Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Consum ulei masina de tuns iarba...

"Moda" tinerilor care se ...

E.on energie aplicație intre...

Masina de tuns... buruieni
 Recomandare drona

Exista un soft care sa reia autom...

Identificare plante

Cum declari o variabila care nu s...
 Schimbare certificat de inmatricu...

Poligon auto București

nelamurire legata de pret la mode...

Hotel cu restaurant si Demipensiu...
 Croaziera in Mediterana de Vest 1...

Copilot are pica pe Vladimir Putin

MicroSoft Edge: Cum pun Google in...

Dashcam
 

Frane disc

- - - - -
  • Please log in to reply
2 replies to this topic

#1
griffo928

griffo928

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 10.12.2009
Salut. De 3 saptamani am achizitionat un cross gravito dotat cu frane pe disc mecanice Shimano BR-M416A. Cum e normal, frana pe spate e cea pe care o folosesc predominat, insa a inceput sa tiuie cand franez, spre deosebire de cea pe fata, care inca e cuminte si nu scoate sunete.
Cum pot scapa de sunetul ala suparator?

#2
jinxy_c

jinxy_c

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 862
  • Înscris: 27.01.2009
N-am idee din ce motive iti tiuie frana pe spate, ori din cauza ca sunt franele noi si au nevoie de un mic rodaj, ori pur si simplu ceva nu-i in regula la placute sau disc. Curata discul cu ceva care degreseaza, apoi demonteaza si placutele si vezi cum sunt. Nu le atinge cu degetele partea care vine in contact cu discul, ca vei lasa urme de grasime pe ele si-si vor pierde din eficienta la franare. Poate sunt ceva impuritati metalice intre ele si disc si de aceea iti tiuie?

In alta ordine de idei, nu frana de spate trebuie folosita cel mai mult, ci cea de pe fata, aceasta fiind mai eficienta. Cauta pe Google mai multe detalii despre cum se franeaza cu bicicleta daca te intereseaza (si ar trebui, ca sa stii cum sa te opresti mai repede si sa prelungesti viata cauciucurilor)

#3
griffo928

griffo928

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 198
  • Înscris: 10.12.2009
Am impresia ca a intrat praf cu rugozitate mai mare, fiindca s-a zgariat putin discul.
Incerc o degresare maine, dar daca o sa mai faca asa, ma duc cu ea la magazin(desi nu cred ca intra in acoperirea garantiei), sa umble ei prin ea, nu eu.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate