar nu cu ala de pleaca la 7 dim du-te cu unul pe la prinz sau la retur vino cu rapidul ala de 20.20 din constanta si discutam după aia

#20
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.609
  • Înscris: 20.10.2006
Am fost nu odata, ci de multe ori si stiu ce vorbesc !!! Vagoanele e drept ca majoritatea sunt vechi, insa sunt reconditionate si la reconditionare au primit si aer conditionat. Locomotivele nu ma intereseaza de cand sunt, ca eu calatoresc in vagoane nu in locomotive. Mai mergi cu trenu si o sa vezi ca rare sunt cazurile cand sa nu fie aer conditionat la un tren Interregio sau Intercity.

P.S. Se vede ca nici nu stii ca nu mai exista de cateva luni in Romania trenuri cu numele (rangul) rapid, doar regio, interregio si intercity.

#21
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostLunaCrystal, on 21st June 2012, 17:49, said:

Am fost nu odata, ci de multe ori si stiu ce vorbesc !!! Vagoanele e drept ca majoritatea sunt vechi, insa sunt reconditionate si la reconditionare au primit si aer conditionat. Locomotivele nu ma intereseaza de cand sunt, ca eu calatoresc in vagoane nu in locomotive. Mai mergi cu trenu si o sa vezi ca rare sunt cazurile cand sa nu fie aer conditionat la un tren Interregio sau Intercity.

P.S. Se vede ca nici nu stii ca nu mai exista de cateva luni in Romania trenuri cu numele (rangul) rapid, doar regio, interregio si intercity.
mi-e sila sa scriu denumirile astea pompoase pt jegurile alea de trenuri
ultima oara am fost cu trenul dus-intors spre mare pe 9 iunie, jale mare, am mers cu intercity buc-cta si am facut 3 ore jumate si m-am intors cu un kkt de tren care pleaca la 18.45 din neptun si cu care am facut 5 ore pina la bucuresti intr-o caldura teribila

am mers cu aceleasi trenuri si anul trecut si a fost identic, niciun pic de aer cond

nu ma mai contrazice, du-te la mare cu trenul si vorbeste dupa aia

si inca ceva, degeaba investeste statul in cai ferate daca garniturile si locomotivele-s de acum 40-50 ani

in anii 80 cu rapidul callatis faceam bucuresti-neptun in 3 ore

#22
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.609
  • Înscris: 20.10.2006
Ai fost ghinionist inseamna. Si eu am mers la mare anu trecut odata cu unu din putinele trenuri ce nu a avut aer conditionat. 3 ore si jumatate cat ai facut pentru mine e mult prea repede chiar, e drept insa ca ai merg cu intercity. Prefer sa dau bani mai putini si sa fac si 2 zile, ma bucur ca prelungesc astfel calatoria fara costuri.

Am fost si voi merge doar cu trenul in toate calatoriile (in majoritatea oricum nici nu prea am alternativa) si sunt multumit de conditii. Din toate elementele feroviare cel mai rau sta partea de infrastructura (exceptie liniile Bucuresti - Constanta si Bucuresti - Brasov).

#23
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.881
  • Înscris: 13.12.2007

View PostLunaCrystal, on 3rd July 2012, 03:37, said:

Ai fost ghinionist inseamna. Si eu am mers la mare anu trecut odata cu unu din putinele trenuri ce nu a avut aer conditionat. 3 ore si jumatate cat ai facut pentru mine e mult prea repede chiar, e drept insa ca ai merg cu intercity. Prefer sa dau bani mai putini si sa fac si 2 zile, ma bucur ca prelungesc astfel calatoria fara costuri.

Am fost si voi merge doar cu trenul in toate calatoriile (in majoritatea oricum nici nu prea am alternativa) si sunt multumit de conditii. Din toate elementele feroviare cel mai rau sta partea de infrastructura (exceptie liniile Bucuresti - Constanta si Bucuresti - Brasov).
pe vremuri era un personal care pleca din gara obor pe la ora 23 si ajungea-n cta la 6 dimineata deci in 7 ore, darrrr era personal, oprea in toate haltele, era trenul veseliei, nimeni nu avea bilet.

am fost cu trenul spre valea prahovei in iarna ce-a trecut si a fost binișor.

vrei trenuri ca lumea? elvetia!

#24
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 30.609
  • Înscris: 20.10.2006
Nu pun la socoteala strainatatea, mie personal nu mi se pare deloc calumea trenurile din Elvetia, la ce preturi au ar trebui poleite sa fie.

Tren regio catre litoral pana in Mangalia exista in fiecare noapte de week-end in continuare doar ca e din Gara de nord.

#25
rottweiler2007

rottweiler2007

    iubirea-i mare

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 4.881
  • Înscris: 13.12.2007
călătorie cu trenul in Romania 2012

la superlativ, bineînțeles

http://www.evz.ro/de...usa-992904.html

#26
menumorut81

menumorut81

    Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 672
  • Înscris: 19.07.2010
Trenurile in Romania costa foarte mult la ce ofera ( aer conditionat ocazional si viteza melcului )

Exemple achizitionate in ultimul an :

Iasi - Bucuresti : Intercity , 400 KM , 6 h jumate - 25 euro

Frankfurt - Viena , ICE  ~ 800 km , 7 ore - 39 euro de pe site-ul OBB

Paris - Amsterdam , Thalys ~ 500 km , 3 ore , 35 euro de pe site-ul Thalys

#27
Claudiu801

Claudiu801

    New Member

  • Grup: Members
  • Mesaje: 4
  • Înscris: 30.08.2012
Ce spuneti de Venice Simplon Orient Express?

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/xmJCvozWA7A?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Editat de Claudiu801, 31 august 2012 - 10:58.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate