Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

laptop gaming

- - - - -
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
roxanaln

roxanaln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 12.06.2012
Recomand Asus G 55vw. L-am testat de curand si chiar e ok.  Are configuratie puternica cu Ivy, palmrest confortabil, calitate buna a sunetului, e mai subtire decat G-urile anterioare si se incadreaza in buget.

Asus G55VW-S1025D cu procesor IntelŸ CoreTM i7-3610QM 2.30GHz, Ivy Bridge, 8GB, 750GB, nVidia GeForce GTX 660M 2GB

http://www.emag.ro/l...--pG55VW-S1025D

#38
shmu

shmu

    Clickahoolic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,460
  • Înscris: 09.01.2008

View PostAndreyTorino, on 2nd July 2012, 00:28, said:


Pocnitoare vai de capul tau eu am acer aspire 5750G si sunt gamer joc ce vreau pe el ,cu racirea sta prost orice laptop dar cu putin ajutor se raceste;) :-J pocnitoare auzi la el=)).
NORMAL CA FIECARE SA TINA CU CE ARE EL ;)
nu trebuie sa scrii cu bold si caps ca sa putem citi.

parerea personala este : acer sunt pocnitori. NU TOATE. unii mai au noroc si le merg bine (mai ales daca le tin doar pe birou si atat).
dar daca le tranporti, le tii si prin pat si pe unde te mai apuca, atunci sunt sanse mari sa ai probleme cu ele.
STATISTIC vorbind, acer au o calitate destul de proasta. in general. ca mai sunt si exceptii, ok, dar nu trebuie sa generalizam pe baza exceptiilor si pe baza experientei personale.

#39
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012

View Postroxanaln, on 2nd July 2012, 14:06, said:

Recomand Asus G 55vw. L-am testat de curand si chiar e ok.  Are configuratie puternica cu Ivy, palmrest confortabil, calitate buna a sunetului, e mai subtire decat G-urile anterioare si se incadreaza in buget.

Asus G55VW-S1025D cu procesor IntelŸ CoreTM i7-3610QM 2.30GHz, Ivy Bridge, 8GB, 750GB, nVidia GeForce GTX 660M 2GB

http://www.emag.ro/l...--pG55VW-S1025D

as lua acel asus in o clipita daca nu ar avea sistemul ala idiotic de prindere a ecranului...nush de ce in ultimul timp mai toti producatorii limiteaza unghiul de deschidere al unui ecran la laptop. urasc chestia asta. balamalele vechi care permit deschidere de 180 grade sau/si putin peste sunt cele mai bune si cele mai logice. sa iei un asus din ala , sa dai o droaie de bani pe el si din greseala sa impingi de ecran mai mult si sa se rupa... pai as plange dupa.

#40
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
N-o sa mai prinzi ce vrei tu pe laptopuri de gaming/multimedia/home (cu ecranul ma refer). Nu se rupe el daca ii dai o bucata mai tare. Da, daca esti copac si te pui cu fundu pe display cand e deschis, cu siguranta se va rupe, ce sa-i faci; dar n-o mai fi vina producatorului. Stiu persoane care folosesc laptopuri de ani buni si n-au avut in viata lor probleme din cauza ecranului, ca nu se "da peste cap". Si stiu si care au ecrane care se duc asa cum vrei tu (gen Thinkpadul pe care-l am in casa) si n-am folosit in veci "functia" asta. Nu cred c-a trecut mai mult de un 130 grade, decat atunci cand l-am dat eu la maxim de curiozitate, sa vad cat se duce.

#41
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012

View Postpriderzaur, on 11th July 2012, 21:28, said:

N-o sa mai prinzi ce vrei tu pe laptopuri de gaming/multimedia/home (cu ecranul ma refer). Nu se rupe el daca ii dai o bucata mai tare. Da, daca esti copac si te pui cu fundu pe display cand e deschis, cu siguranta se va rupe, ce sa-i faci; dar n-o mai fi vina producatorului. Stiu persoane care folosesc laptopuri de ani buni si n-au avut in viata lor probleme din cauza ecranului, ca nu se "da peste cap". Si stiu si care au ecrane care se duc asa cum vrei tu (gen Thinkpadul pe care-l am in casa) si n-am folosit in veci "functia" asta. Nu cred c-a trecut mai mult de un 130 grade, decat atunci cand l-am dat eu la maxim de curiozitate, sa vad cat se duce.

vezi tu.... eu am avut noroc de f multe ori cu ecranul de pe tp ca s a dat peste cap si nu s a rupt. si cu un acer la fel... l am dat peste cap de mai multe ori... si de ce ma ingrijorez e ca un coleg are un acer cu ecran "naspa"  si a impins mai tare cand l a daschis (din greseala) si a trosnit ca toti dracii prin el. nu s a stricat insa de atunci ecranul are joc si balangane ca toti dracii.

am avut si alienware , m am purtat cu manusi vreo 2 saptamani. NU pot , e prea delicat... nu poti decat sa ill tii pe birou nemiscat. si asta ma enerveaza.  urasc sa am grija laptopului , urasc sa ma port cu manusi de parca ar fi o piesa de la nasa fragila.  

cred ca pana la urma ma indrept catre un dell de 17 inch cu ecran de om neatent. am vazut ca e o placa gt 555 ... deci cred ca e destul de ok... ce e cert e ca urmatorul laptop va avea 17 inch OBLIGATORIU.

#42
roxanaln

roxanaln

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 94
  • Înscris: 12.06.2012

View Postatoe47w, on 11th July 2012, 20:17, said:

as lua acel asus in o clipita daca nu ar avea sistemul ala idiotic de prindere a ecranului...nush de ce in ultimul timp mai toti producatorii limiteaza unghiul de deschidere al unui ecran la laptop. urasc chestia asta. balamalele vechi care permit deschidere de 180 grade sau/si putin peste sunt cele mai bune si cele mai logice. sa iei un asus din ala , sa dai o droaie de bani pe el si din greseala sa impingi de ecran mai mult si sa se rupa... pai as plange dupa.

Nu e atat de sensibil incat daca impingi ecranul mai mult, se rupe. O sa iti dai seama ca ala e maximum-ul! :)
Are o deschidere destul de mare. Mi se pare cea mai buna solutie in buget, dar tine de preferinta fiecaruia.
Poate ar trebui sa mergi intr-un showroom sa butonezi mai multe.

Ca varianta de 17 inch, exista Asus G75VW.
G75VW-T1028D cu procesor IntelŸ CoreTM i7-3610QM 2.30GHz, Ivy Bridge, 8GB, SSH 750GB, nVidia GeForce GTX 670M 3GB
http://www.emag.ro/l...--pG75VW-T1028D

Are tastatura inclinata, ajunge pe la 130 de grade.

Edited by roxanaln, 12 July 2012 - 09:06.


#43
House_MD

House_MD

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 19.06.2012
Guys, aproape orice laptop care e ținut într-un mediu de praf are probleme cu răcirea.

P.S. Mie nu îmi e așa frică de Acer: nu mai folosesc chiciurile alea de plastic, trecând la metal, au băgat 2 ani garanție, etc.

#44
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012

View PostHouse_MD, on 12th July 2012, 09:02, said:

Guys, aproape orice laptop care e ținut într-un mediu de praf are probleme cu răcirea.

P.S. Mie nu îmi e așa frică de Acer: nu mai folosesc chiciurile alea de plastic, trecând la metal, au băgat 2 ani garanție, etc.

posibil... insa eu butonez zilnic thinkpadul meu si in jocuri ajunge procesorul la 85 de grade... si nare nici pe dracu. cel putin la laptopul asta nu mi fac griji. daca a suportat el 2 litrii de bere , nu moare de la niste praf.

#45
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
85 de grade e o temp normala. Mare, dar nu e nimic de speriat, daca vorbim de load.

#46
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012

View Postpriderzaur, on 13th July 2012, 16:58, said:

85 de grade e o temp normala. Mare, dar nu e nimic de speriat, daca vorbim de load.

pai 85 grade am doar cand ma joc ceva... si ma joc numai in full hd. deci are de munca si procu si placa video. in windows am cam 55 60.  am cumparat spray contact si pasta termoconductoare si o sa curat si o sa schimb pasta.

#47
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Cum crezi. Tocmai asta zic, e o temperatura ok pt situatia aia. Dar daca te simti mai linistit facand toata "curatenia" asta, fa-o linistit! De stricat nu are ce strica (decat daca pui rau la loc).

#48
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu de cand a dat vara am apelat la un cooler pad, ca-mi dadea in limitare termica / throttle-down (pe la 95-97 grade) agregatul la orice editare daca ii dadeam voie sa foloseasca la maxim tot. W520 cu 1000M, 8 luni, n-are suficient praf cat sa-l afecteze inca.

Edited by AlexIP, 13 July 2012 - 21:39.


#49
Papillon_

Papillon_

    2B

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,007
  • Înscris: 15.04.2011

View PostHouse_MD, on 12th July 2012, 10:02, said:

Guys, aproape orice laptop care e ținut într-un mediu de praf are probleme cu răcirea.

P.S. Mie nu îmi e așa frică de Acer: nu mai folosesc chiciurile alea de plastic, trecând la metal, au băgat 2 ani garanție, etc.
Asta crezi tu, folosesc in continuare materiale de "top".

"Review Acer Aspire V3-771G Notebook" link.

"Acer has gone in for a plain glossy finish to the laptop. The Piano paint finish is a throwback to the past which shows scratches and fingerprints very easily. This is a major drawback of the V3. The display lid, screen bezel and the wrist rest gleam at the user – at least, for a while just after taking it out of  its packaging. It only takes a few hours of use until fingerprints and dust particles begin to gather. The surface has a  sticky feel to it. In the last few months it almost seemed that this kind of surface paint job was finally going out of fashion. Acer has not done enough to disguise the cheap plastic that is used to build the chassis before putting it on sale."

#50
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012

View PostAlexIP, on 13th July 2012, 21:38, said:

Eu de cand a dat vara am apelat la un cooler pad, ca-mi dadea in limitare termica / throttle-down (pe la 95-97 grade) agregatul la orice editare daca ii dadeam voie sa foloseasca la maxim tot. W520 cu 1000M, 8 luni, n-are suficient praf cat sa-l afecteze inca.

eu am un w510 de vreo 1 an jumate 2 ani... nu curat ca e nevoie... doar ca sa mi bag si eu nasul in tehnologie... tastatura am schimbat o deja... aveam o mizerie cu layout uk si cu taste schimbate... am luat una de om normal si sanatos cu layout us... unde simbolul"@" e la cifra 2 unde ar trebuii sa fie , nu aruncat anapoda pe undeva pe lamga enter.

#51
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Eu am swiss layout, cu @ pe 2 dar tot cu enter mare. Daca nu ti-o mai trebe pe aia de UK, nu mi-o aduci cand mai vii prin .ro? Dau o bere. Mai fac puzzle din taste. :lol:

Apropo, tot intra praf prin ele.

Check this: http://forums.lenovo...510/td-p/711511

#52
atoe47w

atoe47w

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 429
  • Înscris: 27.04.2012

View PostAlexIP, on 14th July 2012, 00:00, said:

Eu am swiss layout, cu @ pe 2 dar tot cu enter mare. Daca nu ti-o mai trebe pe aia de UK, nu mi-o aduci cand mai vii prin .ro? Dau o bere. Mai fac puzzle din taste. :lol:

Apropo, tot intra praf prin ele.

Check this: http://forums.lenovo...510/td-p/711511

nu mai am tastatura veche... am rupto demult... a durat o saptamana pana mi a venit tastatura de om normal , timp in care tastatura de uk mi a mancat sufletul. cand am schimbat o , am rupt o instant sa nu mai distruga nervii altor oameni.


daca vrei pot sa ti cumpar o tastatura de pe ebay inainte sa vin in romania. stiu ca te va costa mai putin decat daca ai lua o din romania.  pe ebay am gasit la 28 de lire. cred ca e un pret ok.

PS: toate se infunda eventual de praf. al meu inca e ok. mai ales dupa ce a trecut prin calvaruri... totusi , o sa il curat bine , o sa schimb hdd ul cu un ssd si o sa reintalez totul fresh :)

#53
AlexIP

AlexIP

    marele licurici

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,763
  • Înscris: 25.09.2004
Las ca asa o comand eu. Vroiam sa ma joc cu tastele si sa-mi inlocuiesc space-ul (care deja are zona lucioasa unde bat cu degetul mare in ea). Cu pozitionarea caracterelor n-am treaba, tastez in orb de vreo cativa ani.

Uite ce consider eu ideal: http://www.ebay.com/...5...127c&_uhb=1

#54
priderzaur

priderzaur

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,309
  • Înscris: 26.02.2010
Hmm aia impaca si capra si varza, are \ | si langa Z si langa enter :)). Eu prefer US-ul ala cu enter subtire, backspace lung si \ | intre Enter si Backspace (si Shift stanga lung). Din pacate acum am Backspace scurt, Enter mare sub forma de L (ma rog, L intors, un fel de J) si \ | la stanga Backspace-ului. Dupa 1 an de folosire inca nu m-am obisnuit complet.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate